Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 484
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od Kovář »

Zdravím všechny modeláře,
po dokončení Tigera jsem byl trošku „modelářsky vyhořený“ tak jsem si dal pauzu a někdy v dubnu 2012 jsem se pustil do čistostavby modelu Sdkfz 250/9 ausf A. Tento model se mi moc líbil. Je to malý, lehký a celkem dobře vyzbrojený polopás a dobrou průjezdností terénem - zkrátka pro 250 mám slabost. Ze začátku práce postupovala velmi pomalu, víc jsem nepracoval jak pracoval, léto mě nikdy nepřálo, ale teď jsem se dostal do správné modelářské nálady a pokračuju celkem zdatně. O předloze najdete víc na stránkách http://www.panzernet.net konkrétně zde.

Začal jsem trupem, pak přišly na řadu kola na které mi Teo vypálil díly z 1 mm silného kartonu a pokračoval jsem zpracováním pásů. Pásy ještě nemám v barvě, to přijde vyladit až s podložkou.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Kovář dne sob 6.4.2013 18:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Tož tohle (opět) vypadá hodně dobře..
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 484
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od Kovář »

Trochu jsem pokročil a slepil obě části modelu k sobě. Řekl bych jde o klíčové místo stavby.
Foťák docela vytáhl retuš, její zjemění přijde na řadu těsně před dokončením modelu, nelekejte se.
Nalepil jsem i lištu mezi trupem a vanou, a pomalu se chystám na blatníky a přední nápravu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od BalvieM »

Já se nelekám, já akorát čumím...dost dobré !!
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 484
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od Kovář »

Po delší době se sem vracím se svým modelem. Blízká soutěž v Brně a hemžení v novinkách mě namotivovalo do další práce,
takže jsem na model přidělal blatníky a postavil přední nápravu. Dál dělám hlavně na drobotině, které je na tomto modelu víc než dost.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2394
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Pěkný, je fajn tě tu zase vidět. :D
Uživatelský avatar
Bassmimouš
Příspěvky: 67
Registrován: ned 29.1.2012 11:08
Bydliště: Plzeň

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od Bassmimouš »

Hezkej kousek........jako vždy, od tebe.
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 484
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od Kovář »

Dík za podporu, chlapi.
Lehce jsem se posunul a postavil model na kola a pásy.
Abych pravdu řekl, model se mi líbí čím dál víc ;) .

Obrázek

Obrázek


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 484
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od Kovář »

Pomalu ale jistě se blížím do finále, pracuji na otočné věži s kanonem ráže 20 mm, a na drobotině.
Většinu už mám hotovou, chybí opravdu jen pár detailů. Model umístím na podložku - zatím je jen ve fázi příprav, ale snad to vyjde.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od štefíno »

Luxusní prácička :)
Uživatelský avatar
FrantaP
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 28.2.2013 7:08
Bydliště: Mělník

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od FrantaP »

Tak to je paráda dost dobrý.Některý spoje jednotlivých dílů by slušelo zamaskovat a ty to umíš jak jsem všiml na jiných tvých modelech ;)
Uživatelský avatar
navstevak
Příspěvky: 69
Registrován: sob 28.1.2012 17:49

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od navstevak »

Já jsem prostě fanoušek čistostaveb resp. papírových modelů z papíru. Gratuluji a těším se na výslednou podobu.

_____________________________________________________________
Hotovo: MPR I, Švihov, StuH 42 1:35, Wirbelwind 1:35, Sd.kfz. 251/1D 1:35, Pz.Kpfw IIc 1:35, LT 40 1:35, sIG 33 1:35, Škoda Fabia 1:24, Jeep scout car T25 1:35, Škoda Roomster 1:32, JAGDTIGER 1:35, Sherman M4AE2 Jumbo 1:35

Ve stavbě: MPR II (45%) - STOP, Centaur IV 1:35 (90%) - STOP, KV-1 1:35 (25%)
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od BalvieM »

Povedená fotka "harampádí", velmi zdařené.
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 484
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od Kovář »

Díky za podporu. ;)

Modely pásové techniky umístuju na jednoduché podložky. Dovolím si sem přidat krátký recept jako to dělám:
připrav sobě pytlík sádry, trochu písku, Herkules, různě velké kamínky, gumovou misku na míchání sádry, tuhý starý štětec, špachtli, tyčku na spárování na jemné doladění povrchu,
nebo starý tupý nůž, vodu, a jedno nebo dvě vejce, dohromady tři. ;)
Jako podložku používám olištovanou dřevotřísku, dají se koupit i podložky z masívu, záleží jen na vás.

Obrázek

Namíchám si stavební hmotu ze sádry a písku v poměru 1:1, 1:1,5 nebo 1:2 podle toho jak se usype, čím víc dáte písku tím pomaleji sádra schne a dá se s ní líp pracovat.
Do sádry přimíchávám také trochu Herkulesu.
Sádru pak naplácám na podložku a snažím se špachtlí a tyčkou na spárování tvarovat do požadovaného tvaru.

Obrázek Obrázek

Před zaschnutím, ještě natuju sádru štětcem, zmizí tím rovnoměrné tahy po špachtli a sádra získá nepravidelnou strukturu země.
Přidám také trochu kamení.

Obrázek Obrázek


V tomto případě jsem chtěl udělat cestu přes louku. Měl jsem doma foliáž od firmy Model Scene - časné léto s vápencovými kameny.
Vytvaroval jsem cestu která měla mírně vyjeté koleje. V podstatě jsem měl hrubou práci za půl hoďky hotovo.

Obrázek

Pak jsem nabarvil na zeleno místo kam měla příjít foliáž a za pomocí pigmentů dobarvil cestu. Pigmenty dávám nasucho a pak lehce přemáznu vodou.

Obrázek

Foliáž má výšku tak 3-4 milimetry, s tím jsem sice počítal, ale podklad ze sádry jsem snížil jen o milimert s tím, že sa to vystejňá,
ale bohužel pořád jsem měl mezi cestou a trávou schodek. Tak jsem musel o ty 3 - 4 milimetry zelenou plochu snížit. Naštěstí sádra nebyla vytvrzená tak to celkem šlo.
Pak jsem nařezal foliáž na požadované tvary a nalepil na podložku. Pořád tam ale byla hrana mezi trávou a cestou jak podle pravítka.

Obrázek

Znovu jsem namíchal sádru a různě ji nanesl cik cak na foliáž, aby to bylo podobné skutečné cestě. Znovu jsem cestu doladil pigmenty.
Dolnil jsem pak nějaké kameny a trsy trávy.
Pak přišel ještě jeden nátěr olištování a na závěr jsem přidal popisku se jménem modelu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Tak a podložka je hotová. Tento postup je sbírkou zkušeností a rad i od jiných modelářů nejen mých, snad to někomu pomůže a namotivuje do podobných pokusů.
Podle mě by totiž podložka pod válečným modelem neměla chybět. Stačí něco malého jednoduchého, aby podložka model nepřebila, ale pouze podtrhla model jako takový.
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 484
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Sd.Kfz. 250/9 Ausf A / GPM / 1:25

Příspěvek od Kovář »

Trochu jsem pokročil a dokončil jsem otočnou věž s kanónem a kulometem. Pomalu se blížím do finále. 8-)

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“