Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

BTR 80 / Modelik / 1:25
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika / Heavy vehicles, trucks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukáš

PříspěvekZaslal: 19.3.2008 8:24 st    Předmět: BTR 80 / Modelik / 1:25 Citovat

Po [url=http://papirovemodelarstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=2040]?ótéčku?[/url] jsem se rozhodl slepit mu ?kamaráda? a sáhl jsem do archivu pro BTR-80 od Modeliku. Očekávání pohodové stavby se překvapivě zcela nenaplnila; o tom ale později.

Nejprve něco málo o předloze: Vývoj sovětského obrněného transportéru BTR-80 začal koncem 70. letech 20. století, přičemž do výzbroje byla vozidla zařazována od roku 1984. Vývojově navazoval na modely BTR-60 a BTR-70. Byl sice již poháněn jedním vznětovým motorem (předchozí verze měly motory dva ? pro kola na každé straně vozidla jeden), nicméně motor byl stále umístěn vzadu. To mělo v porovnání s obdobnými vozidly ?západního typu? nebo s československým OT-64 významnou nevýhodu v tom, že k opuštění vozidla nemohla pěchota k opuštění vozidla použít ?bezpečnější?zadní dveře; k dispozici měla pouze průlezy ve střeše a na bocích korby. Boční průlezy byly (oproti verzi BTR-60) alespoň doplněny o spodní část mezi druhou a třetí nápravou, která se vyklápěla dolů a po sklopení se stala jakýmsi stupátkem. V některých zdrojích se také uvádí, že umístění motoru vzadu negativně ovlivňovalo rozložení hmotnosti na jednotlivé nápravy a tedy i jízdní vlastnosti.

BTR-80 s pohonem 8x8 bylo samozřejmě plně obojživelné, přičemž k pohon ve vodě umožňovala vodní turbína. Jednomístná věž vozidla byla vyzbrojena kulometem 14,5 mm se spřaženým kulometem 7,62 mm. Na zádi věže bylo instalováno 6 vrhačů dýmových granátů. Věž verze BRT-80A byla otáčena motoricky a vyzbrojena kanónem 30 mm a kulometem.

/obrázky předlohy převzaty z valka.cz a vojsko.net/

Naposledy upravil Lukáš dne 30.4.2011 8:27 so, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukáš

PříspěvekZaslal: 19.3.2008 8:35 st    Předmět: Citovat

Mno, koukám, že bych měl zmenšit ten náhled Rolling Eyes Pokračování tedy příště.. Wink
Fletcher

PříspěvekZaslal: 19.3.2008 10:58 st    Předmět: Citovat

Čus,
protože mám BTR 80 ve výhledovým plánu budu sledovat jak se popereš s "Pohodovou stavbou..." Smile

Držím palce
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukáš

PříspěvekZaslal: 19.3.2008 13:38 st    Předmět: Citovat

Very Happy na pohodu zapomeň Very Happy

(pokračování až příští týden, až trochu zmenším fotky..)
Darktime

PříspěvekZaslal: 19.3.2008 18:31 st    Předmět: Citovat

Už několikrát jsem se rozmýšlel, že ho taky postavím, ale mám bobky, tak se ukaž, budu sledovat Smile
vojta80

PříspěvekZaslal: 20.3.2008 0:12 čt    Předmět: Citovat

jj, to byl můj první polský model, jsem zvědav, jak jsi postupoval... Smile Shocked
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
terenkoza

PříspěvekZaslal: 20.3.2008 11:44 čt    Předmět: Citovat

ja sa s tym tiez pasujem Razz

http://www.papierovemodelarstvo.sk/forum/viewtopic.php?t=1876

btw mate niekto na to navod v cestine ??
Cezi

PříspěvekZaslal: 20.3.2008 13:12 čt    Předmět: Citovat

já ho mám...ale je to takové zkrácené...
Lukáš

PříspěvekZaslal: 25.3.2008 8:59 út    Předmět: Citovat

Model byl vydán v roce 2002, ale již v té době se jednalo o reedici (nova edicja). Dlužno podotknout, že původní kamufláž, byť také ?modelikovská?, byla podle mě určitě atraktivnější. BTR-80 patřil mezi první polské modely, které jsem si před lety koupil a k tomu si neodpustím malé rýpnutí: Hlavním impulsem pro nákup tehdy byl ?Návod v češtině? inzerovaný na internetových stránkách jistého českého prodejce; návod však nebyl, přes opakovaná ujišťování, nikdy dodán. Přitom i v aktuální nabídce na internetu je návod v češtině stále zdůrazňován. Jojo, asi taky způsob jak zajistit vyšší prodejnost méně atraktivního zboží. Buď jak buď ani s originálním návodem v polštině se autoři moc nevyznamenali ? podrobně je popsáno pouze sestavení kol a jejich zavěšení.

Ale zpátky k modelu. Barvy jsou klasické ?modelikovské? bez jakékoli patiny. Provedení kamufláže není sice tak nesmyslné jako např. u BT-2 , nicméně na některých dílech na sebe jednotlivá barevná pole nenavazují. Interiér není zpracován vůbec. Průlezy nad pracovištěm řidiče a velitele je sice možné otevřít, nikam ale nevedou. Přestože rozsah 15 stran je větší než u [url=http://papirovemodelarstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=2040]?ótéčka?[/url], výsledek je o poznání chudší.

Naposledy upravil Lukáš dne 30.4.2011 8:29 so, celkově upraveno 1 krát.
Lukáš

PříspěvekZaslal: 25.3.2008 9:09 út    Předmět: Citovat

Jak jsem již předeslal, stavba vůbec nebyla bez problémů. Zásadním zádrhelem byla už kostra (byť do sebe její díly zapadaly krásně), která je tak o 2 - 3 mm nižší a minimálně o 5 mm delší než potah korby; střední díl kostry (díl K5) je ještě delší. Vzájemně neseděly ani otvory ve střeše a na dně korby ani tvar předního a zadního čela.

Problémy působily také blatníky, kryty výfuků, střílny, kola (běhoun je tak o 2 - 3 mm delší, vzorek naopak nejméně o 6 mm ? záleží na síle podlepení ? kratší a musí se dodělat) atd. atd. Další výčet by byl asi zbytečný, je toho hodně a moc. Wink

Ještě bych se mohl v krátkosti zmínit o závěsech kol. Po prvotním (a musím se přiznat že i povrchním) přečtení návodu jsem myslel, že kola předních dvou náprav jsou řiditelná, v čemž mě utvrdilo i pár fotek z netu. Při stavbě jsem však zjistil, že realita je jiná. Řízení je zpracováno tak, že kola lze zalepit vytočená na jednu nebo druhou stranu, ale napevno. Byť funkční řízení by nebylo zas až takový problém (úpravy stávajícího by nebyly složité), ale v této fázi stavby jsem nepřišel na to, jak spojit všechna 4 kola, aby se zatáčela stejně, a hlavně jak toto zařízení nacpat do již kompletně slepené korby. Prořezat by se musela nejen korba, ale i 1 mm kostry na každé straně a navíc i díl kostry vedený středem vozidla. Takže nakonec jsem kola zalepil napevno (jak to ostatně zmiňoval návod). Pokud tedy někdo budete chtít kola řiditelná, myslete na to již od začátku stavby.

Celkové zhodnocení modelu ? z dnešního pohledu asi nic moc. Množství detailů pokročilého modeláře pravděpodobně neuspokojí (osobně moc nesdílím názor ?detaily si udělej sám?), model by spíš byl ?vhodný pro začátečníky a mírně pokročilé?, tomu však neodpovídá množství nepřesností. S ohledem na předchozí vesměs velmi dobré zkušenosti bych od autora Waldemara Rycharda rozhodně očekával víc. Dlužno podotknout, že moje hodnocení je poplatné současnosti bez ohledu na dobu vzniku modelu.

Naposledy upravil Lukáš dne 30.4.2011 9:05 so, celkově upraveno 1 krát.
terenkoza

PříspěvekZaslal: 25.3.2008 11:20 út    Předmět: Citovat

seva, to uz mas hotove?? ako dlho ti trvalo od prveho zastrihnutia az do konca ?? vyzera to fajn Razz
zrzek
Moderátor

PříspěvekZaslal: 25.3.2008 18:31 út    Předmět: Citovat

to Lukáš: co se týká překladu polského návodu do češtiny, tak já jsem tenhle model u Tebou zmiňovaného "nejmenovaného internetového prodejce" také zakoupil. O ten český překlad návodu stačilo požádat a byl mi obratem bez problémů zaslán e-mailem.
Cezi

PříspěvekZaslal: 25.3.2008 19:51 út    Předmět: Citovat

no pánové vypadá to,že ten nejmenovaný internetový prodejce to asi děla tak trochu "naschvál" protože mě se stalo to stejné .. a taky mi byl obratem poslán....a zpět k modelu...hodně moc pěkny...byl bych rád kdyby se mi taky takhle povedl...ale ještě ho nechám nějaký čas uležet... Smile
zrzek
Moderátor

PříspěvekZaslal: 25.3.2008 20:05 út    Předmět: Citovat

Jestli to třeba nebude tím, že si ten překlad nechal vyhotovit a zaplatil za něj. Proto nechce aby byl šířen podloudnou formou.
martanek41

PříspěvekZaslal: 25.3.2008 20:23 út    Předmět: Citovat

Hodně čistá práce Exclamation
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika / Heavy vehicles, trucks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: