Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Autojeřáb AD-28 / Albatros, R.Vyškovský / 1:32 / HOTOVO
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika / Heavy vehicles, trucks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martinus

PříspěvekZaslal: 23.9.2009 21:08 st    Předmět: Autojeřáb AD-28 / Albatros, R.Vyškovský / 1:32 / HOTOVO Citovat

Nedávno jsem si řekl, že se pokusím splnit malého "modelářského bobříka" a do každé ze zde uvedených kategorií slepit jeden model (nebo spíš aspoň jeden Very Happy ) Po dokončení veterána mám splněny 4 kategorie - MDT, MDT sport, VDT Dakar a Architektura a to s těmito modely:

Abych se nemusel rozhodovat sám kde mám pokračovat, dal jsem hlasovat Wink Hlasování skončilo v okamžiku ukončení stavby veterána a jeho výsledek je zde:

Takže VDT? jak je libo Cool
Tohle je jedna ze dvou kategorií, kde jsem měl od začátku jasno, co se bude lepit (ta druhá je kategorie Lodě). Tento sešit Albatrosu jsem si koupil hned poté, co v roce 1988 vyšel a okamžitě se vrhnul na stroj JCB. Zmršil jsem ho takovým způsobem, že při noci dlouhých nožů (tj. uvolnění místa vyhozením pokroutek Very Happy ) letěl do koše mezi prvními Crying or Very sad Jeřáb naštěstí zachránila jeho poměrná rozsáhlost, což mě odrazovalo Very Happy Ale stále jsem si říkal: "Jednou ho dám!". No a je to tady Wink

Předlohu asi netřeba představovat a i model je notoricky znám. Myslím, že tyhle Albatrosácké věci by měly být slepeny jako čistá krabicovka, přeci jen jde o ceněné kousky. Takže - krabicovka Cool Na internetu jsem našel zajímavě tuněné kousky - s vlastním interierem, s vytuněnými písty nebo třeba jeřáb, jehož stavba trvala půl roku Smile Nic z toho se konat nebude, jsem pevný jako skála - krabicovka Cool

Mám obavy, že u tohoto modelu mě zřejmě čekají zdravotní potíže Crying or Very sad Jak už jsem psal, pokud vidím model od 5 stránek A4, okamžitě omdlím - je to nemoc, kterou jsem chytil při lepení Sojuzu 28 Laughing A bohužel, nedá se to léčit Laughing Laughing Nedá se nic dělat, i v modelářství je třeba přinášet oběti:

Jeřáb bude můj pátý model na tomto fóru, z toho počtvrté Mistr a potřetí Albatros. Stavba bude zahájena jak je již zvykem - v nejkratším možném termínu Cool

Naposledy upravil Martinus dne 28.12.2009 16:55 po, celkově upraveno 3 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
fasz

PříspěvekZaslal: 23.9.2009 21:54 st    Předmět: Citovat

Taky mi tento model leží v šuplíku, tak budu bedlivě sledovat, jak se bude stavba vyvíjet Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
r.valena

PříspěvekZaslal: 23.9.2009 22:33 st    Předmět: Citovat

držím všechny palce , také jsem lepil a byla to radost Very Happy , krásně se to lepilo , klidně bych si to střihnul znovu Very Happy Very Happy Very Happy
tady můj výtvor - http://papirovemodelarstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=2964&highlight=autoje%F8%E1b

Je v mém tématu i fotka,jak by měla vypadat skutečná předloha s tou správnou kabinou Very Happy , MRKNI
dokončeno : http://www.papirove-modely.cz/user/index.php?showuser=r.valena + další dva pytle modelů
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RZP

PříspěvekZaslal: 24.9.2009 18:57 čt    Předmět: Tatra Citovat

Ahoj taky mam teneto sesit,ale asi do nej nikdy nestrihnu, jemi to lito rozstrihat Very Happy
Martinus

PříspěvekZaslal: 24.9.2009 19:43 čt    Předmět: Citovat

Albatrosky rozpižlám a ani přitom nehnu brvou Twisted Evil

Dnes jsem slavnostně zahájil stavbu tohoto modelu, otevřel jsem Gambrinus (se sníženým obsahem cukru) a slavnostně zakrojil - první díl opustil po letech rodné hnízdo:

Na každém modelu prezentovaném na tomto fóru jsem si zatím pokaždé vyzkoušel nějaký nový postup. Protentokrát mě inspiroval patlal 2BeerOrNot a jeho vyztužování kartonem pomocí oboustranné lepící pásky. Je to dobrý nápad, člověk není zaprasený od lepidla, nekroutí se to a není třeba čekat na zaschnutí. A drží to opravdu pekelně Twisted Evil Tento jeřáb je na to ideální, spousta velkých a rovných ploch - pro kartonáře ráj Very Happy V případě papíru Albatrosu nejde ani tak o vyztužování, spíš jako o rovnání ploch. Naprosto ideální je to na základní díl celého jeřábu - zpevní a narovná, 2 za cenu jednoho Very Happy :

Ovšem na modeláře nepolíbeného touto technologií čekají určité nástrahy - zcela zásadní je okamžité odstranění všech odstřižků lepící pásky ze stolu, nebo to dopadne takto Embarassed

Děkuji, ó bože, že jsem na to nepoložil list s díly tiskem dolů, to bych těch Gambrinusů dal tentokrát asi drobátko víc Very Happy
Jelikož jsem hlavní díl podvozku nemohl uzavřít z důvodu absence čehokoliv, co se tvářilo jako závaží (musím nafasovat nějaké matice), vrhnul jsem se na kabinu:
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martinus

PříspěvekZaslal: 25.9.2009 19:16 pá    Předmět: Citovat

Dnešní progres:
Abych se vyhnul oblíbené to kratochvíli větších dílů, zaúhloval jsem nosný díl pomocí kartonových spojek:

Jako zátěž jsem nafasoval matice M12 a M10, nakonec jsem zvolil M10, bo kdo by se s tím celou stavbu tahal Very Happy

Výsledkem snažení je na moje poměry až úchylně rovný nosník:

Potřeboval bych radu, jak udělat tyto dvě díry, mají průměr asi 5.5 mm:

Někde jsem zde četl o vyrážení děr přes dvě plexiskla, do obou se udělají díry, mezi ně se položí díl a vyrazí se díra. Musím mít nějakou ostrou kulatinu, nebo to jde druhou stranou vrtáku? Nebo na to jít jinak?

Jardik

PříspěvekZaslal: 25.9.2009 19:42 pá    Předmět: Citovat

No, buď bych ty díry vyrazil razníkem o patřičném průměru a nebo pokud nejsou po ruce vhodné nástroje, tak nejlépe opatrně vyříznout ostrým skalpelem Wink

Co se týče toho plexiskla, s tím zatím zkušenost nemám...
Martinus

PříspěvekZaslal: 26.9.2009 16:56 so    Předmět: Citovat

Dnes jsem pořešil ty díry, plexisklo jsem zavrhnul - nejistý výsledek a halda bordelu od vrtání. Radši jsem vyrobil 4 razníky po 0.5 mm s tím, že některý z nich bude mít možná odpovídající průměr Very Happy Při pořádné ráně kladivem to projde i přes papír Albatrosu, co na to říkají sousedi nevím Cool Díry jsem pak dohladil tím vpravo, je to šídlo koupené ve Švadlence a mimo jiné je to skvělý nástroj na zahlazování hran pneumatik - krásně to po tom papíru klouže.
Martinus

PříspěvekZaslal: 29.9.2009 11:45 út    Předmět: Citovat

Už zase bojuji s gramáží papíru Albatrosu, některé díly by bylo opravdu nejlepší naskenovat a přetisknout na něco normálního Twisted Evil Přední nárazník je jedním z nich, spokojený s ním moc nejsem, ale co se dá dělat - život jde dál... Crying or Very sad Navíc na něm nesedí soutisk červeného šrafování.
Tess

PříspěvekZaslal: 29.9.2009 18:41 út    Předmět: Citovat

Martinus napsal:
Radši jsem vyrobil 4 razníky po 0.5 mm s tím, že některý z nich bude mít možná odpovídající průměr

Chtěl bych se zeptat jak si je vyrobil

A ten nárazník taky nevypadá zle. Kdybych stavil model s větším množstvím takových pruhovaých dílů, při retuši bych asi zcvoknul Very Happy
Martinus

PříspěvekZaslal: 29.9.2009 23:30 út    Předmět: Citovat

Tess napsal:
Chtěl bych se zeptat jak si je vyrobil

Známý má soustruh (taková stará plečka na kličky), no na tohle to stačí. Ale při mé 10 leté praxi na CNC soustruzích jsem vždycky v šoku, když mám na něčem takovém dělat Shocked
fox

PříspěvekZaslal: 30.9.2009 7:44 st    Předmět: Citovat

Jj. Taky sem si něco podobného dělal, ale nakonec jsem koupil v jednom nejmenovaném obchodním řetězci za malý peníz kleštičky na procvakávání dírek různých průměrů (původně určeno pro vyrážení děr do pásku a textilu). Na menší díry mám vyrážeče své výroby, na věrší už sem taky něco sehnal.
P.S. točení klikama na klasice je základ, ne? Cnc se pak už člověk naučí rychle. Taky na tom dělám, ale do 10 let praxe mi něco chybí.

Na stole: Bumar Labedy Dut 0502
Hotovo: Tatra 815 VD 13350 6x6.1

Pod stolem: Nohy. Wink
Martinus

PříspěvekZaslal: 30.9.2009 11:35 st    Předmět: Citovat

fox napsal:
P.S. točení klikama na klasice je základ, ne? Cnc se pak už člověk naučí rychle. Taky na tom dělám, ale do 10 let praxe mi něco chybí.

To mě nějak minulo, byl jsem vhozen rovnou do jámy lvové Very Happy

Ale zpět k jeřábu. Dnes jsem dorazil kabinu, lepila se naprosto bezproblémově a vše na ní sedělo jako ona legendární pr*el na hrnci Very Happy

Měl bych opět jeden "příběh z natáčení", co se týče podlepování kartonem. Je nutné nejen odklízet okamžitě zbytky pásky, ale také se 3*(!!) podívat, co podlepuji, kam to půjde a jestli tam není ohyb Embarassed Opět jsem udělal chybu, která mě stála geometrii u McLarenu - nařezal jsem díl a hodil ho nenaohýbaný do krabičky. Při zpracování jsem pak na jeden ohyb zapomněl a podlepil to kartonem i tam, kde jsem neměl Rolling Eyes Naštěstí to šlo ještě odříznout, ale jde to dolů opravdu blbě...

Bude to macek...

Čas stavby: 11 hodin
Mikuláš

PříspěvekZaslal: 1.10.2009 11:56 čt    Předmět: Citovat

Řekl bych, že u tohoto modelu si RV bohužel příliš nelámal hlavu se zpracováním kabiny řidiče. Vůbec se totiž předloze nepodobá, a to přesto, že kabiny ostatních tatrovek z dílny RV vypadají skvěle. A u AD 28 se přitom jedná o stejnou kabinu, jen je její dolní část uříznutá.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
VZadak

PříspěvekZaslal: 1.10.2009 12:05 čt    Předmět: Citovat

Možná by jsi měl zabrousit do materiálů o Tatrách, asi bys zjistil, že toto není klasická tatrovácká kabina, ale jde o prototyp autojeřábu s kabinou, která na něm v sérii nikdy nebyla. Vcelku odpovídá předloze.
http://www.tatraprehled.com/815/pics/8156ad28k.jpg

Naposledy upravil VZadak dne 1.10.2009 12:08 čt, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika / Heavy vehicles, trucks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 1 z 9

Přejdi na: