Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25 HOTOVO!

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Odpovědět
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25 HOTOVO!

Příspěvek od Shagrath »

Dobrý večer u dalšího modelu!

Jelikož mám mašinu již nějaký čas dokončenou, jenže jsem se ještě nedokopal ke zveřejnění, nelenil jsem a hned jsem se pustil do nového modelu. A že to pro mě není jen ledajaký model - Tato německá legenda mezi stíhači tanků, oblíbenec ve WoT. Načasování sběrky bylo naprosto ideální, model přišel 8. listopadu a hned následující den jsem se do něj pustil. Čímž ještě jednou děkuji Numimu.

Nejdříve něco o předloze, kterou asi nemusím déle představovat. Zde obsáhlý článek, který jsem několikrát pročetl jedním dechem:

http://www.panzernet.net/panzernet/stra ... dinand.php

Model je tu na fóru prezentován myslím třikrát, z toho pouze jeden je dokončen, doufám, že můj bude zdárně druhý.

Zde je důkaz o vlastnictví:

Obrázek

Model obsahuje 15 stránek vystřihovánky formátu A3 tištěné ofsetem a 4 stránky návodových kreseb.
Jedná se o mojí první stavbu pásové techniky v měřítku 1:25. Doufám, že jsem si nevzal velké sousto. Tento model jsem si vybral z toho důvodu, že je vyveden do naprostých detailů, s kompletním interiérem a dle dřívějších stavitelů bez jediné chybičky.

Model je v základu opatřen vypalovanou kostrou, což je pro mě úplně ideální věc. Odpadá nudné podlepování a vyřezávání kostry a jelikož je kostra naprosto přesně přesná, výsledek je zajištěn.

Model jsem koupil v sadě i s laserovými pásy, ty po prvním prozkoumání vypadají fantasticky, ale pořád mi hlodá myšlenka pokusit se o pásy vlastní. Model má na výběr dva druhy pásů, jeden páskový, druhý článkový. Chtěl bych se pokusit o pásy článkové. Nikdy jsem nic podobného nedělal tak nevím co mě čeká.

Ale teď již vzhůru na stavbu. Vyloupat a slepit kostru nebyl vůbec žádný problém, otázka jedné hodinky práce. Vše sedělo naprosto přesně. Zde ještě kostra nahrubo slepená bez přebroušení:

Obrázek Obrázek

Obrázek

A teď konečně nějaké kousky z vystřihovánky. Začalo se technickým prostorem. Zde je dvojice elektrogenerátorů, které poháněly vlastní tank:

Obrázek Obrázek

Zde jsou lopatky ventilátorů. Jeden předchozí stavitel si nebyl jistý schématem nalepení lopatek do ventilátoru. Že má na každém různý počet lopatek. Není nic jednoduššího, než lopatky nevyřezávat celé, ale pouze nařezat od středu a následně pinzetou naohýbat do potřebného úhlu. Tvar drží parádně a je zajištěna stejná rozteč. Zde lopatky ještě bez finální retuše:

Obrázek

No a tady již hotové všechny čtyři ventilátory a uloženy oba generátory do kostry:

Obrázek Obrázek

Dále jsem pokračoval věcí, ze které jsem měl opravdu strach, potrubí rozvodů k ventilátorům. Zde jeden poznatek k papíru. Je o něco slabší než u Modeliku, bez navlhčení má při ohýbání tendenci se lámat, ale po navlhčení se s ním pracuje parádně a vůbec se z něj neodírá barva. Takže maximální spokojenost:

Obrázek Obrázek

A zde je již kompletně hotový prostor motorů. Aneb jak vložit 352 dílů do krychle 8 x 6 x 4 cm. :shock: Namontovat tam úspěšně řemeny chlazení nebyla opravdu žádná sranda. Místa je tam jak v hodinkách a chvíli jsem si připadal jak chirurg na sále ;) Ale tak nějak se zadařilo a výsledek posuďte sami. Retuš na posledních fotkách dost svítí ale v reálu to není vůbec znát.

Obrázek Obrázek

Toto je současný stav modelu. Nyní mě čeká prostor řidiče a radisty. S dalším postupem se již brzy přihlásím.
Naposledy upravil(a) Shagrath dne stř 4.12.2019 14:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

Parádní volba, nedávno jsem také pořídil, budu sledovat. Zatím to vypadá parádně.

PS: jenom teda nechápu jak to může být něčí oblíbenec ve WoT :D :D
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Tapan »

Ve WoT jsem s ním jezdil rád, TOPový kanón pěkně kouše a zepředu je to pro spoustu tanků neprůstřelné. Ale jinak jsou stíhače nuda, já vždy radši střední tanky.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Ještě jedna OT: pro mě ideální trénink na ještě oblíbenějšího Jagdtigera. To je teprv trhač. Ale co se týče WoT, tak od té doby co jsem prvně střihl do polského modelu techniky, tak jsem ho už přes rok a půl nezapl. Což je ale asi dobře :D
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od BalvieM »

Taky po něm pokukuji, vypadá velmi dobře, hodně zdaru.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Co k tomu dodat?....... Parádní volba a podle začátku ta práce bude stát taky za to ;)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Dobrý večer s dalším postupem.

Hlásím, že jsem úspěšně dokončil prostor řidiče a radisty. Práce to byla parádní, vše sedí naprosto přesně. Opravdu radost lepit.

Zde zhotoveny sedačky:

Obrázek Obrázek

Docela zajímavý mechanismus, práce spousty ale výsledek více než realistický.

A zde je již kompletní výzdoba:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Poslední prací před zavíráním interiéru bylo zhotovení předního panelu:

Obrázek

Oproti originálu jsem se snažil i o ztvárnění rozvodů elektřiny. Myslím že i to model zajímavě oživilo.

Celkový počet dílů: 767

Nyní mě to bohužel čeká vše uzavřít. A pak již první díly venkovní obšívky.. Hlavně z té retuše mám těžký respekt. Další postup snad již brzy
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od BalvieM »

Interiér mě mile překvapil, hlavně, že to tak všechno sedí, super práce :)
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Daniel »

Interiér jako živý - škoda ho tam ted zavřít . Tak at se daří i dál a těším se na obšívání :)
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Vypadá to náramně.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Parádní práce ;)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Zdravím a hlásím se s dalším postupem.

Předem chci poděkovat za kladné komentáře. To vždy potěší ;)

Nějakým způsobem se mi podařilo obšít celou korbu vozidla. Sice mi mrzelo, že jsem z větší části musel zakrýt parádní interiér, ale co se dá dělat. Moc dílů na to sice nepadlo, ale práce to byla nesmírná. Nic těžšího jsem zcela jistě nelepil. Opravdu velká výhoda je, že vše sedí opravdu naprosto dokonale. Jak laserové díly, tak díly obšívky. S tímhle je opravdu radost pracovat. Pár chybiček jsem tam natropil, ale jsem celkem spokojen. Na víc momentálně nemám ;) ;) Výsledek posuďte zde:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Rovnou jsem si spatlal i oba poklopy, které budu k modelu upevňovat až na samém závěru stavby. Otevírací zařízení mi dalo také zabrat, ale vše funguje tak jak má:

Obrázek Obrázek

Celkový počet dílů: 946

Nyní mě čeká vnitřní bojový prostor, blatníky a zavěšení kol.

Toto je zřejmě poslední příspěvek do konce roku, tak bych Vám chtěl popřát hezké Vánoce a šťastný Nový rok. A spoustu spatlaných modelů :D :D
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od vojta78 »

Ty kráso, to je bomba.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

Jeste dva Tvoje prispevky a budu mit ve skrini dalsiho kostlivce :-D Povedene ;-D
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: Sd.Kfz.184 Ferdinand / GPM / 1:25

Příspěvek od BalvieM »

Je to tak, přijde okamžik obšívání, deklování a všechno uvnitř je najednou pryč, včetně těch hodin práce.
Ale my víme, že to tam je - pěkná podívaná !
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“