Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ursus C45 / Modelik / 1:25 dokončeno
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika / Heavy vehicles, trucks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
fox

PříspěvekZaslal: 6.10.2009 16:53 út    Předmět: Ursus C45 / Modelik / 1:25 dokončeno Citovat

Po dlouhé době sem se rozhodl dát sem nějaký (snad plnohodnotný příspěvek). Takže rovnou k věci.
Jedná se o model polského traktoru Ursus C45. Ikdyž tento model zde przentovalo několik lidí, připomenu trošku historii tohoto traktůrku.
Už při prvním pohledu je velice podobný na německý traktor Lanz-Buldog. Podobnost traktorů není náhodná. Po II. světové válce zůstaly na polském území vybavené výrobní haly (pobočky německé továrny Lanz). Plné dílů a výrobních prostředků. Velmi zničená země musel co nejdříve zásobit zemědělské podniky technikou, aby předešla hrozícímu hladu. A tak začla bezlicenční výroba Lanz-buldogů v podnicích Ursus.

A ted k vlastnímu modelu. Stavba trvala dle mě docela dlouho vzhledem k jeho rozsahu. Původně se mělo jednat o čistou stavbu jen s retuší. Vzhledem k celkem nevkusné zelené od modeliku, jsem celý model přebarvil. Použil jsem sintetické barvy agama (lesklé). Vzorek na pneu je vlastní výroby. Na fotkách je celkem dobře vidět jak vznikaly jednotlivé kola, ale pokud by někdo měl zájem můžu tvorbu dezénu popsat. Byly docela pracné. Třeba zadní kola jsem "vyhodil" 3.

Na stole: Bumar Labedy Dut 0502
Hotovo: Tatra 815 VD 13350 6x6.1

Pod stolem: Nohy. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
m.miksatko

PříspěvekZaslal: 6.10.2009 17:45 út    Předmět: Citovat

Mas to moc hezky . Super
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal93

PříspěvekZaslal: 7.10.2009 18:29 st    Předmět: Citovat

WAU Exclamation ty kola jsou super
JoskaM

PříspěvekZaslal: 7.10.2009 19:46 st    Předmět: Citovat

hm, tak toohle spalovače fritovacího ojele opravdu stojí za to spíchnout,jak je to s motorem??? něco pod plechama je??
vas76

PříspěvekZaslal: 7.10.2009 20:31 st    Předmět: Citovat

Pěkně postavené. a ty kola vypadaj dost dobře. trošku piplačka ale výsledek stojí za to. Václav
Azaret

PříspěvekZaslal: 8.10.2009 7:52 čt    Předmět: Citovat

jm9454 napsal:
hm, tak toohle spalovače fritovacího ojele opravdu stojí za to spíchnout,jak je to s motorem??? něco pod plechama je??

Pod plechama nic není... Jen v přední části za "pletivem" je vrtule chladiče.
Je to škoda že tam motor není.
cornell

PříspěvekZaslal: 8.10.2009 8:56 čt    Předmět: Citovat

Mna by zaujimalo, ako si urobil ten vzorkovany podlahovy plech. Je to nejaky komercny doplnok, alebo vlastna vyroba?
bernie
Administrátor

PříspěvekZaslal: 8.10.2009 9:38 čt    Předmět: Citovat

....řekl bych, že je to můj výpalek.

Pěkně postavené, ale některé detaily, jako zmíněný plech by snesly letmé přeleštění tuhou v místě kol pedálů, na hranách sedáku u některé matky na kole .....

Decentně, s patinou to nepřehnat. Stroj vypadá skoro nově. Taková úprava výše uvedené detaily spíše zvýrazní.

A o tom to je Wink

Twisted Evil Jen mi trochu drásá oči síla věnce volantu

PříspěvekZaslal: 8.10.2009 17:03 čt    Předmět: Citovat

Děkuju za postřehy.
Pod plechama nic není, jak píše Azaret, nějaký motůrek by tomu slušel.
Bernie správně poznal své zboží. Plech podlahy je od něj (děkuju. Eště mi kus zbyl na další kousky Smile )
Jinak Bernie díky za rady. S tou tuhou to zkusím... nerad bych to nějak pokazil. Eště sem nic podobného nedělal, tak skuzím třeba na něčem jiném, nanečisto. Wink
Dle mně má model ještě v některých dalších detailech mezery, na kterých by bylo co zlepšit. S některými ještě něco udělat půjde. (Třeba ten volant. V realu mi to ani tak nepřišlo, ale jak koukám na ty fotky bije to přímo do očí....) S jinými neudělám už asi nic.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Azaret

PříspěvekZaslal: 8.10.2009 17:39 čt    Předmět: Citovat

fox napsal:
Děkuju za postřehy.

No jak jsem nedávno zjistil, tak traktor poháněl jen poměrně velikej jednoválec se 2 takty...
Proto je tam ten setrvačník který zároveň pohání i vrtuli chladiče. Jenže k tomu motoru jsem nenašel ani jedinou fotku ani jedinej nákres podle kteryho by šel samodomo spatlat.
Ale rozhodně bych to zkusil mít pár dat...
Azaret

PříspěvekZaslal: 8.10.2009 18:06 čt    Předmět: Citovat

Azaret napsal:
fox napsal:
Děkuju za postřehy.

No jak jsem nedávno zjistil, tak traktor poháněl jen poměrně velikej jednoválec se 2 takty...
Proto je tam ten setrvačník který zároveň pohání i vrtuli chladiče. Jenže k tomu motoru jsem nenašel ani jedinou fotku ani jedinej nákres podle kteryho by šel samodomo spatlat.
Ale rozhodně bych to zkusil mít pár dat...

Tak jsem teda něco našel... Je to sice Lanz Bulldog, ale oni jsou stejní...

Jak se Tak dívám tak motor je velice zajímavě umístěň, z nákresu vyplývá, že pod plechy jsou akorát nádrže na provozní kapaliny.
Ani nevím jak by se k tomu "motoru" lezlo protože je to vlastně jen válec se setrvačníkem na 4 kolech Very Happy
fox

PříspěvekZaslal: 8.10.2009 20:02 čt    Předmět: Citovat

Nj. Já nato úplně zapoměl. Tyto traktory mají ležatý, jednoválcový motor s žárovou hlavou. Jezdilo to v podstatě na jakékoli palivo. Motor je vlastně celý základ tratktoru (i modelu) Sem si to v rychlosti odpoledne neuvědomil. .... A taková zajímavost. To co je ve předu před motorem (na modelu je to ta černá součástka pod rámem světel). Přes tuto součást se napřed nahřál motor. Aby se to dalo vůbec nastartovat.
Tady ukázka startu Ursuse po rekonstrukci
http://www.youtube.com/watch?v=yovaXrvy81Y
Volant měl dvě využití.... dá se vytáhnout a pomocí něj se startoval motor. Wink

JoskaM

PříspěvekZaslal: 8.10.2009 22:26 čt    Předmět: Citovat

To bernie -na civilce jsme měli supra 50ku - vždy v sobotu jsme ho Pavlovi umyli a přetírali odřené místa modrá kastle , žlutý kola, červený doplňky myslím rám, a stříbrné mřížky...samozřejmě černý motor... - takže foxi -jako nový je jako nový...ale je to extrém, prostě klášterní traktor....

ale ta tuha by mohla pomoci...zkus si to vedle měkkou tužku..po troškách, ta tuha je fatk super matroš...nemohu ji dostat z kuchyňské sedačky, když i ji synek vysypal...jen trošku....ale flek je..

jinak ted když jste upozornili na volat, tak ten by měl být asi 100% většího průměru a tenčí...měl jsem někde fotku u Buldoka, jednoválec....a jel na všechno...co bylo aspon trochu mastný....a to startování...no tady je to fraška...ale co vyprávěl děda ajá si vzpomínám na dááávné mládí..když sis nedal pozor, a volant sji zafčas nevytáhl, tak byl shopný ti přerazit ruce, nebo vymlátit zuby...k fofru(větrák na čištění obilí) mlátičce, pile ( na samotu u lesa si snad vzpomene každý (i když to nebyl buldok)) se připínal dlouhou širokou lonží na setrvák a poskakoval co mu řemen dovolil...děda ho pouštěl jen o svátek...pro nás malý kluky to byl zážitek....ani nevím kde pak skončil....to byla ještě poctivá práce...vše jste si opravili sami - žádný SKF, řídící jednoty, katalizátory...kůže a koberečky...
bernie
Administrátor

PříspěvekZaslal: 9.10.2009 11:45 pá    Předmět: Citovat

Naprosto s tebou souhlasím /jm9454/, že extrémy se najdou i na polokouli čistoty a šperkování.

Ale stokrát nanesená stejná barva nebude vždy stejná. A je to jen o takovém tom rozbití jednolitosti, které z hračky na fotce udělá takové to vteřinové zaváhání pozorovatele: P-počkej, to je model? Nééé. Aha, no fakt, je to model.

Fox ukázal, že z polského kartonu umí vyklepat pěknou potvůrku. Časem to i pěkně okoření. Určitě je se nač těšit.

PříspěvekZaslal: 9.10.2009 15:04 pá    Předmět: Citovat

Jo Bernie, tak to je na panáka....do posledního bodu...
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika / Heavy vehicles, trucks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: