Panzerkampfwagen VI Tiger ausf.E / GPM / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Odpovědět
Uživatelský avatar
mirabab
Příspěvky: 18
Registrován: stř 18.2.2015 8:07
Bydliště: Mostkovice

Panzerkampfwagen VI Tiger ausf.E / GPM / 1:25

Příspěvek od mirabab »

Zdravím vás,

jelikož to u nás doma, díky mému hraní WoTka, žije tanky, rozhodl jsem se nějaký také nějaký postavit. Nejsem moc kamarád s mícháním barev, lakováním atd., proto jsem hned vypustil model plastikové modely. Následně jsem zjistil, že se dají koupit tanky i jako papíráky. Zakoupil jsem pro malého od Betexa T-34/76 u kterého jsem se docela navztekal, jak kvůli mé nešikovnosti (podlepil jsem i to co se podlepovat nemělo :D ), tak i pro chyby v modelu samotném. Ke konci lepení jsem začal hledat nějaké rady a našel toto super forum, kde je spousta užitečných rad a informací, a když se člověk na něco zeptá, vždy někdo pomuže a odpoví. Proto také děkuji :-) T-34/76 jsem tak nějak dokončil pro radost malému a pro mé čisté svědomí. Možná jednou zveřejním i fotku :-)

Dalším modelem, který mé neohrabané ruce zprzní bude můj velmi oblíbený a jistě budete souhlasit, že moc pěkný tank TIGER I. Nějaká data z wiki:
Typ vozidla: Těžký tank
Země původu: Německo
Výrobce: Henschel
Návrh: 1941
Období výroby: 1942–1944
Vyrobeno kusů: 1347
Ve službě: 1942-1945
Posádka: 5 (velitel, střelec, nabíječ, řidič, radista)
Délka: 6,32 m
Šířka: 3,56 m
Výška: 3 m
Hmotnost: 57 tun
Pancéřování: 120 mm věž, 100 podvozek
Hlavní zbraň: 88mm kanón Kw.K.36 L/56 s 92 náboji
Sek. zbraně: 2x 7,92 mm MG34 se 4 800 náboji
Pohon: V-12 benzínový Maybach HL230P45 700 hp (515 kW)
Odpružení:T orzní tyče
Max. rychlost: 40 km/h na silnici
20 km/h v terénu
Výkon/hmotnost: 12,3 hp/t
Dojezd: 100 km silnice/ 60 km terén.

Celé moje patlání berte s opravdu velikou rezevnou a možná i jako vzpomínku na to jak jste i vy jednou začínali :-) Tak hurá do něj a držte mi pěsti :-)

Obrázek
Uživatelský avatar
mirabab
Příspěvky: 18
Registrován: stř 18.2.2015 8:07
Bydliště: Mostkovice

Re: Panzerkampfwagen VI Tiger ausf.E / GPM / 1:25

Příspěvek od mirabab »

Jako první jsem se rozhodl vyrobit hnací kola. Zatím ještě bez retuše, jak jsem psal barvy nejsou má silná stránka, tak to prozatím odložím :?

Obrázek Obrázek

Pak jsem si řekl, že zkusím vyřezat pásy a musím říct, že je to velká kupa mainkatých výřezů až jsem křeče do prstů dostával ;) Když jsem potom viděl ty maličkaté asi krytky ozubení na pásech, které se měli podle návodu zespodu podbarvit (mi to dělájí asi schválně :shock: ), rozhodl jsem se pro své vlastní řešení. Uzmul jsem manželce vázací drátek a ohýbal a ohýbal a ... No mylsím, že se docela povedly.

Obrázek Obrázek

Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že ozubení zatím pasuje do pásů :o

Obrázek
Uživatelský avatar
mirabab
Příspěvky: 18
Registrován: stř 18.2.2015 8:07
Bydliště: Mostkovice

Re: Panzerkampfwagen VI Tiger ausf.E / GPM / 1:25

Příspěvek od mirabab »

Mám malý dotaz, než to pokazím. Při vyřezávání kostry jsem narazil na značku, kterou chápu tak, že mám něco vyříznout šikmým řezem. Jen nechápu, zda mám šíkmo oříznout celý kus, nebo jen tu část, kde je značka? A pod jakým úhlem to má vlastně být? 45°? Vypadá to takto:

Obrázek Obrázek

Dík za radu.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Panzerkampfwagen VI Tiger ausf.E / GPM / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Kratší stranu dílů T8 a T9 určitě neseřezávej, tam ta ryska podle mne značí nalepení boků T3 a T4. Seříznout by se tedy měly (asi obě) delší strany. Úhel ti určuje ta čára. Vyřízneš kolmo po obvodu a pak šikmo seřízneš podle té vnitřní čáry. Podle potřeby bych to klidně vzal i víc. Z příslušné návodovky je dobře vidět, co by z toho mělo vzniknout.
weselan
Příspěvky: 268
Registrován: sob 21.1.2012 11:54
Bydliště: nad řekou Moravou

Re: Panzerkampfwagen VI Tiger ausf.E / GPM / 1:25

Příspěvek od weselan »

Jak říká Lukáš,návodovka napoví víc.Já osobně bych seřízl asi jen ten vršek.
Uživatelský avatar
mirabab
Příspěvky: 18
Registrován: stř 18.2.2015 8:07
Bydliště: Mostkovice

Re: Panzerkampfwagen VI Tiger ausf.E / GPM / 1:25

Příspěvek od mirabab »

Tady je návod.

Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Panzerkampfwagen VI Tiger ausf.E / GPM / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Však právě, model mám doma taky. Začni kostru postupně lepit a ono na to přijdeš sám, když si ty inkriminované díly zkusmo přiložíš na místo určení.
Uživatelský avatar
mirabab
Příspěvky: 18
Registrován: stř 18.2.2015 8:07
Bydliště: Mostkovice

Re: Panzerkampfwagen VI Tiger ausf.E / GPM / 1:25

Příspěvek od mirabab »

JJJ, díky udělám to tak, jak říkáš. Všechno pěkně vyřezu po obvodu a potom seříznu dle potřeby, aby to pěkně pasovalo. Je to ale pěkná fuška :D a jsem zvědavý, jak to do sebe bude pasovat.
topgun
Příspěvky: 84
Registrován: pon 23.1.2012 17:34

Re: Panzerkampfwagen VI Tiger ausf.E / GPM / 1:25

Příspěvek od topgun »

Já to ještě dorovnávám šmirglem do roviny,mám ho nalepený na staré kreditce.
Tím také orovnám celou kostru před lepením obšívky.
Ono je také potřeba překonat "kulturní" rozdíl mezi českým a polským pojetím papíráků.
Uživatelský avatar
mirabab
Příspěvky: 18
Registrován: stř 18.2.2015 8:07
Bydliště: Mostkovice

Re: Panzerkampfwagen VI Tiger ausf.E / GPM / 1:25

Příspěvek od mirabab »

Tak a je to vše vyřezáno :-) při tom jsem zjistil, že kovové pravítko, které mám, není tak rovné, jak by mělo :-) večer to zkusím dát nějak dohromady. Snad mi z toho nevznikne něco jiného (lodička nebo letadlo :D )

Obrázek

Akorát jsem si u jednoho kousku (ten tenký dlouhý) zjistil, že jsem ho podlepil 1mm a ono to mělo být jen 0,5mm. Ta potvora byla pěkně schovaná mezi ostatníma, tak jsem ji přehlédl :D
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“