Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

McLaren MP4-15 / Download/ Petr Špinler/ 1:24 / HOTOVO
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Malá dopravní technika - sport & F1 / Racing cars
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martinus

PříspěvekZaslal: 16.6.2009 19:19 út    Předmět: McLaren MP4-15 / Download/ Petr Špinler/ 1:24 / HOTOVO Citovat

Po návratu k modelařině bude mou třetí stavbou tento volně dostupný model:

V prvé řadě si chci vyzkoušet jak se lepí model vytisknutý na inkoustové tiskárně a jestli má vůbec cenu něco takového dělat Wink Pak si chci po dvou spíše jednodušších modelech ( první, druhý) vyzkoušet něco složitějšího a tahle F1 je na to ideální.
Model jsem vytisknul na HP PSC 1210 normálně prodávanými inkousty (černý č.56 a barevný 57) na papír 120gr.

Samozřejmě největší obavy mám z rozpíjení inkoustu, před zahájením stavby uvítám jakékoliv tipy od zkušenějších borců Wink Na zdejším fóru jsem našel dvě zajímavé rady ohledně modelů z inkoustových tiskáren. První - někdo doporučoval tisk na speciální potahované papíry, ale ten já zřejmě nemám, nebo sem si o něj aspoň neříkal Very Happy Druhá - údajně je dobré stříknout přes tisk tenkou vrstvu matného laku, který zamezí rozpíjení. Nevím, lak mi připadá dost mokrý na to, aby ty barvy rozpil sám Very Happy
Sám jsem zvědavý jak tato stavba dopadne, je to spíš takový pokus...

Naposledy upravil Martinus dne 19.7.2009 12:58 ne, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 16.6.2009 19:35 út    Předmět: Citovat

Rada k inkoustovým tiskárnám. Stačí mít tiskárnu Epson a v ní nerozpíjitelný inkoust.
Supermuf

PříspěvekZaslal: 16.6.2009 19:56 út    Předmět: Citovat

Není zapotřebí nic speciálního. Tento parníček jsem po oscanování ( z důvodu uchování originálu v archivu ) tisknul na papír gramáže 120 obyčejnou tiskárnou od HP tím nejobyčejnějším inkoustem.

Při lepení postačí trocha opatrnosti a nematlat lepidlem po potištěných plochách a s lakováním nebyl vůbec žádný problém. Při funkčních zkouškách - viz video v odkazu - tomu nevadila ani stříkající voda na zádi, od lopatkového kola.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ali

PříspěvekZaslal: 16.6.2009 20:36 út    Předmět: Citovat

Jistě se inkoustového tisku neboj,veškeré free modely tisknu na inkoustovce na 160gr papír(mimochodem od stejné značky jaký máš ty) a žádný problém,teda pokud si to nepokapu,ale to je moje gramlavost.
Lak by ti to také neměl rozpít,nejlepší bude zkusit stříknout nějaký kousek, ať to při nezdaru tolik nebolí,jako už na hotovém modelu..
přeju hodně zdaru a hlavně radosti z lepení této fešné formulky
Martinus

PříspěvekZaslal: 18.6.2009 20:14 čt    Předmět: Citovat

Díky za rady ohledně ohledně inkoustového tisku, uvidím jak to dopadne v reálu Very Happy Jinak ten parník vypadá výborně Exclamation
Stavbu jsem zahájil s jednodenním zpožděním oproti plánu. Doteď jsem lepil jenom ABC a Albatros, kde bylo značení prakticky stejné, takže jsem pořádně prostudoval návod, abych věděl co a jak. Budu postupovat přesně podle návodu, žádný tuning se nebude konat. Myslím že budu rád, když to slípnu bez tuningu Very Happy
Začal jsem přípravnými pracemi, normálně to nedělám, ale když jsou rozměry os a antén nakresleny uprostřed bočnice co se stříhá jako první, nic jiného mi nezbývá Laughing

Jako první teda krájím bočnice, jaká je to úleva oproti papíru Albatrosu! Na tohle jsem se těšil dva předchozí modely Very Happy Inkoustový tisk je ale poznat, jak mám položené ruce na papíru při vyřezávání a rýhování, tak je začínám mít zašpiněné. Budu na to muset dávat pozor.

S papírem se sice krásně dělá, ale zase mě čeká podlepování. V návodu k modelu doporučují podlepit jen tyhle dvě bočnice a nic víc. Nevím, nemám na to odhad, ještě bych možná podlepil kancelářským papírem to velké dno. Držím se návodu a podlepuju bočnice od prořezů k prořezům, jak je doporučováno. Podlepeno papírem 120 gr., podlepená plocha je obtažena tužkou, aby to bylo vidět.

Někde na tomhle fóru jsem zahlédl fotky zajímavého lisu na podlepené díly, dá se někde objednat přes internet. Vyrobil jsem si tedy zdarma něco podobného - "made in co dům dal" Cool

No a jelikož bočnice budou schnout do dalšího dne, ale zároveň je potřebuju k zahájení stavby, tak už jsem jenom krájel materiál na další den Very Happy Za chvíli z toho ale dost bolí oči, tak jsem to ukončil a jsem zvědavý na zítra na první kontakt dílů s Herkulesem.

Stavbu se pokusím komentovat co nejpodrobněji, třeba tak společnými silami odhalíme chyby kterých se dopustím Wink
Martinus

PříspěvekZaslal: 19.6.2009 17:08 pá    Předmět: Citovat

Ještě větší prase a patlal než jsme doufali Embarassed

Dnes jsem pokračoval v akci, ale holt není každý den posvícení. Na fotce je vidět výsledek.
Nevšiml jsem si, že mám mokrý prst a šáhnul jsem na levou bočnici, pak jsem to ještě navíc zkoušel vysušit hadrem a tím jsem to dokonal. Rozmazal jsem si černé čáry kousek za nápisem West. Díval jsem se na fotky hotového modelu a říkal jsem si , že to bude jakžtakž zakrytý bočním dílem a že to asi tak nechám.
Chtěl jsem na tu bočnici nalepit ten vrchní díl, ale divil jsem se ,jak jsem mohl zapomenout naříznout dvě čáry, aby mi to kopírovalo ten schod. Tak jsem to naříznul, pěkně ohnul a po začátku lepení jsem si všiml, že ta bočnice je z druhé strany polepená a ten vrchní díl má být nalepen rovně!! Já chci umřít Twisted Evil
Takže tisk nové stránky a jede se nanovo Shocked Takhle ten model ovšem vyjde díky cenám náplní dráž, než když se to normálně koupí...

Vejmi

PříspěvekZaslal: 19.6.2009 18:43 pá    Předmět: Citovat

Zkuz díly lehce přelakovat Motipem.Nic se Ti rozpíjet nebude.Snadno můžeš i setřít nežádoucí lepidlo.U modelů tisknutých na ingoustovce to jinak nedělám.Lakuji i matně vydané lejzry,protože tam barva praská.No,vyzkoušej to.
Lukáš

PříspěvekZaslal: 19.6.2009 18:46 pá    Předmět: Citovat

V této fázi by to snad šlo ještě rozřezat a slepit znovu. Dávej si ale pozor na geometrii. Ryska přes číslo 2 musí plynule navazovat na oba boky, jinak si zaděláváš na pěknou vrtuli Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martinus

PříspěvekZaslal: 19.6.2009 19:48 pá    Předmět: Citovat

Zkusím to teda radši přelakovat Motipem, chtěl jsem to napřed vyzkoušet jen tak bez laku, ale to nepůjde. No rozřezat by to asi šlo, ale to nemá cenu, jeden díl je rozmazaný, druhý je nevratně ohnutý.
V každém případě problémy i nadále pokračují, tentokrát s tiskem Twisted Evil Bohužel nemám žádnou zázračnou tiskárnu, jenom multifunkční zařízení, kde je všechno v kvalitě "aby to nějak fungovalo". Na dílu 25 je vidět proužkování, které tam být nemá, na předchozím listu nebylo, teď najednou je. Možná dochází náplň, možná dosluhuje tiskárna nebo je problém s tryskou. Tak se ptám, stojí to vůbec za to?
S tím jak to zatím jde začínám tušit, že tenhle model nebude žádná legrace. Ale toho bohdá nebude, aby český modelář z boje utíkal Laughing
ali

PříspěvekZaslal: 19.6.2009 19:53 pá    Předmět: Citovat

Já bych ten tisk neviděl tak tragicky,barvy se hodně zlepší až model nalakuješ.A ty pruhy-pokud se nemýlím tato část dílu nebude vidět,takže žádný stres:)
A jak píšeš přece nebudeš stahovat kalhoty když brod je ještě daleko Laughing
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vejmi

PříspěvekZaslal: 19.6.2009 21:53 pá    Předmět: Citovat

Ty pruhy znamenají docházející náplň.Ale je zde vhodné řešení.Dej si ten model na CD a dones ho do nejbližšího copy centra.Tam Ti to za dvacku vyjedou v lejzru a budeš mít po problémech.Já už svou tiskárnu ani nepoužívám,stejně mi děcka vždycky vypatlají barvu.Donesu to do studia a mám to jak víno.A stavby se zbytečně neboj,když budeš lepit přesně a dbát návodu,bude z toho pěkný auto.Taky jsem ho stavěl a je to radost,jako vše,co pan Špinler udělal.Mnoho zdaru.
Martinus

PříspěvekZaslal: 22.6.2009 12:14 po    Předmět: Citovat

Opět se mi podařilo vyšetřit trochu času na stavbu. Nalakoval jsem jednou vrstvou Motipu všechny díly a asi to opravdu pomáhá, při vyřezávání už to nešpiní Very Happy
Ale problémy se mě drží stále jako klíště. Nalepil jsem předek na pravou bočnici a pak jsem si teprve všimnul, že ji nemám na 2 místech ohnutou. Sice jsem ji měl nařízlou, ale jak to schlo v lisu, tak jsem na to pak už zapomněl. Na levém obrázku je vidět rovná, na pravém pak už opačná ohnutá. Naštěstí tohle šlo jednoduše zachránit. Snažil jsem se lepit maximálně přesně a musím říct, že ač je to výtisk z tiskárny, tak všechno sedlo tak jak mělo Laughing

I dnes se mi podařilo jeden díl zničit a to díky špatnému pochopení návodu. Tam se píše, že dvojitá značka ohybu znamená, že díl se nenařezává od kraje, ale až někde dál. Očekával jsem tedy dvě ohybové značky za sebou. Kdo by řekl, že bude z každé strany jedna Rolling Eyes Odnesl to následující díl, který už je vyfocen jak má správně vypadat, ale předtím jsem ho řádně doprasil Very Happy Poškození je vidět spíš zblízka. Naštěstí máme náhradní díly, takže se může jet dál. Už začínám chápat lidi, kteří si staví napřed model z černobílé kopie. U Vyškovského takovou potřebu asi nikdo nemá, ale tady už se to hodí.

No a na tomhle asi nešlo nic zkazit, takhle by měly vypadat všechny díly Laughing

Čas stavby: 8.5 hod.
Lukáš

PříspěvekZaslal: 22.6.2009 12:35 po    Předmět: Citovat

Martinus napsal:
I dnes se mi podařilo jeden díl zničit a to díky špatnému pochopení návodu.

Jde o to pochopit, jak je to konstrukčně řešené. U další "novodobé" formule ti to už půjde samo.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martinus

PříspěvekZaslal: 23.6.2009 12:14 út    Předmět: Citovat

Včera poškozený díl jsem znovu vyřízl a nalepil na místo. Trvalo mi to sice snad 2 hodiny, ale po přitlačení modelu na rovnou podložku vypadá geometrie v pořádku.

Následovalo vlepení kokpitu, oproti návodu jsem zatím nedával volant, ještě bych ho do dokončení stavby aspoň 10* urval Very Happy

A teď část, z které mám docela obavy - komín. Už jen rozložený nevypadá moc legračně Laughing

Zkusil jsem to zatím trochu natvarovat, ale radši to odložím na zítra, dnes mi stačilo lepení toho zadního dílu. Bohužel tady se není čeho chytit (tvarově), je to duté bez čela. Mistr by se s tím nemazal, plácnul by tam zepředu dekl a je to Laughing
yvan

PříspěvekZaslal: 23.6.2009 12:45 út    Předmět: Citovat

Ty to teda prožíváš Laughing

Neboj, je to jednodušší než si myslíš Twisted Evil

Hezky ti to de, hlavně aby ti vydržela čistota práce Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Malá dopravní technika - sport & F1 / Racing cars Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

Přejdi na: