Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:50 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:50 - HOTOVO

Příspěvek od Sandro »

Dobrý večer všem...

Po dlouhé štaci s předchozím počinem jsem zatoužil po něčem rychlejším, klasickém a "žlutém" ;) takže jsem se vrhnul na tento maličký model dozeru, který podle mě většina z vás zná.

Ale raději připomenu... Autorem je samozřejmě Pan Richard Vyškovský, vydavatel ABC a měřítko je 1:50 (i když v časopise vyšel dozer už v 1:32). Model je dle autora lechčí, má ale zachovaný pohybový mechanismus lžíce.

Už od mala mě fascinovaly modely, které byly "žluté". Možná proto, že pracovní stroje jsou složité a přitahovalo to mé oči. Pamatuji se, jak jsem seděl u prvního modelu, který jsem tehda nemohl střihnout, protože časopis byl půjčený. Já se ale hodiny bavil představou, jak bych které díly dal k sobě. A tahle fascinace mi zůstala dodnes, ba co víc, rozrostla se. Není těžké uhodnout, kdo byl autorem tehdejšího modelu...

Obrázek

Takže jsem střihnul a začal pěkně od těla. Z předchozích modelů jsem věděl, že dost chlopní poletí do koše. Není to tím, že bych cvičil na poláky :D Sám jsem zkrátka tjistil, že mnohé věci, se mi na tupo nebo podlepením dělají lépe (ne rychleji :D ).
Obrázek
Další den jsem kompletoval i jeden z pásů a prvky k němu. Také šla většina chlopní pryč a to, co bych dle postupu měl ohýbat až na opačnou stranu, jsem nyní říznul a lepil, abych dosáhnul krásných čistých hran.
Obrázek Obrázek Obrázek
Do večera jsem pak dořešil i kabinu a usadil ji do těla. Pár nepřesností jsem musel zapravit a kabina byla ve výřezu těla volná, takže jsem i přidaval vrstvy pro těsnost.
Obrázek Obrázek

Model jde zatím pěkně a rychle (na to jsem už skoro nebyl zvyklý :D ). Uvidíme co dál....
Naposledy upravil(a) Sandro dne úte 14.11.2017 9:11, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od Sandro »

Tak... času začíná být více.... takže můžu model posouvat kupředu.

Pohrál jsem si s lžící, podlepil ji a slepil na tupo. Je mi jasné, že teď už toho při zátěži moc nodhrne :D ale holt, já dělám na efekt. Dopracoval jsem i stežejní ramena, které ještě budu muset upravit, protože dírky na obou stranách nelícují a vložená párátka jdou do vrtule.
Obrázek Obrázek

Pustil jsem se také do pístů, popravdě do svých prvních pístů v životě, a ačkoliv jsem původně zamýšlel přelepit je stříbrnou páskou a získat tak zde již mnohokrát diskutovaný "realnější" vzhled, nakonec zvítězil... nevím, možná strah, možná lenost, nebo nejspíš úcta k p. Vyškovskému a snaha o zachování kresby tak, jak byla tvůrcem zamýšlena.
Obrázek Obrázek

Potom jsem ještě stihnul kompletovat vnější držáky ke lžíci a jednu konzoli k pojezdům. Vše s podlepením, konzolku jsem trochu upravil. Nechtěl jsem zvyšovat rozchod pásů, protože se začínám bát, abych nemusel ramena lžíce ohýbat a seděla mi geometrie...
Obrázek Obrázek

A více zase někdy jindy... ;)
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od Sandro »

Dovolím si přidat další progres, i když už jde o starší fotky.

Osadil jsem "komíny" na kapotu, což zní jednoduše, ale předcházelo tomu několik operací. Všiml jsem si, že se mi kapota lehce prohýbá dovnitř, takže to chtělo podložení a vyrovnání. Když jsem chtěl pak připojit komíny, popřemýšlel jsem a rozhodl se vetknout je na párátkách do kapoty, ať jsem schopen korygovat jejich případné vyklonění, nebo spíš pohlídat, aby byly pěkně rovně. To znamenalo udělat díry do už nalepené a hlavně podlepené kapoty... no zkrátka to byly perné chvíle :D

Obrázek Obrázek

A k tomu jsem začal na večer připravovat radlici. tam mě poněkud zaskočilo, že jsem musel hlavní oje přilepit až úplně do krajů, protože dozér to ve své šířce jinak nedovolil.

Obrázek

Protože jsem už ale o dost dále, příště přidám hotový počin.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od Standa F. »

Sandro píše:... měřítko je 1:32 (i když v časopise vyšel dozer už v 1:50)...
Jen malé upřesnění - je to přesně naopak - to, co stavíš, je ta menší potvůrka v 1:50 (ABC č. 5/53). Model většího dozeru v 1:32 vyšel v čísle 12/32 a má rozsah 3,1 strany.

Ať se dílko vydaří! 8-)
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od Sandro »

Máš samozřejmě pravdu.

Již opraveno. Dílko už se povedlo, jen se musím donutit dnes přidat fotky.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od muf10 »

Pěkné dílko.Hezká vzpomínka na začátky lepení.
Nejsem si jistý jestli to zmenšování modelů v ABC je správný směr.
Přeci jen pro začínající patlaly,a pro ně by to mělo být určeno jsou ty titěrné dílky výrazně náročnější.
To nemluvím o použitém papíru.
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:50

Příspěvek od Sandro »

Tak... konečně jsem se dokopal k dokumentaci hotového.

Ještě jako reakci na příspěvky bych zmínil, že já defacto začínající patlal jsem (i když už kategoricky patřím mezi seniory). Modely z abc lepím ze dvou důvodů - abych se rozlepil na větší potvory - a taky protože mě Vyškovský baví, líbí se mi. Změnšování nějak neřeším, malé dílky jsou dobrá průprava ;)

A tady už konečný výsledek (omlouvám se za kvalitu, momentálně musím fotit mobilem)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

přidávám detaily
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

a důkaz, že je model funkční ;)
Obrázek Obrázek

Tak patlu zdar! ... a já jdu vybrat další potvůrku 8-)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:50 - HOTOVO

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj, dozer se ti povedl a gratuluji k dokončení.
Modely z ABC mám také oblíbené, mají své kouzlo. V abíčku modely zmenšují aby šetřili s místem a také už to není tak populární jako za našich mladých let.. ;)

Ať se ti daří i u dalších kousků Jakub.
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:50 - HOTOVO

Příspěvek od Sandro »

Díky, já teď koukal zase na ten tvůj dozer a pěkně se ti rýsuje.

Co se týče ábíčka, já se koukám do každého čísla, které teď vyhází, protože mne zajímá, co "dávají". A abych řekl pravdu, zmenšování není zdaleka to, co mě nepříjemně překvapuje. Nerozumím tomu, proč už nevydávají kvalitní a hodnotné modely? Většinou je tam nějaké dioráma podle nejaktuálnější PC hry (které fanoušky PC her těžko osloví, když celý den prosedí u bedny a nemají ho kdy slepit :( ), nebo nějaká pitoreskní sci-fi starship (kterou si každý v případě potřeby slepí z krabičky od zubní pasty, která má podezřele stejné barvy) a jiné nebo podobné 8-) .

Sem tam se tam ukáže model alá "náhled do historie", což je velmi zajímavé... Pak teda ale nevidím důvod, proč by to nemohli provést trochu více systematicky a třeba vydávat reedice krásných a prověřených modelů, které dříve vycházeli na nekvalitním, tenkém, nebo dnes už zažloutlém papíře. Mám doma třeba starý model Spitfiru z ABC, na který se těším, ale mám strah, že se mi ten papír rozpadne v rukou. Vyjít v reedici, střihnu do nového s klidným srdcem. ;)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:50 - HOTOVO

Příspěvek od JakubSDK »

No, dozer se mi rýsuje už asi tři roky :roll: .. ale taky na něj dojde.

Abecé si teď také občas koupím, ale jen když to stojí za to a důvod proč nedělají reprinty je jednoduchý. Dle mého názoru, jak jsem psal je nová doba a modely produkují pro dnešní mládež, takže nic složitého a velkého. Na druhou stranu můžeme být rádi, že aspoň něco produkují a na třetí stranu je mnoho dalších prodejců a producentů, kteří nás tak pěkně zásobují modely, že je spíše sbíráme než lepíme :lol: ;)

Hodně zdaru a brzy se tu také s něčím ukážu..Jakub.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:50 - HOTOVO

Příspěvek od Markulin »

Gratuluju k dokončení. Krásně slepený bul ;) dozer
Kdysi jsem ho slepil ve dvaatřietině, takže je to pro mně taková příjemná vzpomínka.
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 481
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:50 - HOTOVO

Příspěvek od Kovář »

Hezká práce, mám rád tyhle retro modely. ;)
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:50 - HOTOVO

Příspěvek od Tomáš S. »

Sandro píše:Co se týče ábíčka, já se koukám do každého čísla, které teď vyhází, protože mne zajímá, co "dávají". A abych řekl pravdu, zmenšování není zdaleka to, co mě nepříjemně překvapuje. Nerozumím tomu, proč už nevydávají kvalitní a hodnotné modely? Většinou je tam nějaké dioráma podle nejaktuálnější PC hry (které fanoušky PC her těžko osloví, když celý den prosedí u bedny a nemají ho kdy slepit :( ), nebo nějaká pitoreskní sci-fi starship (kterou si každý v případě potřeby slepí z krabičky od zubní pasty, která má podezřele stejné barvy) a jiné nebo podobné 8-) .

Sem tam se tam ukáže model alá "náhled do historie", což je velmi zajímavé... Pak teda ale nevidím důvod, proč by to nemohli provést trochu více systematicky a třeba vydávat reedice krásných a prověřených modelů, které dříve vycházeli na nekvalitním, tenkém, nebo dnes už zažloutlém papíře. Mám doma třeba starý model Spitfiru z ABC, na který se těším, ale mám strah, že se mi ten papír rozpadne v rukou. Vyjít v reedici, střihnu do nového s klidným srdcem. ;)
Já zase nevidím důvod, proč špinit nepravdou ABC a autory, které do něj momentáně přispívají... :evil: (a někteří chodí i sem na DF, a nedá mi to se jich nezastat a ukázat, že jen neznale píšeš nesmysly) - Zajímalo by mě jaké ABC čteš, protože níže ti uvádím výčet modelů za poslední rok a půl, který se naprosto a vůbec neshoduje s tím, co tady píšeš...

ABC 23/2017: Já, budovatel 1417 a házedla Curtiss P-40 Warhawk
ABC 22/2017: Já, budovatel, stará venkovská škola a parkoviště BESIP
ABC 21/2017: Já, budovatel 1417
ABC 20/2017: Alfa Romeo P3 Tipo B, házedlo Beriev BE-103
ABC 19/2017: Lunochod, dioráma s Masarykem a Muzeum vystřihovánek
ABC 18/2017: Mrakodrap Dusit Thani Dubai a letadlo Dewoitine D.520
ABC 17/2017: Tančík VZ. 33 a kostelíček z Muzea vystřihovánek
ABC 16/2017: Atlas 6 a Otakárek fenyklový
ABC 15/2017: Dokončení střeliště, trubonakladač a rosnička zelená
ABC 14/2017: Vystřihovánka střeliště galeony ze 17. století
ABC 13/2017: Dioráma bitvy u Zborova a mrakodrap Intempo
ABC 12/2017: Letadlo Avia BH-9 a hospoda se zvonicí
ABC 11/2017: Já, budovatel (dokončení Náměstí v Kopečku)
ABC 10/2017: Neucom z komplexu Robinson a házedlo P-518 North American Mustang
ABC 9/2017: Já, budovatel (Náměstí v Kopečku)
ABC 8/2017: Samohybné nástupní schody a házedlo Doflug D3802 J-401
ABC 7/2017: Kosmická tramvaj Říp-1, chalupa a mlýn
ABC 6/2017: Vystřihovánky autojeřábu a pásového nakladače
ABC 5/2017: Vystřihovánky: Tahač a zavazadlový vozík + japonská letadla
ABC 4/2017: Vystřihovánky vojenského veteránu Fiat Terni Tripoli a Opalie z Komplexu Robinson
ABC 3/2016: Vystřihovánky miniboxu Dakar 2017 a stavebního jeřábu
ABC 2/2017: Liaz Race 1 "Líza", Man 6x6 Asistence a Liaz 4x4 Bydlík, mrakodrap CCTV Headquaters a letadla z Muzea vystřihovánek
ABC 1/2017: Vystřihovánky miniboxu Liaz Race "Franta" a ptačích varhan
ABC 25/26/2016: Vystřihovánky Betlém a miniboxy Dakar 2016
ABC 24/2016: Man 6x6 Asistence, Tesco boxu Iveco Daily a další část Komplexu Robinson s názvem Solar Explorer
ABC 23/2016: Vystřihovánky letadla Tu-154M a minibox Liaz Race 1
ABC 22/2016: Vystřihovánky Škoda Fiat Torino a dioráma
ABC 21/2016: Vystřihovánky ambulance a obecné školy
ABC 20/2016: Vystřihovánky buldozeru a rotundy svatého Václava
ABC 19/2016: Kolový nakladač + komplex Robinson
ABC 18/2016: Mrakodrap Hearst Tower

Prošel sis to? Kolik diorámat podle PC her jsi napočítal? Kolik zmenšenin? Tvoje srovnání zubní pasty a zřejmě grafik lodí Honzy Rükra, kterého jsi měl asi na mysli, raději nebudu komentovat! Jasně, proč se neutápět v reedicích... Zamysli se nad tím co jsi napsal a nad tím, jestli je "hodnotnější" vydat starý model buldozeru* nebo například nový model čehokoli z výše uvedeného... ABC by mělo být časopisem pro začínající modeláře z řad mládeže a měly by tam být modely pro ně, NE PRO NAŠE ARCHIVY! Pokud kdokoli chce starší model z ABC, většinou ho není problém sehnat, překopírovat na lepší papír, zvětšit, zmenšit a podobně... Sorry, ale tohle plácání jak je ABC ***** mě už fakt štve, hlavně když je evidetní, že dotyčný vůbec netuší o čem mluví...

*(který je barevně už za zenitem, předloze je nepodobný, dokonce se i špatně jmenuje a hlavně - dnešní mládeži už tento stroj nic neřekne...- a to mám stavební stroje velmi rád a taky jsem s tímto buldozerem začínal, dokonce jsem trochu pomohl k vydání tohoto buldozeru znovu u RW, protože je to tak trochu srdcovka, ale je přeci třeba mít soudnost)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:50 - HOTOVO

Příspěvek od Nafe_CZ »

To já jsem naopak s obsahem vystřihovánek v ABC spokojený.
V každém ABC najdu něco co mohu ihned třeba ofotit a slepit s prckem . To je pro mě důležité.
Vystřihovánka kterou dáš za jedno dvě odpoledne.
Nekupuji už ABC pro sebe, protže čtený obsah už pro mě není ale pro kluka, kterému je 7 let.
Pomalu ho k tomu přistrkuji a za každý model ala hazedlo jsem vděčný.
Poslední sérii já budovatel jsme slepili a on z toho má stavebici .. no co chceš víc.
Serii před tím - jednoduche stavební stroje jsem dali taky. A hraje si stím.

Je pravda, že jednou za ročník bych rozsáhleší a složitějsí model snesl ... ale přiznám se že to vnímam tak že ABC je hlavně pro mládež a tam spíš jednodušší modely.

Štefan
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Pásový dozer T-100M / R. Vyškovský / 1:50 - HOTOVO

Příspěvek od Sandro »

Tomáši,

Nemyslím si, že jsem se do ABC nějak zvlášť opřel, nebo že bych tu autory vláčel bahnem! Takže bych ti doporučil trochu klidu a uskromnění podobných výlevů!

Ano, nejsem zkušený a nejspíše toho nemám v modelařině tolik za sebou jako ty, ale to přece neznamená, že tu nemohu říct svůj názor a pohled na věc. Máme pořád ještě svobodu slova.

Všechna ta čísla jsem držel v ruce, ale prostě nejsem typ, který si slepí s radostí mrakodrapy, autíčka, házedla, zvířátka apod. (a omlouvám se ti, že jsem to všechno dopodrobna nevypsal, jako ty). Jsem dost vybíravý a ABC není časopis primárně pro mne - to všechno vím. Ale i přes tohle všechno není důvod, aby ses tu takhle rozčiloval!
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“