M 11/39/Modelik/1:25 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

M 11/39/Modelik/1:25 - HOTOVO

Příspěvek od Markulin »

Jelikož jsem nedávno psal že mě Modelik nějak "šmakuje" ,tak volba padla na tohoto taliána.
Obrázek Obrázek
Mám ho doma už poměrně dlouho a veliké naděje do něho nevkládám. Na netu jsem našel dva pokusy o stavbu. Na slovenském fóru stavba ztroskotala hned na začátku po obalení skeletu. A u poláků jsem našel tank skoro dokončený jako čistostavbu (chyběli jen pásy) Tak uvidím jak pochodím já. Za skoro patnáct let prohlédání a listování tímto sešitem jsem zaregistroval jen chybějící díl č. 107. Což je část hnacího kola. Díly by měli být dva ale jeden z nich prostě není. A taky na nějaké rozměrové nesrovnalosti na zadní části korby. Jde asi o 2 mm ale to snad půjde nějak "zaonačit"
Hodilo by se o tomto tanku něco napsat. Na obalu sešitu je sice psáno "lehký tank" ale na netu i v literatuře je uváděný jako "střední" No a jelikož nejsem žádný velký spisovatel a navíc jsem i dost líný tak ostatní povídání za mě obstará "pan Gůgl" https://cs.wikipedia.org/wiki/M11/39" onclick="window.open(this.href);return false; a ještě stránky , které velice rád využívám i když tomu co se tam píše absolutně vůbec nerozumím a překladač vám z toho udělá takovou blbost :lol: http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/i ... M11-39.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Na modelu bych chtěl udělat zase nějaké ty úpravy. Vlastně jen onýtovat ho a doplnit šrouby.
Foto originálu a můžu začít mršit. Teda už jsem začal ale na podlepeném skeletu není nic zajímavého :)
Obrázek
Naposledy upravil(a) Markulin dne ned 23.4.2017 18:20, celkem upraveno 1 x.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od Markulin »

Po náročném dni jsem v noci zasedl k taliánovi. vyřezal a sestavil jsem skelet. všechno bylo OK až na žebra motorového prostoru. Ty jsem musel asi o 1mm nahoře seříznout a upravit podle dílu obšívky. Dále jsem stihl ještě obalit věž. U té byl rozměrově správný jen stropní díl skeletu. Žebra byli zhruba zase o 1mm delší a spodní díl némlich to samé. Ale jo...nakonec jsem tam tu kostru za použití hrubého násilí a nějakého toho peprnějšího slova dostal :lol:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od Markulin »

Dokončil jsem věž. Trochu jsem upravil jen kulomety. Protože ta hranatá hrůza co tam byla původně byla hrozná :?
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od Markulin »

Vana bez větších problémů obalená. Jen spodní díl byl asi o 3mm delší, ale to je detail.
Pustil jsem se i do žaluzií. A tady jsem malniko nepochopil návod a pak už jen mršil a mršil :?
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od Markulin »

V noci jsem se pustil do obalování nástavby. Autor musel být malinko mimo, když tady tu část vytvářel...Za neustálého přiměřování skeletu se musela obšívka na bocích trochu zastřihnout. Spodní díl skeletu se na jednom místě taky zařezával a potom přišel na řadu díl zadní. To se rozhodovalo o taliánově bytí a nebytí. Rozdělením zadního dílu obšívky na tři části a "zatmelením" 1,5 mm mezery a další menší mezírky jsem to docela zdárně obalil. Jen tak na zkoušku jsem přiložil obšívku "kasematy" v očekávání minimálních komplikací. No..... slabá chvilka autora se nevyhnula ani této části. Nad tím budu ale koumat příště :?
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A tady už jsou ty problémové partie. Zajímavé je že na jedné straně byl fuk 1.5 mm a na druhé skoro žádný. A to jsem si dával bacha abych neucukl ani o "chlup"
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Zdá se že si s "makarónem" ještě dost užijeme........ jestli teda nepoletí :twisted:
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od kaktusak »

Tak si říkám , že kdyby firme kde pracuješ , zrušila Tvoje pracovní místo tak přijdeme o jednoho špičkového modeláře . Akorát nevím jak si obhajuješ přesčasy ? Uplně slyším jak říkáš : Musel jsem tu zůstat o 3 hodiny déle , potřeboval jsem dolepit motor .

K vystřihovánce .

Doufám , že se ty nepřesnosti nebudou stupnovat . Ty mezerky snad nebudou tak moc bít do očí .
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od Markulin »

šmarjáááá Zbyňku nestraš!!!! :o :o Musím ještě nějaký ten pátek platit hypotéku!!!
A s tím přesčasem je to asi tak.... po 12ti hodinách v práci by mě mohl být nějaký motor ukradený :lol:

No a teď talián....
Doufám že to nejhorší mám už za sebou a žádné velké problémy už mě nečekají. V noci se mě podařilo obalit "kasematu" Obšívka se podle mé předpovědi musela trochu upravit. Obkreslil jsem si díl obšívky a ten jsem přirovnával a zastřihoval. Docela mě překvapilo kolik toho šlo z dílu obšívky pryč.
Obrázek
Po přilepení jsem jsem ještě "zatmelil" herkulesem mezeru a pak už jsem vše maskoval retuší. No a jako bonus jsem stihl ještě výfuky. Tam jsem malinko zápasil s "kolenem" ale nakonec všechno vyřešil (opět) herkules a vodovky.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od Markulin »

Blatníky a bedny na nářadí jsou na svém místě. Samozřejmě ani blatníky se neobešly bez chyb. Musel jsem je o 2 mm zúžit aby nebyly vidět bílé místa, kde se mají nalepit na nástavbu. I tak jsem ale musel na levém blatníku kousek bílého místa zabarvit. Jinak by byl celý levý blatník o cca 3-4 mm posunutý dozadu. Původně měli být blatníky až dozadu nad napínací kolo. Ale ufikl jsem je hned za bednama na nářadí.
Obrázek Obrázek Obrázek

A snad už poslední zamaskovaná mezera ....... :roll:
Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od Markulin »

Zavěšení napínacích kol i kola samotné jsou hotové. Tady žádný zádrhel nebyl.
Obrázek Obrázek Obrázek

Ovšem když jsem se chystal střihnout do kladkových koleček, tak jsem na menší zádrhelíček narazil. Na matiku jsem nikdy nebyl ale tyto počty ještě zvládnu... a jsem si jistý že počítám správně. Na tanku je 6 dvojitých kladek. Což je celkem 12 koleček. Každé kolečko se skládá ze 3 základních dílů. Tedy celkem 36 koleček. Ovšem v sešitu se těch koleček nemůžu nějak dopočítat :roll:
Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od kaktusak »

Kdy už si konečně vybereš model , který by neměl chyby .

Ty kola se dají vyřešit náhradní plochou , pokud teda u modelu nějaká je .
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od Markulin »

Zbyňku, tak zrovna tento model jsem si vybral schválně kvůli těm chybám. Věděl jsem že tam jsou a kde jsou. Ale počítat kolečka mě nenapadlo.Původně jsem myslel, že to zabalím hned na začátku a budu mít materiál na podlepování. Takže "talián" mohl jenom překvapit. A zatím můžu říct že docela překvapuje... :lol:

A ty kladky....?
No......žádná tragédie to není. Prostě budou vnitřní kladkové kola jednodušší a o 1mm užší jak vnější.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od kaktusak »

Ty jsi normální blázen člověče . Záměrně jsi vybrat model s chybami . O to víc držím palce .
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od Markulin »

Poslední dobou toho času na lepení moc nebylo. tak jen závěsy pojezdových kol a kladky. U závěsů žádný problém nebyl a pojezdových kol jsem taky napočítal správný počet :D Takže příštích pár chvil bude patřit právě jim.....
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od Markulin »

Dvě směny o víkendu a jsou z toho pojezdové kola. Ale příště si asi vyberu něco co má míň koleček...páč ten palec od "vyďobávání" fakt bolí :roll:
Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M 11/39/Modelik/1:25

Příspěvek od Markulin »

A "talián" už stojí na svých. Dát dohromady celý ten pojezdový "aparát" bylo celkem v pohodě. Ale osadit to na samotný tank...to už zase taková balada nebyla. Místo spojů každého závěsu s vanou je cca 3x5 mm no a jelikož je to přece jenom nějaká váha , tak se to celé furt bortilo a padalo....a šmajdalo...no hnus. No ale nakonec jsem to dal nějak dohromady..... :?
Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“