Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dioráma - Francie 1944 / 1:120 - DOKONČENO
Jdi na stránku Předchozí  1, 2

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ml407

PříspěvekZaslal: 23.3.2010 11:19 út    Předmět: Citovat

Po víkendu můj stůl opustila další dvojice hotových vozidel.

5. GMC CCKW valník

Konečně se mi podařilo dokončit i druhé CCKW. Na valník byla naložena hromada sudů... Už chybí jen řidič, který si zatím někam odskočil... Rolling Eyes

10. Harley Davidson WLA

Dokončen byl i Harley. Ve výsledku vypadá motocykl obstojně, ale přeci jen s některými drobnostmi nejsem úplně spokojen. Při další stavbě motocyklu musím lépe zapracovat na motoru. Motor jsem tady řešil jen jako blok s přidanými válci Embarassed , po zkompletování díky tomu některé části motocyklu vypadají mnohem subtilněji, než ve skuitečnosti jsou Embarassed Embarassed Embarassed . Stejně tak nádrž nepůsobí tak mohutným dojmem jako na skutečném stroji. Tyto detaily musím při příští stavbě motocyklu zlepšit.

Do celkového počtu vozidel plánovaných v dioramě tak zbývá dokončit již jen Diamond T969A Wrecker. Momentálně na něm rozpracovávám odtahovou nástavbu. Většinu dílů mám již splatlanou, zbývá zkompletovat. Protože většina techniky je hotová, sjela se na jednu plochu ke společné fotografii.

A ještě jednou trochu detailněji.

Pracovat jsem začal i na krajině. Oproti původnímu záměru však krajina pozvolna zaznamenává drobné odlišnosti. O ?zeštíhlení? pobořeného mostu jsem již psal, ke změně dojde i v období ? původně jsem chtěl krajinu zasadit do pozdního léta. K tvorbě krajiny hodlám použít běžný materiál pro železniční modeláře. Drobný problém ale je, že například většina prodávaných stromů a keřů spíš odpovídá období počátku a středu léta (třeba na břízy se zažloutlými listy jsem nenarazil...) a patlat se sám se stromy se mi nějak nechce (zatím jsem to zkoušel jen párkrát, spíš než jako stromy výsledek vypadal jako pochybná patlanina... Crying or Very sad Rolling Eyes ).

Pro dnešek vše. Jirka Z. (ml407).
Dle matematických zákonů platí nepřímá úměrnost - čím větší je měřítko, tím méně místa ve vitríně zbyde. A jak řekl klasik: "může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat..."
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Papergeorge

PříspěvekZaslal: 23.3.2010 11:49 út    Předmět: Citovat

S temi stromky se mrkni sem a to samozrejme plati jako inspirace i pro ostatni:

jehlicnan - http://www.zababov.cz/index.php?id=136

listnac - byl jsem na vystave vlackaru v Rainhill tady kousek od Liverpoolu a jeden typek tam mel workshop a predvadel tohle: stoceny drat jako vanocka, vetve pripojene namotanim. Stromek byl velky cca 20cm. Koukam, ze se musim naucit fotit krizove situace, ale snad to z te fotky poznate...pak to asi necim natrel a posypal a ve finale osadil naskubanou houbickou na nadobi a takovou tou dratenkou z plastu.
Tady se tomu rika Scourer a je to tmave zelene, placate a tuk na panvi tomu neunikne...idealni material pro osamele modelare.. Urcite se da koupit neco vernejsiho nez houbicka, ale on to mel pojate pod heslem "Co dum dal, z toho postavim si krajinku kolejiste... Very Happy

Podobne materialne, ale bez toho dratu predvadel zivy plot, tady se tomu rika Hedges. Narezal pasky Scourer, pripadne striknul sprayem, posypal barevnymi kousky houbicky a zivy plutek byl jako zivy.
Podotykam, ze Anglani jsou tu doslova divi do H0 (pardon, nacionalniho British 00!) a N. Takze TT uplne v pohode..

-normalni je tvorit nejen originaly-
(Protoze papir a internet snese vsechno... se zminuje Kronika Bristolnicka)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kovář

PříspěvekZaslal: 23.3.2010 12:25 út    Předmět: Citovat

Mě se líbil postup výroby stromů na http://modelareni.cz/ v sekci plastikové modely ? jak na to? zde
AmatER

PříspěvekZaslal: 23.3.2010 13:14 út    Předmět: Citovat

co se týče krajiny: listnáč jde velmi rychle zplodit z islandskýho mechu (plastikáři tomu říkají mořská houba, ale ono to s mořem a houbama nemá nic společnýho, je to fakt mech), malej sáček stojí 40-50 Kč a dá se z něj vytvořit jeden nebo dva velký stromy, pár menších a zbytek se dá použít na různý roští. Mám tak udělanej porost na kolejišti (cca 120 listnáčů - shodou okolností taky v TTčku, tedy 1:120), večer můžu přidat fotky. Tráva - rozhodně statická, ale není nutné ji na malém rozsahu sázet pomocí elektrickýho flokátoru, dá se to zvládnout i sítkem a pinzetou jen tak + namíchat s jemně drceným molitanem, kterej vytvoří drny a mechový polštáře. Jako podklad se dá dobře použít "obohacená sádra", což je směs tří dílů sádry, jednoho dílu jemnýho jílovýho prachu (zdroj: zahrádka, záhonek před panelákem, park, nejblizší staveniště nebo jiný adrenalinový způsob), rozmíchanýho v hodně rozředěným herkulesu (ev. jiným disperzním lepidle dle libosti) - dá se docílit pevnýho neotíravýho povrchu i prášícího se svinčíku (hodí se obojí), před zatuhnutím se v tom krásně dělají různý stopy, rýhy a díry.

Btw. hodně inspirující web Houmrovy vlaky, sice o hánulce, ale všechno z tama se dá použít i jinde. Doporučuju proklikat galerii k listnatým stromkům, ta inspiruje maximálně (až do konce!).

PříspěvekZaslal: 23.3.2010 17:37 út    Předmět: Citovat

citace:
Ve výsledku vypadá motocykl obstojně, ale přeci jen s některými drobnostmi nejsem úplně spokojen.

preboha ved ono cela motorka je drobnost... ake ine drobnosti este ma ??? Shocked

Človek je hodný slova umelec keď ho začnú vykrádať, napodobňovať a kopírovať.
ml407

PříspěvekZaslal: 16.4.2010 15:19 pá    Předmět: Citovat

Děkuji všem za rady k výrobě krajiny. Nakonec jsem pro tuto dioramu pořídil několik stromů pro modelovou železnici. Ale slibuji, že do příští dioramy nacvičím výrobu stromů z drátků tak, aby výtvory připomínali opravdu stromy a ne ... Rolling Eyes Stromů (=paskvilů) jsem zatím vytvořil jen málo, teprve se je učím dělat, a to formou pokus omyl.

Dnes jen telegraficky - poslušně hlásím, že diorama je dokončena. Poslední noc jsem nad dílkem strávil takřka nonstop (lehnout jsem si šel jenom na hodinu). Fotografie z posledních dní výstavby ještě nemám upravené - nahraji je v pondělí spolu s povídáním nad stavbou mostů, krajiny a dokončení odtahováku Diamond T969A. Kdo bude chtít výsledek vidět dřív, ať zítra vyrazí na Chodovské Papírové jaro Wink .

P.S.: to stop_r: na motocyklu ve výsledku nejsem třeba spokojen s podobou motoru. Po zkompletování se objevila poměrně velká mezera mezi válci a nádrží, skutečný stroj má v tomto prostoru minimální mezeru. Ve výsledku motorka nepůsobí až tak mohutným dojmem, jak je tomu ve skutečnosti.
Dle matematických zákonů platí nepřímá úměrnost - čím větší je měřítko, tím méně místa ve vitríně zbyde. A jak řekl klasik: "může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat..."
ml407

PříspěvekZaslal: 19.4.2010 13:31 po    Předmět: Citovat

Přináším slíbenou reportáž z poslední části stavby dioramy.

11. Diamond T969A Wrecker

V minulém týdnu jsem si pohrával s asi nejnáročnější částí tohoto vozidla ? odtahovou nástavbou. Nakonec jsem musel přistoupit k lehkému zjednodušení vozidla. Ramena odtahové nástavby jsou ve skutečnosti tvořena jedním centrálním nosníkem, kolem kterého jsou v určité vzdálednosti vedeny čtyři pásnice. Sestava byla pro potřeby modelu zjednodušena na užití pouze centrálního nosníku.

12. Bailley Bridge

Jako vzor pro mostní konstrukci Bailley Bridge jsem použil reálný most stojící přes Kamenici v Návarově nedaleko Tanvaldu. Přestože jsem si byl most nafotit již minulý rok na konci září, k rozkreslování mostu jsem se dostal teprve před dvěma týdny. Vlastní konstrukce mostu doznala jisté úpravy. Spojenci používaný Bailley Bridge byl tvořen válcovanými ocelovými nosníky tvaru I a U, příložky byly z plátové oceli. Profily U jsem zachoval u horních i spodních pásnic příhradových konstrukcí. Profily I tvořily boční příhradové kosntrukce a konstrukci pod mostovkou. Profily I jsem nemodeloval.

13. Zbořený most

Poškozený most jsem dával dohromady podle své fantazie a fotografií mostů poškozených za druhé světové války. Dlouho jsem přemýšlel, jak zobrazit lomové plochy na okraji nepobořené části. Nakonec jsem na ně přilepil drobný šedý štěrk. Nevypadá to až tak nejhůř, ale určitě by se dalo použít i efektnější řešení. Pro ztvárnění výplně mostu pod mostovkou jsem použil papírový kapesníček, který po nalepení a nabarvení vytvořil strukturu připomínající nasypaný materiál.

14. Krajina

Úvodem musím poznamenat, že se jedná o mou první pořádnou krajinu. Takže se na ní dá nalézt řada chyb.

Na začátku všeho byl karton... A to kartonová deska rozměrů 200x287 mm. Tvar terénu jsem vytvářel slepováním trojúhelníků z kartonu. Na tvorbu podkladu terénu se dají určitě použít i jiné metody, mě se ale tento postup dříve více než osvědčil při stavbě malých krajinek.

Terénní cestu vytvořenou kvůli provizornímu mostu jsem ztvárnil pomocí sádry. Ze sádry jsem udělal i koryto potoka. K barvení jsem používal obyčejné tempery tří odstínů ? na zbytky výplně mostu žlutou, terénní cesta je barvena sienou pálenou, koryto potoka sienou pálenou a jeho dno kombinací sieny pálené a tmavě zelené.

Pro vodní tok jsem použil modelovou vodu Aqua z produkce Bush. K tomuto přípravku mám po první zkušenosti s ním drobné připomínky. Podle německého návodu (který jako jediný obsahuje tyto údaje) je zpracovatelnost materiálu po nanesení tuším 20 minut (teď si tedy nejsem úplně jist, nemám lahvičku přímo před sebou), po 24 hodinách od nanesení se má z mléčně bílého materiálu stát průhledná imitace vody. Jaká je moje zkušenost ? ještě 7 hodin po nanesení nebyl povrch zachlý... Průhledný byl asi po 32 hodinách... Výsledek ale vypadá poměrně dobře. Takže pokud někdo hodláte tuto modelovou vodu použít, určitě se nespoléhejte na časy uvedené v návodu.

Po dokončení vodního toku jsem na místo osadil části pobořeného mostu.

Na terénu zbývalo již jen vytvořit porost. Pro trávu jsem použil dva typy travních koberců. Na příkré svahy spadající k vodnímu toku jsem využil Křoviny nízké letní od Model Scene. Zbytek je Neobdělávaná louka varianta A od Poláka. Trojice břízek v krajině je z produkce Model Scene.

Posledním krokem celé stavby bylo osazení jednotlivých modelů vozidel a osob do terénu.

Závěrem povídání o stavbě přináším celkový pohled a pár detailů na dioramu.

A na úplný závěr ještě fotografie z Chodovského Papírového jara.

Konvoj překročil Bailey Bridge a úspěšně dojel do svého cíle. Je čas rekapitulovat. Rozhodně musím říci, že při zahájení prací jsem očekával kratší termín výstavby. Ani ve snu se mi nezdálo, že bych se této dioramě věnoval celých 10 měsíců. Je pravdou, že ne po celou dobu jsem pracoval ?až na krev?, zejména prvních pár měsíců výstavby bylo hodně rozvláčných. Nezbývá než začít vymýšlet nové téma. Několik nápadů na diorama už mám, teď už jen dát dohromady dostatek podkladů.

U dalšího modelu se budu těšit nashledanou. Jirka Z. (ml407).
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 19.4.2010 13:53 po    Předmět: Citovat

Dio jsem viděl na akci chodov, musím říct že některé postavičky mě pobavili. Laughing Každopádně modely aut byli super i zatravněný terén se mě líbil, ale třeba most byl oproti zbytku modelu dosti nemodelový a vyježděná cesta od aut byla taky dost divoká, což byla ve výsledku dost škoda.
štefíno

PříspěvekZaslal: 19.4.2010 14:00 po    Předmět: Citovat

Přesně jak píše Brzdič. Škoda toho spadlého mostu s tou vyježděnou cestou. Jen otázka. To v tom mostu je žloutek? Ještě takové postřehy. Jelikož je to 1:120 tak šlo u kameného mostu využít různé imitace zdiva od kolegů železničářů. A to žluté v té vodě taky není zrovna dobré. Spíše bych udělal efekt bahnité vody odtékající z místa spadlého mostu. Ale jinak pěkná práce Wink
Aki

PříspěvekZaslal: 30.4.2010 9:33 pá    Předmět: Citovat

taky jsem to byl omrknout na Chodově Smile auta jsou práce parádní, travnatej terén taky... jináč se přidávám k tomu, co už tu bylo řečeno - ty vyježděná cesta od aut vypadá fakt dost podivně. jednak je to krapet víc do červena, duhak by tam asi měl bet aspoň sem tam trs trávy a třeťak je to strašně rovný - chtělo by to trošku porejpat a naznačit vyjetý koleje a tak... ten rozpadlej most není špatnej, ale nějak mi stylově nezapadá do celku... taky se mi moc nezdá ta bílá voda, ale v tom jsem naprostej laik, ještě jsem sám nikdy žádnou vodu dělat nezkoušel, tak se v tomhle případě zdržím hlasování, páč by ta moje určitě dopadla hůř Smile
jináč i mě pobavily postavičky - vypadá to, že tahle kolona vezla jen samý střelivo a na jídlo už nezbylo místo, páč ty amíci vypadaj, jako by půl roku nic nejedli Smile ale to není vůbec na škodu, mně se tak náhodou líběj Smile

některý ženský jsou strašně dětinský... nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila všechny moje lodičky...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

Přejdi na: