Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

KAMAZ 5511 / ADW Model / 1:25 - HOTOVO
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika / Heavy vehicles, trucks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukáš

PříspěvekZaslal: 16.5.2009 16:06 so    Předmět: KAMAZ 5511 / ADW Model / 1:25 - HOTOVO Citovat

Nejprve stručné nastínění historie automobilky KAMAZ

V polovině šedesátých let 20. století zastaralý vozový park nesplňoval potřeby sovětské ekonomiky. I v přídadě, že by objem stávajících automobilek navýšil svoji produkci, nemohla být zcela uspokojena prudce narůstající poptávka po přepravních kapacitách. Bylo nutné vyprojektovat nové výkonné víceúčelové vozidlo o nosnosti 8 - 20 tun vhodné k provozu za jakýchkoli klimatických podmínek. Žádná z tehdejších sovětských automobilek přitom nebyla schopna tento úkol beze zbytku splnit.

V srpnu 1969 rada ministrů SSSR rozhodla zřídit komplex na výroku těžkých užitkových vozidel v Nabezhnye Chelny v Tatarstánu. Původně byla plánována produkce 150 tisíc vozidel a 250 tisíc motorů ročně; s motory od KAMAZU se mimo jiné počítalo také do vozů ZIL nebo Ural. Výstavba továrny byla zahájena v prosinci 1969, za necelých 7 let byla smontována první vozidla a motory. V říjnu 1988 to pak byl vůz s pořadovým číslem 1.000.000.

V srpnu 1990 byl podnik transformován na akciovou společnost. Další rozvoj nezastavil ani obrovský požár z dubna 1993, který se rozšířil po celém hlavním závodě na výrobu motorů a napáchal katastrofální škody. V sprnu 1999 z výrobní linky sjel náklaďák s výrobním číslem 1.600.000; produkce motorů pak přesáhla 2 miliony. V předchozím roce přitom automobilka doslova vstala hrobníkovi z lopaty, když se vinou politicko sociálních změn ve východní Evropě ocitla na pokraji krachu, který na poslední chvíli odvrátila půjčka 100 mil. dolarů od Evropské banky pro obnovu a rozvoj. I s pomocí zahraničních strategických partnerů (především Daimler) a dodavatelů některých komponent (Cummins, Eaton, Sisu, ZF nebo Caterpillar) se výroba znovu naplno rozeběhla a v současnosti jsou automobily KAMAZ vyváženy do více než třiceti zemí (zastoupení má i v ČR). Vedle těžkých nákladných automobilů jsou vyráběny také autobusy a zemědělské traktory.

KAMAZ 5511

Předlohou modelu je těžký jednostranný sklápěč KAMAZ 5511 6x4. Výroba začala již v roce 1976 a v nejrůznějších modifikacích pokračuje dodnes - aktuálně verze 55111. Dle informací na obálce model představuje vozidlo stále užívané v Polsku s motorem o výkonu 240 koní, tj. verzi vyráběnou cca kolem roku 1994.

Základní technické údaje:

Délka: 6.700 mm
Šířka: 2.500 mm
Výška: 2.800 mm
Rozvor náprav: 2.840 + 1.320 mm
Celková hmotnost: 22.400 kg
Nosnost: 13.000 kg
Hmotnost přívěsu: 12.800 kg
Motor: turbodiesel Kamaz 740.51-240 V8
Objem motoru: 10,85 l
Výkon: 240 koníků
Průměrná spotřeba: 28 l
Převodovka: 5 + 1
Max. rychlost: 90 km/h
Stoupavost: 25 %
Vnější poloměr otáčení: obrys 9 m (kola 8 m)
Objem korby: 6,6 m3
Max. úhel vyklopení: 60°
Doba zvedání plné korby: 19 s

Reference řidičů na internetu lze shrnout takto: Velmi odolný stroj vhodný do extrémních podmínek s levnými náhradními díly. Jako nevýhody jsou uváděny malý komfort, vysoká spotřeba nafty a oleje, relativně dlouhé zpoždění brzd, problémy se spojkou.

(obrázek z olafs-fotoseite.de)

(údaje a černobílé fotografie převzaty z kamaz.net; ostatní fotky skutečného vozidla pochází z autoline-eu.cz, pokud nebude uveden jiný zdroj)

Naposledy upravil Lukáš dne 18.4.2011 19:59 po, celkově upraveno 5 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukáš

PříspěvekZaslal: 16.5.2009 16:17 so    Předmět: Citovat

Pár slov pro představení modelu:

KAMAZ 5511
měřítko: 1:25
vydavatel: ADW Model
autor modelu: Adrian Wandtke
formát: B4
rozsah: 12 stran s díly
9 stran s návodnými kresbami
1 strana návodu v poštině
počet číslovaných dílů: 375

Model je zpracován do nejmenších detailů včetně šroubů atd. (i proto překvapí, že některé detaily jsou poněkud zjednodušené). Jak to bude s přesností, uvidím časem. Trošku mne straší, že hned krátce po vydání byla na stránky vydavatele vyvěšena oprava několika dílů.

Naposledy upravil Lukáš dne 7.11.2010 22:47 ne, celkově upraveno 2 krát.
bakulda

PříspěvekZaslal: 16.5.2009 19:08 so    Předmět: Citovat

Moc pěkně zpracovaný úvod, Kamaze jsem zakoupil
v dubnu na Chodově, tudíž jsem rád, že až na něj jednou
dojde, bude možnost zde získat nějakou tu radu. Držím palce.

Už máš rozmyšleno zda půjde o model který právě vyjel z
výrobní haly, nebo o model který se aktivně podílel na
některé ze sovětských pětiletek?

PříspěvekZaslal: 17.5.2009 8:31 ne    Předmět: Citovat

Díky. Jako vždy mám v úmyslu čistou stavbu, tj. vůz právě sjíždějící z výrobní linky. I když - po zpracování prvních dílů jsem na vážkách, jak to vůbec dopadne. (fotky s komentářem dodám večer Wink )

Jinak já jsem model zakoupil už na Papírovém království v Brně, kde se nás pár domlouvalo na paralelce. Ostatní účastníci ale aktuálně mají rozpracované jiné dlouhodobé projekty, příp. jim chybí ta správná nálada Smile , takže začínám sám. Třeba se časem někdo přidá..

Naposledy upravil Lukáš dne 17.5.2009 19:18 ne, celkově upraveno 1 krát.
Lukáš

PříspěvekZaslal: 17.5.2009 19:16 ne    Předmět: Citovat

Jak jsem slíbil, přináším první fotky mého dosavadního snažení. Bohužel již po slepení prvních pár dílů se objevily dva problémy. Prvním je, že některé díly lepené k sobě (líc a rub) nejsou zcela stejné. Rozdíly jsou sice relativně malé, není však jasné, zda se při upravování držet většího, či menšího. Zkusmo nalepený přední nárazník je tak prozatím našikmo. Chtěl jsem se držet návodné kresby pohledu na podvozek v měřítku 1:1, tomu však na délku chybí přes 0,5 cm. Takže od začátku to bude trošku improvizace.

Druhou komplikací je nestejné vytištění černé barvy. Opravdu černá je jen na listech tištěných i barevně. Na černobílých listech má nádech do šeda, a to navíc ve dvou odstínech. Slepením mi tak vznikla pěkná strakatina Twisted Evil Nakonec jsem se rozhodl, že celý podvozek přebarvím do jednotného odstínu. Šmouhy na fotkách jsou výsledkem mých experimentů při hledání optimální barvy a její hustoty.

Každopádně pevně věřím, že model dotáhnu dál, než k podobě něčeho takovéhoto Very Happy :

Naposledy upravil Lukáš dne 7.11.2010 22:50 ne, celkově upraveno 1 krát.
kaktusák

PříspěvekZaslal: 17.5.2009 20:41 ne    Předmět: Citovat

Kamaze jsem si taky zakoupil v Brně a ještě si k němu objednal laserem vypalované doplňky. Když vidím jaký to bude boj tak mě docela jímá hrůza. Vystřihovánka nebyla zrovna nejlevnější a doplňky zrovna ne . Musím říct , že je to docela zklamání v jaké kvalitě je šmikajda vyrobená.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 18.5.2009 15:02 po    Předmět: Citovat

Je zvláštní, že u dnešních vystřihovánek kde se vše kreslí na PC, může vzniknout tolik chyb, já se teď taky potýkám s modelem který je má, ale jelikož budu přebarvovat, nevadí mě to Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukáš

PříspěvekZaslal: 18.5.2009 16:32 po    Předmět: Citovat

Ještě zvláštnější je, že přestože mnohé nedostatky se nemohly neprojevit při kontrolní stavbě, nebyly napraveny. Každopádně netřeba se děsit, o vyhozené peníze se nejedná (prozatím Wink ). Jen se stavitel musí smířit s tím, že např. nejméně dvě třetiny šroubů vyznačených v návodné kresbě si musí dodělat. Na druhou stranu pak na některých dílech přebývají místa pro nalepení "něčeho", co v návodné kresbě není. Rozměrové nepřesnosti některých dílů jsem už naznačil.
Lukáš

PříspěvekZaslal: 25.5.2009 19:08 po    Předmět: Citovat

Přináším pár obrázků dosavadních prací. Na rám dolepeny drobnosti a zadní část je již přebarvena. Nátěr není definitivní a průběžně ho budu dolaďovat Wink Dosud jsem musel svépomocí vyrobit nějakých 70 šroubů, jelikož přestože na návodné kresbě jsou, z vystřihovánky jich většina nějak vypadla Twisted Evil V této souvislosti otázka: Máte někdo zkušenosti s laserovanými šrouby od GrafModel? Jak se s nimi pracuje? Nerozpadají se na vrstvy?

Naposledy upravil Lukáš dne 7.11.2010 22:51 ne, celkově upraveno 1 krát.
bernie
Administrátor

PříspěvekZaslal: 25.5.2009 22:30 po    Předmět: Citovat

kaktusák napsal:
Kamaze jsem si taky zakoupil v Brně a ještě si k němu objednal laserem vypalované doplňky. Když vidím jaký to bude boj tak mě docela jímá hrůza. Vystřihovánka nebyla zrovna nejlevnější a doplňky zrovna ne . Musím říct , že je to docela zklamání v jaké kvalitě je šmikajda vyrobená.

Very Happy Very Happy Very Happy
Tak gratuluju, sis koupil první polskou šmikajdu. Tak ještě pilník a šup šup....

PříspěvekZaslal: 29.5.2009 7:25 pá    Předmět: Citovat

OT: On kaktusák ještě musí dodělat Koloběžku a pak záleží na tom, zda dcerky zjistí dosud úzkostlivě utajovanou skutečnost, že k ní patří i přívěs s vagónem Smile
Lukáš

PříspěvekZaslal: 3.6.2009 18:03 st    Předmět: Citovat

Držák kabiny rozměrově neodpovídá návodné kresbě a rozměru dílu, na který se má lepit (boční části profilu jsou širší). Vzniknul tak problém, jak držák vyrovnat při lepení na rám. Budu to muset nechat, dokud nebudu mít hotovou i kabinu a kola, a vyrovnávat to celé dohromady.

Při detailním zpracování modelu překvapí, že některé věci jsou trošku zjednodušené. Např. přední náprava je napevno. Původní díly jsem proto upravil, aby kola byla řiditelná. Jak ale zamýšleli propojit nápravu s volantem jsem zatím nepochopil. Jo, a nezapomeňte si ze stránek vydavatele stáhnout opravu s větším rozchodem (délku tyče mezi koly teda opravit zapomněli Rolling Eyes ).

Naposledy upravil Lukáš dne 7.11.2010 22:55 ne, celkově upraveno 1 krát.
kanibalc2

PříspěvekZaslal: 7.6.2009 12:24 ne    Předmět: Citovat

Tohle není model to je horor,ale jinak všechna čest teda i přes ty chyby to vypadá bezvadně
Lukáš

PříspěvekZaslal: 7.6.2009 20:49 ne    Předmět: Citovat

Díky. Na můj vkus je tam těch nepřesností až příliš. Když už ale celý podvozek přetírám, není to tak hrozné. Jen co napravím jeden svůj restík, dodám další fotky ze stavby.
Lukáš

PříspěvekZaslal: 20.6.2009 15:40 so    Předmět: Citovat

Zkompletovaná přední náprava:

Naposledy upravil Lukáš dne 7.11.2010 22:56 ne, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika / Heavy vehicles, trucks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 1 z 10

Přejdi na: