Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak na to: výplety kol

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Stavba, konstrukce, tipy a triky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
B@F

PříspěvekZaslal: 1.2.2011 17:23 út    Předmět: Jak na to: výplety kol Citovat

Jak vyrobit rychlá kola na formuli už víme, teď se podíváme do oblasti poněkud nižších rychlostí: kola, motorky a starší eroplány.

Bicyklové kolo se skládá z ráfku, náboje (středu) a paprsků (drátů). Drátů je až na vyjímky (dětská kola, kočárky, vysoká kola apod.) celkem 36, což znamená rozestupy přesně 10°. Na ráfku se dráty střídají: liché tvoří levou stranu výpletu, sudé pravou (nebo obráceně, to je jedno). Na každé straně se liché dráty stáčejí po směru hodinových ručiček a sudé naopak a každý drát se kříží se třemi jinými. Kompletní kolo vypadá zhruba takhle:

Prvním krokem je vytvoření šablony pro jednu stranu výpletu. Začneme narýsováním vnitřního průměru ráfku a vnějšího průměru pneumatiky - tyhle rozměry obvykle přesně známe. Pak nastřelíme nějaký vhodný průměr středu (když nám nevyjde křížení, opravíme ho - o tom dále) a narýsujeme si prvních 9 drátů. Jednotlivé úsečky vedeme z bodů na vnitřní straně ráfku (rozestupy 40°) tečně ke středu:

Zkusíme nakreslit pár drátů s opačným sklonem (na obrázku zelené) a zkontrolujeme, kolikrát se nám kříží:

Jestli se kříží dvakrát nebo ještě míňkrát, musíme střed zvětšit. Jestli čtyřikrát nebo víckrát nebo jestli třetí křížení vychází moc daleko od středu, zmenšíme ho. Když jsme spokojeni, dorýsujeme zbývající dráty:

Tím je šablona hotová. Nalepíme si ji na nějakou tlustou podložku, ideálně několik vrstev vlnité lepenky. Doprostřed zapíchneme vhodný hřebík s průměrem přibližně stejným jako průměr středu (nemusí to být zrovna hřebík, ale je potřeba, aby na to nechytalo lepidlo).

Připravíme si mezikruží o průměrech ráfku s pneumatikou, přiložíme ho k šabloně a po obvodu zajistíme třemi špendlíky:

Připravíme si cívku nitě o vhodné tloušťce (obvykle prostě to nejtenčí, co doma najdeme). Před použitím je dobré nit protáhnout mezi prsty s trochou lepidla, aby se odstranila její přirozená chlupatost (to jsem neudělal a sami uvidíte, jak to dopadlo Smile), nebo použít nějakou, co chlupy nepouští. Nit začneme podle šablony přilepovat na ráfek:

Jeden spoj po druhém, před lepením dalšího necháme ten předchozí zaschnout:

Nitě moc nenapínáme - jenom tak, aby byly rovné, ale žádné zbytečné předpětí, protože na závěr budeme muset celý výplet vymáčknout o půl šířky středu do strany a při tom se nám napnou až až.

Atd. (je to poměrně pracná záležitost, ale výsledek za to stojí). Na pořadí, ve kterém nitě lepíme, celkem nezáleží.

Dopleteno:

Dráty okolo středu opatrně slepíme (pozor, aby se lepidlo nedostalo moc daleko):

Po zaschnutí vyjmeme celek ze šablony:

Lepení zopakujeme i na druhé straně, abychom měli jistotu, že žádná nit nezůstane volná:

Po dokonalém zaschnutí lepidla opatrně vykroutíme hřebík a žiletkou odřízneme otřepy:

Ostrými nůžkami odstřihneme přečnívající konce nití:

Půlka práce je za námi. Teď to samé ještě jednou...

Když máme obě poloviny výpletu hotové, vyrobíme si ze smotaného proužku papíru náboj:

Přilepíme ho k jedné půlce kola, drátkem (budoucí osou) při tom udržujeme kolmost:

Puntičkáři si ještě můžou doplnit ventilek Smile.
Jo, a hlavně, jestli chcete výplety nabarvit a nemáte stříkací pistoli nebo sprej, nabarvěte je teď. Až bude kolo slepené, mezi dráty už se nedostanete.

Za celou plochu ráfku (ne za střed - ten až pak) slepíme obě poloviny kola (pozor na rovnoměrné rozestupy drátů), zajistíme kolíčky nebo něčím podobným a necháme dokonale zaschnout:

Stisk musí být poměrně silný - tím víc, čím menší je kolo, čím širší je střed a čím víc jsme nitě při vyplétání napínali. Také pozor na to, aby se ráfek nezkroutil do vrtule (vlastně do osmy).

Po zaschnutí (nejlépe přes noc) můžeme kolíčky sundat:

Kolo nasuneme na osu, srovnáme střed přesně do kolma a přilepíme ho ke druhé straně výpletu. Hrany pneumatiky sbrousíme dokulata. Na střed můžeme nalepit nějaká vhodná čela, aby nevypadal jako po vysypání ložisek. Nakonec nabarvíme pneumatiku.

Ještě pro úplnost průřez hotovým kolem (červené jsou nitě):

Kolařům zdar Smile .

Naposledy upravil B@F dne 5.2.2011 15:40 so, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 1.2.2011 19:02 út    Předmět: Citovat

To je naprosto luxusní BAFe. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
štefíno

PříspěvekZaslal: 1.2.2011 20:10 út    Předmět: Citovat

Moc pěkný, jen ta chlupatost to tak trochu hyzdí. Nezkoušel si to s drátkem?
B@F

PříspěvekZaslal: 5.2.2011 15:55 so    Předmět: Citovat

Díky Smile .

Drátek jsem nezkoušel, protože a) by nedržel Herkulesem (a vteřiňák schne na můj vkus moc dlouho) a b) není tak pružný, aby dovolil vymáčknutí výpletu do strany. Muselo by se vyplétat už v kuželovitém tvaru a to by bylo dost složité.

Aki doporučuje depilaci Herkulem, ale to už jsem psal.
Hedvábná nit se údajně vůbec netřepí, možná by stála za vyzkoušení.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
hromadko.s

PříspěvekZaslal: 5.2.2011 16:11 so    Předmět: Citovat

Zkuste toto:

[img][/img]

To jsem koupil v galanterii a nechlupatí Idea
Ale při trošce šikovnosti si nařežete tenký proužky papíru Idea
bakulda

PříspěvekZaslal: 5.2.2011 21:24 so    Předmět: Citovat

Skvělé, ukázkově zpracovaný návod. Tak to má být.

PříspěvekZaslal: 5.2.2011 22:09 so    Předmět: Citovat

a co skusit muškařské nitě (různé tloušťky a byrvy) sou to vlastně tenké vlasce......?
tata
Moderátor

PříspěvekZaslal: 7.2.2011 19:49 po    Předmět: Citovat

Díky tvému návodu jsem se pokusil o kola na mého Bleroita a musím říct že návod je to opravdu luxusní !!
Sám jsem se už o jeden typ kol pokoušel a skočilo to v koši Laughing
Já si ten tvůj návod upravil trochu jinak dělám paprsky a taky tím pádem nepotřebuju kreslit podklad .
Pár fotek ...

Ráfek jsem mohl udělat tenší ale už to tak nechám dělat toto znova by bylo o nervy Laughing

Paprsky jsem barvil jak radil B@F před slepením obou částí k sobě zbytek ještě barvení snese ve finále .
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 24.9.2011 22:08 so    Předmět: Citovat

Přidávám drobný příspěvek k tomuto podnětnému tématu a výbornému B@Fovu návodu - autoveteránek Mercer 1913 pánů Blechy a Vyškovského, M1:36, z ABC č. 20/13 (červen 1969). Špice jsou z měděného drátku:

Naposledy upravil Standa F. dne 25.9.2011 13:29 ne, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tom59herder

PříspěvekZaslal: 25.9.2011 9:10 ne    Předmět: Citovat

Stando smekám, před rokem mi nepřevzali model monopostu Alfa Romeo 159 na závod MČR, protože jsem neměl inzerty do kol, která byla s výpletem. Ty jsi to zvládnul dokonale. Měli bychom uzavřít nějakou smlouvu. Very Happy
Aki

PříspěvekZaslal: 25.9.2011 13:23 ne    Předmět: Citovat

jak už psal Baf, otřepů na nitích se zbavíte úplně jednoduše tak, že ji protáhnete mezi 2 bříškama prstů, namočenýma v Herkulesu... každopádně výplety vypadaj suprově Smile

některý ženský jsou strašně dětinský... nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila všechny moje lodičky...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Stavba, konstrukce, tipy a triky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: