M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od johnny7 »

Prvou stavbou na tomto ceskom fore, ktoru som sa rozhodol prezentovat bude americky tank M4A3 Sherman. Je to od GPM, ale je to este rucna praca, tak s presnostou trochu pokulhava a tie hrube ciary tomu tiez moc nepridavaju. Neodporucam cistolepicom so slabymi nervami ;) Na uspesne dokoncenie su potrebne aspon dve kopie :oops:

Doposial som dal dokopy kostru, kde som podlepoval na 1mm karton a myslim, ze je to lepsie ako odporucanych 0,7 - 0,8 mm v navode.

Oblepil som obsivku, ktora sadla celkom dobre, len na zadku som to musel upravovat kvoli mojej nepresnosti na kostre

Podvozok je :evil: Pred zkompletovanim si treba vyskusat aspon jeden pojazdovy vozik a nejake koleso, lebo bez uprav sa to nezaobide.

Co ma zatial najviac metie, je hrubka podlepovanych dielov. Neviem kde sa potratili hviezdicky, lebo mali by to byt asledovne: + - bristol * - 0,5mm, ** - 1 mm a tak dalej. Vsade je vsak iba jedna hviezdicka a niektore diely nie su oznacene vobec. Napr. diely 13 a 13a je podla mna potrebne podlepit obidva a to nielen 0,5mm ale medzi to este aj supnut jeden 200g vykres. Diely 17 hnacieho kolesa su tiez len s jednou hviezdickou, ale dal som to na 1mm, lebo pri zapadnuti zubov do pasu by to vyzeralo smiesne.

Nejake foto doterajsieho postupu.
Obrázek - podla tejto predlohy som sa snazil upravit povodne placate hnacie kolesa a vzniklo toto
Obrázek
Ostatok zatial asi tolko:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: M4A3 Sherman /GPM/ 1:25

Příspěvek od Lukáš »

O shermanu jsme se bavili už v Brně a nevím proč, ale myslel jsem, že to bude ten od Hala ;) Hnací kolo máš super, těším se, že zbytek se ponese v podobném duchu.
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od johnny7 »

Ubehla dost dlha doba a s modelom som trochu pokrocil. Z prvotneho umyslu postavit to ako cistostavbu som upustil a momentalne to je skor cistostavba + scratch. Je to rucne kresleny model, kde podla mojho nazoru nebola ani robena betastavba, lebo niektore diely su proste nepouzitelne a musel som si vytvorit od zakladu nove.

Aby toho nebolo malo, zistil som ze rozmery pasov nezapadaju do hnacieho kolesa, tak som si skusobne pomeral a vyrobil niekolko clanko nanovo. Vsetkemu predchadzal kvalitny "blueprint". Vzniklo zopar skusobnych clankov. Dlzka jednotlivych clankov a medzera medzi nimi musi byt presna na desatiny mm. Po niekolkych meraniach sa mi podarilo napasovat to na hnacie koleso.

Obrázek Obrázek

Clanky pasov su vyrobene zo sendvica - original pas podlepeny papierom o gramazi 200g/cm2 a 0,5mm kartonom. Spajacie clanky pasov tvoria originalne zuby z vystrihovacky (vo finale este pouvazujem nad jemnou upravou) a diely vytvorene vo vektorovom editore, krore su farbene panzergrau revelkou. Vsetko nakoniec doplni matica, ktora v skutocnosti fixovala cely spajaci clanok. V originalnej vystrihovacke je spajaci clanok iba naznaceny akymsi "kvadrom"
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od johnny7 »

Kedze galeriu pridavam takto dodatocne, je mozne ze nebude dodrzana spravna chronologia postupu. Hadam sa nic nebude opakovat a obsiahnem cely doterajsi postup.

Po odskusani clankov som sa pustil do zadnej casti tanku. To je asi jedina cast bez vacsich uprav. Jedine co som pridal nejake matice...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od johnny7 »

Predne blatniky sadli na 100%, nie su potrebne ziadne upravy

Obrázek
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od johnny7 »

Poklopy - to je kapitola sama o sebe a da sa povedat ze som ich lepil v podstate naslepo. Navodova kresba je absolutne nepouzitelna a samotna konstrukcia delov uplna katastrofa. Mierne som upravil stredny vetrak a ochranne klietky na poklopoch

Obrázek Obrázek
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od johnny7 »

Predna cast korby sa uz ale nezabisla bez vyraznych uprav. Ci uz pre cistolepicov, alebo prefarbovacov urcite odporucam vyrobit si okolo krytu gulometu toho "jezka", lebo na original smikajde, je to iba nakreslene a aj to je biedna rucna kresba.

Obrázek

Hlaven gulometu je z ruzovej ihly (priemer neviem). Je dobre na ten viditelny koniec hlavne pouzit koniec ihly, ktory je uchyteny v plastovej nasadke. Tam je to pekne strojovo hladko useknute. Staci len skalpelom odstranit tu plastovu nasadku. Cele svetlo vratane vnutornej paraboly je kreslene v Coreli. Original svetlo pre cistostavbu je nepouzitelne.

Obrázek
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od johnny7 »

Zadnu mriezku som prerobil. Je tvorena z natesno naukladanych 0,5mm pasikov, ktore som po krajoch zafixoval na ram a potom som kazdy druhy vybral. To mi ako-tak pomohlo udrzat pravidelne odstupy. Upravil som aj panty, ale hotovy je zatia len jeden. Podarili sa mi aj srobiky, takze spokojnost

Obrázek
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od johnny7 »

Dokoncil som vezu - konstrukcna katastrofa. Ale zabojoval som. V konecno vysledku bude zcasti prekryta maskovacou sietou, ale napriek tomu som sa snazil dokoncit vsekty detaily tak ako su.

Obrázek

Poklop som doplnil o detaily, ktore boli opat iba nakreslene. Pre prefarbovacov je to nevyhnutnost, ale aj cistostavbe to dost pomoze. Uchytenie anteny este budem upravovat a opat som este doplnil nejake matky na ochrannu klietku.

Obrázek

Uchytenie kanona na vezi som doplnil plastickymi srubami a podobne je tomu tak aj na samotnom kryte. Kanon samotny je zvnutra vystuzeny ciernym kartonom. Cely kryt kanona je v hornej casti absolutne nepremysleny a vobec netusim ako to autor myslel. Ani som sa s tym nenamahal, lebo to nema zmysel

Obrázek

Obvodovy diel velkeho poklopu je potrebne upravit - tie trojuholnicky treba vyrezat o nieco vacsie. Panty sa podla navodu maju podlepovat na 0,5mm, ale kludne mozte rovno pouzit 2mm. Vyzera to realnejsie a nie su tam potom take medzery.

Este nejake fotky veze:

Obrázek Obrázek Obrázek
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od johnny7 »

Este sa mi podarilo dokoncit gulomet. Hlaven je podobne ako na tom mensom gulomete namotana na ruzovu ihlu. Priemer v originalnej vystrihovacke je potrebne zmensit, lebo potom gulomet vyzera komicky - ako z nejake starej pocitacovej hry. Samozrejme nemoze chybat perforacia, pretihnutie uhlikom a plasticke zobrazenie predkreslenych detailov.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Ježííííši......to je až nechutně čistý a krásně postavený. Styď se, bereš nám iluze :D
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Pěkně sis s tím musel vyhrát, líbí se mi to.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od chuan »

Spadla mi brada jak to máš pěkně postavený, palce nahoru
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od johnny7 »

Len maly postup, kedze popri detoch a praci nemam skoro vobec cas na lepenie. Kedze som menil ak PC, nemam aktualne softver na upravu fotiek. Takze ospravedlnte znizenu kvalitu fotiek.

Obrázek Obrázek Obrázek
vojta78
Příspěvky: 856
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od vojta78 »

Šmarja, to je bomba. Mám tenhle kousek též doma. Tato stavba mě asi donutí pořídit si další výtisk a až dosáhnu modelářských kvalit, které mi umožní tuto, nebo aspoň podobnou kvalitu lepení, pustím se do něj.
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“