Skeny a kopie papírových modelů - FAQ

Pro každého, kdo je tu (nejen) poprvé - pravidla, návody, rady
Zamčeno
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Skeny a kopie papírových modelů - FAQ

Příspěvek od Standa F. »

1. Mám kopii modelu (libovolným způsobem získanou), ale originál nemám - nikdy jsem ho neměl / měl jsem, ale prodal jsem jej / daroval. Mohu zde prezentovat stavbu takového modelu?

Odpověď: NE. Toto DF nepodporuje stavby modelů, kdy stavitel nemá i originál. Cílem je podpořit práci autora a nepřispívat k propagaci nelegálně získaných kopií modelů. Viz také Pravidla tohoto DF, odst. 2.4.

*******

2. Měl jsem originál, ale už ho nemám - postavil jsem ho / zničila mi ho plíseň a vlhko / zničil mi ho potomek - čili neprodal jsem ho, ani nedaroval. Mám ale sken či záložní kopii. Mohu zde prezentovat stavbu modelu ze své záložní kopie, přičemž originál jsem neprodal, ale už ho prostě nemám (měl jsem)?

Odpověď: Dle okolností. Bod 2.4 pravidel říká, že způsob doložení originálu je na staviteli a musí být shledán dostatečným. Pokud máš např. účtenku, že jsi model zaplatil, nebo nepodvržené foto originálu, je možné toto doložení akceptovat.
Je zjevné, že toto rozhodování o (bývalém, zaniklém) vlastnictví není jednoduché a podvody vůči nám relativně snadné. Může rozhodovat i osobní známost tazatele a další faktory. Je na moderátorech, aby konkrétní případ posoudili co nejlépe a modelář nebyl postižen zbytečně. Stát se to ale může - kvůli nejednoznačnosti či nedůvěryhodnosti konkrétního případu.

*******

3. Mám model slepený z originálu, ale neudělal jsem si záložní kopie. Chtěl bych si jej postavit znovu. Mohu si stáhnout sken z internetu a postavit ho z něj? Za model jsem autorovi přece zaplatil a jakým způsobem si pořídím kopii, je už moje věc.

Odpověď: Nikdo ti v této akci nezabrání. Náš názor: Kopie si můžeš udělat ze svého originálu pro svou potřebu.
Když tady přijdeš se stavbou kdovíjak splašené kopie a přitom ukážeš, že máš originál (placatý, slepený), bude vše OK. Jen ty sám víš, že "podporuješ své oblíbené warez fórum" - musíš tam na něco klikat, možná se i registrovat, zvyšuješ návštěvnost těch stránek, jejich dohledatelnost atd. To víš jen ty sám.
Je na tobě, jak naložíš se svou touhou postavit si daný model ještě jednou. Lze ten model ještě sehnat, koupit? Koupit či nekoupit podruhé - raději stáhnout? Ten model už ale nejde koupit? Musím ho proto upirátit? Nemohu si koupit jiný? Bez tohoto jediného zhynu - navíc když jsem ho už jednou lepil?

Když nebude prohřešek proti zdejším pravidlům zjevný a ošulíš nás, projde ti to.

*******

4. Koupím si originál, udělám si záložní sken (kopii). Ihned (nebo i po delší době) již originál nepotřebuji a prodám ho (daruji).
a) Mohu zde prezentovat stavbu modelu z mé záložní kopie?
b) Udělal jsem něco špatně, že si postavím model z kopie a nepotřebný originál jsem prodal? Vždyť přece jsem autorovi zaplatil.
c) Postavím si model z kopie a pak teprve originál prodám jako už pro mne nepotřebný. Je to v pořádku, ne? Jako bych prodal knihu po přečtení.


Odpověď a): NE. Viz také výše odpověď k otázce 1. Zbavením se originálu už záložní kopie není kopií záložní, nýbrž černou. Nejsme drábi, abychom apelovali na ničení toho, co máš doma, ale na tomto DF nelze prezentovat stavbu z kopie bez originálu.

Odpověď b): ANO, udělal jsi to špatně. Jsou tady dva modeláři (zákazníci) a dva postavené modely, ale autor má příjem jen od jednoho. Dotaženo do absurda, autor prodá jediný model, ale za nějaký čas si jeho model postaví celá modelářská obec. Toto rozhodně není situace, která by autory motivovala k vytváření nových modelů.

Odpověď c): Není to v pořádku. Viz též bod b) - vzniká více modelů od jednoho prodaného originálu, čímž je autor poškozován. Paralela s prodanou knihou není totéž - neudělal sis přece přesnou kopii té knihy, což bývá např. v obrazových encyklopediích výslovně písemně zakázáno. Vystřihovánku jsi slepením kopie a prodejem originálu prostě zneužil, k čemuž napomáhá technologie (skenery, kopírky, dostupný tisk, internet).

*******

5. Koupím si originál a stále jej mám. Udělám si záložní sken (kopii). Postavím si model z kopie, originál mám v archívu. Časem se mi tento postavený model zničil nebo už se mi nelíbil kvalitou mé práce a postavím si ho z kopie znovu. Navíc jsem po jedné kopii dal i svým dvěma malým synům, kteří je také postavili. Neokradl jsem autora, když jsem z jediného originálu postavil já a synové celkem 4 modely?

Odpověď: Autora jsi určitě připravil o lepší prodej a příjem z modelu, i když o vyloženém okradení se v tomto případě nedá mluvit. Mohl jsi koupit více originálů, což modeláři dělají běžně - argument je prostý: nejvyšší kvalita je z originálu a pár stovek nákladů na pár měsíců zábavy je zábavou téměř zdarma. Ani tisk kopie není zdarma (pokud netisknete v práci, což je zlodějna na zaměstnavateli).
O všech těch zmíněných čtyřech postavených modelech se dá hovořit jako o záložní kopii, tudíž je vše v pořádku. Zůstává fakt, že autor prodal mnohem méně, než mohl - příliš si jej nemotivoval, což je pro budoucnost vždy špatné.

*******

6. Koupím si originál a udělám si záložní sken nebo několik záložních kopií. Originál postavím. Co pak s těmi kopiemi? Mohu z nich stavět dál? Nebo je mám zničit?

Odpověď: Ke zde prezentované stavbě je nutno (např. po výzvě moderátora) dostatečným způsobem doložit originál, což je na staviteli. Doložit jako originál již postavený model se bude řešit dle konkrétního případu - musí být poznat, že jde o originál (např. rub stránek u modelů z ABC) - nikoli o dvě kopie.
Toto DF nenabádá k ničení čehokoli, co máš doma, prostě jen podporuje poctivé stavby, zde prezentované.
Obecně bychom doporučili nemotat moderátorům hlavu a přijít zde s "normální" stavbou, bez chytáků. Existují stovky a tisíce modelů - "háklivější" z nich si klidně doma stavte, ale nemusíte je hned nosit sem a způsobovat složité diskuse, často končící hádkou.

*******

7. Stavím staženou, zakoupenou e-vystřihovánku. Jak prokážu, že mám originál a ne černotu?

Odpověď: Pokud tady přijdeš se stavbou modelu koupeného na e-shopu, který je ve formě staženiny a samo-domo tisku, zřejmě nedojde k žádné "bitvě". Mohly by nastat tyto situace:

- Napíšeš, že to máš řádně zakoupeno a staženo z tohoto webu: .... . Hotovo.
- Pokud tě moderátor vyzve k prokázání originálu, což nemusí, ale může, dokázat se to při troše dobré vůle dá, např. kusem vhodně oříznutého screenshotu s potvrzením tvé objednávky ze strany prodejce, s číslem objednávky, s PayPalovou platbou apod. V tom případě je na uživateli, aby přinesl důkaz dostatečný a průkazný, třeba i za pomoci prodejce.

*******

8. Stavím z originálu a zde prezentuji stavbu. Ovšem část modelu se mi nezdařila a potřebuji ji postavit znovu. Nemohu si dovolit koupit nový originál kvůli několika zkaženým dílům (model je drahý nebo už "nesehnatelný"). Mohu na tomto DF poptávat sken (kopii) pokažené části a model dostavět?

Odpověď: ANO. Ovšem: Volné užití díla se vztahuje na užití fyzickou osobou pro osobní potřebu. Pro svoji potřebu tedy mohu např. zhotovit rozmnoženinu díla, tu však nesmím dále rozšiřovat. Striktně to platí i pro části vystřihovánky. Veřejné poptávání, nabízení atd. proto není zcela OK. Jelikož se jedná v praxi o okrajový problém, jsou zdejší Pravidla DF v tomto případě tolerantní, viz odst. 2.3.

*******

9. Mám originál modelu, ale ten chci postavit úplně jinak - zmenšit / zvětšit / překreslit / přebarvit / doplnit interiér a detaily / postavit jako vrak / ...
a) Mohu zde prezentovat stavbu takového modelu?
b) Mohu takto upravenou vystřihovánku (např. recolor) vyvěsit volně ke stažení?
c) Mohu takto upravenou vystřihovánku (např. recolor) poslat přátelům, kteří určitě vlastní i originál?


Odpověď a): ANO. Úpravou svého originálu nebo své záložní kopie nijak neporušuješ autorská práva a zájmy autora/vydavatele. Je vždy třeba uvádět autora původního díla - musí být zřejmé, že upravuji cizí práci, ne že jsem to celé vytvořil sám.

Odpověď b): Publikovat (dát ke stažení, rozposlat) upravený model lze jen se souhlasem původního autora. Rozumí se publikace (stahování) zdarma. Pokud by měla být publikace placená, předpokládá se obchodní dohoda s původním autorem a činnost v souladu se zákony ČR (např. daň z příjmu). Upravovatel by měl o své dohodě s původním autorem informovat, pokud by měl být upravený model k dispozici ke stažení na tomto DF.

Odpověď c): Publikovat (dát ke stažení, rozposlat) upravený model lze jen se souhlasem původního autora. Nehledě k tomu, že přítel se může už zítra originálu zbavit, což se ani nedozvíš (není to podstatné).

*******

10. Originál vůbec nepotřebuji, jelikož jej chci naprosto předělat / zmenšit / zvětšit / překreslit / přebarvit / dodělat interiér a detaily / postavit k nepoznání jako vrak / ... Mohu si někde sehnat sken/kopii a na tomto DF prezentovat stavbu předělávky?

Odpověď: NE. Viz také výše odpověď k otázce 1. Toto DF nepodporuje stavby bez vlastnictví originálu.

*******

11. Chci si postavit naprosto nesehnatelný model / dávno vyprodaný / velmi starý / k sehnání jen v aukcích za nehorázné peníze.
a) Získal jsem nějak kopii (od kamaráda-sběratele / stáhl z pochybných stránek / ...). Mohu na tomto DF prezentovat stavbu?
b) Model poptávám, sháním a někdo mi sám od sebe nabídne kopii/sken. Co pak? Jsem zloděj?


Odpověď a): NE. Viz také výše odpověď k otázce 1. Toto DF nepodporuje stavby bez vlastnictví originálu. Nedostupnost modelu nijak neopravňuje k jeho volnému šíření.

Odpověď b): Je na tvém zvážení a soudnosti, jak se k takové nabídce postavíš. Přijetím kopie byť "nesehnatelného" modelu podporuješ výrobu černých kopií, případně snižuješ šanci na uvažovaný reprint. Se stavbou z takové kopie na tomto DF nepochodíš a není to nic ke chlubení.

Chápeme, že jsou věci, které by člověk velmi chtěl a které nemůže normální cestou získat - uchýlí se k nějakému zoufalému kroku. Jelikož autorská práva končí 70 let po smrti autora a jelikož nelze najít hranici mezi "ještě sehnatelným" a už "definitivně nesehnatelným" modelem, nelze stavbu z pouhé kopie bez originálu na tomto DF tolerovat.

*******

12. Mohu nabídnout a prodat vytištěný free model? Nechci na tom vydělat - tisk mne stál stovku, nabízím za stovku, nebudu to už lepit - přece škoda vyhodit. Někdo třeba nemá možnost tisku - pomáhám, šetřím naše lesy ...

Odpověď: NE. Vytištěný free model je neprodejný, snadno zneužitelný a nelze toto zaměňovat s nabízením tiskových služeb. Inzerát tohoto typu bude ve zdejším Bazaru smazán.

*******

13. Chci si postavit tento model z úplně jiného materiálu než je papír, např. ze dřeva nebo jako nepapírový dráhový model apod. Mohu zde poptávat kopii modelu - stačí mi černobílá? A stačí mi jen část (např. karosérie), ne celá vystřihovánka.

Odpověď: S určitou tolerancí.
Volné užití díla se vztahuje na užití fyzickou osobou pro osobní potřebu. Pro svoji potřebu tedy mohu např. zhotovit rozmnoženinu díla, tu však nesmím dále rozšiřovat. Striktně to platí i pro části vystřihovánky. Veřejné poptávání, nabízení atd. proto není zcela OK.
Nutno posoudit konkrétní případ - pokud by tazatel byl známý jako např. lodičkář (ze dřeva) nebo jiný podobný maketář či autodráhový modelář, zvítězila by patrně tolerance a kopii by někdo bezelstně poskytnul. Pokud by sháněl např. jen karosérii, nikoli celou vystřihovánku, dá se vyhovět.
Jelikož je ale toto DF do značné míry anonymní a mnohdy netušíme, s kým se vůbec bavíme, bude žádost o kopii celé vystřihovánky zamítnuta v zájmu nešíření kopií bez vlastnictví originálu. Tazateli bychom doporučili se poptat soukromě, např. na modelářských akcích, nikoli tady na DF.

*******

14. Toto DF potírá nelegální kopie, ale co když sami autoři používají nelegální software pro kreslení modelů? Co když pak je i takový originál modelu nepoctivý?

Odpověď: Okolnosti, za nichž bylo dílo vytvořeno, v zásadě nemají vliv na autorská práva k takovému dílu - autoru svědčí v plném rozsahu práva osobnostní i majetková.
Není naším cílem ani v našich silách zkoumat vznik vystřihovánky od nápadu přes získání podkladů až po její vydání. Je na svědomí každého autora, zda pracuje v souladu se zákony ČR, s licenčními a daňovými zákony. Toto DF podporuje oficiálně vydané konstrukce (zakoupené nebo získané z internetu, kde je uvolnili sami autoři k volnému stažení).
Co když má autor vše legální, ale elektřinu odebírá načerno? Selský rozum: Toto DF to přece nemůže řešit.

*******

15. Proč si tady pořád hrajete na advokáty autorů, na policajty potírající skeny? Je to tady pořád dokola a už to tu není o lepení. Vždyť díky skenům z warezu se mohu podívat na model, než ho koupím - nekupuji zajíce v pytli.

Odpověď: Bez autorů pap. modelů nebude ani tento modelářský obor. Většina, ne-li všichni (čeští a slovenští) autoři, jsou našimi přáteli, mnozí jsou zde registrováni. Ctíme jejich dílo a úsilí, které věnují tomu, aby se ostatní modeláři mohli věnovat svému koníčku. Tématiku černých skenů jsme potírali vždy, jelikož slouží především k nelegálnímu šíření autorské práce, k neodsouhlašeným recolorům apod. Přínos černých kopií na finální prodej originálu (nekupování "zajíce v pytli") je více než diskutabilní a platný možná pro jednotlivce. Negativa jednoznačně převažují nehledě na zjevné porušování autorského zákona v momentě publikace cizí práce na internetu. Skeny nad rámec volného užití a tzv. volného díla jsou nepřípustné.
Soudíme, že i přes neustálé diskuse o skenech a kopiích je toto DF zaměřeno převážně na samotné modelářství (tedy rozhodně "je o lepení") - viz množství zde stavěných a prezentovaných modelů.

*******

16. Výstavy a soutěže papírových modelů: Mohu přijít na výstavu/soutěž s modelem postaveným z kopie? Tady na DF kopie potíráte a na výstavách se se zkopírovanými modely potkáme běžně - jak to?

Odpověď: Nepodporujeme to, ale černá kopie modelu na výstavě je zatím nepostižitelná.
Kdo si jednou vyzkoušel organizování výstavy a soutěže pap. modelů ví, jak je to organizačně náročné, a že není v silách pořadatele identifikovat načerno získané modely. Skeny a bídné, podomácku vyrobené tisky přímo vybízejí k celkovému přemalování či napatinování a původní model je pak téměř k nepoznání. Též kvalitní kopie může být na první pohled k nerozeznání od originálu. Možná časem pomůže organizátorům nějaké technické řešení ze strany vydavatelů modelů, ideálně bez zvýšení nákladů na model (jeho ceny) - "biti" bývají, bohužel, převážně ti poctiví, aby došlo i na několik nepoctivců.

*******

17. Mohu darovat nebo prodat oficiálně zakoupenou e-vystřihovánku-staženinu? Jednou prodat? Kolikrát chci? Nebo nemohu? Ani za původní cenu - nechci na tom vydělat? Ani poslat jednou kamarádovi e-mailem?

Odpověď: Bavíme se o situaci, kdy licence k modelu nebo autorem jasně deklarovaná povolení neurčují jinak, čili v režimu tzv. volného užití díla. V tom případě je odpověď: NE.

V rámci volného užití mohu pro svoji osobní potřebu zhotovit jednu nebo více rozmnoženin - v úvahu s ohledem na povahu věci připadá zejména rozmnoženina tisková nebo v elektronické podobě. Takto získanou rozmnoženinu nesmím poskytnout jinému, a to ani zdarma (pak už by nešlo o užití pro moji osobní potřebu). Původní staženinu nemohu darovat ani prodat někomu jinému, jelikož se nejedná ani o originál nebo rozmnoženinu díla zachycené v hmotné podobě, a nelze tak uvažovat o tzv. vyčerpání práva ve smyslu ustanovení § 14 odst. 2 autorského zákona.

*******

Pokud máte otázku na téma skeny/kopie, která zde není podchycena, zeptejte se nás v Obecné diskusi. FAQ následně doplníme.

Tým moderátorů / adminů DF
Zamčeno

Zpět na „Co a jak na tomto DF, o nás“