T - 72 / Angraf / 1:25, Hotovo

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od haageeman »

To je fakt ,,slintačka" toto :!: Nestíhám valit bulvy... Moc pěkné!
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Normálně mě nic nenapadá co bych k tomu napsal...… To je prostě DOKONALÉ.... A i to je slabý výraz :shock:
Prostě paráda Vašku.
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od Marson »

To je jiná paráda :-)
Jak je na tom tahle stavebnice? Co poslouchám názory a Angraf, tak nic moc. Je potřeba dost pasovat nebo to celkem sedí?
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Moc děkuju za pochvalu, pánové.

Marson: Obecně si Angraf hodnotit netroufám. U této šmikny to zas tak strašný není. Ty zásadní věci celkem sedí. Včera jsem poskládal základní korpus věže a to se taky povedlo. Sice ne na stopro, ale jde to. Spíš je to spousta takových drobných chybiček, které by se daly vychytat zkušební stavbou.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Ahoj.
Jak jsem v posledním reportu varoval, na řadě byla věž s kanónem.
Ztvárnit z papíru bojovou věž ruského tanku není zrovna jednoduchá věc. Tady byla konstrukce řešena rozdělením na segmenty v podélné i příčné ose. Jednotlivé segmenty se mají postupně lepit na sestavenou kostru. Tohle se mi ale nezdálo jako cesta vedoucí k úspěchu. Rozhodl jsem se pro jinou a slepil napřed celý plášť věže. Z kopie jsem si udělal pomocné zoubkové chlopně.

Obrázek Obrázek Obrázek

Mé obavy, co z toho vznikne, se nenaplnily. Tvar pláště dával smysl i po nasazení na kostru.

Obrázek Obrázek

Musel jsem místy kostru přibrousit, ale povětšinou segmenty dno kostry přesahovaly. Před přilepením pláště na kostru bylo třeba vlepit osazení pro kanón. Takže následovalo sestavení kanónu.
Tady žádné potíže nebyly. Vše sedělo perfektně.

Obrázek Obrázek Obrázek

Pak jsem tedy nalepil plášť věže na kostru. Lepil jsem to pouze po obvodu. V zadní části to trochu nesedělo, takže jsem spoj rozlepil a upravil. Při lepení vrchní poklice to vzadu trochu pnulo, tak jsem to uvolnil rozstřižením na vhodném místě.
Základny výlezů, zaměřovač atd. , taky bez větších potíží.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Poté jsem se pokusil zbavit toho nepěkného pruhování. Okrajové čáry segmentů jsem zaretušoval, celou věž přetupoval červeným Herkulem a přestříkal matným lakem. Pruhy jsou nadále znát, ale je to výrazně lepší, aspoň podle mě.
Následovalo další vybavení věže. Kvůli rozdílu verzí jsem některé části vynechal, jiné naopak bylo potřeba dle fotek doplnit. "Můj" tank má pouze jednu, boční, bednu. Při jejím sestavování jsem narazil na zatím největší nepřesnost na modelu. Zadní stěna bedny vůbec neseděla. Tvar i rozměry ploch byly mimo. Poradil jsem si po svém. Akorát z nějakých deseti minut to byla víc jak hodina.
U tohohle dílu mě to dost překvapilo. Všechny oblé a kónické díly seděly víceméně v pohodě a zrovna tady to ujede :? :? ?

Obrázek Obrázek Obrázek

Tvar i umístění některých detailů jsou jen odtušené z dostupných fotek. Větší věci, jako bednu nebo "komín" nalepím až ve finále. "Zahadroval" jsem ústí kanónu a vlepil ho do věže. Na zahadrování spoje kanón - věž jsem použil osvědčený průklepák.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

To je zatím vše.

Konec hlášení!
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Teda......jsi borec. Fakt pěkně postavená "lentilka". Z těchhle tvarů mám až posvátnou hrůzu.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Super nápad s tím přetupováním herkulesem . Tyto pásky hodně kazí dojem celkového modelu . Ale tady mě to nevadí . Opravdu to vypadá hodně dobře .

A navíc jsem rád , že i takový machr jakým bezesporu jsi , používá podchlopně .
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Parádní práce. :o

Jinak ten Herkules jsi nanesl na celou věž, nebo jen do spár? Já když toto dělám, většinou u letadel, tak po nástřiku lakem to stejně není na 100% matné. Je tedy pravda, že používám klasický žlutý Herkules.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Díky chlapi.

old_Mr_Grim: Já mám tyhle tvary docela rád, pokud se to tedy daří slepit :) .

kaktusak: Vůbec neberu chlopně nebo zoubky, jako nějakou věc pro začátečníky ;) .

Brzdič: Herkulesem je pokrytá celá věž. Tedy ta "odlévaná" část. Po zaschnutí se to leskne jak ...., ale když se to pak znovu lehce navlhčí, tak to zmatní. Na to jsem přišel náhodou.
Přesto je to přestříkaný lakem. Používám Model Master Flat Laquer. Ten je opravdu tvrdě matný. Vodový laky takový mat většinou neumí.
Taky standardně používám žlutý Herkules. Ten červený jsem si koupil jako náhradu za Dispercoll D2, který jsem používal na festovnější spoje, na čočky světlometů ap. Bláhově jsem myslel, že tohle je to samý, ale při tomhle jsem zjistil, že není. Jediný rozdíl od žlutého je v tom, že mi rychleji zasychá na destičce.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Tak člověk si tady v pásovce roky buduje nějaké to "jméno" a pak si sem jen tak náhodou přijde Vašek a všechno je v prd..... :roll: :roll: :roll:
Ale ne....Máš to neskutečné a navíc při té rychlosti........ má hluboká poklona. Z toho tvaru věže by mě asi jeblo. Asi proto dělám ty většinou hranaté druhoválečné vykopávky.

Budu muset vyzkoušet ten tvůj nápad lehce navlhčit. Taky ten problém s lesknoucím se herkulesem řeším a toto mě nenapadlo....Takže díky za tip ;)
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od old_Mr_Grim »

as když to navlhčíš, nemáš strach, že se ti to pokroutí nebo zvlní?
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Takhle. Je třeba být opravdu opatrný. Takže jen vlhkým štětcem po povrchu lepidla, aby se vlhkost nedostala k papíru.
Já na to přišel tak, že jsem vlhkým štětcem otíral přebytečné lepidlo při lepení detailů na věž.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

No jo náhoda, :) to tak občas bejvá, díky za info. ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Vašku mám ještě pár dotazů ohledně přetírání té věže herkulesem .

Píšeš , že jsi přetíral celou věž a červeným herkulesem . Jak si dokázal , že tam nejsou stopy po štětci a nebo , že ti nevytvořilo tzv pomeranč ? Jako že se zkrabatilo . No a to hlavní strašně moc bych se bál , že se to propadne a vylezou žebra .

Díky moc za odpověd .
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: T - 72 / Angraf / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Ahoj.
Nenatíral jsem to štětcem, ale tupoval kouskem molitanu. Je to ve dvou vrstvách. Ta první jen velice lehce. Po zaschnutí pak druhá. Pomerančovou strukturu to udělalo, ale to byl v tomto případě záměr, jako napodobení odlévaného povrchu. I když skutečná věž má povrch všelijaký, jen ne pravidelně krupičkovatý 8-) .
Ke krabatění papíru nedocházelo. On ten červený Herkules je hustší a lepivější a rychleji schne. Takže než jsem došel do půlky, na začátku už bylo sucho. Že by víc vylezly žebra, to nedokážu posoudit. Jsou nápadný i tak, jak je podle nich celý tvar věže nalámaný.
Když to ale shrnu. Byl to takový experiment. Cesta, kterou se v případě dalších podobných modelů vydávat nebudu, a ani jí nikomu nebudu doporučovat. K sjednocení povrchu po retuši postačí přestříkání lakem. Další nepříjemností, co se mi v té souvislosti přihodila je, že jsem při manipulaci zavadil o jeden detail. Spoj nepovolil, ale jak se "natáhl", tak zešedivěl. Já to zakryju při závěrečné lehké patině, ale je to nemilé.
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“