Pz. Kpfw. I / Answer / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Odpovědět
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Pz. Kpfw. I / Answer / 1:25

Příspěvek od Kovi »

Zdravím všechny kolegy modeláře,

nenašel jsem zde na fóru konkrétní vlákno tohoto modelu, tak si dovolím jej vytvořit a podělit se o zkušenosti se stavbou mého dalšího modelu.

Je jím Pz. Kpfw. I Ausführung B od vydavatele Answer v měřítku 1:25

Obrázek

Tento tančík není asi třeba nikterak představovat, ale jelikož patří do Panzerwaffe, tak nesmí ve sbírce chybět. Opět se bude jednat o čistostavbu, bez laserů či leptů, jen papír, sem tam nějaké dřevo a drátek, tak když tak menší shovívavost při hodnocení detailů... :)

Nyní něco málo k vystřihovánce:
Z mého pohledu papír i barvy hezké.
Co se týče návodu, tak si začínám zvykat, že ten není třeba psát, takže opět ve stylu "Rys X,Y,Z a tank je hotový", takže za mě opět nic moc. Answer prozatím nejhorší na popis návodu.
Co se týče návodových kreseb, tak pro mě peklíčko. Z mého začátečnického pohledu se jedná o kresby ve stylu "je přeci jasný, jak to má být, ne?" a některá stěžejní místa (napínák předního kola) by zasloužila rozhodně více popisu. Některé díly ve vystřihovánce nejsou vyobrazeny vůbec nebo se duplikují... Dalo by se říci, že strávím více času při hledání detailů na dobových fotografiích než při samotné stavbě....

Čili prozatímní verdikt: za těch cca 45 Zl bych si dovolil očekávat krapet víc...

Nyní ke stavbě samotné:
Vyřezání kostry podvozku + slepení a potažení vany relativně v pořádku, vzniklé nepřesnosti jsou moje vina ... Ve vystřihovánce je první chyba a to při lepení čelního dílu potahu, u kterého je trojúhelníková část špatně vyúhlovaná, takže bude vždy chybět cca 1 - 2 mm při lepení na kostru... (viz následující obrázek)

Obrázek

Já to vyřešil odříznutím a metodou pokus - omyl rekonstrukcí správného rozměru a vyříznutí ze záplat. Pak jsem slepil zadní nástavbu, hodil jí na celek a ejhle, má tam být 3D mřížka krytu motoru, takže vyřezávání... čili opět moje zbrklost.... tedy sestavit dříve, než nalepíte onu nástavbu...

Další hlavní částí modelu jsou kolečka.... v mém podání to není žádná hitparáda, ale víceméně vše sedí... Nicméně se v této fázi dostávám k mému současnému problému.... pérování nosných kol jsem udělal z jednotlivých listů pružiny (což vydavatel dává božsky na výběr), avšak jednoduchá verze (ta pasující) je menší, než složitější skládaná verze, tudíž se bude muset vyřezávat a uřezávat....

Obrázek

Dále jsem zjistil, že ve vystřihovánce chybí polovina držáku nosných kol - celkem 8 kusů, které je třeba si vytisknout - jedná se o díly č. 42

Obrázek

Nemohu nikde v návodu najít díly 29 a 30 (jedná se o nějaká kolečka), takže je prozatím odkládám a uvidím, kam by se hodila a zároveň nyní řeším systém odpružení prvního nosného kola, jelikož z návodovky já osobně nevyčtu ani prd....

Takže to je prozatím vše, ale vzdát to nechci :shock: :D
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Pz. Kpfw. I / Answer / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Super!.... konečně zase něco německého ;)
Začátek je i přes nějaké ty obtíže parádní. Co se týče chybějících dílů............ to je bohužel Answer/Angraf - můj názor
Těším se na pokračování
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: Pz. Kpfw. I / Answer / 1:25

Příspěvek od Kovi »

I když stavím tak nějak průběžně, tak toho času moc není, proto sem dávám menší progres:

Popral jsem se s uchycením a pérováním 1. nosného kola, které je v návodové kresbě velice špatně vyobrazené, takže jak tu již někteří psali, více času jsem strávil vyhledáváním fotografií oné části tanku, než lepením. Samotné díly jsem musel trochu upravovat, aby délkově pasovaly s osou ostatních kol, ale nakonec se povedlo.

Opět jsem se setkal s chybějícími 2 díly napínací kladky tohoto kola (ve vystřihovánce byl jen shodný pár a chyběl pár zrcadlový - na vnitřní a vnější stranu, takže se musely tyto díly vyrobit a zaretušovat).

Bohužel jsem to nalepil dříve, než mě osvítilo, že jsem to mohl nejprve vyfotit... Tak používám upravený obrázek z tanks-encyklopedie.

Obrázek

Pak následovala instalace koleček na podvozek a práce na pásech.

Pásy jsou ve vystřihovánce páskové s autorovo vysvětlením, že článkové pásy by byly příliš malé. Nicméně je ve vystřihovánce celkem 8 pásků pásů, ale na samotný tank je potřeba jen 6 pásků, zbývající 2 jsou asi rezerva, kdy je možné je použít jako doplněk.
Jelikož jsem se chtěl držet co nejvíce předlohy vystřihovánky, tak jsem tedy použil tyto páskové, které jsem jednou podlepil pro realističtější tloušťku a pak vyřezal a zaretušoval, co se dalo... no a výsledek je takovýto:

Obrázek

Po osazení na podvozek to sice nevypadá tak hezky jako laser, ale já lasery moc nemusím, je to takový ten cheat... :D raději se ty díly snažím vyrobit z toho, co mám a upřímně řečeno, že vyřezávání a retušování zabralo také dost času... :roll:

Obrázek

Když to tak vidím, tak ještě asi zvážím, zda trochu nezplastičtit vnější dotekové části těch pásů.... :?:

A to je prozatím vše.... :roll: :roll: :D
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: Pz. Kpfw. I / Answer / 1:25

Příspěvek od Kovi »

Hezký den všem přeji :-)

tak už je model hotový... Jinak, co k němu říct? Jedná se o čistostavbu bez laserů. Ve výsledku se asi jednalo o to, zvyknout si na skutečnost, že autor s jeho stavbou moc neporadí. Ve vystřihovánce chybělo pár dílů, jak jsem již popsal výše, ale nic, co by se nedalo vyrobit.

Přesnost dílů byla vesměs dobrá, krom malých nedostatků, jak jsem již uvedl výše.

U tohoto modelu jsem si vyzkoušel zasklení předních reflektorů, jakož i jejich alobalové vystlání, kdy jsem zjistil, že ta oboustranná lepicí páska skutečně drží i na cca 0,5 mm, což jsem fakt koukal...

Také jsem si vyzkoušel vyrobit hlavně kulometů z injekčních stříkaček a následně je obalit cigaretovým papírkem, takže opět moc děkuji za rady, které se v tomto fóru nachází :-)

Takže celkové shrnutí modelu: po předchozím rozčarování a následném vychladnutí se jedná z mého pohledu o hezký model, u kterého kazí dobrý dojem některé chybějící díly, jakož i ne moc kvalitní návod a návodovky...

A teď už si dovolím vložit pár obrázků ze stavby :-)

P.S. Chyby na modelu, jakož i na fotografiích viditelné různé odstíny u retuše prosím přehlédněte, přeci jen to není výstavní model a já se stále vracím k modelařině :-)

ObrázekObrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Pz. Kpfw. I / Answer / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Mě se to moc líbí, pěkná práce.Ta úprava pásů je super a model to postrčilo o level výš.
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“