Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

F-14A Tomcat / Halinski / 1:33

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Letecká a kosmická technika / Aircraft, space ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wally

PříspěvekZaslal: 5.6.2009 17:02 pá    Předmět: F-14A Tomcat / Halinski / 1:33 Citovat

Ahoj všichni,
tenhle krasavec na tomto fóru stále chybí, tak je na čase mu udělat trochu reklamu: F-14A Tomcat od Halinski je super mega ultra skvělej model, kterej se krásně a pohodlně lepí a koho z Vás baví papírový tryskáče, tohle rozhodně musíte mít doma!!
Jen prosím omluvte sníženou kvalitu foceného modelu, za většinu můžou samozřejmě ruce, to nepopírám, a za zbytek už může zub času, protože stavba trvala přes tři roky a za tu dobu se model chtě nechtě docela ošoupá Sad

A teď vážně, jako všechno na světě i tenhle ?kocour? má pár drobných chybiček, jejichž největší zákeřností je to, že v zápalu krásného a pohodlného lepení vaše pozornost opadne a za chvilku už se nestačíte divit, co jste kam přilepili a ono to tam nemělo být. Z toho, co už jsem na tomhle fóru viděl, si nedělám iluze, že bych modelařil nějak dobře, ale pro ty, co se do Tomcatu třeba ještě pustí alespoň stručný seznam hlavních problémů:

Přední částí trupu s kokpitem:
- je potřeba o kousek prodlužit podélná žebra P2 (ale na to snadno přijdete)
- díl zakrývající prostor kokpitu za zadní sedačkou je malý (to se taky dá snadno řešit)
- prohlubeň pro tankovací nástavec (B1) má vnější obrys zalomený trochu jinak, než jak se pak láme potah trupu.
- navíc jsem přidal malé žebro nad uložení přední podvozkové nohy a jako závaží dvě matice (cca M8 ).
- a ještě jedna technická, verze F-14A nemá HUD jako samostatnou skleněnou desku, ale systém, který promítá údaje přímo na čelní štítek, takže průhledový displej 43m+s1 sem nepatří, viz

http://www.aircraftresourcecenter.com/AWA1/001-100/walk070_F14/walk070.htm

Trup:
- snažil jsem se dodržet geometrii danou žebry, jenže po doplnění potahu motorů je špatná geometrie směrovek (sbíhají se) a kýlovek (rozbíhají se). Ale podle dostupných fotek hotových modelů v tom nejsem sám, takže asi trochu chyba v modelu. Naštěstí lem spodní části směrovky 22b je doslova obrovský, takže z něj si vyřežete co je potřeba a dá se docela dobře zamaskovat, že směrovka není nalepena přímo tam, kde měla být. Ale i tak nezbývá než předem vystříhat všechny žebra a díly potahu a zkoušet a zkoušet až dosáhnete přijatelného kompromisu.
- střední část centroplánu je poměrně dobrodružným místem, při pohybu křídel dopředu (do min. šípu) je nadzvedávána zadní část dílu W11, proto je potřeba zadní část tohoto dílu ztenčit na minimum a obdobně seříznout i zadní část ozubených kol na křídlech (7a+7j). Navíc, kdybych měl druhou šanci, zkusil bych se víc věnovat broušení dílu W12 tak, aby do něj křídla více ?zapadla?. A ještě k dílu W11, z žeber W9 na W11 předem přilepte jen vyšší z žeber - W9a. Mezi něj a díl W9a´ přijde svislá část potahu 9a? (zlom v potahu horní části nad sáním), proto W9a? bude až součástí potahu, jinak mezi ně 9a´ nedostanete.
- do prohlubně aerodyn. brzd E předem nevlepujte ?panty? hydraulických válců E12 a E14, jejich naznačená poloha nesedí pod výřezy v potahu trupu.
- v potahu 14 doporučuju si předem vyrobit prohlubeň pro vzpěru podvozku, stejně jako je na fotce na zadní straně obálky vlevo dole. Bez ní pak později lepený podvozek není o co zapřít. A stejně tak hned vedle malý vstup vzduchu, je škoda že na podvozku jsou řešeny miniaturní detaily a hned vedle je taková velká věc jen nakreslená. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to vypadá blbě, ostatně obojí viz poslední fotka.
Trysky:

- přechod z šišatého žebra W10 s rozšířením do strany pro uchycení výškovky na kruhovou trysku kuželovými díly 16 a 17 opravdu není možné, je nutné je rozstříhat na části po dvou až třech segmentech a upravit.

Podvozek:
- je téměř dokonalej, člověk akorát přemýšlí, jestli větší cvok je autor, který si myslí, že po něm někdo bude vystřihávat dílky 1x2mm, nebo my, co to doopravdy stříháme? Very Happy
- u dílů natištěných na poslední stránce doporučuji rovnou si nechat udělat co nejlepší kopii a používat díly z ní. Originální díly jsou z rubu potištěny fotografiemi, což je na řezu vidět a znamená to všechny hrany bílých dílů retušovat na bílo.

Výzbroj:
- když už budete u toho kopírování, řekněte rovnou ?Dvakrát!?, protože lišty pro Sidewindery (díl 51) dvě chybí. Nebo jsem je ztratil, i to je možný. A u podkřídelních podvěsů 50 je zrada, horní díly 50b mají L a P prohozené tvarování přední části ? oblouk je obráceně než na místě pro přilepení na spodní straně křídla!!

A jinak už jen samá pozitiva a sociální jistoty Very Happy
Jako podklady doporučuji třeba F-14 Walk Around (Nr.3) od Squadron/signal publications a/nebo již uvedené webové stránky a hlavně: http://www.anft.net/f-14/.
Tomuhle člověku říkám ?Nadšenec pro Tomcaty?, kromě technických popisů na jeho stránkách najdete nejen stručnou historii VF-1, ale třeba i data, že tento konkrétní stroj byl placen z rozpočtu pro rok 1972 a sešrotován 1.8.1992.
Takže všem, kdo se do F-14 pustí, přeju pevnou ruku a držím palce.

Naposledy upravil wally dne 1.3.2013 13:02 pá, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tomys
Moderátor

PříspěvekZaslal: 5.6.2009 19:09 pá    Předmět: Citovat

Krásně popsaná stavba modelu. Jen škoda, že nemáš fotky ze stavby.
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 5.6.2009 22:05 pá    Předmět: Citovat

Pěkná práce a i čtení, bude se hodit Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza S.

PříspěvekZaslal: 5.6.2009 22:14 pá    Předmět: Citovat

nádherné letadlo Smile je to muj oblíbenec, nedávno sem si ho slepil z plastu 1:72 a tohle mě dost láká, ale ta velikost Sad jelikož mám malej byt tak netuším kem bych ho dal... mimojiné, jak je velký slepený model?
atlon

PříspěvekZaslal: 6.6.2009 7:33 so    Předmět: Citovat

peckove to je, moje najoblubenejsie lietadlo Wink ja ho mam ako plastak od revell-u 1:48
petros sarosa

PříspěvekZaslal: 6.6.2009 8:16 so    Předmět: Citovat

No tak to je moc ,ale moc pěkná práce Shocked mam ho taky v archívu a ten popis se bude hodt.. Very Happy
wally

PříspěvekZaslal: 8.6.2009 16:44 po    Předmět: Citovat

Díky Smile Fotky ze stavby bohužel nemám, i takhle je to focený půjčeným digitálem. A velikost je cca 65x45x18cm se složenými křídly (to jsem měřil kvůli podložce), maximální rozpětí bude kolem 60cm, ale to jsem neměřil, protože to už se do normální police fakt nevejde.
Alfik

PříspěvekZaslal: 8.6.2009 18:44 po    Předmět: Citovat

To djtesla-tak ho slep a dej mi ho,já ti ho občas půjčím,já mám barák dost velkej Laughing Wink
MRK

PříspěvekZaslal: 8.6.2009 20:26 po    Předmět: Citovat

Veľmi pekná prácička, wally Exclamation
Honza S.

PříspěvekZaslal: 8.6.2009 20:33 po    Předmět: Citovat

Alfik: už jenom ta samotná stavba, vždyť ani nemám tak velký stůl v kuchyni Laughing ale určitě s tím modelem budu do budoucna počítat... nebo si šmikajdu aspoň pro dobrej pocit koupim a šoupnu do šuplíku Twisted Evil
Tomys
Moderátor

PříspěvekZaslal: 8.6.2009 21:44 po    Předmět: Citovat

atlon - nekecej? Já ho mám Taky jako Kit. Kupovaný v roce cca 1993 v Německu. obal přímo věnován k filmu - Hon na ponorku Rudý říjen.
Stále mi leží ve skříni.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Letecká a kosmická technika / Aircraft, space ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: