Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Poraďťe s pomůckami ke stavbě modelů
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Stavba, konstrukce, tipy a triky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
..

PříspěvekZaslal: 23.2.2006 18:12 čt    Předmět: Poraďťe s pomůckami ke stavbě modelů Citovat

----- Original Message -----
From: Vlastimil Jandl
To: i.cpm@volny.cz
Sent: Thursday, February 23, 2006 4:50 PM
Subject: poptavka

Sdelte mi, prosim, co nejkonkretneji seznam pomucek pro stavbu papirovych modelu,
dostupnych na soucasnem trhu, abychom se se synkem vyvarovali zbytecnemu tapani.
Myslim tim nejvhodnejsi lepidla, nuzky, rezaky, podlozky atd.
Na internetu jsem zatim na podobne informace nenarazil, ale mozna existuje i nejaky specialni obchod
s pomuckami pro lepeni vystrihovanek.
Dnes je to asi o necem jinem, nez pred 35 lety, kdy jsem vystrihovanky lepil ja.

Dekuji.
Jandl
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
..

PříspěvekZaslal: 23.2.2006 18:15 čt    Předmět: Citovat

Arrow nůžky - malé ostré a rovné větší (oboje ostré)
Arrow zalamovací skalpel - břity OLFA (šetřit není na místě)
Arrow tuhé lepidlo - KORES
Arrow tekuté lepidlo - disperze Herkules
Arrow pravítko - plast, lepší elox
Arrow pracovní (řezací) podložka - opět OLFA (šetřit není na místě)
Arrow kovová jehla, v nouzi alespoň kvalitní kružítko
Arrow sada dřevěné kulatiny - párátka, špejle (různé průměry)
Arrow dráty - kovové prům. od 0,4 do cca 2mm
Arrow papír na podlepování - office 80g/m2, čtvrtka 120 - 160 (nehrazená), karton 0,7 - 1,5mm
Arrow vodové, př. temperové barvy na retušování - pro začátečníka alespoň sada barevných fixů
Arrow plastové misky či jiné schránky na uskladnění drobných dílů a podsestav
Arrow dostupná zakulacená hrana pro tvarování oblých přechodů (hrana stolu např.)

Idea chuť do práce a hodně trpělivosti
vítek

PříspěvekZaslal: 23.2.2006 18:33 čt    Předmět: Citovat

Bohužel žádný speciální obchod neexistuje. Ale nákup není problém. Ať už klasické papírnictví nebo modelářská prodejna. Případně internet a nebo přímo na akci.
pravítko - doporučil bych spíše kovové (bez újmy snese jako jak rýhování, tak prořezy)
rýhovací nožík - používám klasický lékařský "tupý" skalpel k dostání ve zdravotnických potřebách, prostě musí to udělat rýhu na ohyb ne prořez
sekundové lepidlo - něco lepšího -Soudal aspol.

A sám se zetám - k čemu kovová jehla, v nouzi kružítko?

A ještě bych doplnil pracovní kout - kde je možné v klidu tvořit a místo, kde model může bez úhony přečkat dobu, kdy se na něm nepracuje.

Jak psal vašek68, nevyplatí se šetřit, dobrá práce potřebuje dobré nástroje.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
..

PříspěvekZaslal: 23.2.2006 18:37 čt    Předmět: Citovat

Jehlu (originálně snad rýsovací jehnu na plech) používam k děrování rohů vyřezávaných obdelníkových ploch a často pod ostrým sklonem i na rýhování.
Než se mi tento užitečný nástroj dostal do rukou postačil hrot kružítka Razz
jiri.k

PříspěvekZaslal: 23.2.2006 22:13 čt    Předmět: Citovat

ta lampa je lepší kloubová a ještě lepší je lampa pro filatelisty ta má lupu
pak jsem ještě zjistil k čemu se výborně hodí otočná podložka pod televizi
(při lepení drobných detajlů na model který už je skoro hotov a se kterým se ne radno pohybuje) natož pak plastová pinzeta se zuby
vítek

PříspěvekZaslal: 23.2.2006 22:28 čt    Předmět: Citovat

Abychom původního tazatele nezahltili. Od základních pomůcek se dostáváme dál k tomu, kdo s čím staví. Ta pinzeta je užitečná. Používám kovovou, špičatou, ale úplně hladkou. Zoubky mezi čelistmi pinzety se vytlačují do papíru.
Stejně tak pro začátečníka není bezpodmínečně nutná pracovní podložka z Olfy, ale stačí mu rovný, hladký karton, tl 2mm. Ne kabicový s vnkami uvnitř! S rozměrem do formátu A3.
Ad odlamovací nůž Olfy. Dlouhodobě používám tu nejlevnější variantu. Na samotných břitech se pak nevyplatí šetřit, ale pravidelně je odlamovat.

Pak je to taky o tom, na co je kdo zvyklý. Např. způsob nanášení lepidla.

A začátečníkům bych doporučil nejen krabičky na polotovary, ale taky pevnou složku na na samotnou vystřihovánku. A do ní ukrývat nepoužívané stránky a díly.
bernie
Administrátor

PříspěvekZaslal: 24.2.2006 8:02 pá    Předmět: Citovat

S většinou výše uvedeného souhlasím a tazatele bych poslal na kolečko po obchodech:

Výtvarnické potřeby, papírnictví, železářství-kovomat /nebo nějaký bau-markt/ a za odpoledně bude mít kompletní dílnu.

Arrow řezací podložka /OLFA, LINEX, ESSELTE/
POZOR NEVYSTAVOVAT PŘÍMÉMU SLUNCI NEBO JINÉMU ZDROJI TEPLA - ZKROUTÍ SE /NÁPRAVA MOŽNÁ KOUPELÍ V HORKÉ LÁZNI A VYSCHNUTÍ NA PODLAZE POD ROVNOMĚRNOU ZÁTĚŽÍ/
Arrow modelářský nůž /OLFA, Herlitz, Wolfcraft/ osobně používám Herlitz nebo Wolfcraft - prostě ty, co se krmí čepelkami ACTO Blace. Mám dobrý zdroj a za večer 2-3 ulomené špičky v rozsahu 0,2-0,5mm mi nevadí
Arrow pravítko - jednoznačně kovové
POZOR PRACUJETE S OSTRÝM PŘEDMĚTEM-RIZIKO PORANĚNÍ JE VELIKÉ A REKONVALESCENCE FRUSTRUJÍCÍ Exclamation Exclamation
Arrow pinzeta - pokud možno bez zoubků, které se mohou oblačit při pevném stisku a nepůsobí to esteticky
Arrow lepidla Kores, Herkules, Superbond - každé se hodí na něco /podlep, lep, nepap. díly/
Arrow kružítko OLFA - příjemná pomůcka, ale musí se umět zvládnout technika práce s ním
Arrow kulatiny dráty, dřevěné špejle, tuhy z mikrotužky.....
Arrow pracovní krabičky pro uchování pořádku a systému a hlavně zamezení ztráty dílů Exclamation

PříspěvekZaslal: 24.2.2006 11:01 pá    Předmět: Citovat

- jednoznačně řezací podložku (a nemusí být nutně OLFA, viděl jsem obdobnou u Rossmana za třetinovou cenu) - karton se po X řezech rozpadá, v kartonu jsou vlákna a místa s různou hustotou a při řezu mívá proměnlivý odpor, v kartonu jsem párkrát zalomil špičku hrotu (což docela naštve, když je právě čersvě vyměněný/odlomený) a podle mého subjektivního dojmu se na podložce netupí tak rychle ostří

- používal jsem kovové pravítko, ale sehnal jsem plastové s kovovou řezací hranou - doporučuji, pořád máte přehled nad celým řezaným dílem a hrana se nepoškozuje

- mám skleněnou desku (tl. 1 cm) o 20 cm širší než řezací podložku, která je na skle, tzn. řežu na podložce, lepidlo patlám vedle na skle a podlepované díly šoupnu pod sklo
..

PříspěvekZaslal: 24.2.2006 14:43 pá    Předmět: Citovat

Ve svých začátcích jsem poměrně dlouhou dobu používal pouze nůžky.
Po zjistění, že neporovnatelně lepších výsledků v daleko kratším čase lze dosáhnout se zalamovacím nožem - jsem tyto začal používat (samozřejmě ty korunové plasťáky). Po mírném tréninku se dostavil výsledek a já byl spokojen (jsem prostě konzerva a dávat NESMYSLNÉ peníze za něco co si mohu koupit za pár kaček a při "spotřebování" prostě nahradit novým koněm za stejné korunky). Naučil jsem se empiricky často odlamovat břity a "rozjetý" držák šel promptně tam kam patřil. Byl jsem vcelku spokojen - pohoda za pár kaček.

Rolling Eyes ALE Confused

Že něco není tak jak by mohlo být jsem zjistil, když jsem začal kreslit modely, které jsem zadal ke stavbě Petru Šenfeldovi.
Petr byl dobrá volba - ještě před 3 lety stříhal modely aut a formulí jen z ABC, kvalita 3- a kolečka prostě nedělal, protože se mu "dařili" převážně šišoidy Laughing - průměrný ábíčkovský lepič. Naše spolupráce se ůspěšně rozjela ale po nějaké době jsem začal Petra podezírat, že modely nedělá sám. Téměř z měsíce na měsíc změna / velice rychlá a poměrně vysoká kvalita práce. V té době už začal dělat poláky - jako první Dragon Wagon a PTS. Když jsem se pak objednal na kafe a viděl ho při akci, pochopil jsem svůj velký omyl.

S kvalitním nůžem v pevném a pohodlném držení, jednoduchou manipulací, vysokou ostrostí čepele při vysoké životnosti se dají dělat neuvěřitelné věci (tedy minimálně s koruňáčem je to rozhodně nemožné).

DNES UŽ NŮŽKY NEPOUŽÍVÁM Exclamation
Z PIONÝRSKÝCH DOB MÁM DOBA POŘÁDNOU ZÁSOBU PLASTOVÝCH ZALAMOVACÍCH NOŽŮ RŮZNÝCH TYPŮ, ALE NĚJAK VŮBEC NEUBÝVAJÍ Question
MÁM KVALITNÍ DRAHÝ NŮŽ A BŘIT A DO DOBY NEŽ PŘIJDE Mr.Laser BUDU SPOKOJEN Twisted Evil
mech1
Administrátor

PříspěvekZaslal: 24.2.2006 14:59 pá    Předmět: Citovat

Dobře, chytrému napověz, blbého kopni ...

Nerad bych investoval tisíce do kvalitních nožů než najdu ten pravý :-C
Poradíte mi někdo nějaký konkrétní typ, dobrý poměr cena výkon a především s jistotou náhradních čepelí i do budoucnosti?

Je OLFA ta správná volba? Konkrétně třeba tento 300

nebo tento A-3?
koskin

PříspěvekZaslal: 4.1.2007 15:59 čt    Předmět: Kde nakoupit? Citovat

Ahoj,
Tady je pár adres kde nakoupit pomůcky OLFA vč. podložky :

kód:
www.naradi-pojer.cz/inshop/

kód:
www.wsfilm.cz/

kód:
www.vystrihovanky.cz/

kód:
www.inwer.cz/

kód:
www.nozemaderic.cz/

kód:
http://www.enaradi.cz/

kód:
www.jamashop.cz/

První odkaz - nákup nad 1000,-Kč bez poštovného.
Poslední odkaz - nejlevnější (poštovné 90,-Kč)

Snad jsem někomu usnadnil práci.
koskin

PříspěvekZaslal: 11.1.2007 9:04 čt    Předmět: Pomůcky OLFA Citovat

Ahoj,
včera přišly synovi objednané pomůcky OLFA, tak jsem je fotnul. Možná to někomu pomůže kvůli představě o velikosti a vybavenosti některých pomůcek (skalpelu, nožů, kružítka apod.). Omluvte kvalitu, je to foceno 5 let starým foťákem OLYMPUS Sad

Jde o toto nářadí :
Kružítko CMP-1
Skalpel DESIGN AK-3
Řezač SAC-1
Řezač S-20
Řezací podložka 450x300x1,5 RM-IC-C
Čepele do kružítka COB-1 0,5mm (15 ks)
Čepele do skalpelu KB-3 0,38mm (30 ks)
Čepele do řezače AB-10 0,38mm (10 ks)
Čepele do řezače SAB-10 0,38mm (10ks)
Pravítko NT Cutter CS-301 - 30cm

Celkem za 1809,-Kč Wink
ALEXANDR

PříspěvekZaslal: 11.4.2007 18:12 st    Předmět: Citovat

Nedávno jsem se taky rozhodl koupit si "pořádné náčiní" k modelům.Jako první mi do oka padla podložka olfa-tu si koupím na 100%.Rozhoduji se ale jaký si koupit skalpel(řezač).Rozhoduji se mezi tímto-
(přesnější infona www.vystrihovaky.cz -NT nářadí-Skalpel D-1000G)
a tímto
(info viz www.vystrihovanky.cz -OLFA nářadí-AK-4).Mi osobně se víc zamlouvá skalpel D-1000G díky vypichovací jehle,na druhou stranu jsem ale ještě "neviděl" nikoho kdo by jej používal...ktarý byste mi doporučili vy?
Děkuji za odpovědi Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Krčmoň
Anonymní

PříspěvekZaslal: 28.8.2007 21:21 út    Předmět: Citovat

Od soboty přibyla do mého pracovního "vercajku" nová hračka
Tzv. opačná, neboli křížová pinzeta, díky ní při držení nějakého dílu nemusím použít při zajištění kolík, a nemusím se bát, že díl rozmáčknu přílišným tlakem....
Arrow Pinzetu vyrábí firma Plusmodel, a stála necelých 200CZK, čily určitě dobrá investice a všem ji doporučuji.
topgun

PříspěvekZaslal: 31.8.2007 15:47 pá    Předmět: Citovat

Levnější kruhový vyřezávač.

http://www.airbrushcentrum.com/shop-karta.php?id=3092
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Stavba, konstrukce, tipy a triky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 1 z 10

Přejdi na: