Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od JoskaM »

To nevadí, Hrzán je Hrzán, "....hajnej kur..a jdi do pr.."
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Zdravíčko.
Jelikož se nějak neobjevila zcela jasná odpověď, jak to vlastně bylo, držel jsem se návodu a dal jsem ta řízení oboje, ono dovnitř stejně nebude moc vidět.... :)

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Rohlos
Příspěvky: 67
Registrován: sob 28.1.2012 12:22
Bydliště: Poříčany, Hamburg

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od Rohlos »

Já osobně bych tam asi to zdvojené řízení nedal, ale chyba to asi není. Určitě takové stroje byly, ale více mašin mělo jen jedno. ;)

A možná i pro inspiraci další stavby vnitřku letadla je tady odkaz na pěkný video, kde je plno záběrů z útrob éra a fungování posádky během mise.
Třeba i to, jak se piloti během letu střídali na jedné sedačce.
Zdvojené řízení ve videu není.

https://www.youtube.com/watch?v=dCCfF5Nryd4

Jinak stavbu sleduju s držím pěsti. ;)
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od silverman »

Já bych tam druhé řízení dal. I sedačku. Polské posádky byly šestičlené a létaly s druhým pilotem. Třeba tady je to trochu vidět v čase 0:22 ... https://www.youtube.com/watch?v=BWn_226hnoE" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Rohlos
Příspěvky: 67
Registrován: sob 28.1.2012 12:22
Bydliště: Poříčany, Hamburg

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od Rohlos »

Promiň, já jsem na tom videu oba piloty sedici vedle sebe neviděl.
A máš určitě pravdu, létali dva piloti, ale střídali se na jedné sedačce. Neseděli vedle sebe. Pětihodinové a delší lety, daly zabrat.
Tahle reálie se používala i u dalších bombrů RAF. Blenheim, Lancaster, Halifax a další.
Mnohá letadla byla podle toho i tvarována.
Kabina i trup byly stranově nesymetrické a nahrávalo to tomu, že se počítá jen s jednou sedačkou pilota a to vlevo.
Velouš symetrický byl, takže tam bylo bez problému možné obojí.

Rozhodnutí je ale Jenčíku na tobě. Myslím, že obě varianty použít/nepoužít dvojí řízení nejsou chybou.
U tohoto konkrétního stroje jsem bližší informace nenašel.
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Pánové děkuji za věcnou a velmi odbornou diskuzi. Na videu od Rohlose, to patrně bude jiný typ než náš Mk. Ic, soudím podle jiné hlavní antény a podle jiných stanovišť střelců. Video od Silvermana zachycuje zřejmě už náš Mk.Ic ale tam to není zas úplně jednoznačné. Nicméně našel jsem jednu fotku v knize "Historie RAF v obrazech" a sice tuto.

Obrázek

A tam se v popisku píše o verzi Mk. I, o druhém pilotovi a jeho sedačka je evidentně skládací :)
Tudíž dvoje řízení - ano, sedačka skládací - ano. Proč však není sedačka i ve vystřihovánce to nevíme. Každopádně dvoje řízení tam nechám, co se sedačkou to se ještě uvidí. A tím bych to asi uzavřel ;)
Uživatelský avatar
Rohlos
Příspěvky: 67
Registrován: sob 28.1.2012 12:22
Bydliště: Poříčany, Hamburg

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od Rohlos »

I já děkuju za příspěvky. Vždycky se rád něco přiučím, obzvláště v oboru mně tak blízkém. ;)
Člověk se učí celej život! :D
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Takže kokpit prozatím dořešen a na zeleném stole se bude vyrabět motor Bristol Pegasus :)

Obrázek Obrázek

Z motoru nebude vidět téměř nic, tak neplánuji žádné úpravy. Některé díly (1 x 2, 2a, a 1 x 4sb) autor zapomněl vybarvit, nic co by se nedalo napravit.
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Zdravím po delší odmlce a rovnou hlásím, že motory jsou hotovy. Kvalita není kdoví jaká, ale všechno se schová. Byla to pohodová práce, jen je potřeba zkrátit válce o cca 2 mm, aby se pak hotové motory vešly pod kapotu.

Obrázek
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Tak první motor už je v domečku :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Mám hotové oba domečky, motory už nikdo nikdy neuvidí :)

Obrázek
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Zdravím opět s malým postupem. Na vedlejším stole jsem začal se stavbou samotného trupu letadla. Mám v plánu zasklít všechna naznačená okna, na bocích trupu tím pádem budu muset zevnitř naznačit tu typickou nosnou konstrukci. Co se týče pasování dílů a žeber, vše na sebe překvapivě dobře dosedá (ať už na motorových gondolách, nebo na trupu.) Problém asi nastane u předního stanoviště střelce, ta dokoupená "bublina" bude zřejmě potřeba trochu upravit. Po letmém přiložení totiž ne uplně pasovala na trup. Takže zde první fotky.

Obrázek Obrázek Obrázek
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Pokračoval jsem prací na motorových gondolách - vrchní poloviny mám hotové. A taky základ jedné podvozkové šachty.

Obrázek Obrázek Obrázek
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Tak jsem zase trochu pokročil, připojil jsem motorové gondoly spolu s podvozkovýma šachtama ke křídlům. Víceméně to šlo bez nějakého násilí, jen bylo tu a tam potřeba malinko něco přiříznout a dopasovat. Domečky s motory mám zatím jen nasazeny na sucho, ty přidělám až budu mít hotové vrtule. Zespodu to není úplně dokonalý,ale vrchní pohledová strana je celkem ok :) Co se týče tý prohozený kamufláže na pravé gondole (tak jak jsem zmiňoval v úvodu repotru) - opravný set jsem si stáhnul, ale nebyl jsem schopen přemluvit tiskárnu, aby se to vytisklo v nějakých přijatelných odstínech, tak jsem to slepil z originálu :roll:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2565
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Vickers WELLINGTON Mk. Ic / GPM / 1:33

Příspěvek od kaktusak »

Z letadel jsem měl vždy respekt , proto obdivuji jak to máš suprově slepeno . Paráda .
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“