Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rotunda sv. Juraja / Ondřej Hejl / 1:150 / Beta

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 18.8.2009 20:43 út    Předmět: Rotunda sv. Juraja / Ondřej Hejl / 1:150 / Beta Citovat

Pěkné prázdniny....
Kdo sbírá "rotunďáckou" sérii Ondry Hejla, či ten, kdo má rád víkendové rychlé stavby bude mít určitě radost....
.

Další "záložkovou" záležitostí je : Rotunda sv. Juraja ve Skalici

Rotunda byla s největší pravděpodobností postavena v první třetině 11. století v areálu opevněného hrádku a slohově je příbuzná rotundám českým rotundám 11.století(např. ve Znojmě). Přestavována byla v 15. a potom v 17. století.. Součástí přestavby okolo roku 1435 bylo zvýšení stěn lodě a vytvoření druhého patra. rotunda se díky této přestavbě stala součástí pevnostního systému města jako strážní věž, přičemž spodní prostor nadále sloužil jako kaple.
Koncem 16. a začátkem 17. století Skalice 2x vyhořela, přičemž oheň poškodil i samotnou rotundu. Tu po roce 1650 opravili a barokně přestavili. Po úpravách rotunda ztrácí svou obrannou funkci a, dostala novou střechu a došlo i ke zvětšení oken ve druhém patře a vchodu do stavby. Rozsáhlejší oprava rotundy se uskutečnila i v roce 1933.
Při posledních bojích 2. světové války ve 8. až 11. dubna 1945 byla poškozená výbuchem bomby. Při následné rekonstrukci v roce 1949 byli odstraněné vnější omítky a obnažené románské a gotické zdivo, čím rotunda dostala svůj současný vzhled.
Poválečná oprava skončila v roce 1954.
Od roku 1970 je národní kulturní památkou a následně se tu skončil restaurátorský (1971) a archeologický výzkum (1972). Celková rekonstrukce rotundy trvala 2 roky (1975-77).
Polovině 90. let byli zrekonstruované zachované malby v lodi, které zobrazují život svatého Juraja.

Zdroj: www.apsida.sk

Arrow Můj úkol je jasný. Postavit a zkontrolovat připravovaný model. Upozornit a poradit modelářům při stavbě.
Idea mám dovoleno k rotundě vyrobit i terének, ale již teď říkám, že bude pravděpodobně bez hradeb které jsu na blízku.

Naposledy upravil Knox dne 27.8.2009 18:58 čt, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Č.

PříspěvekZaslal: 18.8.2009 21:30 út    Předmět: Citovat

Pěkná předloha. Ostatně celá Skalica stojí za návštěvu. Dovolím si přidat jednu svou fotku Smile

To musela být šílená práce! Přitom taková blbost! (Pelíšky Smile)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Beny

PříspěvekZaslal: 19.8.2009 9:36 st    Předmět: Citovat

No pekna bratrska predloha. Jsem zvedav na tu strechu. Peknej zvonek. Ted je terpve jasne, ze ten kolokol v Hradci Ondra spachal jako pripravu na Skalici. Drzim palce.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MIO

PříspěvekZaslal: 19.8.2009 13:55 st    Předmět: Citovat

Very Happy no konečne niečo od nás , teším sa a budem sledovať!!!
mumodeanel

PříspěvekZaslal: 19.8.2009 20:59 st    Předmět: Citovat

Já se taky moc těším.

Naposledy upravil mumodeanel dne 28.8.2009 14:27 pá, celkově upraveno 1 krát.
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 27.8.2009 18:34 čt    Předmět: Citovat

Díky Martine za pěknou fotku. Netušil jsem, že je to tak blízko silnice.

Arrow rozsah modelu: 2 záložkové strany a 1x2 strany obálky
Arrow počet dílů: číslovaných i realných je 50
Arrow stupeň obtížnosti: cca 2

Popis: Model je jednoduchý a jeho slepení při troše trpělivosti zvládne snad každý. Stačí jen nespěchat a dílko se podaří...
Zde je náhled na mou pracovní verzi. Je malinko odlišná od finální podoby. Model po skončení testu mám dovoleno "zasadit" do terénu.

Idea Některé díly modelu bude potřeba podlepovat, ale o tom až později.

Naposledy upravil Knox dne 4.9.2009 20:32 pá, celkově upraveno 1 krát.
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 2.9.2009 20:58 st    Předmět: Citovat

Přeju pěkný den. Po delší odmlce sem konečně taky něco šoupnu. Nezlobte se, ale na jednoho je toho někdy trochu moc. To víte, Ondra je neúprosný autor a jde pořád neochvějně dál a "normální" člověk s ním sotva drží krok... Smile

Jak jsem již napsal, jde o víkendovou záležitost. Mě se to povedlo rozložit do více víkendů.... Wink

Začíná se klasicky zkompletováním obvodových zdí. Jak je patrno s příslušných fotek jsou pouze dvě: Hlavní loď a apsida....

Idea Pro zachování orientace v modelu bych doporučoval přepsat čísla dílů na rubovou stranu . Idea

Arrow Po kompletizaci došlo ke spojení stěn. Použil jsem šikovnější, ale náročnější metodu výřezu půdorysu na karton a poté jsem okolo něj obmotal obvodové zdivo a následně spojil hlavní loď s apsidou:

Arrow Po zaschnutí jsem nalepil půdorys střechy apsidy. Opět jsem použil náročnější metodu - tzv. lepení na tupo (ořezání chlopní), pak jsem přilepil střechu apsidy- také na tupo.

Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 7.9.2009 20:19 po    Předmět: Citovat

...pomalu, ale jistě pokračuji. Obálka na model je sice už vytvořená, ale vnitřek ještě ne Smile

Poslední větší částí, co stojí za zmínku je střecha. Modelář si může vybrat ze tří způsobů jak ji vytvořit:
Arrow S chlopněmi, které jsou na vystřihovánce nakresleny.
Arrow na tupo (ořezaní chlopní a lepení hrana na hranu), což je nejtěžší a nejdéle trvající varianta, ale podle mě nejčiščí..
Arrow s podchlopněmi (varianta, kde modelář nahradí originální nakreslené chlopně vlastními a vlepí je pod díl na místo původích). Tato metoda je při lepení daleko rychlejší a řekl bych že stejně efektní.

Teď už k foto: Vybral jsemm si lepení natupo, jako u většiny Ondrových modelů. Nejdříve jsem střechu natvaroval a pak se pustil do lepení začal jsem střechu uzavírat s obou stran směrem doprostřed a po spojení všech segmentů jsem střechu uzavřel:

Toto je zcela uzavřená střecha:

Exclamation Pozor ! V záběru je papírová výstuha a ta není součastí modelu. Je to však nezbytný prvek, pokud si chcete střechu tvarově zafixovat Průměr je libovolný.

Pak přišel na řadu nezbytný tuning (Knoxing) a ten je součástí modelu.... Smile :

Následovat bude schodiště a lucerna.....
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 21.9.2009 19:51 po    Předmět: Citovat

Přátelé dokončeno. Záměrně jsem tento model dělal jen ve volných chvílích, neboť na něj nebylo toliko spěcháno. Později mu přídám i terén, ale to až časem Takto vypadá model přímo ze sešitu.

Schodiště je trochu jiné než u ostatních Hejlovánek. Staví se ve vrstvách a pak se celý komplet (z obou boků) zaretušuje.

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: