Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Patina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> CPM, o.s. + Muzeum papírových modelů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vítek

PříspěvekZaslal: 10.4.2006 8:54 po    Předmět: Citovat

Je to tak, nutno zhodnotit základní operace a hlavně spousta lidí by takovým patinováním zastírala papírácké neumětelství. Kromě toho toho i u plasťáků je dobře napatinovaný model výsledkem práce zkušeného modeláře a začátečník k tomu musí dospět.

A s čím musím zásadně nesouhlasit je tvrzení o laicích a jejich výběru dobrého modelu. Moje zkušenost je jednoznačná. V takovém případě vyhrávají atraktivní velké modely. O kvalitě stavby a fajnšmekrovinách to rozhodně není.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Daniel

PříspěvekZaslal: 10.4.2006 9:01 po    Předmět: Citovat

Ty laiky jsem měl dát do "" Confused Já měl na mysli přesně to, že dobře patinovaný model zaujme víc než čistě slepený "krabičkový" a proto by měl větší šanci uspět při hodnocení systémem líbí-nelíbí. Ale možná tento svůj názor změním po shlédnutí všech modelů na soutěži v Chodově Question Rolling Eyes
pawell

PříspěvekZaslal: 12.4.2006 19:53 st    Předmět: Citovat

vítek napsal:
Je to tak, nutno zhodnotit základní operace a hlavně spousta lidí by takovým patinováním zastírala papírácké neumětelství.

no, kdyz uz se tu par lidi ohani tim, ze by se patinou zakryvaly pripadny chyby, neda mi nez se zeptat - zkouseli jste to nekdy? Smile
to proste NEJDE, pokud opravdu nestavim diorama na tema "formuli/letadlo/domecek prave vytahuje z asfaltovyho jezirka jerab, kterej zrovna nekdo postrikal montazni penou"...

(\__/) zZZzzZZzzZZZZ
(='.'=)
(")_(")
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman V.

PříspěvekZaslal: 12.4.2006 20:00 st    Předmět: Citovat

Plastový modely se taky nestaví jenom z krabičky.Musí se natírat a nevidí se jak je to tmelený.Jsou i plasťáky už předem namalovaný a není soutěž komu se podaří lépe plastový model slepit.
..

PříspěvekZaslal: 12.4.2006 20:08 st    Předmět: Citovat

pawell napsal:
...no, kdyz uz se tu par lidi ohani tim, ze by se patinou zakryvaly pripadny chyby, neda mi nez se zeptat - zkouseli jste to nekdy? Smile...

Musím ti trochu oponovat - až najdeš chvilku podívej se do PT na Brněnskou T-34. Při její stavbě jsem udělal několik seků. Některé záměrně a některé shit happend při spěchu. Po Bernieho napatinování mám i já sám problém vše odhalit a s něčím si dokonce nejsem jistý vůbec (a to jsem to sám spatlal).

Patina je super věc, dokáže model přitáhnout k reálu, to je bez diskuse, ale bohužel často znemožňuje hodnocení základní papírařiny - na které stojí.
pawell

PříspěvekZaslal: 13.4.2006 9:25 čt    Předmět: Citovat

@vasek68:
ale jo, uznavam, ze svym zpusobem mas pravdu, ale muj nazor plyne z naprostyho despektu k hodnocenym "kategoriim" stavby - chapu, ze je nutny udelat nejakej standard, ale osobne je pro me dulezitejsi finalni podoba nez cistota strihu - takze pokud neco blbe vystrihnu a nasledne to prekreju cakancem blata, prijde mi vsechno v poradku, POKUD je onen cakanec na logicky spravnym miste a solidne provedenej - na vystrihovance sputniku by asi nebyl to pravy... na druhou stranu, pokud udelam sisaty kolo (promin, bernie, tak to nemyslim Wink), tezko to vytrhnu kridovym prachem...
ale coz, stejne soutezit neplanuju - uz jsem tu i nekde psal, ze me bavi prubeh stavby a hotovej model je pro me jen takovej vedlejsi produkt Smile - takze cert vem' filipiny... Smile

(\__/) zZZzzZZzzZZZZ
(='.'=)
(")_(")
Petr CGY

PříspěvekZaslal: 13.4.2006 9:52 čt    Předmět: Citovat

určitě už o tom bylo někde hovořeno, ale připomenu to a Vašek ať mě laskavě opraví, pokud se seknu

v papírařině jsou ve světě (pro nás dostupné Polsko, které je ale opravdu na skvělé úrovni) běžné soutěže buď v kategorii STANDARD, nebo OPEN.

V kategorii OPEN by bernie nebo Roman Vlach (jmenuji čistě jen jako typické představitele, jistě jsou i jiní) uspívali a získávali množství bodů za svoje úpravy, malby, patiny, prostě za veškeré úpravy vedoucí k maximální realističnosti modelu.

Oproti tomu kategorie STANDARD je typicky "krabičková", hodnotící základní modelářské dovednosti podle uvedených kritérií. Nejsem znalcem pravidel kategorie STANDARD v Polsku, ale odhaduji, že budou velmi podobná pravidlům hodnocení CPM.

Z diskusí se spolupořadateli a rozhodčími CPM jsem pochopil, že u nás není v silách pořadatelů otevírat současně kategorie STANDARD a OPEN a zároveň není v silách rozhodčích tyto kategorie sočasně hodnotit. Navíc u nás zatím není dost zájemců o kategorii OPEN, aby bylo zajímavé uspořádat soutěž pouze v této kategorii.

Osobně se domnívám, že není správné slučovat modely stavěné podle uvedených kritérií do jednoho hodnocení jiným způsobem než divácké LÍBÍ/NELÍBÍ.

Petr
bernie
Administrátor

PříspěvekZaslal: 13.4.2006 10:11 čt    Předmět: Citovat

Petr CGY napsal:
Z diskusí se spolupořadateli a rozhodčími CPM jsem pochopil, že u nás není v silách pořadatelů otevírat současně kategorie STANDARD a OPEN a zároveň není v silách rozhodčích tyto kategorie sočasně hodnotit. Navíc u nás zatím není dost zájemců o kategorii OPEN, aby bylo zajímavé uspořádat soutěž pouze v této kategorii.

Osobně se domnívám, že není správné slučovat modely stavěné podle uvedených kritérií do jednoho hodnocení jiným způsobem než divácké LÍBÍ/NELÍBÍ.

Petr

souhlasí, souhlasím, ale znovu a pořád dokola

Arrow nejsou lidi /jak dodavatelé modelů, tak rozhodčí a pořadatelské zajištění - diplom - případně cena a dovedeš si představit to vyhlašování??
Arrow jak hodnotit patinu - rozhodcovské líbí - nelíbí?? dovedeš si představit ty případné protesty?
Arrow dovedeš iniciovat otevření alespoň speciálky "patina" pro modely všech kategorií na nějaké výstavě v nadcházející sezóně?
Arrow dovedeš "objektivně" posoudit, zda je lepší patinovaný tank, či motorka?

Cool Ale optimismus na závěr - cením si snahy vtáhnout nás "Vlachovce" do hry Cool
ale budu citovat jednoho kolegu, který citoval dalšího kolegu

....čas ještě nedozrál Exclamation

PříspěvekZaslal: 13.4.2006 14:50 čt    Předmět: Citovat

Odpovím jako praktik a bývalý (možné ne natrvalo) pořadatel akce. A taky jako neaktivní rozhodčí.

Zhodnotit model v kategorii Standart tvá cca 5-15 minut. Open tak hodinu a víc. A i v kategorii Standart se běžně hodnotí do brzských raních hodin. Obvzvláště v některých nevděčných kategoriích MDT žáci. Smile

Pokud otevřeš všechny věkové kategorie a oborové kategorie, tak si spočítej kolik je to jenom diplomů o jiných cenách ani nemluvě. A nakolik to přijde. A kolik % z rozpočtu akce to tvoří. A ceny musíš mít pro všechny, i když se kategorie nakonec neotevře, ale co kdyby?

Rozdíl mezi českými a polskými pravidly není zásadní. V detailech se liší, ale pokud jedeš do polska, není důvod neakceptovat jejich způsob hodnocení. I oni akceptují náš. A kategorii Open abys u nich na akci pohledal. Dokonce běžně ani nevyhlašují všechny oborové kategorie.

Pokud chceš aby se papírařině naučily i děcka, tak jedině standart. Musí se naučit přesný střih, ohyb etc.

Pokud se vrátím k pořádání akce, tak Open otevřu. Ale bez rozdílu oborových kategorií a budou si ji nějakým systémem hodnotit sami modeláři.

Jo a divácké hodnocení. Vedou velké a ještě větší modely, které přitahují zrak. O kvalitu vůbec nejde. X krát vyzkoušeno. Za úvahu by stálo Líbí/nelíbí zúčastněných modelářů.
pawell

PříspěvekZaslal: 13.4.2006 15:16 čt    Předmět: Citovat

uh, koukam, ze jsem zas neco rozviril, takze nez prijde pokracovani:
kvuli mne ty slohy nepiste, mne je to putna... Wink

(\__/) zZZzzZZzzZZZZ
(='.'=)
(")_(")
Tomys
Moderátor

PříspěvekZaslal: 13.4.2006 15:21 čt    Předmět: Citovat

mno ale jedna hromadná kategorie OPEN by mohla vzniknout...pro začátek.. Very Happy Very Happy Very Happy
Daniel

PříspěvekZaslal: 13.4.2006 16:50 čt    Předmět: Citovat

to Vítek:
To hodnocení Líbí / Nelíbí samotnými modeláři zní zajímavě Exclamation
vítek

PříspěvekZaslal: 13.4.2006 17:14 čt    Předmět: Citovat

To Daniel.
Celé to má dvě roviny.
Laická veřejnost, tj. ti co přijdou na čumendu z venčí - typu "Hele mámo to fakt dobrý."
A odborná veřejnost, čili modeláři, kteří o stavbě a modelech něco vědí. Někteří vědí i něco o předlohách modelů
A i těm bys musel stanovit alespoň elementární zásady pro hodnocení. Např. zda může brát model do ruky, jestli sestaví pořadí pro tři nejlepší a zda to bude na nějaké oborové a věkové kategorie. Asi uznáš, že je blbý porovnávat domeček s lodí a práci 9 letého kluka a StandyF (promiň Stando, ale napadl jsi mně jako první jistota dobré práce). A kdo ze zúčastněných může hodnotit, kdy, kam a do kdy má dodat hodnocení.

Ještě bych upřesnil - v kategorii Open, pokud bych ji otevřel, tak by byly všechny modely pohromadě a hodnotili by je jen modeláři v té kategorii soutěžící. A i tak bych musel říct, kde jsou hranice Open.
Daniel

PříspěvekZaslal: 13.4.2006 18:17 čt    Předmět: Citovat

Pokud by se to bralo jako protiváha kategoriím standard, tak bych možná volil pouze rozdělení na věkové kategorie (určitě pro začátek). Myslím si, že by to byla spíš kategorie pro modely techniky, než architektury, takže oborové kategorie bych asi neřešil.
Pokud se potkáme na Chodově, tak bych o tom s tebou rád aspoň krátce podiskutoval - ono mluvení mi jde často líp než psaní Smile .
vítek

PříspěvekZaslal: 13.4.2006 20:33 čt    Předmět: Citovat

Na Chodově se určitě nepotkáme. Ještě se nějak hrabu z problémů a tak později. Rád bych přijel na podzimní Ostravu. Ledaže by mi na ten čas (Praha) někdo naplánoval do Prahy služebku Smile .

PS Ne nadarmo nebyla Morava Open již x let. Zapadá prachem a je již jen ve vzpomínkách pamětníků. Crying or Very sad Ale pokud ji budu oživovat, tak asi zvážím spoustu možností.

PS2 Open v názvu akce vždy znamenalo, že je otevřená i pro příchozí a vychází to z jisté tradice, kdy pod modelářským svazem se dělaly akce jen pro registrované a taky i pro neregistrované - otevřené - Open.

PS3 Morava byla původně only plast. A papíráci se tam tak nějak vetřeli.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> CPM, o.s. + Muzeum papírových modelů Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

Přejdi na: