Co je pirátství

Pro každého, kdo je tu (nejen) poprvé - pravidla, návody, rady
Zamčeno
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Co je pirátství

Příspěvek od Standa F. »

Téma zpracoval kolega Lukáš z Brna, právnicky erudovaný:

***************


Úvodem předesílám, že autorskému právu se ve své právnické praxi věnuji spíše okrajově, ale před sepsáním tohoto příspěvku jsem si prostudoval aktuální právní úpravu, komentáře i dostupnou judikaturu (soudní rozhodnutí).

Základním východiskem ochrany autorských práv je autorský zákon. Tato úprava zohledňuje jak předpisy Evropských společenství, tak mezinárodní smlouvy. (Když už jsem u těch mezinárodních smluv, smluvní stranou alespoň některých z nich je většina států světa a obecné standardy ochrany jsou stejné téměř na celém světě.) Dílem se rozumí (zjednodušeně, ale pro pochopení dostatečně řečeno) jedinečný výsledek tvůrčí činnosti autora vyjádřený v jakékoli objektivně vnímatelné podobě. Práva autorská k dílu a jejich ochrana vzniká okamžikem, kdy je dílo takto vyjádřeno. Není proto nutné, jak se někdy nesprávně uvádí, nějaké další prohlášení autorovo a už vůbec se nevyžaduje, aby autor na věci, jejímž prostřednictvím je dílo vyjádřeno, uvedl ono známé ©.

Právo autorské zahrnuje práva osobnostní (tj. zejména právo rozhodnout o zveřejnění, právo na autorství, právo na autorství a právo na nedotknutelnost díla) a práva majetková, o kterých se vedla diskuse. Z hlediska autorských práv k dílu vyjádřenému v podobě papírového modelu stojí za to na tomto místě z majetkových práv zmínit právo na rozmnožování díla (tj. zhotovování dočasných nebo trvalých, přímých nebo nepřímých rozmnoženin díla nebo jeho části, a to jakýmikoli prostředky a v jakékoli formě), právo na rozšiřování originálu nebo rozmnoženiny (prodejem nebo jiným převodem vlastnického práva, a to včetně nabízení; po prvním prodeji se toto právo tzv. "vyčerpává", tj. dále je rozšiřování volné), pronájem originálu nebo rozmnoženiny a půjčování originálu nebo rozmnoženiny. Uvedená majetková práva zásadně náleží výlučně autorovi, který jejich výkon může licenční smlouvou převést na jinou osobu. Výkon autorských práv bez svolení autora je protiprávní.

Z uvedené zásady existuje několik výjimek. Tzv. volné užití díla - platné znění je následující (uvádím jen pro náš případ významné odstavce):

§ 30 - Volná užití

(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.

(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.

(4) Rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného zhotovená pro osobní potřebu fyzické osoby podle odstavce 1 musí být jako taková vždy zřetelně označena.

(5) Rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného zhotovená pro osobní potřebu fyzické osoby podle odstavce 1 nesmí být použita k jinému než tam uvedenému účelu.

Upozornit je třeba také na § 30a autorského zákona:

§ 30a - Rozmnožování na papír nebo na podobný podklad

(1) Do práva autorského nezasahuje

a) fyzická osoba, která pro svou osobní potřebu,
b) právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba, která pro svou vlastní vnitřní potřebu,
c) ten, kdo na objednávku pro osobní potřebu fyzické osoby,
d) ten, kdo na objednávku pro vlastní vnitřní potřebu právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby

zhotoví tiskovou rozmnoženinu díla na papír nebo podobný podklad fotografickou technikou nebo jiným postupem s podobnými účinky, s výjimkou případu, kdy jde o vydaný notový záznam díla hudebního či hudebně dramatického, a v případech podle písmen c) a d) řádně a včas platí odměnu podle § 25.

(2) Ustanovení § 30 odst. 4 až 6 se použijí obdobně.

V každém případě je třeba zohlednit generální klauzuli v § 29 odst. 1 autorského zákona, dle nějž výjimky a omezení práva autorského lze uplatnit pouze ve zvláštních případech stanovených v tomto zákoně a pouze tehdy, pokud takové užití díla není v rozporu s běžným způsobem užití díla a ani jím nejsou nepřiměřeně dotčeny oprávněné zájmy autora. Jinými slovy: jednání jinak přípustné např. dle § 30 může být v rozporu s § 29, a proto protiprávní!!!

Přitom samozřejmě platí, že osoba zasahující do práv autora, musí prokázat oprávněnost takového zásahu, např. splnění podmínek volného užití (ne že by autor musel prokazovat opak).

Vůči osobě zasahující neoprávněně do práv autora se tento může (mimo jiné!) domáhat přiměřeného zadostiučinění v penězích a náhrady škody (včetně ušlého zisku atd.). Vedle toho může být porušování autorských práv kvalifikováno jako přestupek (§ 105a autorského zákona - sankce: pokuta až 150 tis. Kč) nebo trestný čin (§ 152 trestního zákona - sankce: odnětí svobody až 2 roky, propadnutí věci nebo peněžitý trest; je-li výše způsobené škody nebo získaného prospěchu na půl milionu Kč, hrozí až 5 let "natvrdo"). Pro rozlišení přestupku a trestného činu je rozhodný stupeň společenské nebezpečnosti konkrétního jednání. Neplatí, že je jako jediné kritérium rozhodující částka 5.000,00 Kč jakožto výše způsobené škody (to v zásadě platí např. u krádeže; porušování autorského práva přitom není krádeží!). Trestný je přitom již samotný pokus o porušení autorských práv.

Uvedené lze shrnout takto: Jakékoli, byť sebemenší, užití díla bez souhlasu autora nad rámec tzv. volného užití je protiprávní a autor se může domáhat náhrady škody atd. Dosahuje-li toto jednání požadované výši společenské nebezpečnosti, může se jednat o přestupek nebo dokonce o trestný čin.

A ještě jedna poznámka: Není rozhodující míra zavinění (úmysl nebo nedbalost), jelikož se jedná o zásah do tzv. absolutního práva chráněného proti všem bez ohledu na zavinění a z hlediska trestního práva platí (s ohledem na konstrukci příslušných norem), že neznalost autorského zákona se posuzuje jakožto neznalost normy trestní a taková neznalost neomlouvá. Protiprávní je již samotné nabízení "nelegálních kopií", k prodeji (darování atd.) vůbec nemusí dojít. Není také prioritně rozhodující, zda je "pirátství" pácháno za účelem vlastního zisku.
Zamčeno

Zpět na „Co a jak na tomto DF, o nás“