Famo Rübezahl / Orlik / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Odpovědět
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Famo Rübezahl / Orlik / 1:25

Příspěvek od fox »

Famo Rübezahl je pásový traktor vyráběný firmou Famo (Dahrzeug- und Motoren Werke Bresalu).
První traktor Rübezahl byl postaven v roce 1932 a v roce 1935 se započala seriová výroba. Osazen byl motorem o výkonu asi 50HP, později zvýšen na 60HP, měl třístupňovou převodovku. Traktor vážil 4700Kg. Byl velice oblíbený v civilním sektrou. S příchodem 2. světové války jej začal samozřejmě využívat i wermacht. Produkce těchto strojů pokračovala až do roku 1944. V té době už byla veškerá produkce směřována pro potřebu německé armády. Zřejmě při bombradování Německa spojeneckými letadly byla zničena i továrna Famo, tím byla ukončena nejn výroba traktorů Rübezahl, ale i známých polopásů Sd.Kfz.9

Technické pdaje:

Délka: 3300mm
Šířka: 1545mm
Výška: 1870mm
Výha: 4700kg
Převodovka: 3 rychlosti vpřed, jeden vzad.
Maximální rychlost: 6,8km/h

Motor:
4 válcový s přímým vstřikováním
obsah: 8,6l
max. krouticí moment při 1150 ot./min.
vstřikování: Bosch
objem nádrže 90l.

Model je dle stroje z přelomu 30 a 40. let min. století.

Rozsah modelu je 6,5 strany A4, 5 stran návodných kreseb a nějaký ten osaný návod, kterému stejně nerozumím. :D K modelu jsem ještě zakoupil laserem řezané doplňky, v několika arších jsou díly pásů, některé žebra a detaily jako nápisy na masce.

A teď ke stavbě.

Model mám v plánu celý přebarvit. Takže stavím z kopie (přikládám fotky originálu). Během stavby zatím žádné větší problémy co se týká nepřesností. Občas se trošku potýkám s obvody kruhových dílů. U těch bohužel nejvíc záleží na tom, jak člověk díly vyřeže.

Nejnáročnější zatím byla práce na podvozcíh - vytvarování horní části, konkrétně přechod z rovné části u napínacího kola, na šikmmou plochu.

Další část, která mi dala zabrat, tak byly napínací kola. Paprsky, a vnější mezikruží kolem paprsků. Tam sem s tím měl problémy. Furt mi to nesedělo, vyřešil jsem tak, že jsem stočil vnější v vnitřní díl. Vnější díl sem nasílil proužkem papíru, tak aby se dovnitř vlezl vnitřní díl a slepil. Jelikož budu přebarvovat, mohl jsem si dovolit zakapnout čela vteřiňákem a začistit smirkem. Originální čela jsou moc tenká a blbě se řežou. Možná tenčí, než by měly být aby seděly přesně.

Fotky předlohy:

Obrázek

fotka originál výtisku a doplňky:

Obrázek Obrázek

Podvozky: Tady byl náročný ten přechod z roviny do šikminy

Obrázek Obrázek

Napínací kola:

Obrázek Obrázek

Hnací kola:

Obrázek Obrázek

Článek pásu: celkem 70ks, každý z 18-ti dílů. Tady dost pomáhají laserem řezané díly.

Obrázek

Více fotek najdete tady:

Obrázek
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Re: Famo Rübezahl / Orlik / 1:25

Příspěvek od fox »

Pásy ještě dokončené nejsou, ale abych přerušil stereotyp při jejich výrobě, dal jsem se do dalších celků modelu. Motor, převodovka a diferák. Stavba jde celkem pěkně, ikdyž není bez problémů. Na modelu jsou drobné chybičky, většinou teda přebývá trochu "obšívky" žeber, jako je to v případě spodní části motoru. Tady mi oproti žebru nadbýval asi 1-2mm obšívky, viz. foto:

Obrázek Obrázek

problém je v tom, že když díl narýhujete, ohnete, tak pak nesedí délka ani šířka. Musí se díl začít lepit od jednoho rohu a postupně ohýbat dle toho jak to vyjde. Zbytek uříznout.

Další věci jsou podvozky. U těch jsem několikrát bojoval s paprsky napínacích kol. Ted už jsem s nima spokojený (foto příště). Podvozky jsem nastříkal základem, přebrousil a znovu nastříkal. Některé špatně dostupné místa jsem už před skompletováním přestříkl vrchní barvou. S výsledkem jsem už spokojený.

Obrázek

Kolečka ještě dobarví a příště už fotografie i s nimi. Možná přibyde i fotka motoru s převodovkou a diferák. :)
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Re: Famo Rübezahl / Orlik / 1:25

Příspěvek od fox »

Po čase jsem tu opět s nějakým progresem.

Podařilo se mi složit motor a převodovku. Na modelu je z motoru vpodstatě jen vana a nějaké příslušenství v její úrovni. Vše nad tím je krytováno kapotou, nejde to vydět, tudíž vystřihovánka celý motor neobsahuje.
A teď nějaké fotky:
Vana motoru, a meziskříň (v ní je ukrytá spojka a možná další věci)

Obrázek

Převodovka s portály.

Obrázek

Další částí kterou jsem dodělal jsou pásy. Ty už mají svou vrchní barvu a chybí jen patina.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Re: Famo Rübezahl / Orlik / 1:25

Příspěvek od fox »

Opět menší postup.

Zadní část. Tedy závěsy. :)

Obrázek

a spojkový pedál

Obrázek
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Re: Famo Rübezahl / Orlik / 1:25

Příspěvek od fox »

Progres:

Obrázek Obrázek

Zatím jen zkušebně napasovaná kapota motoru:

Obrázek
luky1978
Příspěvky: 70
Registrován: úte 16.10.2012 8:48
Bydliště: Klecany

Re: Famo Rübezahl / Orlik / 1:25

Příspěvek od luky1978 »

Ahoj,
máš to moc pěkný, jen tak dál. Sleduju.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Re: Famo Rübezahl / Orlik / 1:25

Příspěvek od fox »

Díky.
Momentálně má famo "stop-stav". Loni jsem ho před rekonstrukcí bytu odložil a jelikož ještě nemám prostory k barvení modelů, je tam do teď. Snad už tam nezůstane dlouho. Váže se to na dodělání malé dílny, kde budu moci v klidu tmelit, brousit, lakovat a barvit modely, aniž bych s tím otravoval doma v bytě. :) Teď se věnuju "čisto stavbám". S tím doma nenadělám moc nepořádku. :)
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“