Tiger I / Paper-Replika / M 1:50

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Odpovědět
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Tiger I / Paper-Replika / M 1:50

Příspěvek od YogHurt »

Zdravím všechny,
s lepením jsem začal teprve letos v létě, kdy jsem slepil svůj první model (IS-3).

Obrázek

(Více fotek si můžete prohlédnout ZDE. V té době jsem si myslel, jak jsem na vše nevyzrál, když jsem na retuš okrajů použil černý fix :D ).
Poté jsem se začal o vše, co se týče papíráků, více zajímat a nejvíce mi do začátku pomohli "tipy a triky" na tomto DF - tímto všem zde děkuji ;) . Chvíli sem se rozmýšlel jestli mám zde svoji práci vůbec prezentovat, ale nakonec jsem se odhodlal a třeba nakonec někoho zaujme (zejména začínající) nebo alespoň pobaví :D.

Nyní k modelu, jedná se o free (volně stažitelný) model Tiger I. Původně navržen v M 1:35. Jelikož předchozí model jsem lepil v M 1:50, rozhodl jsem se šetřit lesy a i tento slepit v M 1:50, tudíž oproti originálu vše zmenšeno na 70%. Vytisknuta černobílá verze na 200g papír.

Obrázek

Co se týče předlohy, zatím nejsem na takové úrovni abych 100% kopíroval realitu a ani nerozlišuji různé verze tohoto tanku, ale u některých detailů jsem porovnával s fotkami na Panzernet, a také s plastovými modely.

Moje představa je vytvořit model tanku oblečený do zimního kabátu, posazený do zasněžené krajiny + jsem se rozhodl, že na modelu zkusím udělat zimmerit (ani jsem nezkoumal zda se na této verzi používal).
Kabát pro představu:
Obrázek

A teď konečně fotky ze stavby, nejsou nic extra většinou foceno pozdě večer pod lampičkou z mobilu a ještě s bleskem.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na svůj předchozí model jsem použil jen nůžky. Než jsem začal se stavbou tohoto, přečetl jsem všemožné rady co pořídit do začátku kariéry patlala. Rozhodl jsem se zakoupit řezací podložku a řezací kružítko. Této investice vůbec nelituji a mohu všem kdo se rozhodují zda např. podložku ano/ne určitě jen doporučit, dá se sehnat kolem 100-150Kč. Papír krásně drží a nikam neklouže, toho jsem se hlavně bál při práci s kružítkem. Kružítko je také perfektní nástroj, ale zatím jsem s ním toho moc nenařezal. Bude to chtít ještě trochu cviku se s ním naučit.

Nůžky jsem úplně nezavrhl, ba naopak koupil jsem ještě jedny (menší a praktičtější). Ale i vzhledem k velikosti dílů zatím převažuje práce skalpelem. Nejvíce jsem si zatím práci se skalpelem vyzkoušel na dílu "větrací mřížky" a to rovnou 2x. Jak to dopadlo se můžete podívat na fotkách.

Mezi další nástroj, který jsem si pořídil je jehla. Vhodná jak na díry, tak nýty.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Samotný model je zpracován dobře všechny díly vcelku dobře pasovaly. V návodu (dostupný pouze na webu) je pár chyb v číslovaní dílů, ale je dosti přehledný a je jasné o jaké díly se jedná a kam patří.

První zádrhel se objevil při lepení "blatníků", oba díly byly kratší než trup. Dle návodu by měli lícovat tudíž jsem mezeru (2mm) doplnil kartonem.

Obrázek Obrázek

Některé díly by z papíru působily dost uměle, proto jsem si trochu "zadrátkoval". ;)

Obrázek

Dále jsem pokračoval kompletací věže a suchou zkouškou ostatních hotových dílů.

Obrázek Obrázek

Včera jsem konečně překonal svoji lenost a udělal pár fotek normálním foťákem s makrem.

Obrázek pozn.: ty chlupy kolem hran, to je neočištěné lepidlo.

Další nepřesnosti na "masce věže", opět jsem musel dolepovat přířezy.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jako další krok bude vytvoření zimmeritu. Udělal jsem tedy zkoušku, abych zjistil jak se bude s hmotou (použil jsem tmel na dřevo) pracovat. Nanášet jde dobře, před vytvořením textury je lepší nechat tmel trochu zavadnout. Po vytvrdnutí mi přišlo, že se tmel trochu drolí a při ohýbání papíru se z něj odlupoval. Doufám, že to nebude vadit při natírání.

Obrázek

Toť prozatím vše, howgh.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Tiger I / Paper-Replika / M 1:50

Příspěvek od Lukáš »

Když se dívám na tvůj předchozí model, tak se určitě máme na co těšit. Ať se daří.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Tiger I / Paper-Replika / M 1:50

Příspěvek od Tomáš S. »

Tak tedy vítej u nás! Myslím, že na to, že jsou to tvoje první modely vypadají velmi dobře, jen tak dál rád se sem podívám - docela se mi tento model zamlouvá :!: . Co se týče tvého provedení, tak si myslím, žes mohl tisknout i na tenčí papír (tak 160g), lépe se ti budou dělat detaily - kterýma model, jak vidím, pěkně doplňuješ, velké plochy bys pak nasílil podlepováním ;) .

BTW: Tohle je tvoje první zkušenost s modelářstvím? (nejen papírovým)
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Re: Tiger I / Paper-Replika / M 1:50

Příspěvek od YogHurt »

Díky za přivítání :)

Co se papíru týče, vzal jsem co bylo doma po ruce, ale jinak souhlas, že ten 160g by byl lepší (no zkušenost pro příště). Až budu dělat ty trubky co vedou nad větracími mřížkami, určitě je budu muset přetisknout na slabší papír.

Jinak jsem už jednou lepil, ale to bylo asi před 10 lety (ještě na základní škole) pár plastových modelů letadel. S papírem jsou tohle moje úplně první zkušenosti. Každým slepeným dílem se vlastně učím :D .
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Tiger I / Paper-Replika / M 1:50

Příspěvek od chuan »

Vítej
No já myslím, že odvádíš hodně dobrou práci, hlavně když si vezmu, že to jsou tvé první pokusy s papírákama. Jenom drobnou radu pro příště: Při stáčení třeba té hlavně nebo tvarování do rádiusu zkus trochu "slintat" papír pak krásně změkne jde krásně tvarovat a neláme se.
Držím palce ke zdárnému dokončení.
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Re: Tiger I / Paper-Replika / M 1:50

Příspěvek od YogHurt »

Přeji pěkný večer a hlásím další pokrok.
Moc se mi do tvorby zimmeritu nechtělo, ale jelikož jsem si to chtěl vyzkoušet a k dalšímu postupu v tvorbě to byl nezbytný krok, nezbylo nic jiného, než se do toho chtě nechtě pustit.

Poté co jsem si vyzkoušel jak se s tmelem pracuje, jsem tento vzorek zkusil nabarvit. Samotná aplikace barvy štětcem byla v pořádku, tmel se vůbec nedrolil, čehož jsem se zprvu obával. Nicméně se textura dosti zalila barvou a nebyla moc výrazná. Tudíž jsem se při aplikaci přímo na model rozhodl udělat silnější vrstvu a tím i hrubší texturu.

Práci jsem si chtěl usnadnit a po chvilce hledání jsem našel pár věcí co mohli být vhodné pro tvorbu textury (čepička od kola, jakési ozubené kovové kolečko a "nástroj" na obrázku). Bohužel na většinu z nich se tmel příliš lepil, nebo tvořili příliš mělký vzor. Začal jsem tedy s pomocí onoho nástroje a šroubováku.

Obrázek Obrázek Obrázek

Šlo to strašně. První chybu jsem udělal hned na začátku, kdy jsem tmel nanesl na příliš velký úsek a než jsem udělal texturu v první jeho polovině, druhá už byla příliš tvrdá. S nástrojem se také nepracovalo jak jsem očekával a práce spíše ztěžoval. Celou vrstvu jsem tedy strhl a začal nanovo už jen se šroubovákem.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Práce se šroubovákem byla hrozná otročina, navíc jsem musel postupovat po malých úsecích. Dalším problémem, který se objevil až při práci na trupu, bylo přílišné rozmočení papíru. Papír se pak při tvorbě textury na několika místech dost zdeformoval směrem dovnitř trupu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Tak a ještě rozpracovaná zadní část.

Obrázek

S výsledkem nejsem moc spokojený, čekal jsem, že se s tmelem bude pracovat lépe. I když mohlo to dopadnout ještě hůř. Možná jsem se trochu bál, že po natření nebude textura skoro poznat a udělal jsem až příliš tlustou vrstvu a hrubou vrstvu. Ještě je tu také možnost zkusit vše přebrousit, ale do toho se mi moc nechce. Spíš se to pokusím doladit při barvení.

Na závěr bych měl dotaz. Dává se kovová mřížka NAD nebo POD tento díl: Obrázek

Zatím se mějte.
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Re: Tiger I / Paper-Replika / M 1:50

Příspěvek od YogHurt »

Ola,
jak se říká 'pozdě ale přece'. Ne že bych na modelu nepokračoval, ale bohužel nezbýval čas abych sem hodil fotky. Tak jdem na to. Takto nějak dopadl pokus o zimmerit.
Obrázek Obrázek
Většina dílů, kromě podvozku byla připravená a čekalo se jen na nabarvení, které jsem chvíli odkládal. Takto vypadal základní nátěr, není to moc poznat, ale je to taková světlejší šedá.
Obrázek Obrázek Obrázek
Po této základovce jsem dodělal zbývající droboť. A hurá na kolečka.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ještě suchá zkouška a zase barva a kompletace.
Obrázek Obrázek

Bohužel jsem více patlal než fotil, takže fotek je o něco méně, ale snad je z toho něco poznat. Nyní se už dostávám do finále a dnes jsem začal dělat pásy (velice zjednodušené). Další foto snad brzy přidám.
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Re: Tiger I / Paper-Replika / M 1:50

Příspěvek od YogHurt »

Ola,
dnes pro Vás mám již zmíněné pokračování pásů, k původní verzi jsem nařezal a nalepil proužky kartonu, je to má velice zjednodušená varianta tak to berte s rezervou ;)
Obrázek Obrázek
Sněhová camo
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
A nakonec náhled s čestvými pásy na budoucí podložce
Obrázek
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Re: Tiger I / Paper-Replika / M 1:50

Příspěvek od YogHurt »

Ola,
jen drobný update, náhled rozložení na podložce.
Obrázek

A 2x ježek dle předlohy.
Obrázek Obrázek
YogHurt
Příspěvky: 22
Registrován: pon 18.11.2013 9:57

Re: Tiger I / Paper-Replika / M 1:50

Příspěvek od YogHurt »

Zdravím po delší pauze,

přidávám nové foto. Zbývá pár drobností a v podstatě je hotovo.

PS: Model bude k vidění příští víkend (11.4.2015) na Papírovém jaře v Praze

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Tiger I / Paper-Replika / M 1:50

Příspěvek od Tapan »

Máš to pěkné, velice koukatelný model a dosti neotřelý styl, líbí se mi to ;-)
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“