Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25 HOTOVO!

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Odpovědět
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Děkuji za několik tipů, jak na pásy. Nějak si s nimi snad poradím. Budu muset pro začátek zvolit nějakou jednodušší metodu :D

Zpevnit lakem nebo nastříkat základovkou mi také napadlo, otázka je, jestli pak ještě budou tak dobře ohebné, nebo si je před barvením budu muset naohýbat tak jak bude potřeba, což mi přijde docela složité.

Teď jeden mírný postup. Začal jsem dělat na pojezdových kolech. Ještě že existuje kružítko ;) :

Obrázek

A zde je již pár žetonů na poker. Základy kol jsou hotové:

Obrázek Obrázek

Ač to nevypadá, zatím 108 dílů Práce zatím příjemná.

Teď mi ale čekají středy kol, což bude práce horší. Chtěl bych vyřezat prohlubně na discích, ve vystřihovánce jsou pouze naznačené, ale znamená to na každém kole vyklovat 20 kulatých otvorů. Vyzkouším na jednom a uvidí se.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Tak mi to nakonec nedalo. Ještě ráno jsem si i tomu sedl a než jsem odešel do práce, měl jsem hotový jeden střed kola na zkoušku. Z výsledku jsem naprosto nadšený, sice je to pakárna, ale kolo to neuvěřitelně pozvedne. Horní díl jsem si okopíroval, podlepil, vykloval otvory, zaretušoval a na spodek nalepil okopírovanou část

Výsledek posuďte sami:

Obrázek Obrázek

No a teď mi čeká ještě to samé 23 x...
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Tapan »

Vypadá to skvěle! Další dobrá zpráva je, že ti model za ty stejné peníze déle vydrží :-D
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Dobrý večer s dalším postupem.
Tapan píše:Vypadá to skvěle! Další dobrá zpráva je, že ti model za ty stejné peníze déle vydrží :-D

Děkuji moc a zároveň máš pravdu. Ale jelikož si model opravdu užívám, tak toho rozhodně nelituji.

Dal jsem dohromady základy všech kol. Nakonec to docela odsýpalo. Vnitřky jsem nakonec nechal původní, beztak z toho nebude vůbec nic vidět. Nejhorší práce ze všeho bylo přesně nalepit vnitřní kónus obruče. S tím jsem se pral celkem dost. Ale výsledek se mi celkem líbí.

Obrázek Obrázek

Nyní mi zbývá sestavit kola dohromady, osadit středy a doplnit matice. Příště již snad hotová kola.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Hezký víkend všem.

Hlásím úspěšné dokončení všech kol! Docela jsem si tím oddechl. Ne, že by to práce byla nějaká strašná, vše opět sedělo do posledního dílečku, ale kolům se věnuji již od začátku roku a byla to opravdu dlouhá doba. Největší problém mi dělají díly které jsou stočené do kónusu. To je věc která mi na modelu vždy zvedne mandle. A že jich tu bylo na těch kolech. Ale s výsledkem jsem nesmírně spokojen. Posuďte sami:

Zde všechny díly připraveny na závěrečnou kompletaci:

Obrázek

No a zde již kompletní sada všech koleček dohromady:

Obrázek Obrázek

Zde nějaký ten detail:

Obrázek Obrázek

A samozřejmě jsem neodolal a zkusmo osadil na jednu stranu tanku. Samozřejmě vše pouze nasucho. Vypadá to zajímavě a jsem rád, že jsou vidět i onýtované držáky kol. Že to člověk nedělal zas až tak úplně zbytečně.:

Obrázek Obrázek

Celkový počet dílů pojezdových kol je rovných 600

Tedy i s hnacími jsme na čísle 1150 jenom na kolech :-)

Celkový počet osazených dílů: 2838 ks

No další celek na který se celkem těším jsou pásy. Aby jste neřekli, že zahálím tak jsem se do nich včera malinko pustil. Kompletace laserových dílů jde dobře. Jenže jsem si k tomu přibalil jednu takovou drobnost. Rozhodl jsem se doplnit pásy díly z vystřihovánky pro ještě větší plastičnost. Čili nařezat trojuhelníčky a postupně lepit. Na jeden článek jich je šest tak jen těchto trojuhelníků bude něco kolem 1500... :shock: :shock: . Ale myslím že námaha bude bohatě zaplacena, pokud nezmrším barvení. :-)

Obrázek Obrázek


Tak zas někdy příště
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Bakendrid »

Super, jedeš jak drak :)
jinak co se týče stáčení dílů do kónusu, nejlepší na to je kuželová šablona (já používám hrot od starého kružítka) a pěnová podložka vysoké hustoty. Pak se to na té pěně fajně uválí jak ta pěna ustupuje, tak se vytvoří hezký kónický tvar :)
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Jóóó....s kolama je vždycky sranda :lol: Ale to co se ti z toho klube je špica ;)
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Tapan »

Po kompletaci ta kola vypadají jako pár dílků :-D
Máš to krásný, a je za tím vidět to moře práce. Co vyvádíš s pásy, to už je trochu sebetrýzeň :-)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Kola jsou fakt parádní, ostatně jako i zbytek modelu. Těším se, až ho postavíš na pásy... :)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Pánové děkuji moc za slova chvály.

Uvidíme, jestli budou ještě teď ;)

Když už jsme v té pásové technice, tak se pojďme věnovat pásům. Mohu... no snad úspěšně říct, že mé první pásy jsou zdárně nasazeny! Celková délka 123 cm.... počet článků 218, celkový počet dílků - 1642 !! laser nelaser. Musím říct, že pásy vypadají opravdu monstrózně, práce, která mi zabrala celý týden v kuse, se myslím vyplatila. Chvílemi jsem s tím chtěl praštit, ale jak se blížil konec tak mi to pak snad bylo i líto. To asi každý zná. No ale pak následovala snad ještě horší část práce. Stříkání a barvení. Prostě nikdy ze mě Picasso nebude. Vzal jsem to základní barvou, pak šedou barvou ve spreji. Myslel jsem, že ještě přetřu celý pás barvou pásů ale na kousku se mi to nelíbilo a jak jsem to natíral štětcem, tak jsem zahladil všechny detaily. Inu bylo rozhodnuto, že nechám pásy šedé, i tak to vypadá docela dobře. Následovalo oleštění drapáků a zubů měkkou tuhou. No a pak to přišlo. Zaprášení modelu křídou. Koupil jsem si celou sadu, namíchal nějakou bílou s pár hnědýma a na jeden pás jsem se to jal vyzkoušet. S výsledkem jsem byl při tom umělém světle večer celkem spokojen, tak jsem pás hned narouboval na tank. No když jsem ráno viděl, co jsem to s tím chudákem provedl, tak mě jala hrůza. Pás byl fialovo růžový.. I manželka se tomu divila. Prostě hrůza. Chtěl jsem to hodit do kamen, ale nedalo mi to a pokusil jsem se pás znovu sundat. U toho jsem utrhl asi tři kola přišel jsem o pár šroubů ale naštěstí šel. Takže znovu nastříkat už asi desátou vrstvou. Další namíchání kříd, tentokrát spíš do černa.. Sice to již není tak patrné ale ono je to asi dobře. Zuby na hnacích kolech zapadají do pásů celkem nafest, takže nandavání bylo opravdu žůžo. Tak výsledek posuďte sami a jen směle do mě.

Zde je pás pouze nastříkaný barvou:

Obrázek

No a zde již hotové oba pásy. Ještě za denního světla proběhne nějaké finální sladění a retuš. Zatím pracovní verze narychlo od stolu:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Na poslední fotce je vidět utržený blatník, který budu muset nějak opravit. :D

A zde pohled na spodek tanku. Teď koukám, že jsem tam přišel o další dílek....

Obrázek

No. Mohlo to dopadnout daleko lépe, zas na druhou stranu ale i hůře takže za mě asi spokojenost. Příště se polepším.

Tank s pásy vypadá opravdu monstrózně, Ale to neustálé osahávání a poponášení mu hrozně ubližuje. Teď se mu pokusím udělat nějaký chlíveček, za který bych s ním mohl manipulovat.

Celkový počet dílů se vyšplhal na 4494 kousků!

To je asi zatím vše.. Teď budu pomalu zdobit tank drobnostmi a pak už bude zbývat ''pouze'' nástavba. ;)
Mějte se
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Markulin »

tady roste Ferdík do krásy ;) Je to paráda!
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Dobré odpoledne. Jsem tu s dalším malým postupem.

Markulin: Díky moc. Od takové kapacity v tomto žánru si toho nesmírně vážím.

Zamakal jsem na detailech spodku tanku. Zde slípnutý hever. Mimochodem pěkný macek o 50 ti dílech:

Obrázek Obrázek

Zde hever již na svém místě:

Obrázek

Další pro mě důležitou částí na modelu bylo uzavření prostoru pro posádku, takže na chlapce již neprší a nefouká :D

Nainstalovat tam poklopy nebyla vůbec žádná sranda, obzvláště mechanismus otevírání mi dal zabrat, nicméně se celkem zdařilo a vše i funguje a drží ve všech pozicích. Jen v průlezu řidiče zavíracímu mechanismu vadil hasičák, který jsem musel násilím urvat a přilepit níž. Trošku dostal zabrat a je tam vidět i místo původního nalepení. ale jelikož tam není moc vidět tak to snad taková hrůza není.

Dále jsem osadil kladivo a bedny po stranách.

Obrázek Obrázek

Obrázek

Stroj již může pomalu vyrazit na testovací jízdu. ;)

Nyní budu pokračovat dalšími detaily kolem celého stíhače.

Celkový počet dílů: 4642

S dalším postupem snad brzy na viděnou.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Teda děkuju za uznání, ale já bych to s tou kapacitou až tak nepřeháněl..... Jsou tady na fóru jiní machři ;)

No a když se dívám na tvoji práci, tak se musím znova opakovat.... Paráda!
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Zdravím po měsíci s dalším postupem.

Jak se blíží léto, času na lepení je stále méně. Nicméně se mi nějakým způsobem podařilo dokončit spodek tanku. Osadil jsem všechny možné doplňky nýtky, krabice, náhradní články pásů. Již chybí pouze tažná lana a oka, ale na ty zatím čekám, takže odloženo na neurčito. Největší opruz byl s těmi velkými nýty, se kterými jsem se mordoval dlouho. Ale zase model pěkně pozvedly. Pouze reflektory jsem zatím neosazoval, protože ty by tam vydržely tak den. :D Přijdou až na úplný závěr:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Zde nezbytná sedačka střelce:

Obrázek

A reflektory, které se úplně nepovedly.. :

Obrázek

Celkový počet dílů se již blíží k hranici 5000 dílů. Docela porce.

Počet dílů: 4862

No a nyní spodek tanku odložím a jde se pracovat na nástavbě. Jsem lehce za polovinou číslovaných dílů. Uvidíme, jak se bude dále dařit.

Ahoj
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Tak dnes jen krátce:

Pustil jsem se do nástavby. Zde složená kostra. Vypadá to, že na podvozku sedí naprosto přesně. Už je to pořádný macek! :

Obrázek Obrázek

A ihned jsem se pustil do vnitřní obšívky. Vše sedí i tentokrát naprosto přesně. S tímto modelem je opravdu radost pracovat. Ta tloušťka předního pancíře je neuvěřitelná:

Obrázek

Zároveň jsem se pokusil o imitaci elektrického rozvodu. Ač to nejspíš vůbec nebude vidět, tak z toho mám radost a vypadá to parádně. Děláno z měděného drátku, barveného Tamiya Rubber black, pro imitaci gumového povrchu. Strávil jsem nad tím dvě odpoledne ;) ;) :

Obrázek

Nyní budu pokračovat ve zdobení vnitřní části nástavby. Je tam toho více než dost. Uvidíme, jak pak sedne vnější obšívka. Mám z toho docela respekt.
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“