KV-2 / Betexa / 1:35

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Odpovědět
TireurCZ
Příspěvky: 9
Registrován: pon 27.4.2015 11:57
Bydliště: Ústí nad Labem

KV-2 / Betexa / 1:35

Příspěvek od TireurCZ »

Mým prvním tankem k sestavení bude model těžkého tanku KV-2 od Betexy v měřítku 1:35. Doufám, že ho zvládnu, ale když si procházím tuhle sekci, tak vidím, že oproti ostatním je to jenom slabý odvar. Určitě je kam postupovat.
Pokud by někoho zajímaly základní informace o tanku, tak jsou třeba zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/KV-2" onclick="window.open(this.href);return false;
ObrázekObrázekObrázek

Jsem opravdu začátečník, takže budu rád za každou radu, postřeh nebo jakoukoli pomoc. Budu se snažit postup stavby dokumentovat. V dalších postech vás asi zaplavím dotazy :D
TireurCZ
Příspěvky: 9
Registrován: pon 27.4.2015 11:57
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: KV-2 / Betexa / 1:35

Příspěvek od TireurCZ »

Ještě před začátkem bych měl pár otázek:

1) "podlepte kartónem tyto díly" - pročetl jsem si hodně témat o kartonu, informací je to až nad hlavu, ale Betexa zrovna neoplývá detailními návody, takže nevím jak tlustý karton použít, nebo je to jedno?
S tím souvisí otázka, kde takový karton vzít, papírnictví v okolí spíš uvádí gramáže papíru. Na papermodel.cz je krásný prehledný výber tlouštek, ale nevím kolik stojí poštovné a prijde mi, že pak za papír dám dvojnásobek.

2) "osy kol ze špejlí 1:1" - jestli jsem to správně pochopil, délka špejlí má být přesně jako je na obrázku. Jaké špejle mám použít? Obalit klasickou špejli (ty co mám doma, mají tak různě, 2-3 mm) papírem, aby měla 3 mm v průměru nebo rovnou objednat bukovou kulatinu s 3mm průměrem? Ty 3 mm jsem si odvodil od otvoru na osy kol.

3) Takových malých 3mm otvoru je tam celkem hodně, na vnější obvody kol mám kružítko, na vnitřní otvor kol jsem si chtěl pořídit nějaký nástroj. Samozřejmě jsem diskuze četl, zamlouval by se mi výsečník nebo průbojník. Nemám ale zkušenosti s tím, jak dobře který z nich ten otvor vyrazí. Teoreticky bych řekl, že lepší je výsečník.

Určitě mě zase něco napadne, zatím děkuju za případné odpovědi :)
weselan
Příspěvky: 268
Registrován: sob 21.1.2012 11:54
Bydliště: nad řekou Moravou

Re: KV-2 / Betexa / 1:35

Příspěvek od weselan »

1-skus nějaké výtvarné potřeby ve tvém okolí,tam bys měl nějaké kartony různých tlouštěk sehnat.
2-klasická dřevěná špejle by měla mět průmer 3 mm.Když máš menší,tak ji skus omotat kancelářským papírem anebo použij papírky na balení cigaret.Nebo jako náhradu tu kulatinu,já třeba používám pro změnu plastové tyčky.
3-záleží co ti padne do ruky,já používám na menší otvory kleště s takovým tím otočným ježkem na konci.Ale víš jak,sto lidí,sto chutí.Vyzkoušíš a uvidíš s čím se ti bude nejlíp dělat.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: KV-2 / Betexa / 1:35

Příspěvek od mahdy »

Jak píše Michal, tisíc lidí - tisíc chutí.
ad1- dobrý zdroj kartónu jsou zadní strany nástěnných, ale i stolních kalendářů. Mívají většinou tloušťku 0,8 nebo 0,9 mm, takže při podlepení dílu ti to dá výsledný 1 mm. Pokud nemůžeš sehnat karton, tak se používá tzv. sendvič - lepíš na sebe čtvrtky tak dlouho až dostaneš požadovanou tloušťku- výhodou sendviče je větší pevnost a to, že když z něho vyřezáváš malé dílky, tak se ti nerozpadá na vrstvy. Hlavně nepodlepovat Herkulesem pokud nechceš mít vlnovku. Podlepuju gelovým lepidlem. Někdo používá na všechno podlepování oboustranou lepící pásku, ale já pouze vyjímečně.
ad2 - jak píše Michal
ad3 - na malé otvory používám skalpel s čepelí č. 11 http://www.distrimedobchod.cz/Cepelka-c.11-SWANN-MORTON" onclick="window.open(this.href);return false; kterou se otvory krásně vypichují. No já je vlastně používám úplně na všechno :lol:
Tak ať se daří, budu tě sledovat. A klidně piš, určitě ti všichni rádi poradíme. ;)
luky1978
Příspěvky: 70
Registrován: úte 16.10.2012 8:48
Bydliště: Klecany

Re: KV-2 / Betexa / 1:35

Příspěvek od luky1978 »

ad 1) zkus použít třeba zadní stranu kalendáře, nebo si kup nějaký dobrý sušenky v kartonovém obalu. Napadají mě třeba koky a ještě si přitom pochutnáš :)
ad 2) používám hliníkové nebo uhlíkové trubičky kupované v RC modelářství (třeba u Pecky). Mají přesný průměr a dají se použít i na hlavně děl.
ad 3) Děrovací kleště
TireurCZ
Příspěvky: 9
Registrován: pon 27.4.2015 11:57
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: KV-2 / Betexa / 1:35

Příspěvek od TireurCZ »

ad 1) takže jste se tak nějak shodli, že to má být tloušťka 1 mm. Zkusím se podívat po těch výtvarných potřebách v okolí. Zrovna mi tu jedny sušenky koka leží, takže karton z toho použiju, na tenhle tank by to mohlo vystačit :) lepit si karton doma sám by bylo fajn, ale nemám doma šupleru :-/

ad 2) tak nevím co dřív, jestli obyč špejli, někdo doporučoval bambusovou, kulatinu, plastovou nebo uhlíkovou trubičku :D

ad 3) ty děrovací kleště vypadají hodně dobře, původně jsem je zavrhnul proto, že jsem si nebyl jistý, jak moc dobře fungují, jestli třeba jenom ten papír nekousají . Taky je otázka, jestli budou dobré i ty v cenové relaci do 250,- (ale tak snad na papír nejsou potřeba nějaké profi kleště). Vypichovat budu zatím asi v největší nouzi :)

Vím, že to možná moc řeším a někdo by mi mohl říct, ať radši koukám lepit, ale budu muset stejně objednávat ještě nějaké věci z netu, tak jsem chtěl rovnou sehnat solidní nářadí a správný materiál, než ho potom jednotlivě doobjednávat.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: KV-2 / Betexa / 1:35

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Tloušťku podlepování asi nemusíš řešit. U Betexy se většinou podlepují díly, které nemají návaznost na ostatní konstrukci a nebo tloušťka nehraje roli.
Zrovna tak špejle. U těchto jednodušších modelů to nebývá problém.
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“