T-100 / Modelik / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Archie
Příspěvky: 31
Registrován: sob 2.11.2013 21:10

T-100 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Archie »

Ahoj,
chtěl bych se s vámi podělit o stavbu mého druhého poláka, vybral jsem si celkem neokoukanou předlohu, ruský těžký tank T-100.

Něco o předloze:
T-100 byl prototyp sovětského těžkého tanku, který byl poprvé a naposledy užit při bojích v sovětsko-finské zimní válce. Stroj měl dvě věže, přičemž na menší z nich byl namontován kanón ráže 45 mm a kulomet DT ráže 7,62 mm. Na velké věži byl kanón ráže 76,2 mm a kulomet DT ráže 7,62 mm. Podvozek sestával z dvojice osmi pojezdových kol, vpředu bylo kolo napínací, vzadu hnací. Korba tanku vykazuje pokročilé rysy, i když dvojvěžová koncepce se ukázala v boji jako nevyhovující. V době zahájení útoku Osy v roce 1941 by s přehledem deklasoval každý nepřátelský tank.

Po ukončení Zimní války byl tank odvezen zpět do SSSR a po vypuknutí Velké vlastenecké války byl v roce 1941 evakuován do Čeljabinska, kde zůstal až do roku 1945. Poté byl pravděpodobně sešrotován.

Na druhém podvozku tohoto prototypu bylo postaveno experimentální samohybné dělo označované SU-100Y.

http://cs.wikipedia.org/wiki/T-100

Tento model beru jako zátěžovou zkoušku mých možností, abych věděl, co si ještě můžu dovolit a co je na mě příliš. Budou zde mimo jiné pásy z článků, což pro mě bude velká neznámá.
Velké plus dávám vydavateli u tohoto modelu za nýty. Celý model bude onýtovaný originály z vystřihovánky. Abych pravdu řekl, u korby asi na dvou místech neseděl počet nýtů, kdy jich bylo méně, proto jsem musel dodělávat z rezervy.
Co však modelu na kráse ubírá je růzobarenvost. Např. rezerva má trošku jiný odstín barvy než díly korby. Stejně jako rubová strana blatníků má jiný odstín než korba.

Stavbu neprezentuji od začátku, měl jsem strach jak mi sedne obšívka, abych nemusel hned po pár dnech vlákno opět uzavírat :oops:
Obšívka však sedla snad nejlépe ze všech, co jesm kdy lepil. Nepřesnosti které tam byly, jsou díky mé nepřesné ruce.
Co však nesedělo vůbec, byly blatníky. Blatník jako takový se skládal ze dvou dílů - rubového a lícového. Díly na sebe vůbec neseděly, celkově tam bylo hodně úprav, ve výsledku je každý blatník originál.

Tady už nějaké fotky o současném stavu modelu:
Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nyní mě čeká dodělat blatníky do zadní části korby a onýtovat , což vypadá děsivě a bude to hodně rutinní práce, protože nýtů tu je jako smetí. Mezi nýtováním budu lepit první věž, přednější, níže položenou.

To je prozatím vše, snad se model bude aspoň trochu líbit, či v opačném případě poslouží jako rozhodnutí zda model zakoupit nebo ne.
Ahoj.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od Markulin »

Dobrá volba. Zase jeden co se jen tak nevidí. Začátek je parádní a držím pěsti ;)
john6900
Příspěvky: 65
Registrován: úte 13.8.2013 22:52
Bydliště: Olomouc

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od john6900 »

Krásný model, na tohle se těším...s kolama si asi užiješ, co? ;)
Archie
Příspěvky: 31
Registrován: sob 2.11.2013 21:10

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od Archie »

Jo, kola budou švanda, stejně jako ty nýty. Začal jsem dělat nýtování blatníků, hodinu jsem nýty vyřezával a ještě nemám ani čtvrtinu :D . Větší strach ale mám z těch pásů jak už jsem psal.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od chuan »

No další neokoukaná obluda. Jde ti po parádně. Co se týká pásů, tak já bych ti mohl vyprávět jak je tomonotóní a zdlouhavá práce :-D jen na ty nýtky sis měl pořídit kornováky a sekat je s nimi. Jde to rychle a nýty jsou pak krásně vypouklé jako originál. Už se těším na další postup pereš se s tím statečně.
Archie
Příspěvky: 31
Registrován: sob 2.11.2013 21:10

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od Archie »

Díky za pochvaly.
Na kornováky jsem se díval, do budoucna je určitě plánuji pořídit. Třeba je donese Ježíšek. :)
Jelikož teď budu na více než týden bez možnosti pracovat na modelu, přikládám alespoň prozatimní postup.
Mám vyřezány nýty na přední část blatníků.
No, je to pěkné smetíčko :D hlavně nekýchnout.

Obrázek

Za několik dní opět ahoj.
Archie
Příspěvky: 31
Registrován: sob 2.11.2013 21:10

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od Archie »

Ahoj,
poté, co si chřipková epidemie přišla i pro mě :evil: , jsem opět vytáhl tank ze skříně a vzal skalpel do ruky. Do blatníků se mi nechtělo, odskočil jsem tedy k jedné z věží, konkrétně té menší.
Bylo tam poměrně dost nepřesností, hlavně u dílů, které měly cokoliv společného s obvodem věže.
Pár fotek:

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Prozatím vše. :)
Archie
Příspěvky: 31
Registrován: sob 2.11.2013 21:10

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od Archie »

Tak jsem tu s trochou progresu. Dokončeno nýtování předních blatníků, kompletní zadní blatníky + nějaká drobotina.

Obrázek Obrázek Obrázek

Brzy nashle. :)
Archie
Příspěvky: 31
Registrován: sob 2.11.2013 21:10

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od Archie »

Hotové poklopy nad motorem. Původně měly být otevíratelné, bohužel však papírový pant nefungoval tak jak měl, ohnutý papír se nevracel do původní vodorovné polohy, tak jsem poklopy přilepil na pevno. U oválného poklopu byla menší nepřesnost, a sice že se nevešel do otvoru pro něj určeného, to však spravilo jednoduché oříznutí na správný tvar.

Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od Vojta S »

Pereš se s tím dobře,pěkné.
Archie
Příspěvky: 31
Registrován: sob 2.11.2013 21:10

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od Archie »

Zdravíčko,
po více než roce jsem opět zasednul k téhle obludě. Snažil jsem se poprat s hlavní věží. Na věži byla spousta nepřesností, většina(ne-li všechny :D ) z nich tedy způsobena mýma rukama. Nejhůře se lepila ta "kulometní střílna" či jak to nazvat. No, dost povídaček, tady jsou nějaké fotky:
Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek


To je zatím všechno, příště (snad dříve než za rok a půl :)) zase ahoj.
Archie
Příspěvky: 31
Registrován: sob 2.11.2013 21:10

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od Archie »

Přes víkend jsem udělal uchycení pojezdových kol.

Obrázek Obrázek
Obrázek
Archie
Příspěvky: 31
Registrován: sob 2.11.2013 21:10

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od Archie »

Ahoj,
opět trocha pokroku. Začaly u mě ty menší ze sériovek na tanku, konkrétně podpůrná a hnací kola.
U hnacích kol na sebe neseděly díly tvořící prostor mezi koly, byly kratší než by měly být. Bohužel až po slepení k sobě jsem zjistil, že jsou také užší, tím pádem zuby hnacích kol nebudou sedět do pásů, takže se s tím budu pak muset nějak poprat, až udělám nějaké díly pásů na zkoušku. Z toho důvodu jsem hnací kola ještě nepřilepil ke korbě.
Také jsem si při brouzdání návodnými kresbami všiml, že nemám hotové úchyty k poklopům na korbě, tak jsem to napravil.

Obrázek Obrázek

Obrázek

Obrázek

Další příspěvek už bude o rvaní se s pojezdovými koly.
Tank se pomalu blíží do finiše, tak snad to zvládnu a neskončí zase jako kostlivec ve skříni.
Archie
Příspěvky: 31
Registrován: sob 2.11.2013 21:10

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od Archie »

Během svátků Vánočních jsem opět trochu říznul do modelu. Výsledkem jsou připravené všechny díly na pojezdová kola. Teď už jen ty puzzle dát dohromady.

Obrázek
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od JakubSDK »

A nekychat :lol: :lol:
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“