T-100 / Modelik / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Archie
Příspěvky: 31
Registrován: sob 2.11.2013 21:10

Re: T-100/Modelik/1:25

Příspěvek od Archie »

Ahoj!
Po téměř přesně 4 letech přináším malé oživení vlákna, to je hrozný, jakej jsem šnek. :lol: :lol: Opravdu smekám před všemi kolegy, kteří si dokáží najít čas lepit v takovém tempu, jaké nám tu předvádí.

Konečně jsem se dokopal k tomu dopatlat všechna pojezdová kola a byl to teda porod.

Nejprve celkový stav modelu:
Obrázek Obrázek Obrázek

Co se kol týče, byla to pro mě velká premiéra, kterou mi ale vydavatel modelu hodně znepříjemnil. Všem kdo mají tenhle model v plánu někdy v budoucnu doporučuji se obrnit notnou dávkou trpělivosti. Na kolech spousta dílů nesedí. Jak jsem dříve avizoval u hnacích kol, ty jsou moc úzká, je třeba přidat rozšiřující díl, aby zuby ozubených kol zapadly do pásů. Co se pojezdových kol týče, určitě sami poznáte z fotek minimálně jednu chybu. Zuby "šedých dílů" na sebe prostě nenavazují ať se snažíte jakkoliv, holt špatně navrženo. To co má pasovat do sebe z 90% nesedí a je potřeba hodně hodně upravovat, abyste to do sebe nějak nacpali.

Fotky pojezdových kol:

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Zkusil jsem udělat i pár prvních dílů pásu, který jak vidíte budu dělat v náročnější variantě z článků. Tady zatím sedělo vše jak má, tak doufejme že tu nebude žádný jiný renons a půjde to popatlat příjemně.

Obrázek Obrázek

A ve finále zatím asi nejzásadnější chyba na podvozku modelu. Zavěšení pojezdových kol lze bez úprav nalepit pouze kolmo na podvozek, tedy svisle dolů, což samo o sobě je nesmysl. Dokonce i v návodných kresbách tomu je jinak a zavěšení je pod úhlem. Bude tedy potřeba prořezat prostory pro závěsy, aby je bylo možné nalepit pod nějakým úhlem. Bude to docela maturita, abych měl všechna kola pod stejným, nebo alespoň zhruba stejným úhlem. Rozhodl jsem se tenhle úkon odložit a budu ho dělat až budu mít hotové pásy, abych věděl, jak moc podvozek proříznou a jak velký sklon závěsů zvolit, abych pás dokázal na kola narvat.

Obrázek Obrázek

Koukám že mi fotky krásně vytáhly chyby v retuši, což budu muset doopravovat. :oops:
Nyní mě tedy čekají pásy, to předpokládám bude běh na podobně dlouho trať, ale rozhodně nechci, aby mi model skončil jen jako kostlivec ve skříni a chci se dokopat k jeho dokončení. Přeji Vám tedy krásný zbytek svátků, vše nejlepší do Nového roku a zase někdy ahoj!
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: T-100 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Je fajn že jsi to nevzdal a i po tak dlouhé době pokračuješ. Není to tak dlouho co jsem tímto modelem listoval a přemýšlel, že půjde pod kudlu. No ale nakonec dostal přednost jiný pásovec...

Když vidím ty článkové pásy, tak před tebou musím smeknout.... SUPER! ;)

Trošku jsem zalistoval modelem a zjistil jsem kde je chyba na podvozku. Jde o to že díl (47 L,P) který je přilepený k boku vany neměl být přilepený i ke spodku. Ta část dílu se měla zahnout a přilepit na rubovou stranu. Závěsy měly být za tímto dílem částečně skryté a měly se opírat o žebra (díl 44), které jsou pod bočním dílem. A tím by jsi dosáhl požadovaného úhlu zavěšení.
Žádná velká oprava to nebude. Prostě to odřež ze spodku vany, přilep k rubu a máš po starostech ;)
Archie
Příspěvky: 31
Registrován: sob 2.11.2013 21:10

Re: T-100 / Modelik / 1:25

Příspěvek od Archie »

Díky za pochvalu, ikdyž pásy nejsou úplně podle představ a určitě je pořád co zlepšovat. Jestli do toho někdy řízneš, rád budu sledovat, ve tvém podání by to byla paráda!

Nalepení části dílu na rubou stranu jsem teď zpětně v návodných kresbách našel, nicméně opření závěsu kola o díl žeber nikoliv. Každopádně jsem jedno kolo zkusil na zkoušku udělat tak, jak píšeš, a vypadá, že to skutečně je tak, jak autoři zamýšleli. Tímto se autorům omlouvám za křivé nařčení a tobě moc děkuji za radu. :oops: :D
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“