Bishop / Modelik / 1:25 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Bishop / Modelik / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od chuan »

Ahoj

Po delší době opět představuji něco z toho co se doma pokouším vytvořit. Tentokrát jsem si vybral model, který jsem si koupil před mnoha lety na výstavě v Neratovicích. Je to starý kousek od Modeliku a ten věk je tam hodně znát. Návodné kresby jsou opravdu hodně nepřesné a grafické a barevné provedení také vypadá jako by ho kreslily děti ve škole. Předloha se mi však velmi líbí a tak jsem se rozhodl, že ho postavím. Vzhledem ke grafickému zpracování jsem si řekl, že vše je jednou poprvé, a tak celý model budu přebarvovat. Tato technika je pro mě úplně nová a mohu říct, že to vůbec není legrace, dokonce si troufnu tvrdit, že to v určitém směru je i náročnější než lepení čistého modelu.

Nyní něco málo k předloze modelu:
BISHOP
Obrázek
Britské samohybné dělo z druhé světové války.

Během operací v severní Africe neměli Britové žádné obrněné samohybné dělo, to však bylo nepostradatelné jako mobilní palebná podpora pěchoty a obrněných jednotek.Improvizovaná děla postavená na podvozcích nákladních aut tento problém nevyřešila, protože byla snadno zranitelná i palbou z ručních zbraní.
V červnu roku 1941 byla v Birminghamu v závodě Carriage & Wagon uzavřena smlouva na výrobu prototypu samohybného děla. Tento prototyp byl hotový v srpnu roku 1941. Byl postaven na standardním podvozku zkonstruovaném v roce 1938, který byl montován v letech 1940-1945 na britský pěchotní tank Valentine. Na tyto podvozky byly montované pevné věže s kanónem ráže 87,5 mm. Tyto věže byly vizuálně obrovské a jejich silueta připomínala ruský těžký tank KV2. Oproti sériovým tankům Valentine vzrostla hmotnost o pouhých 200kg. Do konce roku 1941 bylo objednáno a dodáno prvních 100 těchto děl a později bylo objednáno dalších 200 děl. Když ale bylo dodáno Britům z USA v rámci vojenské pomoci samohybné dělo M7 Priest s ráží 105mm, byla dodávka na zmíněných 200 kusů děl Bishop zrušena. V červenci roku 1942 bylo však objednáno ještě dalších 50 kusů děl Bishop.
První děla Bishop se do stala do bojů během tzv. Druhé bitvy u El Alameinu a byla používána až do konce bojů v Africe. Malé množství se dostalo i do bojů na Sicílii, kde s nimi bojovali polské jednotky. Samohybné dělo Bishop se u jednotek neosvědčilo hlavně z důvodu vysoké siluety věže, která byla zřetelná i na dlouhé vzdálenosti. Velký nedostatek měl Bishop také v malém náměru děla, kdy museli tankisté vytvářet improvizované nájezdy, aby tak zvýšili náměr děla, a tak i jeho dostřel. Dělo se také vyznačovalo svou malou rychlostí, a to jak na silnici, tak i v terénu, kde byla jeho rychlost opravdu velmi malá.

Technické parametry:
délka: 5534 mm
šířka: 2620 mm
výška: 2768 mm
posádka: 4 muži (velitel, nabíječ, řidič a střelec)
bojová hmotnost: 17540 kg
šířka pásu: 356 mm
výzbroj: houfnice ráže 87,5 mm se zásobou 32 nábojů
kulomet Bren ráže 7,7 mm na věži
náměr: od -5º do + 15º a odměr 4º na obě strany
pancéřování: od 8 mm do 60 mm
Pohonná jednotka: kapalinou chlazený řadový motor o výkonu 96 KW
maximální rychlost: na silnici 24 km/h
v terénu 11 km/h
dojezd: 145 km
překonávání překážek: výška stěny až 85 cm
zákopy až do šířky 225 cm
brodivost až 90 cm

Teď již k samotné stavbě:
Jak budu model stavět jsem měl rozhodnuté a tak jsem se pustil do práce, začal jsem klasicky stavbou kostry, podlepil jsem si díly kostry 1mm kartonem a začal vyřezávat. Kupodivu kostra celkem dobře do sebe zapadala, a tak jsem hýřil optimismem jak to bude pohodová stavba. Po sestavení korby jsem použil kyt aby se mi potom papír v nerovnostech nepropadal. Vystříhal jsem díly obšívky a překvapilo mě že v podstatě ani jeden díl nepasuje, začal jsem spasovávat stříhat zkracovat a nakonec jsem kostru polepil.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) chuan dne pon 11.3.2019 17:55, celkem upraveno 1 x.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od chuan »

Něco málo postupu na Bishopovi. Nevím jestli je to mýma rukama ale skoro každý díl je nějak špatně rozměrově a tak neustále něco opravuji a upravuji. toto jen malá ochutnávka:

Obrázek Obrázek Obrázek

Stokrát jsem měl chuť to rozšlapat, ale stokrát jsem si řekl, že já to prostě dokážu, a tak pokračuji zatím.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Zatím to jako tank nevypadá a vypadá to jako špatný pokus o vtip, ale uvidíme co se z toho nakonec povede vyrobit. První postřehy jsou, že dělat přebarvovaný model není ani zdaleka tak lehké jak si spousta papíráků myslí. sebemenší nedokonalost vám barva okamžitě ukáže a ukáže to setsakramentsky okatě. Jakýkoliv detail, který je namalovaný a znázorňuje něco plastického musíte plasticky vyrobit, protože po přestříkání ten detail prostě zmizí v nenávratnu. Myslel jsem si, že to nikdy neřeknu, ale dle mého názoru udělat hezký přebarvený papírový model dá víc práce než ho stavět jako čistostavbu, ačkoliv to vypadá jednoduše je to neskutečně pracné, myslím že kluci, kteří nějaký ten přebarvený model vyrobili mi asi dají zapravdu.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Tak jsem myslel že na brblání, frflání a nadávání u každého modelu tady mám monopol já :lol:
Jinak vybral jsi si krásnou předlohu. Takové neobvyklé "pásy" já můžu.
Jen mě trošku mrzí že jsi se nepokusil ho postavit čistě. Ale sešitem jsem nelistoval, tak nemůžu posoudit jestli by to vůbec šlo. Ale i přesto se těším co z toho uděláš ;)
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od chuan »

Ahoj
Přináším malý postup.
Stavba jde docela pomalu, protože skoro každý dílek je nějak rozměrově špatně, nikdy jsem nelepil tak špatně nakreslený model. Kdybych neměl tak pevné nervy už dávno by byl v koši, jenže když ona je to tak krásně zvláštní obluda. Pracoval jsem na detailech, mám už slepená všechna kola a kostru věže už mám také hotovou.
Začal jsem si hrát s barvami a strašně mě to baví. Snažím se udělat patinu, a to je pro mě naprosto nové. Hodně se s tím peru. Moc děkuju Michalovi Trajovi za velmi zajímavý a pro mě nezbytný Workshop, který mi ukázal, že taková legrace to zase není a je potřeba u toho opravdu přemýšlet. Neskutečně mě baví jak se dá krásně věrohodně ztvárnit provozní opotřebení. Čistostavby jsou moc fajn, ale tohle se mi moc líbí, i když mi to nejde a pořád se musím hodně učit, aby to co vytvořím bylo aspoň trochu koukatelný. Troufnu si tvrdit, že i decentní patinou určitých dílů se dá krásně vylepšit i čistostavba, aniž by se něco muselo přebarvovat. Někdy to budu muset vyzkoušet.

Teď už fotky ze stavby:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Až tolik je tam chyb? To mě připomíná stvbu italského M 11/39 od Modeliku :roll: Plno nepřesností, chybějící díly..... kdo ví jestli to není ten samý autor. Každopádně z toho bude určitě hodně povedený model. Těším se na další postup
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od chuan »

Zdravím modeláře a příznivce lepení, kteří sledují mou stavbu. Přináším další postup na stavbě. Práce jdou pomalu a nepřesností je mnoho. Jen pro představu úprava hnacího kola byla taková, že jsem musel všechny zuby uříznout a přilepit každý zvlášť, protože bych na kolo prostě pásy nedostal jak hustě byly zuby namalované.
Obrázek

Dále jsem začal barvit a trochu patinovat, moc mi to nejde učím se to, snad se to malinko naučím na podvozku, kde toho tolik nebude vidět a chyby nebudou tak nápadné.
Obrázek Obrázek Obrázek
Sestavil jsem také zkusmo několik článků pásu a jsem spokojený vypadají moc hezky a dobře se lepí.
Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Válčíš s tím statečně ;)
Díval jsem se že autorem modelu je Ryszard Maj. Hnací kola asi nejsou silnou stránkou tohoto autora. Já jsem na svém modelu od něj musel na každé kolo dva zuby přidávat. Tak snad se najde nějaký model kde je počet zubů na hnacím kole správný.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od chuan »

Dlouho jsem se neozval s postupem stavby. Již mám skoro vše slepené a věnuji se hlavně barvení a patinování.
Nyní ale pěkně popořádku.
Dokončil jsem kola a podvozek a zkusil vše napatinovat. Zároveň jsem pomalu sestavoval články pásů, kterých bylo nakonec 125, z toho každý článek se skládá z 11 dílků. Zároveň jsem začal lepit drobnosti jako je například výfuk, palivová nádrž a kryt na výfuk.
Teď již nějaké obrázky:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek




Také jsem začal lepit věž a kanón. Nebudu zde vypisovat chyby v modelu, protože bych popsal A4 nejspíš z obou stran. Nejhorší bylo lepení kanónu, protože podle návodných kreseb se podle mě snad nedá ani správně slepit. Jestli je ten kanón dobře netuším, ale snažil jsem se podle reálných fotek ho sestavit tak, jak by snad měl vypadat.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Dál jsem slavnostně dokončil výrobu článků pásů a a sestavil je. Přišla na řadu první větší patinovací akce. Nakonec jsem byl docela spokojený a pásy nandal na tank a začal s instalováním bočních krytů, a to byl horor. Zhruba půl centimetru jsem musel hnací i napínací i horní vodící kola posunovat blíž ke korbě, jinak by totiž pásy koukaly z blatníků ven. Samotná úprava krytů byla také dost potřeba, protože byly krátké taky asi půl centimetru. Výsledek mě nakonec docela uspokojil.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Potom už následovalo finále, a tak jsem celý model stříknul surfacerem a zjistil, že má dost nedostatků. Následovalo broušení trocha tmelení a broušení až jsem byl spokojený. Následovalo stříknutí podkladovou barvou, kterou jsem potom přestříkal loupacím přípravkem na tvorbu odřenin a do třetice jsem korbu stříknul vrchní pískovou barvou. No a pak jsem zjistil, že jsem udělal technologickou chybu a vrchní barva se mi neloupala. To už jsem po všech peripetiích chtěl ten model opravdu rozšlapat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nakonec mě Michal Traj dodal sílu a odhodlání, a tak jsem dal do pistole zase podkladové odstíny barev a začal znovu
Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Zatím to vypadá dost dobře. Jsem zvědavý na výsledek ;)
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od Tapan »

Je to famózní. Přeji, ať se napodruhé lakýrnická práce zadaří dle představ!
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od chuan »

Po delší době přináším postup. Bude to chtít ještě hodně práce, aby to trochu vypadalo, ale základ je hotový. Teď už jen doladit tu patinu. To mi teda ještě vůbec nejde, pořád se to učím.
Teď už důkaz že jsem něco dělal:
Obrázek. Obrázek. Obrázek
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Tak to je moc pěkná obludka. A i ten základ je hodně koukatelnej :)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od JakubSDK »

Super, to vypadá hodně dobře ;)

Ať se ti daří Jakub.
Uživatelský avatar
Pahejl
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 2.11.2017 10:21
Bydliště: Úhelnice Okr. Mladá Boleslav

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od Pahejl »

Už jsem na něj koukal na Fcb, vypadá fakt parádně , už se těším na finále! ;)
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Bishop / Modelik / 1:25

Příspěvek od chuan »

Velké finále je tady, svůj první přebarvený model mám konečně hotový. Model měl snad milión chyb a podle mě je to jako čisto stavba úplně k ničemu. Vyzkoušel jsem si mnoho nových technik a přebarvování mě baví. Je to zcela něco jiného než lepení čisté a musím říct, že je to strašně náročné, hlavně paradoxně na čistotu lepení, protože sebemenší nedokonalost se okamžitě projeví. Plus to pro mě má to kouzlo, že do toho modelu dá člověk kus sebe, kus své fantazie a kus svého cítění. Nyní se vrhnu na něco co nemá pásy a uvidíme jak se to povede, zkusím to zase přebarvit.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“