Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

IS-2 / Modelik / 1:25 - Dokončeno
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Fletcher

PříspěvekZaslal: 1.4.2009 23:07 st    Předmět: IS-2 / Modelik / 1:25 - Dokončeno Citovat

Jelikož tento tank tu ještě není představen, pokusím se reportovat průběh stavby.

Nejdřív trochu informací k předloze:
Tanky IS byly od počátku zařazovány pouze do samostatných gardových pluků těžkých tanků. Tyto pluky byly počátkem roku 1945 začleněny do samostatných tankových brigád. Tanky IS-2 byly velkým přínosem v boji s novou generací německých tanků, jelikož disponovaly silnou pasivní ochranou a na druhé straně velkou palebnou silou. Díky kanónu ráže 122 mm mohly zničit prakticky jakýkoliv nepřátelský tank, což obráceně neplatilo. Také díky proměnlivé kvalitě německých pancířů nebylo neobvyklé, že byl po zásahu z kanónu D-25-T celý kus pancíře na místě odtržen. Spolu se vzrůstající kvalitou pancéřování tanků IS-2 se z nich stávala efektivní zbraň pro boj s tanky Tiger a Panther. IS-2 měl v počátečních stadiích problém s kvalitou pancéřování a s převodovkou, ovšem v průběhu výroby byly tyto nedostatky odstraněny. Tanky IS-2 byly poprvé použity při dobývání Ukrajiny. Jejich snad nejslavnějším nasazením byl boj u Sandoměře, kde se střetly s nejnovějšími německými tanky Tiger II. Útočící německé tanky zde narazily na odpor dobře ukrytých tanků IS-2 a T-34/85. Jeden ze sovětských velitelů, gardový poručík V. A. Udalov, zničil se svým tankem IS-2 v jediném boji dva tanky Tiger II a další poškodil. Boje u Sandoměře ukázaly, že při správném použití jsou tanky IS-2 schopné ničit i ty nejnovější a nejsilnější tanky, jako mohlo Německo nasadit. Ať měly tyto tanky jakékoliv nevýhody, nikdo jim nemůže upřít obrovský význam, který hrály v rychlé porážce Německa v letech 1944?1945.

Technika:
Posádka 4
Délka 9,9 m (korba), 10,74 m (s kanónem)
Šířka 3,44 m
Výška 2,93 m
Hmotnost 46 t
Pancéřování 20?160 mm
Hlavní zbraň 1 × 122mm kanón D-25T nebo kanón A-19
Sekundární zbraně 3 × 7,62mm kulomet DT
1 × 12,7mm kulomet DŠK 1938
Pohon vznětový dvanáctiválec V-2K (V-2-IS) 500 k (367,75 kW)
Odpružení - torzní tyče
Max. rychlost 37 km/h
Poměr výkon/hmotnost 11.3 kW/tunu
Dojezd 150 km (terén) nebo 225?250 km (kvalitní silnice)
Vice najdete třeba zde: http://www.panzernet.net/tankist/stranky/tanky/is2.php

Sešit obsahuje:
- 6,5 strany návodovách krezeb
- 3 strany šablon
- 4 strany dílů na 80g papíře
- 16,5 stran dílů na 200 nebo 250g papíře
+ asi 4 strany textu

Pro urychlení stavby a taky z lenosti Wink jsem investoval menší částku do laseru (kostra, kola a pásy)
Bohužel u asi 3 stran, 200g papíru, nevyšel soutisk o asi 0,5mm Crying or Very sad
Co mě teda dostalo je ošulenej interiér. Prostor pro osádku ještě jde, ale motor je jen jakjesi náznak a převodovka v zadní části pro jistotu chybí uplně Evil or Very Mad

Teď konečně ke stavbě:
Jedu jako vždycky podle návodu resp od dílu 1 vzestupně Cool Polsky neumím - orientuju se podle citu a čísel. No..., poslední dobou se mě zdá, že té polštině nějak začínám rozumět Very Happy

Vůbec se mě nelibily placatý papírový páčky, takže následoval menší ugrade ze špejlí a drátu.
Celý zadní sektor měl původně zůstat prázdný. Modelik převodovku neřeší. Rozhodl jsem se nějakou do bastlit. Proto ty kruhový otvory pro budoucí poklopy na pantech...
Zatím jsem narazil na jedinou chybu, která ani nestojí za řeč. Obepínací pásky schránek prachových náloží jsou o cca 1mm kratší.

Díky tomu, že jsou schránky umístěny u stěny není problém nedostatek skrýt.

Příspěvek upraven, když je tak pěkně připraven, aby trochu vypadal Wink
mech1

Naposledy upravil Fletcher dne 25.10.2009 19:59 ne, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Fletcher

PříspěvekZaslal: 3.4.2009 19:25 pá    Předmět: Citovat

Čelo korby s průzorem řidiče dostalo menší tunning v podobě proříznutého průzoru. Ve vystřihovánce jsou všechny průzory a periskopy "zaslepeny".

Prerikopy pro výhled do stran jsem vylepšil stejně jak u Kingtigera:
vyřízntí skla

Slepení periskopu a nabarvení vnitřku

vlepení alobalu (jako imitace zrcadla)

A vlepení skla

Periskopy se přilepily zespod na vrchní díl korby. Jen tomu vpravo ve směr jízdy trochu překážela krabička s budíkama na stěně. Takže periskop je mírně nakřivo. Bohužel se mě to nějak nepovedlo vyfotit.

Korba je hotova a jde se na obšívku

Fletcher

PříspěvekZaslal: 9.5.2009 20:34 so    Předmět: Citovat

Po menší pauze další pokrok. Do obšívky se mě nějak nechtělo, tak jsem se vrhnul na nějakou tu drobotinu:
Munice děla:

Nevěřil jsem, že se mě podaří náboje slepit na čisto, tak jsem se psychicky pripravil na tmeleni a přebarvovani. Nakonec bylo všechno bez problemů. Jen jsem lehce přebrousil hrany a mohlo se natírat. Kdo by chtěl náboje na čisto, jde to. Ale ta šedá barva....

Kulomet DŠK:

Stavba bez problémů

No a pak kostra věže s vnitřní obšívkou:

Stavba v pohodě, jen pozor na možné pokrouceni základních dílů W1,2 a 3 po slepení k sobě. Trochu prolém byl s udržením symetrie při vlepování zadního dílu W8.
Jo a vnitřní obšívka je o cca 1mm vyšší.

Dnes jsem začal s obšívkou korby a zatím to je v pohodě - tak není o čem psát Smile
Teda ta avizovaná chyba soutisku mě ničí... Twisted Evil
Fletcher

PříspěvekZaslal: 11.5.2009 22:00 po    Předmět: Citovat

Obšívka korby je hotova:

Zbývá doladit retuš a nejaký ty nepřesnosti. Díly seděly poměrně přesně. A když ne, tak byly o něco delší. Hlavně, že ne kratší Very Happy

Otvor průhledu řidiče v čením pancíři je proti interiéru o cca 1mm výš. Periskopy na horní desce zas prochu víc od sebe. Neřekl bych,že to je moje chyba...

Přední hrana obšívky čelní desky (díl 30) by se měla ohnout dolů a spojit s dílem 29. Ještě jsem to neudělal, ale mám pocit, že mě to nebude sedět. Obšívka čelní desky by měla být asi o 1,5mm níž, ale níž posadit nešla. Horní hrana je zárověň s kostrou.
No ohnu to a uvidím jak to dopadne...

Fletcher

PříspěvekZaslal: 17.5.2009 17:35 ne    Předmět: Citovat

Tak opravdu chyběl asi 1mm. Zatmelil jsem to tmelem na dřevo a lehce zaretušoval. Retuš ve finále ještě doladim. Naštěstí bude z velké části celej pruh zakrytej články pásů. Cool

Tady je momentální stav:

Teď přerušim práci na drobotině na korbě a vrhnu se na podvozek
Fletcher

PříspěvekZaslal: 25.5.2009 19:01 po    Předmět: Citovat

První prací na podvozku byly gumové dorazy os pojezdových kol:

Dál hnací kola:

Jak už jsem psal v úvodu vlákna, investoval jsem do kompletní výbavy laserem řezaných doplňků. Práce je sice rychlejší, ale komplikuje ji broušení. Něco za něco Wink

Začal jsem na kladkách. Musí se opratrně hlavně s tím krajní dílkem - to je ta kružnice Smile

Fletcher

PříspěvekZaslal: 23.6.2009 19:43 út    Předmět: Citovat

Tak kolečka hotova. Nejhorší bylo natírání... Nakonec jsem se vyprdl na tempery a natřel je zeleným akrylem od Agamy (A12M). Dobře zatíká do všech skulin a nerozmáčí papír !

Fletcher

PříspěvekZaslal: 28.8.2009 19:52 pá    Předmět: Citovat

Zdravím všechny po delší pauze, při které jsem teda nezahálel. Smile Vrhl jsem se na pásy. Lasery od Drafmodelu sedly na hnací kolo úplně přesně.

Barveno žíhanou ocelí od Agamy. Housenka byla dlouhá asi 60cm (už si to přesně nepamatuju), zbylo asi 15 článků + ještě 8 přijde na korbu.

Pásy osazeny naprosto bez problémů. Jen napínací kolo se muselo podložit asi 1mm, protože bylo vpadlé do korby a neseděli pak drážky pro zoubky.

Kovář

PříspěvekZaslal: 28.8.2009 21:33 pá    Předmět: Citovat

Opravdu jsi nezahálel... Vypadá to dobře. Kola na modelu jsou super!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fletcher

PříspěvekZaslal: 6.9.2009 9:58 ne    Předmět: Citovat

Včera večer jsem dokončil motorový a převodový oddíl:

Skoro všechno sedí tak jak má. Jen u dílů 37b není vyznačeno podlepení kartonem 0,5mm.

A díl 38 (to je ten prstenec kolem uložení věže v korbě) má průměr o cca 1mm větší než místo vyznačené na korbě.
Ještě přídám již zmiňovanou chybu soutisku, která je na 6 z 8 stran se zelenými díly a podstavec na kterým stojí podvozek, aby se nepoškrábaly na neulámaly články pásů.

Fletcher

PříspěvekZaslal: 27.9.2009 18:05 ne    Předmět: Citovat

Korba je hotova. Na větší problémy jsem nenarazil. Snad jen vetší obrys pily na korbě, který je stejný jako pila v rozloženém stavu. A místo pro lopatu, který bylo bílý a bylo by pod lopatou vidět.
Tažná lana jsou opět z voskovaného špagátku jako u King Tigera.

Chybí ještě kulomet,ale ten budu instalovat až bude věž, aby náhodou nepřekážel v pohybu.

Teď hurá na věž Smile

Naposledy upravil Fletcher dne 27.9.2009 20:47 ne, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
LARY

PříspěvekZaslal: 27.9.2009 18:31 ne    Předmět: Citovat

Prosím Tě, chci se zeptat z čeho máš tu násadu na lopatu ?
Jinak korba je parádní, jsem zvědav na věž, ta je docela kulatá Smile .
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Fletcher

PříspěvekZaslal: 27.9.2009 20:57 ne    Předmět: Citovat

Násada lopaty je z normálního párátka se špičkama na obou koncích, stejně jako u kladiva. Ta bambulka je vybroušená. Celý to je pak natřený - nebo spíš zašpiněný - hodně řídkou hnědou temperou.

Věž je tragédie. Zadní část obšívky mě na kostru vůbec nesedí. Musím ji rozstřihat na části. Vidím to na svou chybu při sestavení kostry, moc mě ten zadek nešel... Fotky dodám příště.
Fletcher

PříspěvekZaslal: 28.9.2009 12:58 po    Předmět: Citovat

Pár fotek věže. Zmastil jsem kostru - a podle toho se pak mořil s obšívkou - v zadní vrchní části se mě propadla. Na fotce ze zadu to je brutálně vidět, v reálu to poznat tolik není (a až budou všechny serepetičky na věži tak to nebude vidět vůbec Smile, doufám). Podstava je v rovině, takže jsem nejspíš špatně vytvaroval zadní díl. Obšívku jsem pak musel rozdělit na 4 kusy. Vybral jsem místa, kde to tolik nebude vidět:
- na první fotce je řez před číslem 414
- na druhé za číslem 414, je zakrytý tou hranatou nástavbičkou
- no a vzadu vede skrz zadní střeliště

Vnitřní obšívka až na nějaký to zkracování v pohodě. Hrozně špatně se vlepují díly 58L a P (vnitřek zádě). Doporučuji oba rozdělit v místě naznačení lomu. Manipulace je pak daleko snažší.

Začínam s výbavou věže - kulomety. Ze zhora je:
DŠK 12mm - na střeše
DKM 7,62mm - koax s dělem
DKM 7,62mm - zadní střeliště
DKM 7,62mm - korba

LARY

PříspěvekZaslal: 28.9.2009 19:20 po    Předmět: Citovat

Hlavní je, že nápis v azbuce není naruby Wink .
Je to dobrý, efektní je kulomet. Držím palce !
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: