ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) / RipperWorks / 1:32/HOTOVO

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
Marty_K
Příspěvky: 29
Registrován: stř 11.7.2018 21:15
Bydliště: Černá Hora (rodný: Letovice)

ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) / RipperWorks / 1:32/HOTOVO

Příspěvek od Marty_K »

Dobrý nedělní večer.
Tak jsem si pár dnů zpátky objednal prvního ,,rippera,, a to pěkně zpracovaný pásový tahač ČTZ T-130. Po tomto modelu jsem pokukoval nějakou dobu a nechtěl jsem riskovat, že promarním příležitost jeho zakoupení. Hned jak mi model došel, tak jsem chtěl do něj střihnout, ale zjistil jsem, že hned úvodní díly chybí... Díly označené číslem 1 byly na středu sešitu a místo jedné chybějící stránky došlo (respektivě dvojstránky) byla jedna dvojstrana dvakrát. Tento problém byl ale velice rychle vyřešený a následující víkend jsem mohl střihnout do modelu. :) Aspoň jsem si zatím prohlédl zbývající díly. Kvalita papíru, tisku je perfektní. Líbí se mi nejenom zpracování, ale i fakt, že se jedná o české vydavatelství a chtěl bych touto cestou poděkovat i za další vydané modely a snad jich spousta dalších bude vydána :)

Nejdříve jsem si prošel celou vystřihovánku a vytypoval jsem si několik těžších úkolů. Jeden z nich budou víka válců motoru a další určitě prosklená kabina - samotné prosklení si budu muset nejdříve jednou dvakrát vyzkoušet bokem, než se pustím do originální vystřihovánky. Ale již jsem koukal na některé vaše výtvory, kdo již tento model skládal, a někteří přiznali celkem zbytečné obavy. Tak jsem zvědav jak to dopadne v mém podání. Celkově doufám, že mým výsledkem neurazím autora této vystřihovánky :D . Model se i podle obrázků líbí i mému synovi, kterému jsou 2 a půl roku :) Nějakou dobu jsem používal acrylové barvy od Tamiye, ale nechtěla se mi skrz každý okraj rozmíchávat barva. Vyzkouším tedy na tomto modelu retušování pomocí vodových barev. Barvu jsem nenamíchával, snad je odstín OK (mám poruchu barvocitu, takže ne vždy odstíny sedí). Docela mě ale překvapilo, že i vodovky dokáží retušovat dobrým způsobem. Chodil jsem do plastikového modelářství pár let, takže jsem na plasťáky i papíráky používal nejdříve syntetické a následné acrylové barvy. Nakonec jsem zůstal u papíráků, kterým se věnuji déle. Letos to bude vlastně 20 let. :)

Nyní již k samotné stavbě. Na začátek se kompletují podelníky s příčníky a zadním čelem. Níže přiložené fotky ukazují výsledek úvodní práce na modelu. Všechno sedí zatím perfektně, z mé strany to chce trochu zlepšit přesnost a bohužel se mi při kompletaci sestupů a následném přilepování na podelníky lehce zvlnit tlakem čelo (moc jsem tlačil na sestup a podelník čimž čelo tlak nevydrželo a lehce se promáčklo). Nyní pokračuji opěrou listové pružiny a bude následovat převodovka a motor.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Marty_K dne ned 10.1.2021 11:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) - Ripper Works

Příspěvek od Bakendrid »

Ahoj, hezký začátek :)
při používání těch svorek pozor ať se ti jejich vzorek neprotlačí do papíru. Já používám vždycky nějakou podložku mezi díl a svorku, stačí i kus papíru
ať se dílo daří ;)
Uživatelský avatar
Marty_K
Příspěvky: 29
Registrován: stř 11.7.2018 21:15
Bydliště: Černá Hora (rodný: Letovice)

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) - Ripper Works

Příspěvek od Marty_K »

Dobrý den,
děkuji. No je pravdou, že už jsem to zjistil sám :D na fotce jsou podlepené podelníky, které byly ze dvou dílů a oba podlepené (podlepené díly mám pak v knížce zatížené) - takže když se pak lepili k sobě, tak nebylo protlačené nic. Ale když byla nějaká příčka podlepená jen z jedné strany, tak ty tečky na těch svorkách byly na nepodlepeném dílu krásně obtisklé :D Neuvědomil jsem si to, svorky jsem používal prvně, objednal jsem je společně s modelem na zkoušku, jinak jsem používal kolíčky. Takže jsem si nachystal dva kousky kartonu a je to v pohodě. Jinak v práci v Cyklosportu jsem u kol narazil na takové plastové destičky, tak přemýšlím že z jedné destičky si udělám menší kusy jako vložky do svorek. Stejně se to povětšinou vyhazuje.

Snad to dále půjde i lépe než do teď, ale zatím jsem velice spokojený a vše sedí jak má. Mějte se a taky ať se daří.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) - Ripper Works

Příspěvek od Ričmond »

A jen tak mezi náma - jakou má výhodu použít 11 ks těch svorek namísto 1 kusu obyčejné knížky? Já jsem svorky v životě nepoužil... :D

Jinak vítám a držím palce ;-)
Uživatelský avatar
Marty_K
Příspěvky: 29
Registrován: stř 11.7.2018 21:15
Bydliště: Černá Hora (rodný: Letovice)

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) - Ripper Works

Příspěvek od Marty_K »

Také zdravím a šlo jen o vyzkoušení. Samozřejmě kde to lze rovnoměrně zatížit je to tak lepší. Používal jsem je například při retušování hran 4mm proužku horní obšívky těch postraniku. To tam nemám. Samozřejmě budu dále dávat jen foto výsledků dalších částí a ne každou drobnost :)
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) - Ripper Works

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

zatím to vypadá dobře a retuš je určitě dobrá. Určitě budu i nadále sledovat.

Jinak k vaší diskuzi ohledně svorek.
Pod svorky (i kolíky) určitě doporučuji dávat nějakou podložku. Jinak já také používám pouze kolíky (klasické dřevěné) a pár svorek. Je pravda, že kolíků používám i několik desítek... Zkoušel jsem i knihy a kvalita dílků je asi srovnatelná, ale výhodu vidím v prostoru a také v tom, že mohu dílky postupně dodělávat a nemusím stále zvedat knihy a tím dílky odlehčovat.

Další velká výhoda kolíků kterou vidím je ta, že si mohu kolíky vyřezat do různých tvarů (dřevěné) a chytnout i různé dílky, které nejsou rovné a nelze je chytit pod knihy.
Uživatelský avatar
Marty_K
Příspěvky: 29
Registrován: stř 11.7.2018 21:15
Bydliště: Černá Hora (rodný: Letovice)

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) - Ripper Works

Příspěvek od Marty_K »

Krejcak píše:Ahoj,

zatím to vypadá dobře a retuš je určitě dobrá. Určitě budu i nadále sledovat.

Jinak k vaší diskuzi ohledně svorek.
Pod svorky (i kolíky) určitě doporučuji dávat nějakou podložku. Jinak já také používám pouze kolíky (klasické dřevěné) a pár svorek. Je pravda, že kolíků používám i několik desítek... Zkoušel jsem i knihy a kvalita dílků je asi srovnatelná, ale výhodu vidím v prostoru a také v tom, že mohu dílky postupně dodělávat a nemusím stále zvedat knihy a tím dílky odlehčovat.

Další velká výhoda kolíků kterou vidím je ta, že si mohu kolíky vyřezat do různých tvarů (dřevěné) a chytnout i různé dílky, které nejsou rovné a nelze je chytit pod knihy.

Dobrý den,

děkuji, jsem teprve na začátku tak uvidíme jak to bude vypadat tak v 1/3 stavby. Co se týče kolíků, určitě máte pravdu, osobně jsem aspoň viděl že se díly nepohnuly a lícují. Úprava dřevěných količků - to mě nenapadlo, třeba se tato zkušenost bude někdy hodit. Děkuji :)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) - Ripper Works

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj Márty,

vítám tě mezi námi ;)
A jen malá technická: myslím, že si zde můžeme tykat a pro napsání odpovědi nemusíš používat citaci ;) :lol:

Začátek vypadá dobře a způsob zajišťování dílků je asi na každém, jak co komu sedne. Já třeba zátěž používám minimálně...protože se mi to stejně zkroutí, když to vyndám, tak to nechám ladem uschnout a pak si to dotvaruji, maximálně zatížím celek sestavy.

Takže držím palce, ať se ti daří a rád budu sledovat Jakub.
Uživatelský avatar
Marty_K
Příspěvky: 29
Registrován: stř 11.7.2018 21:15
Bydliště: Černá Hora (rodný: Letovice)

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) - Ripper Works

Příspěvek od Marty_K »

Ahoj Kubo,
beru na vědomí, děkuji za uvítání. Já automaticky z nějaké slušnosti a respektu k ostatním vykám, člověk nikdy neví jaký profík píše na druhé straně :) Rád ale přejdu na tykání. Co se týče techniky... Je pravdou že lepím cca od 6 let, s přestávkami a hlavně časem jsem zjišťoval kolik jsem měl nedostatků. Až po jaké době jsem začal díly ryhovat, ze začátku mě to nebavilo a nechtěl jsem tím ztrácet čas. Pak jsem lepil Stuga kde jsem poprvé rýhoval díly a výsledek úplně někde jinde. Také retuš jsem na něm začínal (a v Brně na výstavě získal druhé místo). Jsem takový samouk a nejdříve abc modely a pak jsem se zúčastnil asi 4 výstav Brně, kde jsem přišel do styku s modely například od GPM. Jak říkáš, každému sedí něco jiného, ale také záleží co se naučí, vyzkouší, nebo zjistí někde. Proto jsem rád i za kritiku, protože díky ní se vždy dozvím nové poznatky, jak by třeba druzí udělali danou věc jinak. Forum jsem objevil celkem nedávno a škoda že jsem tu nebyl už dříve. Je tady prakticky vše a taky komunikace mezi modeláři :) Dlouho jsem se nepodíval na žádnou výstavu, příští rok bych chtěl Brno, možná i s nějakým modelem, uvidíme. Letos to bohužel nakonec nedopadne.

Děkuji, zase přihodím asi v neděli nějaký postup. Dnes jsem udělal uchycení a zítra nebo pozítří jak bude čas přijde na řadu převodovka. Musím říct, že tento model úplně táhne už takhle od začátku. Kolikrát se mi model líbil, začátek moc nebavil, ale jak už to začalo nabývat, tak to bylo teprve ono.
Uživatelský avatar
Marty_K
Příspěvky: 29
Registrován: stř 11.7.2018 21:15
Bydliště: Černá Hora (rodný: Letovice)

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) / RipperWorks / 1:32

Příspěvek od Marty_K »

Zdravím,

přikládám po týdnu zase nějaký postup. Jak jsem avizoval, opěra listové pružiny sestavena a přidělaná na rám. Je i v návodu uvedeno, že se jedná o nesymetrický díl, tak doporučuji nějak označit přední část. Následovala převodovka. Vše se lepilo pěkně a také i lícovalo.

Nyní začínám pracovat na motoru. Prozatím zkompletovaných 6 dílů, v kompletu tvoří základ motoru. Prozatím také bez komplikací. Mám ale obavy z víka válců (díly 5k). Nejedná se o malinké díly, ale musí se zaoblit nejen po stranách, ale také z vrchní části. Snad to bude vypadat nakonec uspokojivě. Po nich bude následovat, držák, alternátor, řemenice, atd.


Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Marty_K
Příspěvky: 29
Registrován: stř 11.7.2018 21:15
Bydliště: Černá Hora (rodný: Letovice)

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) / RipperWorks / 1:32

Příspěvek od Marty_K »

Zdravím po delší době s dalším postupem. Na řadu přišel motor, u kterého jsem měl největší obavy s oblými víky motoru. Nakonec to nedopadlo úplně nejhůře a jsem s výsledkem spokojený. Postupně se kompletoval celý motor, který je na sucho vyzkoušený v rámu. Svody se úplně nezdařily. Na motoru zbývá ještě několik detailů, ale byl jsem zvědavý a natěšený na následující část stavby - kabinu. Nikdy jsem nezasklíval, takže to byla premiéra. Oproti návodu jsem nejdříve zasklil a až následně kompletoval k sobě a ke stropnímu dílu. Používal jsem při lepení obšívky kabiny gelové vteřinové lepidlo, které bylo výborným pomocníkem. U čelní části kabiny jsem opomněl na retuš. Bylo mi doporučeno vyzkoušet zamalovat vodovkou, která by šla případně ze ,,skla,, umýt, nebo ,,jedničkou,, tužkou - kterou bych to zkusil spíš. Závěrem přikládám nějaké fotografie.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) / RipperWorks / 1:32

Příspěvek od Brzdič »

Bojuješ obstojně, není to nejjednodušší model. ;) Já teď taky žmoulám kabinu a nejsem se svou prací moc spokojený. :)
Uživatelský avatar
Marty_K
Příspěvky: 29
Registrován: stř 11.7.2018 21:15
Bydliště: Černá Hora (rodný: Letovice)

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) / RipperWorks / 1:32

Příspěvek od Marty_K »

Zdravím,

po delší době a v klidnější pracovní sezóně pomalu pokračuji na stavbě dozeru. Pokračuji kabinou, z které jsem měl obavy, ale prvotní část prozatím se stavěla dobře. Možná jsem si měl nechat větší rezervu ve výklencích pod vnitřními díly, aby spodní deska s interiérem lépe ,,zapadla,,. Nyní budu dodělávat vnitřní část kabiny, společně se zadní částí a interiérem. Snad bude vše pasovat dobře a nenastane nějaká komplikace.

Ať i Vám jde vše od ruky.

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Marty_K dne ned 8.3.2020 19:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Marty_K
Příspěvky: 29
Registrován: stř 11.7.2018 21:15
Bydliště: Černá Hora (rodný: Letovice)

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) / RipperWorks / 1:32

Příspěvek od Marty_K »

Tak po nějakém čase zase pokračování. Po kouskách se stále pracuje. Na první zasklívání jsem spokojen. Trochu se mi nepodařily reflektory, kde jsem lepil folii vteřinovým lepidlem a pak se mi to ,,zamlžilo,,... Zatím jsem s prvním Riperrem spokojený.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Marty_K dne ned 8.3.2020 19:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Marty_K
Příspěvky: 29
Registrován: stř 11.7.2018 21:15
Bydliště: Černá Hora (rodný: Letovice)

Re: ČTZ T-130 (dozer/pásový tahač) / RipperWorks / 1:32

Příspěvek od Marty_K »

Zdravím,
práce na buldozeru pokračují. Posledními kroky byla kapota, chladič a počáteční práce na podvozku.
Při práci na kapotě se projevila nějaká nepřesnost, musel jsem tedy o kousek (cca 1,5 mm) nastavit... ač jsem měl obavy, že to bude vypadat strašně, nakonec to nevypadá až tak hrozně. Nejspíš mám kabinu o kousíček vzadu.
Práce na podvozku prozatím bez problému.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“