Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sd. Kfz. 124 WESPE / GPM / 1:25 / Dokočeno
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
czbrasi

PříspěvekZaslal: 15.8.2010 15:32 ne    Předmět: Sd. Kfz. 124 WESPE / GPM / 1:25 / Dokočeno Citovat

Zdravím všechny příznivce mého patlání.
Jak již titulek napověděl, vylosoval jsem ze skříně model samohybné houfnice Sd. Kfz. 124 WESPE od vydavatelství GPM. Vím, na trhu je stejný stroj od Hala, zpracovaný včetně interiéru, ale mě se nějak víc zalíbilo jednodušší GPMko. Stavba tohoto modelu je již mnohokrát popsána, dokumentována a chyby odhaleny, ale opakování je matka moudrosti.

Stroj Wespe je samohybná houfnice přestavěna na podvozky PzII. Tento tank již nevyhovoval ani proti partizánům a tak byl stažen pro přestavění na samohybné dělo. Samotná houfnice pochází ještě z dob 1. světové války, disponuje ráží 105mm a dostřelem až 10 km. Stroj byl určen pro palebnou podporu, nikoliv pro přímé setkání s nepřátelskými tanky. z toho plyne fakt, že zásoba 32 nábojnic byla výhradně typu HE a nástavba byla slabě pancéřována.
Podvozek tanku byl výrazně upraven. Motor byl přesunut doprostřed, pracoviště řidiče posunuto vpřed, proto musela být pro jeho hlavu vytvořena "kaplička" v přední části. V zadní části pod podlahou je umístěna nádrž 200 litrů. Posádku tvořilo 5 Helmutů. (když vidím ty rozměry, tak se pěkně mačkali)

Z plánovaného počto 1000ks bylo nakonec realizováno 662 jednotek, protože továrna na Wespu byla na polském území a dorazivší Rudá armáda nejevila o pokračování výroby zájem.

Vystřihovánka má 8 stran A4 dílů a 4 strany návodovek + nějaké obrázky na obálce. Podle prvního ohledání nejsou návodovky nic moc, ale co bysme asi chtěli ne?
Kamufláž je zajímavá (nevím jestli reálná, nehledal jsem) má naznačené opotřebení a zašpinění. Dá to nějakou práci při retuši, ale myslím že to bude vypadat dobře.

Stavba je zahájena kostrou. Dal jsem si tu práci a vyrobil vlastní sendvič 1mm a můžu říct, že se to vyplatí. Dobře se krájí a nerozpadává se.

chybky
- otvor pro žaluzie v dílu W10 je špatně, musíte to vyříznout podle obšívky
- díly W8 a W11 jsou prohozeny

Vůbec díl W10 je pěkně vypečenej a žádá úpravy. Naštěstí vše je v oblasti zkracování a pasování, takže pohoda. Jo a ty žaluzie a kastlík pod kanón si tam vlepte před přilepením tohoto dílu.

Následuje obšívka

Zde žádné zásadní problémy.

a v krabce čekají závěsy kol

Naposledy upravil czbrasi dne 23.10.2010 15:20 so, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kovář

PříspěvekZaslal: 15.8.2010 18:05 ne    Předmět: Citovat

Takže T 34 od Hala se nekoná? No tohle je také zajímavý model, jsem zvědavý na pokračování. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czbrasi

PříspěvekZaslal: 15.8.2010 20:09 ne    Předmět: Citovat

Téčko se koná, jenže v době, kdy jsem do něčeho musel šmiknout nebyl ještě záložní sken. Což při mém skóre ztracených dílů je nutnost.
Jen tak mimochodem chtěl bych být pirátem - to naskenování přišlo na 440,- bez tisku.
Takže je na vršku balíčku a po Wespě...
bakulda

PříspěvekZaslal: 16.8.2010 8:32 po    Předmět: Citovat

Paráda, zase bude mít člověk co sledovat. Pásy budou originál vystřihovánka?

PříspěvekZaslal: 16.8.2010 11:37 po    Předmět: Citovat

Těším se Smile Kdyby nebyly rozpracované lodičky, do tohoto kousku bych se také pustil.... držím palce a nám všem přeju hodně fotek Smile

PříspěvekZaslal: 21.8.2010 16:41 so    Předmět: Citovat

kružítko Olfa v Japonsku vyrobené, posvěť se ostří tvé...

doplněno o závěsy kol

Zdeněk
Anonymní

PříspěvekZaslal: 22.8.2010 18:51 ne    Předmět: Citovat

Fajná práce zatím - musím se přiznat, že ho také potichounku matlám Very Happy

Jen škoda, že jsi nevyřezal průzory v přední části, docela by to prokouklo...Ale šlo by to i s drobnou pracností i nyní dodělat, opravdu to za to stojí!

Přeji pevné nervy u koleček, které nyní matlám též

Z.K.
czbrasi

PříspěvekZaslal: 3.9.2010 18:34 pá    Předmět: Citovat

OK, nastal čas na malou rekapitulaci

Nad dotazy diváků:
Průzor řidiče jsem nevyřízl, přijde mi to nepodstatné (Práce versus výsledek)
Pásy jsou laser od GPM.

Po zkušenostech ostatních s jejich třepením jsem je ještě před demontáží z kartonu napustil agamou - barva pásů. Čekal jsem nějakou šedou, ale je to rezavá hnědá, něco jako základovka. Na zpevnění to zafungovalo a po zaschnutí jsem opatrně pásy vyřezal ven. Rozhodně je nelze z aršíku vytrhávat! Vodící výstupky, nebo jak se tomu nadává, se mi zdály strašně tlustý, tak jsem naopak využil třepivost laserů a všechny rozřízl na polovinu.
S laserama je dost práce, ale i tak se to, myslím, vyplatí. Na vzhledu i rychlosti.
Hnací kola (46) je nutno podlepit 0,5mm, ale označení v dílech chybí. Taky neodpovídá rozteč zoubků s pásy, takže jsem je odřezal a přilepil až po instalaci pásů.
Kola (49) jsem o 1,5 mm zúžil, jinak se nevejdou do mezer mezi vodící výstupky na pásech.
U napínacího kola (47) jsem si vzpomněl na podrsenku Madonny z 80. let ale kulaté díly nezapomeňte opět podlepit na 0,5mm.
Horní kola (50) jspo v pohodě, ale jejich pozice na bočnicích se strašně nízko, takže u jednoho pera do něja zasahují a pásy nevypadají moc dobře. Posunul jsem je nahoru a kolečka na bočnicích nějak zatřu.
Poslední podvozek (48.) má jiný úhel uchycení, ale ve vystřihovánce jsou všechny povozky stejné, srovnal jsem je trochu násilím, přičemž mi praskly. Následovalo zaherkulesování a retuš.

Ale dosti plků, zde jsou nějaké obrázky

Dejv

PříspěvekZaslal: 3.9.2010 22:52 pá    Předmět: Citovat

Výsledek je super a ladí to k sobě - laser pásy vcelku k možná jednoduššímu modelu bez interiéru. Takový rozumný kompromis pro modeláře, co nechce strávit půl roku nad článkovými z vystřihovánky, příště asi taky vyzkouším Smile .
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czbrasi

PříspěvekZaslal: 12.9.2010 10:16 ne    Předmět: Citovat

Pásy dokončeny, makám na nástavbě. Zvláštních úprav netřeba, jen ty žaluzie se musí krapet pokrátit.

Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 12.9.2010 10:45 ne    Předmět: Citovat

Ty máš na těch pásech vodící zuby jen z jedné strany? Koukal jsem na reálnou předlohu a tam to tak není, že by jich GPM vypálilo málo? Laughing

Jinak zatím super. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czbrasi

PříspěvekZaslal: 12.9.2010 12:28 ne    Předmět: Citovat

GPM jich vypálilo až moc, jsou ve dvou řadách neboj se vlka nic
czbrasi

PříspěvekZaslal: 18.9.2010 12:14 so    Předmět: Citovat

Vnitřek a zadní vrátka. Vše OK.

czbrasi

PříspěvekZaslal: 2.10.2010 10:29 so    Předmět: Citovat

Zahájeny práce na kanónu. Návodovky jsou v této oblasti dost skoupé, ale snad jsem to nějak dohromady dal.

czbrasi

PříspěvekZaslal: 23.10.2010 15:19 so    Předmět: Citovat

Poslední díl seriálu je zde. Dokončená Wespe. Doplnil jsem celtou, protože stín na posádku je třeba(ale jde sundat).

U šmikny od GPM mám asi vyšší očekávání, pár věcí jsem musel upravovat, ale nebylo to zase taková trága. trochu jsem elaboroval nad návodovými kresbami a sem tam není nějaký díl označen nakolik jej podlepit.
takže startujeme na 10 bodech:
-0,5 b. chyby kostry, zaměněné díly, zámky nepasují
-1 b. návodovky, jsou pseudo 3D, občas zavádějící, neúplné
-0,5 b. drobné nepřesnosti
-0,5 b. chybí interiér řidiče a motor (Hal ho má, ale pro někoho to mohou být + body)
+0,5 b. kamo

celkem jsme tedy na nějakých 8/10 což je dobrá šmikna.

Díky za pozornost a nashle u dalších modelů.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: