PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25 DOKONČENO

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25 DOKONČENO

Příspěvek od Toptop »

Zdravím vás, kolegové, po nějakém čase se opět vracím do sekce, kde se cítím nejlépe. Dnes vám představím svůj nový projekt, Panzerkampfwagen IV Ausfahrt G od ANGRAFu. Panzer IV je jeden z mých oblíbených tanků. V porovnání s Tigerem či Pantherem bývá zejména laiky podceňován a nedoceňován, ale fakt je, že to byl především na východní frontě hlavní tažný kůň Wehrmachtu. Historických a technických podrobností je na internetu spousta, např https://www.valka.cz/Pz-Kpfw-IV-Ausf-G-t6418

Při stavbě budu používat mimo jiné podklady i své fotky pořízené při mé návštěvě tankového muzea Bundeswehru v Munsteru, kde jsem měl možnost si tohoto krasavce vlastnoručně poplácat po pancíři :D https://vladimirhanke.rajce.idnes.cz/Pa ... fwagen_IV/

Už delší čas jsem pokukoval po tomto typu a nemohl jsem se rozhodnout, který model zvolit. Žádný mě dostatečně nezaujal. A pak když loni v dubnu vydal ANGRAF čtyřku ve verzi G a ještě v celkem atraktivním zbarvení, bylo rozhodnuto, navzdory ne vždy pozitivním ohlasům na modely tohoto vydavatele. Pravda, pár měsíců po ANGRAFu vyšla Panzer čtyřka i u GPM a její zimní zbarvení také nevypadá zle, ale to už jsem měl tohoto krasavce v šuplíku. Takže foto originál modelu:


Obrázek Obrázek Obrázek

K modelu jsem pořídil i laserovou kostru, takže poskládání trupu trvalo chvilku. Vše zatím sedí pohodově, i průběžná kontrola s jednotlivými díly obšívky zatím neodhalila žádný potenciální problém. Snad to tak bude i pokračovat.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Toptop dne pát 10.12.2021 11:22, celkem upraveno 3 x.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Člověk tady chvilku není a už se mu sem hrne konkurence ;)
A musím říct že si konkurence vybírá velice krásné modely. I když u angrafové Pz IV mě docela schází "šircny" a kamufláž mě taky zrovna nepadla do oka. Ale to jsou jen takové moje námitky k tomuto modelu.
Takže se těším na další příspěvky ze stavby, které budu bedlivě sledovat ;)
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od vojta78 »

Vydavatel Angraf vydal super sérii německých pásáků. Na fb jsou již 2 kousky slepeny, zde se další lepí, takže zasednu do hlediště a budu též sledovat. Jsem zvědavý kdo se pustí do Tigera a Tigera II.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Na tohle se moc těším. Pro mě velmi atraktivní předloha. Držím palce a jsem zvědav, jak bude vše sedět.
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Markulin píše:Člověk tady chvilku není a už se mu sem hrne konkurence ;)
Znáš to přísloví o kocourovi co není doma... :D
Markulin píše: I když u angrafové Pz IV mě docela schází "šircny" a kamufláž mě taky zrovna nepadla do oka.
Mě naopak kamufláž zaujala velmi, šircny mi ovšem taku trochu chybí...

Obalil jsem kostru. Vše šlo hladce, žádný problém nenastal. Dále jsem zadekloval dno vany, šrouby (které stejně nikdo nikdy neuvidí :) ) doplním až později. A nyní hurá na kola, kola, kolečka... :shock:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Jo jo. Šrouby na spodek vany jsou potřeba právě proto aby nešli vidět :lol:
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Aby se neřeklo, že se tu nic neděje, přináším malou ukázku postupu na podvozku. Hotovo je:

Kladky horního vedení pásu 8x:
Obrázek
Dorazy pojezdových vozíků 10x:
Obrázek
Hlavní pojezdová kola 16x + 2x rezerva:
Obrázek
dále jsem sestavil první prototyp pojezdového vozíku:
Obrázek Obrázek

Ostatní pojezdové vozíky jsou zatím v rozsypu, ale jednotlivé podskupiny už jsou zkompletovány, tak snad je brzy dokončím. Pak se vrhnu na hnací kola a hlavně na napínací, jejichž zjednodušené pojetí mě v originále ze šmikajdy neuspokojuje a plánuji jejich zásadní přestavbu.

Mimochodem, vždy mě fascinují ti z kolegů, kteří vedou přesnou statistiku všech možných údajů, jako počtu zpracovaných dílků, odmakaných hodin nebo ztupených čepelí skalpelu. Když mě při motání koleček někde mezi číslem třináct a patnáct začala opouštět příčetnost, napadlo mě, že si to taky spočítám. Takže statistika:
jedno kolo 20 dílů, jeden doraz 20 dílů, jedna kladka 24 dílů, vozík bez kol 59 dílů.

Celkem tedy pojezdové vozíky s koly, dorazy a kladkami 1184 dílů. To jen tak mimochodem a zároveň tímto v zájmu duševního zdraví s veškerou statistikou končím, HOWGH! :)
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Kam se člověk podívá, všude COVID, COVID, COVID. Ale že mému Panzeru na bříšku vyrašily neštovice, to je všem na Ministerstvu zdravotnictví srdečně jedno.

Obrázek

A něco se objevilo i na zadnici...

Obrázek
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Super práce. Zajímavé barevné zpracování. Z dálky to vypadá jak opravdová patina.
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od SKY »

Shagrath píše:Super práce. Zajímavé barevné zpracování. Z dálky to vypadá jak opravdová patina.
podle schemat by melo byt 1943 od Kurska
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Perfektní práce. Doufám že se sem do pásovky co nejdřív vrátím.... už se mě po tom začíná stýskat :roll:
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Markulin píše: Doufám že se sem do pásovky co nejdřív vrátím.... už se mě po tom začíná stýskat :roll:
I nám po tobě a tvých výtvorech.

Zpracoval jsem hnací kola a jejich převodovky. Časování funguje výborně, protože mi mezitím dorazily pásy (díky Numi)

Obrázek Obrázek

Pochopitelně mi to nedalo a hned jsem provedl test: Stěrače stírají, ostřikovače ostřikují, ale hlavně - pásy pásují! :) Na radu polského kolegy z fóra korandus.com, který stavěl tento model pár měsíců přede mnou, jsem pořídil pásy od Draf Model a nelituju. Vypadají výborně, pracuje se s nimi parádně a s hnacím kolem jako by byli stvořeni jeden pro druhého.

Obrázek

Takže se teď zabývám, a ještě pár následujících týdnů budu zabývat, pásy. Aby mi z těch dílků úplně nehráblo, jako terapii jsem začal pomalu pracovat na věži.

Obrázek Obrázek

Kostra je vcelku jednoduchá a bočnice potahu se tak lepí pouze na hrany žeber kostry. Není to ideální, ale podařilo se. Věž byla ještě vybavena čelním pancířem.

Obrázek Obrázek

Tak příště snad už to bude vzdáleně připomínat tank.
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Letní čas modelování příliš nepřeje. Dovolená, teplo, otevřené restaurační zahrádky… Práce prostě trochu váznou, ale to neznamená, že by se nedělo vůbec nic. Všechny dílčí podskupiny z předchozích příspěvků jsem zkompletoval dohromady a místy doplnil dalšími detaily a provedl jsem opásání. Teď zbývá doplnit blatníky, hlaveň a spoustu drobotiny.

Obrázek Obrázek Obrázek

Ještě mám jeden dluh. Jak jsem dříve avizoval, rozhodl jsem se zásadním způsobem přebudovat napínací kolo pásu, to původní se předloze dosti vzdalovalo. Pro představu z facebooku ANSWERu přikládám fotku originálního kola z vystřihovánky.

Obrázek

Takto se mi to nelíbilo a uvažoval jsem, jak to udělat. Obruč s kruhovým průřezem se z papíru dělá blbě. Nakonec jsem dostal nápad použít nějaký kroužek správného průměru a obalit jej papírem. Měl jsem štěstí; průměr kola se shodoval s průměrem kroužku na klíče, který jsem měl doma. Takže stačilo sehnat ještě 3 takové a hurá na to. Na obalení jsem použil proužky cigaretového papíru.

Obrázek Obrázek Obrázek

Z původního celku jsem použil jen náboj kola.

Obrázek Obrázek

Pak jsem si vyrobil přípravek na spojení obruče s paprsky kola. Ty tvoří běžný papír v ruličku stočený a na správnou délku naporcovaný.
Obrázek Obrázek

Skompletovat, natřít, vlepit přepážky spojující vnější a vnitřní paprsky kol, doplnit hlavy šroubů a hotovo.

Obrázek Obrázek

CO si budeme povídat, ideální to není, ale v porovnání s originálem se mi to jeví jako lepší varianta, na vozidle to vypadá celkem dobře.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Až ted jsem si tě všimnul . To je ostuda . Super nápad s těmi napínacími koly . Každopádně ted už budu sledovat .
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: PzKpfw IV Ausf. G / ANGRAF / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Ahoj, tak stavba se pomaličku blíží do finiše. Zkompletoval jsem následující podskupiny:

hlaveň a čelní pancíř korby,
Obrázek
velitelskou věžičku a baťoh,
Obrázek
blatníky.
Obrázek
Teď to vše připojím k celku, dokončím nějakou tu drobotinu (nářadí, lano, světla atd.) dodělám šrouby a matky a snad bude hotovo.
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“