Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Máme tady další postup. Nějak jsem dal do kupy výfuky a rovnou jsem je tam namontoval. Vůbec se mi do nich nechtělo a tak jsem rád, že to je za mnou. Zároveň jsem pokročil na trupu směrem dozadu.... :)

Obrázek Obrázek

...a pokračoval ocasní částí se směrovkou. Nakonec jsem to všechno spojil dohromady.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A ještě jsem osadil i výškovky, zatím bez klapek. Pořád to všechno tak pěkně pasuje :)

Obrázek Obrázek

Nakonec opět jedna fotka nasucho s centroplánem. Už to vypadá jako opravdický letadlo :geek:

Obrázek
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Dnes jen malý progres, vyrobil jsem základy pro... výškové kormidlo (nebo jak se tomu říká :) ) a na sucho přiložil

Obrázek Obrázek
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Tak jsem dokončil komplet kormidlo. A spojil jsem centroplán s trupem.
Měl bych jednu otázku - k čemu slouží ty malý klapky na kormidlech?

Obrázek

A dva celkový pohledy na letadlo :)

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Fakt dobrý, zatím jsem si všiml tak dvou, tří drobnůstek které mohli být lepší. Hold letadlo, to žádnou chybu neodpustí. :D
Uživatelský avatar
Rohlos
Příspěvky: 67
Registrován: sob 28.1.2012 12:22
Bydliště: Poříčany, Hamburg

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od Rohlos »

Obzváště Spit neodpouští. Jediná rovná plocha o který vím je čelní neprůstřelný sklo na kabině.
Jinak je celý éro nejkulaťoulinkatější. :D

Ať tak, či tak, máš to krásný. ;)
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Pánové děkuji za pochvaly, ale myslím že už narážím na svoje limity :) I tak ale pokračuju dál.
Došlo i na to čeho jsem se trochu obával - napojení křídla na trup; je to přeci jen dost na očích a na natvarování docela fuška. Jak se mi to povedlo, posuďte zde :arrow:

Obrázek Obrázek

Dále jsem osadil zbraně, pohodová práce, pěkně to tam sedlo.

Obrázek

Pokračoval jsem ve spodní části letadla - náporové sání (zřejmě - omlouvám se odborníkům za názvosloví :) ) a přídavná nádrž. Jak je vidět spodek modelu už taková hitparáda není :? leč je to část která není ve vitrínce tak na očích :roll:

Obrázek Obrázek

Takže tak, už mi zbývá jen vyrobit překryt kokpitu (na to mám kabinku od Hala), ještě jeden palubní přístroj (díly 38), anténu, Pitovku, zadní ostruhové kolečko a závěsy pro pumy. Podvozkové nohy a kolečka už mám připraveny, stejně tak jako bomby. Takže cíl už je nadostřel :)

Nakonec ještě zopakuji otázku pro místní odborníky - k čemu v reálu slouží ty malé klapky na směrovce a výškovkách? (viz zakroužkováno)

Obrázek
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ty křidélka na konci výškovek a kormidla jsou vyvažovací plošky. (trimer)
Slouží k eliminaci nežadoucích sil a proudění při vychýlení směrovky nebo kormidla.
Napříklat trimer na kormidle by měl být při vychýlení rovnoběžný s osou letu , tedy při vychýlení kormidla se dá do protipohybu :-)

Aspoň tedy doufám .
Uživatelský avatar
Rohlos
Příspěvky: 67
Registrován: sob 28.1.2012 12:22
Bydliště: Poříčany, Hamburg

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od Rohlos »

Přesně tak. ;)
Zjednodušeně řečeno, aby ses jako pilot nepral s kniplem, nebo pedály, těmito ploškami si to vytrimuješ a letadlo letí tak jak potřebuješ, aniž bys výrazně ''hrabal'' do řízení.
Ty vostřejší éra to měly na všech pohyblivejch plochách na řízení.
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Děkuji za vysvětlenou, já jsem si myslel, že to je něco jako posilovač řízení. A ono vlastně tak trochu jo :)

No, postupme dále ve stavbě... Není k tomu moc co povídat, dokončil jsem zařízení na spodku centroplánu - držáky bomb a nainstaloval bomby a pak jsem přišrouboval i podvozkový nohy. Moc se jim tam nechtělo, ale nakonec jsem je přemluvil a dopadlo to jak to dopadlo. Na křídlo už zbývá připevnit jen Pitovku a tím bude spodek hotov.
Poslední prací bude překryt kokpitu, takže příště už snad budou fotky hotovýho éra.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

...a je to! :) Moje první letadlo je na světě :!:

:idea: Kabinku jsem zasklil pomocí netoxického vteřinového lepidla, na které zde: viewtopic.php?f=25&t=8053 upozornl djpavel. Funguje to opravdu parádně, sklíčka se nemlží. No a pak zbývalo doplnit pár drobností jako antény, Pitovku, zrcátko... a bylo to. Jen vrtuli tam mám zatim jen nasazenou nasucho, musím pro ni najít vhodnou polohu :)

Model se stavěl fakt parádně, vše sedělo neuvěřitelně přesně - stačí jen vyříznout a trpělivě tvarovat ;) Vše je i vyřešeno pěkně konstrukčně, podvozek je dostatečně tuhý, aby to na tom mohlo stát. (naváženo 64g) Až se mi od toho ani nechce odcházet (mám tam ještě tu druhou průzkumnou verzi a určitě i na ni dojde) I když mám teď jiné plány, jistě si ještě nějaký letadlo slepím, lákalo by mě něco většího - třeba Halifax, kdyby byl :) Zde tedy pár fotek a někdy zas u letadel naviděnou. Prozatím přesun k pásákům :geek:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na závěr děkuji všem, kdo sledovali a přispívali do plodné diskuze ;)
Naposledy upravil(a) jenčik dne pon 1.3.2021 11:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33 HOTOVO

Příspěvek od kaktusak »

Jak už tady bylo napsáno " na letadle jde vidět úplně všechno " . Proto obdivuji , že jsi to tak krásně slepil . Parádní stavba . Gratuluji .
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33 HOTOVO

Příspěvek od Nafe_CZ »

Gratuluju k dokončení.
hodně povedené
Eggy
Příspěvky: 107
Registrován: pát 21.9.2012 20:28

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33 HOTOVO

Příspěvek od Eggy »

Pěkně se na to kouká.
Jinak model Halifaxu existuje a je v prodeji:https://wydawnictwo.model-hobby.pl/fly- ... lifax.html
Můžeš si ho objednat u Numiho v aktuální sběrce:viewtopic.php?f=36&t=8363
Ale bacha, je to macek Obrázek
Měj se a ať se ti daří.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33 HOTOVO

Příspěvek od Brzdič »

První letadlo? jako fakt dost dobrý, dávám ti 2*. Na 1* si ještě budeš muset počkat. :lol:
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33 HOTOVO

Příspěvek od Shagrath »

Velmi povedený model, gratulace k dokončení. Na to že je to první letadlo, tak fakt klobouk dolů. A těším se na pásáka.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“