Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rotunda sv. Jiří na Řípu / O.Hejl / 1:150

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 21.9.2009 20:04 po    Předmět: Rotunda sv. Jiří na Řípu / O.Hejl / 1:150 Citovat

O předloze:

Románská rotunda svatého Jiří (původně svatého Vojtěcha) byla na hoře Říp postavena zřejmě někdy kolem druhé poloviny 11 století. V roce 1126 došlo k její obnově, při níž byla také postavena západní okrouhlá věž. Ve středověku sloužil tento drobný románský kostelík jako farní kostel pro přilehlé vesnice a později, v 16., 17. a 18. se jako poutní kostel stal také cílem četných poutí. Od 19. století začíná jeho novodobá obnova. Cílem této obnovy však nebyla jen fyzická záchrana stavby před zničením, ale především (jak bylo v té době obvyklé) snaha aby kostelík získal ?původní? románskou podobu. Došlo tak nejen k odstranění či úpravě gotických či barokních doplňků, ale bohužel také ke změnám a zkreslení autentických románských prvků. Přes tyto výrazné změny však rotunda na Řípu zůstává podstatnou součástí místa jež je nejen myticky spojeno se samotným vznikem českého národa a státu, ale jež je navíc dodnes jedním z jeho symbolů.
Sandik

*info převzato s původního beta vlákna

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 21.9.2009 20:16 po    Předmět: Citovat

Model je notoricky známý. Já se pokusím udělat alespoň malou část kopce na kterém tento kostelík stojí. Také mám v plánu jej malinko upravit a vytunit.

Tady něco ze začátku. Začal jsem lepit podle návodu a sice zvonicí. Okna v ní jsem zesílil a dal tam žaluzie, které na zvonici v současné době jsou.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 25.9.2009 19:40 pá    Předmět: Citovat

Ahoj, ahoj, ahoj..... Very Happy

Tak jsem zase tu se svým soudečkem Smile

Jak jsem říkal, udělal jsem si sílu zdí na žaluzie. Před tím, jsem ješte udělal rysku, abych na ní mohl později nalepit výstuž s kartonu. Viz. obr.1:

Poté jsem vše uzavřel. Zatím to drží tvar perfektně. Obr2:

Dále budu pokračovat hlavní lodí.
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 4.10.2009 22:55 ne    Předmět: Citovat

Pokračuji ve stavbičce rotundy Smile
Přilepil jsem na okna žaluzie ( nejsou součástí vystřihovánky) a věž prozatím odložil. Pak jsem se pustil do stavby hlavní lodě. Způsob ohýbání papíru je u mne stále stejný. Šetrně do folie a přes hranu stolu. Pak již následovalo osazení okny..pohoda. Totéž jsem udělal i u apsidy.
Všechny části jsem opět připojil k připraveným výstužím a následně k sobě. Na celek jsem pak připevnil římsy, na které se později bude lepit střecha:

Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 7.10.2009 18:55 st    Předmět: Citovat

Začal jsem lepit sřechy. Na první (nejvyšší) střechu zvoničky jsem zvolil způsob s podchlopněmi, nebo-li technickými. Šlo to dobře a poměrně rychle....

Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 11.10.2009 23:31 ne    Předmět: Citovat

Začal jsem lepit střechy. Když jsem zjistil, že by to šlo i jinak tak jsem střihnul do alternativní střechy co je ve vystřihovánce a tohle je první výsledek.

Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 8.11.2009 0:49 ne    Předmět: Citovat

Navrstvil jsem další střechy. Je pravda, že jsem při tom zneužil 3 vystřihovánky, abych dosáhl efektu. je to vcelku milé, ale s prací nejsem spokojen. Zjistil jsem, že je to ve tvaru alternativního dílu střechy, že při vrstvení vzniká elipsoid a musel jsem ho napojovat víckrát..prostě z 1 vystřihovánky bych ten střed střechy pořádně neudělal... No posudtě sami:

Tady je už pohled na hotový model. Největší nepřesnosti jsem zjistil u apsidy. Tam mi neseděl úhel střechy a musel sem jej upravovat aby to jakš takš sedlo.
Tak až Říp někdy někdo budete lepit se segmetů, pořádně si vyzkoušejte jestli Vám to sedí, popřípadě trochu upravte horní část.

Papírový základ je tedy hotov. Nezdá se to, ale bylo to náročnější než jsem myslel. Teď mě čeká kopec a takový malý experiment s doplňky.... ale to až časem. tak mi držte palce Wink
Beny

PříspěvekZaslal: 9.11.2009 0:31 po    Předmět: Citovat

No s tou strechou to vylozene prokouklo. Dobry.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: