Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Zdravím,
po delší době jsem opět nalezl čas a náladu pustit se znovu do tohohle projektu. Několikaměsíční přestávka jde pouze na můj vrub. Zkrátka se mi nechtělo a věnoval jsem se jiným věcem.

Na levé i pravé bočnici jsem dokončil rozvody hydrauliky. Na levé se mi díky tomu povedlo částečně zamaskovat přeplátování původní textury. Barva trubek byla podle fotek pokaždé odlišná kus od kusu. Proto jsem zvolil něco mezi černou a šedivou, abych trochu rozbil víceméně jednotnou barvu interiéru. Následně jsem doplnil dvě sady sluchátek s krkafony a rozvěsil je v interiéru. Chtěl jsem také dokončit madla radiostanice, ale zatím jsem doma nenašel tak tenký drátek, který by se na to hodil, takže na ně přijde řada časem.

No a to by bylo z interiéru vše (madla nepočítám). Když porovnám původní model a ten můj, je hezky vidět co vše výrobce modelu bohužel vynechal nebo zjednodušil. I tak si ale myslím, že interiér by šel zvládnout ještě lépe a věrněji než se to povedlo mě. Třeba to někdy někdo zkusí. Nicméně já jsem se svou verzí v rámci možností spokojen. Jako další část přijde na řadu druhá velká sestava a to kanon KwK 43/3 L/71. Už teď je jasné, že se bude opět fůra věcí přidávat, měnit a vynechávat...zkrátka jak už je v tomhle vlákně zvykem.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Erunamo dne čtv 11.2.2021 12:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Tak to je masakr. Krásně si hraješ s detaily.
Jen mi z fotek přijde třeba barva plechů taková do fialova. Je to světlem, nebo to tak má být?
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Děkuji. Bohužel je to světlem. Doma nemám žádný koutek na focení a nějaké lepší nasvícení. Takže si pokaždé zbuduji nouzový kout v umyvadle v koupelně a světlo jsou LED žárovky u zrcadla. V reálu je barva víc do šediva.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Opravdu masakr. Ty detaily jsou úžasné, tohle by bylo opravdu hřích úplně zavřít. Těším se na každý příspěvek. Kanón bude ozdoba, pokud budeš pokračovat v tomhle trendu.
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Bakendrid »

K tomuto nelze nic říct, pouze tiše sedět a šoupat nohama s uvědoměním si kolik toho člověk ještě neumí ... Palec nahoru chlape.
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Děkuji všem za kladné ohlasy. Pořád je co zlepšovat a co se učit. Momentálně dokončuji lafetu kanonu. V mezičase bych vás chtěl seznámit s plánem, co s modelem zamýšlím. Hodlám ho více otevřít a představit v neokoukané pozici. Moje představa je taková, že vozidlo se vlastní silou vrátilo z boje pro provedení oprav:

1) Stíhač bude usazen na podložce s betonovými panely.
2) Z důvodu poškození bude demontovaný kanon (pravděpodobně zásah přímo do hlavně nebo jiný typ poškození znemožňující funkčnost kanonu), který bude usazen na dřevěných trámech na zemi.
3) Pro demontáž kanonu je třeba jeřáb. Na řadu tedy přijde papírový model 3,5 tunového portálového jeřábu. Bohužel taková vystřihovánka neexistuje (a Strabokran nechci z důvodu velikosti použít), proto budu jeřáb stavět od nuly (podle plastikového modelu, který přepočítám do správného měřítka).
4) Všechna munice z tanku bude vyskládána v muničních bednách (ty už mám vyrobeny laserem z dýhy), včetně nábojů pro kulomet.
5) Vozidlo bude mít na jedné straně sejmuté Schürzen, rozpojený pás, přizvednutou korbu na heverech a demontovanou část pojezdových kol (z důvodu poškození, pravděpodobně zničení gumových obručí a pár průstřelů menší ráží).
6) Kolem této scény bude několik stolů s nářadím, bednami a náhradními díly, případně s díly, které je nutné z vozidla sejmout pro provedení oprav (vše bude moje novovýroba podle různých fotografií, manuálů a sad pro plastikové modeláře kde přepočítám měřítko).

Celé je to z důvodu se trochu odlišit od ostatních, ukázat několik postupů oprav, díky demontovanému kanonu vozidlo více otevřít, ukázat složitost pojezdů a ukázat celý kanon.
Ano...bude to fůra práce, ale výsledek bude podle mě stát za to.
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Saskardin »

Znie to parádne. Najmä ak ti - podobne ako napríklad Bakuldovi - nevadí, že na tom budeš pracovať roky. Teším sa na postupy i výsledok, ak sa ti to podarí, bude to ďalší ikonický kus na tomto fóre.
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Myslím, že legendární Bakuldovi stavby netrumfnu čistotou práce, úrovní detailů a ani délkou :lol:
Celý tenhle model beru spíše jako dobrou zábavu na dny kdy nemám jiné povinnosti. Zjistil jsem, že je prostě fajn si v téhle divné a uspěchané době sednout ke stolu a víceméně od nuly tvořit. I když je pravda, že vlastně stejnou činnost dělám v práci, protože jsem konstruktér. A jestli mi stavba bude trvat rok, dva nebo více mě moc netrápí. Když mě to přestane bavit, dám si měsíc oraz a pak se k modelu vrátím.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Tak tady se máme na co těšit......Zatím to vypadá perfektně a když jsi navíci odhalil co s tím plánuješ udělat..... super!
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od BalvieM »

Portálový jeřáb vydal Modelik PL - Fries 16T 1:25, ale nevím jestli je to co potřebuješ.
Jinak paráda :)
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

To je právě ten obří Strabokran. Ten by samozřejmě šel použít, ale je zbytečně velký (neměl bych pak kam model doma dát). Proto předběžně uvažuji o tomhle:
https://miniart-models.com/products/355 ... equipment/

Žádná složitá konstrukce, kanon to uzvedlo, v reálu byl skládací, takže se dal převážet s pojízdnou dílnou tak jak postupovala fronta a na novovýrobu to nebude těžké. Plánuji, že tenhle plastikový model koupím a celý ho zkreslím ve 3D v měříku 1:25.
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Dokončil jsem lafetu. Nejdřív jsem si myslel, že to bude snadná přestavba, ale nakonec se z toho vyklubal pravý opak. Tvar lafety a její konstrukce byly autory vystřihovánky velmi zjednodušeny. Stejně tak ovládání elevace a odměru. Také jsem doplnil chybějící pouzdro. Vzhledem k tomu, že kanon bude vyjmutý z vozidla, bylo třeba z lafety ,,demontovat" konzolu zaměřovače a sedačku střelce, aby bylo možno protáhnout lafetu otvorem v čelním pancíři.

V dalším kroku se podívám na střední část kanonu mezi saukopfem a závěrem.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Střední část kanonu je hotová. Jak už je zvykem byla i tato sekce autory velmi zjednodušena. Zejména mechanismy odměru a elevace, které ve vystřihovánce vůbec neodpovídají realitě a bylo třeba je vytvořit v podstatě od nuly. Taktéž jsem upravil písty brzdovratného ústrojí a doplnil několik dílů.

V další části přijde na řadu Saukopf, který je dle mého druhý tvarově nejsložitější díl celého vozidla a vůbec netuším jak se mi povede. Naštěstí mám dva pokusy ;)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Saukopf je prozatím dokončen. Z tohohle dílu jsem měl hrůzu, ale díky šikovné šabloně, která se dá sestavit z laserovaných dílů šlo všechno víceméně bez problémů. Co mě zarazilo je to, že autoři zcela opomenuli vnitřní stranu Saukopfu. Naštěstí jsem mohl použít díly z druhého výtisku a chybějící část dodělat. Na vnitřní straně zbývá doplnit ještě několik dílů, ale ty můžu rozměřit a vyrobit až potom, co budu mít i štít kanonu.

V dalším kroku dokončím závěr zbraně, který bude v podstatě novostavba, protože ten ve vystřihovánce je zcela mimo realitu.

Obrázek

Obrázek
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Saskardin »

Toto je ťažká paráda. Bakulda vo vojenskej technike :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“