Vityaz DT-30 / Ruští inženýři / 1:25 Hotovo

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Vityaz DT-30 / Ruští inženýři / 1:25 Hotovo

Příspěvek od Vojta S »

Zdravím,
chtěl bych vám představit nový projekt do kterého jsem se pustil.Původně jsem sice měl v plánu něco úplně jiného ale při brouzdání tady na fóru jsem narazil na odkaz na free modely série Ruští inženýři a našel jsem tam model transportéru DT-30 což byla jasná volba.Chvíli jsem sice přemýšlel jestli je to legální ale jelikož se u modelu píše že můžete autora podpořit zasláním odměny na účet tak předpokládám že ano.Model bych chtěl přebarvit a beru ho jako zkoušku lepitelnosti protože v té sérii modelů jsou opravdu zajímavé kousky.

Vityaz DT – 30

Ruské (sovětské) pásové terénní vozidlo Vityaz se začalo vyvíjet již v roce 1977.Přičemž hlavním úkolem bylo přepravovat balistické střely do odlehlých míst Sibiře odkud by byly těžko zjistitelné.Avšak armáda brala Vityaz chladně, protože to byl stále kamion, ne obrněné auto. Několikrát byla jeho existence ohrožena, ale Vityaz byl zachráněn ropným a plynárenským sektorem Ruska a průzkumem,na severu se taková vozidla používají k dodávce zboží a jako podvozek pro zvláštní vybavení,tj. jeřáby, bagry, plošiny, hasičské vozy.
V roce 1981 bylo vozidlo vydáno do sériové výroby. S drobnými vylepšeními model pokračuje ve výrobě ve společnosti Vityaz Engineering Company dodnes.
Názvy úprav označují typ a kapacitu. Modelová řada výrobce zahrnuje následující modifikace Vityaz: DT-3, DT-5, DT-7, DT-8, DT-10 a DT-30, s nosností 3, 5, 7, 8, 10 a 30 tun.


Obrázek Obrázek Obrázek

Během 40 let provozu se terénní vozidla Vityaz úspěšně etablovala v nejtěžších silničních a klimatických podmínkách na Sibiři, Dálném východě a dokonce na Dálném severu. Technické vlastnosti dopravníku umožňují snadno se pohybovat sněhem, bažinami, lesy a dalšími typy neprůchodnosti při okolní teplotě -50 až +40 ° C.
V posledních letech se o Vityaz opět začala zajímat armáda a umísťovat na něj různé zbraňové systémy,souvisí to s vývojem Arktidy. Nízký povrchový tlak (0,3 atmosféry) umožňuje terénnímu vozidlu pohybovat se s nákladem na ledu, i když během testování na trase poloostrova Tiksi jeden z automobilů propadl ledem. Ale co je nejdůležitější, neutopil se a členové expedice zachránili jak terénní vozidlo, tak i palivové sudy, které neslo.
https://www.youtube.com/watch?v=SbeJbesBChs" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=CXeSI5W9M3A" onclick="window.open(this.href);return false;

Rozměry vozidla (vm): 15,9 x 3,1 x 3,3 (délka, šířka, výška).
Pohotovostní hmotnost: 28 t.
Užitečné zatížení: 30 t.
Výkon motoru: 800 hp
Rychlost (ve vodě): 4 km / h.
Rychlost na souši: 47 km / h.
Počet sedadel v kabině řidiče: 5.
Úhel stoupání na svahu (se suchou zeminou): 30 °


Model není extra složitý spíše pracný,hlavně pásy budou lahůdka.
Vystřihovánka má cca 28 stran přičemž na některých stranách jsou třeba jen 2 díly,takže to nebude žádný drobeček,celková délka modelu je 64 cm.Zatím mám slepeny podvozky,obšívka pasovala dobře jen s minimálními úpravami.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Vojta S dne pon 12.7.2021 19:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Tak to je neotřelý model !!! Super výběr . Tohle budu sledovat .
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Zajímavá předloha. Sice trochu moderna ale určitě budu sledovat ;)
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj,
díky za podporu kluci.Podvozky mám prozatím dokončené,přilepil jsem na ně zavěšení pojezdových kol a pár drobností,později na ně přijdou přilepit ještě hnací a napínací kola.Nevšímejte si barev v tiskárně docházejí.To je zatím vše Vojta.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj všem,
času je málo ale pomalu postupuji stále vpřed :) .Po zhotovení podvozků jsem podlepil díly na kostru předku a motorového prostoru stroje do kteréhož celku poté přijde vsadit kabina.Při čekání než díly řádně vyschnou jsem se pustil do základu pojezdových kol,kde mě teď čeká bombírování 48 ks bočnic.

Obrázek

Pak jsem se vrhl na již zmiňovanou kostru kde jsem u vrchního dílu motorového prostoru udělal výřez a takový "šuplík" kam později přijdou upravené žaluzie ventilace (ve vystřihovánce jsou pouze natištěné).

Obrázek Obrázek Obrázek

No a pak přišla na řadu obšívka kde jsem krom výřezu na žaluzie vyřízl ještě servisní poklopy na bočnicích abych je udělal alespoň trochu plastické.Obšívka sedla pěkně bez úprav.Přeji hezký zbytek večera Vojta.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj ve sváteční den,
kdo si chce procvičit bombírování mohu doporučit tento model :D

Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od Markulin »

No pěkně děkuju za takové procvičení ;) ...... Ale vypadá to parádně
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj,
díky,opět malý postup,na kapotáž motoru jsem osadil vše co šlo.Žaluzie a výfuky mám zatím položené na sucho kůli barvení.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Zdravím,
dnes toho moc nemám ale času to zabralo poměrně dost,dodělal jsem disky kol. Kvůli barvení jsem musel dodělat rantlík disku,který jsem na kola nenalepoval asi až po barvení.Pro zajímavost,na kola zpracováno 325 dílů plus 325 ks matic a matiček.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od haageeman »

Hezká ruská mrška, zatím moc pěkná práce a ty pojezdovky... hmmm!
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj,
haageeman díky,po dokončení pojezdových kol jsem začal pracovat na kolech hnacích,která jen potvrdila že na tomto modelu se ze sériových montáží jen tak nevyhrabu.Kola jsem začal výrobou 72 ks rolen které slouží jako zuby které zapadají do pásů.Abych si trochu odpočinul začal jsem pracovat na kabině.Kostra seděla ok,bočnice obšívky byly cca o 1mm delší,musel jsem tedy ze zpod přiřezávat.Zatím patlu zdar :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj ve spolek,
času na lepení je poslední dobou nějak málo ale podařilo se mi dokončit kabinu a osadit jí do motorové části. Případným stavitelům doporučuji motorovou sekci řádně vyztužit,protože ač se plochy zdály být rovné po osazení kabiny se ukázalo že tomu tak úplně není a ve spoji vznikly fuky které jsem následně zatmelil a přebrousil.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj,
podařilo se mi dokončit hnací a napínací kola a můžu si tak odškrtnout dalších 284 zpracovaných dílů.Kuželové díly s jejich čely seděly krásně a lepení tak byla radost.To už se ovšem nedá říci o číslování dílů které bylo totálně zpřeházené a to jak u dílů tak i v návodových kresbách,což zprvu trochu zkomplikovalo práci.Kola jsem zatím nekompletoval,jelikož rolny hnacích kol a středové části kol napínacích jsou vyrobeny z nějakého plastu a tudíž budou mít jinou barvu budu barvit zvlášť a kompletovat až poté. Patlu zdar Vojta.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj,
po dokončení kol jsem pokračoval nákladovým prostorem.Došlo zde k menším úpravám,vše jsem podlepil 0,5 mm místo 1 mm. Zevnitř jsem vyřezal prolisy a doplnil výstuže. Teď mě čekají ještě nádrže a nějaká drobotina.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Vityaz DT - 30 / Ruští inženýři / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj,
dokončil jsem nákladový prostor číslo 1,nebo jak říká moje 4 letá dcerka krabici od bot,vyberte si :D .A vyrostla mi z toho pěkná obluda. Teď budu pokračovat spojovací částí obou polovin s pistnicemi a pak nakladový prostor č. 2 a ten už má opravdu i rozměry té krabice od bot :) ,přeji hezký večer Vojta.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“