T - 72 / Angraf / 1:25, Hotovo

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od haageeman »

Si děláš zadek?!? To na "papírových modelech" je jako už Tvoje???
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Jo, jo. Než jsem dofuněl příspěvek :P . Jsi rychlík.

Tak je to tady. Konečně vím, zač jsou toho pásy.
Pokud jsem na začátku stavby pochyboval o smyslu a obsahu laserové sady, tak u pásů je tomu naopak. V tomto případě bez laserové sady dobře vypadající pásy vytvořit v podstatě nejde. Ty tištěné jsem s úšklebkem založil do zásob na podlepování a začal vymýšlet, jak na to.

Obrázek

Laserová sada nabízí krásně vyvedené drapáky a pásy rozdělené na jednotlivé články. Celkem pět řad po padesáti, resp. čtyřiceti devíti kusech. Tedy dostatečná rezerva, protože na jeden pás je potřeba 97 článků. Problémem je akorát tloušťka. Je to vypálené do milimetrového kartonu. Zřejmě je počítáno s nalepením tiskových částí.
Původní můj záměr byl kompletně pohyblivý pás (housenka) s články pospojovanými čepy ze špendlíků. Takto jsem udělal jednu řadu – 49 článků. Z rubu laseru jsem vymačkal na spojích článků drážky, nasázel tam špendlíky a nalepil, přesněji nalisoval, na to karton 0,8 mm. Po zaschnutí jsem špendlíky vytahal, odřízl krajní záběrové čepy, a rozdělil na jednotlivé články. Ty jsem si předtím očísloval, abych pak zpět k sobě pasoval stejné spoje. Články jsem ve spojích zabrousil dokulata a zase je pospojoval k sobě. Během práce jsem uznal, že dělat takto všechny je zbytečné. Pohyblivé budu potřebovat jen v ohybech okolo kol. Zbytek článků je tudíž zpracován stejně, ale s vynecháním osiček slepen na pevno.

Obrázek Obrázek Obrázek

Záběrové čepy jsem vytvořil natočením pásků na 1,5 mm kulatinu. Po nalepení jsou částečně vyplněny tmelem a vlepeny šestihranné hlavy. Pásy jsem průběžně několikrát impregnoval nitrolakem. Následovalo nalepení drapáků a středových vodicích čepů a zase impregnace.

Obrázek Obrázek
Obrázek

Po dokončení pásů jsem doladil rozchod kol a zjistil, že u napínacích kol jsem moc široký. Nezbývalo než bubny odpárat a zúžit je o cca. jeden, respektive dva milimetry.
A přišlo na řadu „kouzlení“ s barvou. Pásy jsem se, také podle fotek, snažil znázornit orezlé. Neoplývám ale pro tuto činnost přirozeným talentem, tak je to, jak to je.
Každý pás jsem spojil do jednoho kusu se spojem ve spodní části. Původní záměr, spojovat to v horní části, se ukázal neproveditelným.

Obrázek Obrázek

Poslední prací pak bylo nalepení „škrabek“ v zadní části a několikrát odlomených nosníků na barely.
A téčko je hotové! Model váží 255 gramů.

Obrázek Obrázek Obrázek

Teď jej čeká osazení na podvalník. Aby to však bylo komplet, bylo třeba ještě absolvovat peklíčko v podobě výroby napínacích řetězů, přesněji háků, ok, a ráčen.
Na začátku to vypadalo, že se z toho pominu, ale zabralo to “jen“ čtyři večery. Těžší než vyrobit, bylo to vymyslet odkoukáním z dostupných fotek :roll: .

Obrázek

Z papíru jsou na nich pouze ráčny, zbytek je plast a kov. Zbývá to hodit do barvy a …… ;) .
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od JoskaM »

klobouk dolů fakt nádhera...
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od haageeman »

Seš mnohem větší ďábel, než jsem si doteď myslel! Vypadá to opravdu skvěle a už se těším na celou sestavu. To bude pecka! Když to doplníš pár fotkama předlohy a dáš na finále podobné aranžmá...
A zase mnou cloumá ta závist!!! :lol: :lol: :lol:
marchal
Příspěvky: 138
Registrován: úte 14.2.2012 8:31

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od marchal »

No jo Vašku,ale to je všechno laser,já to vyřezával ručně.
thomaash
Příspěvky: 151
Registrován: úte 24.1.2012 13:52

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od thomaash »

Tank vypadá super, teším sa na fotky celej súpravy.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Tak to je fantazie! A do toho to neskutečné tempo!
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Díky moc chlapi.
Samotnýho mě překvapilo, že to šlo docela rychle, ale seděl jsem u toho dost často. Co taky dělat v poslední době po večerech. :) :) .
Kompozici podle originálu už promýšlím. Chci to nafotit i venku, ale až se zazelenají stromy.

marchal: Tak nevim, jestli bych se měl kát za ty lasery :D ;) . Tak jasně. Ručně je to náročnější a máš za to můj obdiv. Na druhý straně nemám vůči laserům předsudky a tam, kde jsou k dispozici a mají smysl, je rád použiju. Ušetřím tím část života pro další modely. Navíc, tady ta šmikna ani ruční možnost vyřezání drapáků nenabízí. Leda by se okopírovaly pásy a drapáky se z nich vyprostily. To už by ale byl jiný příběh ;) .
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2390
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Vypadá to nádherně a super fotky. :!:
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2565
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Kdybys řekl , že je to z plastu tak ti uvěřím . Parádní práce .
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od Nafe_CZ »

Moc pěkné.
A taky se těším jako kolegové až to bude na soupravě :-) a hlavně až to někdy uvidím na živo !
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Jako za tři měsíce si jen tak uplácat T 72? Ty si ďábel neuvěřitelnej.. Pořád na to koukám jak tele na nové vrata už druhý den. Neskutečně čistá a precizní práce a jak říká kaktusák - jak z plastu. No a na soupravě to bude teprve něco. Doufám, že to uvidím na živo dříve než za 10 let :cry:
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2390
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Koukám na ty fotky znova už podruhé a říkám si, že ty jsi model přestříkal? Odstín barvy je změněný. Každopádně to vypadá parádně, pořád jako papír. :!:
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Ještě jednou díky pánové.
Snad se zadaří a někdy v reálné budoucnosti to budu moct někde ukázat.
Ondro, je to tak, jak píšeš. Není to přebarvený celý. Je to napřed ze shora fouklý světlým tónem, jakési vyšisování a pak je to různě poprskaný, jakože zaprášený. Vždy hodně naředěnou barvou.
Při focení jsem se nedokázal zbavit toho přesvícení. Ve skutečnosti to takový kontrast není.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2390
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Jo jo takové sladění barvy, já si to myslel, v lehké míře se to dá použít i u modelů kde je špatný barevný tisk (některé stránky v jiném odstínu). :)
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“