Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bratrský sbor Mladá Boleslav / Ondřej Hejl / 1:150 / Beta
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 3.11.2008 18:16 po    Předmět: Bratrský sbor Mladá Boleslav / Ondřej Hejl / 1:150 / Beta Citovat

Ahoj kamarádi patlalové poslední novinkou před akcí v Neratovicích je model Kostelu bratrského sboru v Mladé Boleslavi.

Něco málo o předloze:Stavba je významnou památkou Mladé Boleslavi a svým provedením se řadí k nejstarším renesančním pseudobasilikám mimo Itálii. Základní kámen byl položen patrně již roku 1544. Tuto trojlodní stavbu s prvky románského, gotického i renesančního slohu vybudoval Matteo Borgorelli pro jednotu bratrskou. Sbor byl dokončen o Velikonocích roku 1554. Od roku 1623 je to katolický kostel sv. Václava. Roku 1787 bylo ve Sboru umístěno vojenské skladiště, což způsobilo narušení stability budovy. Na naléhání Spolku krajského muzea koupilo roku 1899 budovu město a umístilo zde muzeum. Roku 1905 započala celková obnova silně zdevastované památky pod vedením architekta Antonína Wiehla, která byla dokončena roku 1908. V 70. letech proběhla další generální oprava, která Sbor upravila na koncertní a výstavní síň.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Šandík

PříspěvekZaslal: 4.11.2008 16:00 út    Předmět: Pár drobností k historii Citovat

Dovolím si pár drobností k předloze:

Tahle zajímavá stavba byla součástí poměrně rozsáhlého areálu Jednoty Bratrské, zvaného podle hory na níž dle příslušných starozákonních textů Eliáš porazil Baalovy proroky Karmel.

To, že nejde o katolický kostel nýbrž o protestanskou modlitebnu napovídá především velmi mělké kněžiště v němž nestál žádný oltář, ale pouze kazatelna a stůl Páně pro vysluhování večeře Páně. Charakteristické je také užití rozsáhlých tribun po obou stranách hlavní lodi. (To je charakteristické též pro luteránské kostely) Souviselo zřejmě s důrazem na společný zpěv při bohoslužbě a také pochopitelně zvyšovalo kapacitu stavby.

To, že stavba užívá vedle renesančních prvků také prvky gotické a dokonce "románské" je pro renesanci příznačné. Renesance totiž v podstatě neměla adekvátní formy pro vybudování velkého podélného kostela a navíc, gotické formy byly chápány jako formy pro sakrální stavbu vhodnější. Budova sboru Jednoty Bratrské v Mladé Boleslavi je z tohoto hlediska ještě poměrně progresivně utvářená stavba.

Mladoboleslavský Karmel byl jedním z nejvýznamnějších středisek Jednoty v Čechách vůbec a jeho existenci umožnili majitelé panství a významní příznivci Jednoty Krajířové z Krajku (před tím Tovačovští z Cimburka). Jednota Bratrská byla totiž v této době ještě stále oficiálně "pikhartskou sektou" a až do Majestátu RII nesměla vlastnit či stavět jakékoli budovy, tím méně bohoslužebné, takže tato stavba byla vybudována a více než půl století i provozována de facto zcela protiprávně.

Jedna pikantní historka na závěr: Po Bílé hoře vznesl na celý areál restituční nárok řád Karmelitánů s odůvodněním, že už jméno jednoznačně napovídá, že jde o bývalý karmelitánský klášter ;o)

Naposledy upravil Šandík dne 4.11.2008 18:28 út, celkově upraveno 2 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 4.11.2008 17:18 út    Předmět: Citovat

Moc děkuji za spolupráci. A posílám tleskač! (toto byl hozený rukáv Benymu,ale ty ses toho chytil dřív Smile - věděl jsem, že se toho někdo chytí) Díky nedostatku času jsem nebyl ani pořídit své vlastní fografie, tak se omlouvám ale dám je tam pro úplnost později.
Hledal jsem o tomto kostelu nějaké info poze na netu, ale nakonec to musela rozlousknout naše Peťulka.... Wink

Moc krásná práce Sandiku Exclamation
Šandík

PříspěvekZaslal: 4.11.2008 18:11 út    Předmět: Citovat

Knox napsal:
Moc krásná práce Sandiku Exclamation
To nestojí za řeč. Pár poznámek napsaných z patra. Taková "profesionální deformace" ;o)

Přeju hodně úspěchů při stavbě této zajímavé stavby!
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 8.11.2008 17:27 so    Předmět: Citovat

Moc se omlouvám všem kteří sledují stavbu této památky a tešili se na kvalitnejší fotografie, ale bohužel u nás je dnes tak hnusně, že jsem plánovaný výlet do MB odložil na neurčito Crying or Very sad
Zato jsem měl alespoň trochu čas se zabývat vystřihovánkou.

Čili model, který mám k dispozici je na papíru 130g a 4xa4 stranách a návod bude na 1x a4....

Rozměry modelu připadají na 240x155x125mm

Arrow počet dílů: 70 číslovaných a 170 konstrukčních

Tady jsou náhledy na všechny strany:

Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 9.11.2008 11:49 ne    Předmět: Citovat

Ahojda všem zvědavcům a příznívcům a těšitelům na nové modely.

Čas trochu pokoročil a já též.
Mám první zkušenosti s novým modelem nové postřehy....to napíšu jestli dovolíte, až v závěru.
..jen bych chtěl podotknout, že tento model skutečně klame Wink
Na tomto modelu je pěkné plastické zpracování všech štukových fasád(a toto nejeden modelář ocení):

Toto je jedna z velikostí okýnek. Na celém modelu jich je požehnaně(33+3 dveře a 4 vikýře):

Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 9.11.2008 12:11 ne    Předmět: Citovat

Osazení všech stěn:

Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 11.11.2008 16:32 út    Předmět: Citovat

Poslední, stěnou kterou jsem připravil je východní strana s apsidou:

Lepení též velmi pohodové, akorát mi dělalo trochu problém přilepení kulatých vnitřků do ostění oken. Tam jsem to lepil natupo a... no nejsem tak zručný prostě Wink ...
Šandík

PříspěvekZaslal: 11.11.2008 17:53 út    Předmět: Citovat

Hezký. Tradičně přesná a čistá stavba.
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 11.11.2008 21:17 út    Předmět: Citovat

Apsida přilepena na východní stěnu. zároveň došlo ke spojení stěn:

Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 13.11.2008 0:19 čt    Předmět: Citovat

Tak klucí, je to hotovo. Teď je tak trochu na Vás jestli sem mám píchnout fotky, nebo se necháte překvapit v Neratovicích, kde Ondra představí svou verzi....
Chtěl bych to totiž udělat napínavější, protože model jsem už opravil, znávodoval atd, protože OH ho dal do soutěže jako výhru tak bych někoho nerad připravil o překvápko......
Je to poměrně veliký....
Wink
Šandík

PříspěvekZaslal: 13.11.2008 1:22 čt    Předmět: Citovat

Knox napsal:
Je to poměrně veliký.... Wink

V tomhle je měřítko 1:150 zrádný. Hodí se na lidovou architekturu, ale už míň na hrady či kostely. Například když jsem chtěl vyřešit terén kolem kostela v Pilníkově stejně jako to má OH, tj jako jeden "obrysový" díl, tak jsem zjistil, že se mi sice těsně, ale nevejde na formát A4.

PS: Já se do těch Neratovic snad i vypravím ;o)
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 13.11.2008 1:52 čt    Předmět: Citovat

No to bude jedině dobře...třeba odborně prodiskutuješ práci s OH osobně....
Znám ho dobře a vždy mě s něčí překvapí, když zavolá, nebo řešíme modely.... přijeď. Bude to jedině dobře. Jsou tam fajn lidi.
Beny

PříspěvekZaslal: 13.11.2008 11:58 čt    Předmět: Citovat

Pekne to mas. Ale tomu se uz da rikat tradice. No, jestli to sem nedas, tak se snad budu muset do Neratek taky vypravit. Jestli se k tomu dostanu, pichnu sem nejake fotky i z interieru kostela (byl jsem tam shodou okolnosti asi pred mesicem).
Jinak Libis neusnula, jen jde ted pomalu (delal jsem neco do NZM) a navic cekam na fotak, ktery v Praze nemam.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duo K+K

PříspěvekZaslal: 13.11.2008 19:19 čt    Předmět: Citovat

Ahoj Knoxiku, tak jsme shlédly tvou novou stavbičku a musíme ti to vážně moc pochválit. Takhle bychom chtěly, aby naše stavbičky vypadaly. No to bude hodně dlouho trvat a Bůh ví jestli toho někdy dosáhneme. Laughing
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: