Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kostel sv. Jakuba Většího v Libiši / Ondrej Hejl / 1:150

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Beny

PříspěvekZaslal: 12.9.2008 12:19 pá    Předmět: Kostel sv. Jakuba Většího v Libiši / Ondrej Hejl / 1:150 Citovat

Informace o modelu:

Autor: Ondrej Hejl
Vydáno: ARPP
Měřítko: 1 : 150
Rozsah: 2 strany A4 model + 1 strana navod
Počet dílů: 63 (číslovaných), 103 (jednotlivých)
Stupeň obtížnosti: 3 ze 3

Po delsi odmlce se mi nechtelo pokracovat v Tocniku kde konec je ve velke dalce a sahnul jsem po modelu jehoz dokonceni snad nebude tak vzdalene. Volba nakonec padla na tento starsi Ondruv model.

Nebudu se zde rozepisovat o kostelu, pekne povidani je napr. na
http://www.libis.cz/kostel_sv_jakuba.htm
kde je mozno nalezt i nejake fotky. Dalsi fotky jsou napr. na
http://kostelyunas.net/libis_1.html
http://www.hrady.cz/
Ja mam odtud take sadu fotek (kdyby mel nekdo zajem poslu) ale jelikoz momentalne jsou na disku v Liberci pouziju, pokud to nebude vadit, zatim fotografie z vyse citovanych zdroju. Vice o vlastnim modelu je mozne se docist take na MiGovych strankach
http://papermodel.cz/
Foto predlohy: (prevzato z webu obce)

Foto hotoveho modelu z MiGovych stranek

Model je tisten na inkoustu na velmi kvalitnim papire, jak je Ondrovym dobrym zvykem. Pochazi z ranych dob tvorby. Steny kostela jsou barevne jednolite, jako kdyby byl kostel cersve omalovany. Realny stav je vyrazne odlisny a rekl bych ze pohledove zajimavejsi. Docela si to rika o premalovani. Dalsi drobnou vytku bych mel ke gotickym oknum, ktere jsou vsechny stejne 'zaskleny'.

A ted jiz neco ke stavbe. Ta jak je u Ondrovych modelu zvykem probiha bez problemu, vse sedi jak ma. Zacina se lodi kostela. Za plus povazuji, ze je plasticky zpracovan i romansky portal, ktery je posleze skryt v pristavku a jen malo videt. Dale se pokracuje prave timto pristavkem. Ten je tvarove zajimavy, zvlaste operaky jsou prima. Zase vse sedi jak ma. Doporucuji vse lepit natupo. Stit je v modelu pojaty jako plochy, jen kresbou. Takze prvni uprava - stit je udelan plasticky z kopie modelu, dale pridano oplechovani. Myslim, ze to trochu prokoukne.

A ted trochu kritiky. Pri konstrukci O. nejak ujela ruka. To ze je zjednoduseny vnitrni pudorys pristavku je jedno, neni tam kloudne videt. Ale je udelan podstatne nizsi. Stit temer naseda na levy operak, ve skutecnosti je asi o pul metru vyse. Celay pristavek je vyssi. Jeho strecha prekryva obe goticka okna, na modelu je pod nimi. Pusobi to ponekud proporcne nevyvazene, stit je prilis mohutny. Srovnej s fotkou realu (foto z webu obce).
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Beny

PříspěvekZaslal: 22.9.2008 12:54 po    Předmět: Citovat

Maly posun. Zastresena lod.

Zvonove patro s ochozem a helmici.

Nasucho posazeno na sebe. Myslim ze je lepsi oproti navodu nejpve zastresit lod a potom teprve zaklopit vez. Hrany lodi teprve na malire cekaji.

A co nas ceka dale - zase nejaka ta okenka. Ale co by clovek u baraku chtel. Alespon je to proti tem romanskym vetsi dira.

Naposledy upravil Beny dne 22.9.2008 12:58 po, celkově upraveno 1 krát.
michal86

PříspěvekZaslal: 22.9.2008 12:58 po    Předmět: Citovat

Moc se mě to líbí, jen tak dál Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 22.9.2008 15:38 po    Předmět: Citovat

Beny,nechtěl by si splastičtit ten flíček co je vepředu na veži nad vstupem?(trochu vlevo)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Beny

PříspěvekZaslal: 26.9.2008 0:02 pá    Předmět: Citovat

Odpoved je jednoducha, nechtel. To je takova cerna piha na tvari papiroveho modelarstvi. Jedna se totiz o otisk modelu, ktery mel vyhrat vykopavku roku v Neratkach. Bohuzel vykon byl tak famozni, ze model nebyl dohledan a tak nemohl byt hodnocen. Az teprve kdyz jsem jel fotit kostel v Libisi, objevil jsem tam flek na fasade (patrne nazaschla retus, i kdyz podle velikosti spise celkove prebarveni) a pod nim model. To je take jeden z duvodu, krome neucty k autorovi ktery se s tim koloroval, proc bychom se meli vyhnout prebarvovani modelu. Pusobi to paseku na fasadach. Puvodne jsem chtel zachovat tuto historku v tajnosti, abych nekompromitoval papirove modelare, ale kdyz uz se ptas...
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 26.9.2008 9:15 pá    Předmět: Citovat

Omyl příteli. Jde o malovné ztvárnění husitské koule přímo ve zdi kostela. Proto se ptam jestli ji chcěš splastičnit. Very Happy
Beny

PříspěvekZaslal: 6.10.2008 18:23 po    Předmět: Citovat

Maly pokrok. Operny system.

Jinak Knoxi, az mi dokazes, ze je to koule, zkusim to ztvarnit formou iluzivni architektury. Laughing
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 6.10.2008 19:29 po    Předmět: Citovat

Tak přivézt ti důkaz je ta nejmenší maličkost co pro tuhle debatku můžu udělat a že to co tam opravdu trčí je kulatého tvaru..podívej na tvou úvodní fotku Beny...já vím, že tu teď ''řeším'' úplnou kravinku, ale mě to na tom kostele zaujalo a nikde jsem to ještě neviděl. Ve středu se stavím u Ondry pro foto a snad do Libiše zajedu osobně..je to kousek Wink

Krásná práce beny
štefíno

PříspěvekZaslal: 6.10.2008 19:57 po    Předmět: Citovat

Líbí se mi to. Jen jsem se chtěl zeptat, jak jsou v rozích ty kameny, jsou už retušovaný nebo je budeš teprv retušovat?
Beny

PříspěvekZaslal: 7.10.2008 10:09 út    Předmět: Citovat

KNOX: Ted jsi me chlape dostal. myslel jsem si ze si delas srandu. Z fotky je houby videt. Pokud tam neco takoveho je, vyfot a posli (zkusim se podivat i na svoje fotky). Nejake suche z nosu ktere by se tam prilepilo se treba najde.
Jinak takovy zazrak to zase neni, omluvou trochu muze byt, ze na fotkach je to asi 3x vetsi nez ve skutecnosti, takze to tak hrozne nevypada.
STEFINO: Na rozich budovy retus zatim neni. Na operacich castecne ano, je potreba jeste doladit. Jsou retusovany jednotlive kameny a nechany spary mezi nimi. Fotka trochu zkresluje, Ve skutecnosti je sirka operaku asi 4mm.
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 9.10.2008 7:24 čt    Předmět: Citovat

Tak můj mílý Beny,jak jsem slíbil, nastal čas pravdy. Důkaz je zde:
Tak toto je tvá černá piha na tváři papírového modelářství ve skutečnosti:

Jinak Knoxi, az mi dokazes, ze je to koule, zkusim to ztvarnit formou iluzivni architektury. Laughing Arrow No a můžeš začít. Moc se na to těším. Doufám, že tě teď ten smích přešel. Veni,Vidi,Vici Very Happy Very Happy
Beny

PříspěvekZaslal: 2.12.2008 14:04 út    Předmět: Citovat

Po dokonceni jinych praci, jsem se opet dostal k Libisi. Dost me vydesilo, ze je to uz dva mesice. Takze maly posun vpred.

Kostel je v podstate dodelany, chybi vylepsit retus a krize. A ovsem jeste chybi Knoxova polokoule. Dale je zde zvonice, tady mi trochu nesedelo patro na zakladu, jako kdyby Ondra nepocital s tloustkou papiru. Ale samozrejme pravdepodobnejsi je nedostatek na me strane.
Momentalne se pracuje na ohradni zdi a hrobech. Kolem kostela je samozrejme hrbitov a ten by se na modelu mel nejakym zpusobem objevit.
Beny

PříspěvekZaslal: 11.3.2009 17:38 st    Předmět: Citovat

Tak aby Knox vedel, ze jsem na Libis nezapomel, tak jsem alespon vyriznul zhruba podlozku. Je v planu udelat kolem hrbitov, tak by nela zhruba respektovat jeho tvar.

Omlouvam se, ale bylo to foceno v praci fotakem, o ktery jsem obral studenta.
Pino73

PříspěvekZaslal: 24.10.2009 22:18 so    Předmět: Citovat

Ahoj Beny, moc hezké. V Libiši jsem bydlel od narození 21let. Potom jsem se odstěhoval, ale k tomuto kostelíku a k Libiši mám stále velmi blízký vztah. Rád bych si tento model taky slepil a byl bych Ti velmi vděčný, kdyby jsi mi poslal spojení na autora nebo prodejce. Děkuji za odpověď michalzezulka@seznam.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Supermuf

PříspěvekZaslal: 25.10.2009 14:06 ne    Předmět: Citovat

Model se dá pořídit třeba zde, nebo také zde

*vlákno upraveno. Knox
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: