Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Modelová věrnost - diskuse
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> POZOR, přihlašte se na nové fórum zde: http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/index.php
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Co že to děláme?
Lepíme vystřihovánky?
42%
 42%  [ 24 ]
Stavíme modely?
57%
 57%  [ 32 ]
Celkem hlasů : 56

Autor Zpráva
hank

Bydliště: přes víkend Doksy u Mácháče, v týdnu Litovel na Hané, občas celý svět :-)

PříspěvekZaslal: 7.12.2007 18:44 pá    Předmět: Citovat

Standa F. napsal:

citace:
Při hodnocení laickým divákem i rozhodčím se bere především v potaz, zda je předmět kvalitně postaven, až sekundárně pak, zda se do detailu podobá předloze.

No, a tohle bude asi to, čím jsem ?šmrncnutej? já, protože železniční modeláři kladou na modelovou věrnost i na řemeslné provedení stejný důraz.

Jinak pochopitelně i oni rozlišují. Nemá smysl diskutovat o vozidlech a návěstidlech - ta musí být vždy modelově věrná. Např. u drážních staveb (mosty, tunely, žel. spodek - náspy, zářezy apod.) se respektuje vlastní tvořivost modeláře, avšak s jednou velkou podmínkou: Musí se řídit zásadami toho oboru. Tj. nemusím modelovat konkrétní tunel nebo most, ale musím se i v modelu řídit zásadami mostního nebo tunelářského stavitelství.

Příklad: Nad tunelem vždy musí být nadloží aspoň dvakrát takové výšky než je výška tunelu. Nelze-li to dodržet, na skutečné dráze nebude tunel, ale zářez. I v modelu na takovém místě postavím zářez (a mnozí to nedělají, protože co by to bylo za kolejiště, kdyby tam nebyl tunel, že...)

Jiný příklad: Když chci modelovat ocelový most podle své fantazie, musím vědět, jak dlouhý může být třeba příhradový nosník, aby mi nespadl. To už je těžší (každý nosník se navrhuje zvlášť pro konkrétní most), ale můžu si vzít za příklad konkrétní most. Třeba most v Červené (obdélníkový příhradový nosník se střední mostovkou) má 3 pole asi po 70 metrech. Klidně můžu postavit model mostu z jednoho nosníku této konstrukce dlouhý 70 m bez pilířů. Takový most sice třeba nestavím podle konkrétního vzoru, ale bude modelově věrný a rozhodčí mi ho akceptují, protože při stavbě modelu byly dodrženy zásady konstrukce mostů. Ale kdyby měl mít 120 m, potřebuju aspoň jeden pilíř, jinak mi spadne. A když ho postavím bez pilíře, vysmějí se mi.

Když jsem stavěl pro své poslední kolejiště model mostu s parabolickým betonovým nosníkem, taky neměl konkrétní vzor. Parabolu jsem si nakreslil s pomocí počítače (dost dlouho mi trvalo stanovení jejích parametrů, protože jsem je nejdřív nahazoval víceméně zkusmo... přece jen nejsem mostař) a rozměry jsem použil ale opravdu jen velmi zhruba podle konkrétního mostu u Telgártu na slovenské trati Brezno - Margecany. Přesto se domnívám, že most byl modelově věrný.

Takže když mluvím o modelové věrnosti, mám na mysli tohle.

zdraví
hank
B@F

PříspěvekZaslal: 7.12.2007 20:59 pá    Předmět: Citovat

Zajímavé dělení. Já jsem si vždycky myslel, že vystřihovánka je takové to placaté, co když vystříhám a slepím, tak z toho vznikne model Smile . Takže v anketě nehlasuju.

Jinak můj styl lepení vypadá zhruba takhle: když někde vidím možnost vylepšení a vím, že to nebude moc pracné, tak si to vylepším. Shodu s originálem řeším jenom v případě, že náhodou narazím na nějaké podklady - pokud nenarazím, dělám to tak, jak se mi to líbí a jak mi to připadá, že by to asi tak mohlo být: vyřezání "vzduchu" mezi loukotěmi kol, schody z vrstev místo původní pruhované šikmé plochy, vyříznutí a zasklení okýnek a zevnitř černý papír, polepení zrcátek kovovou fólií atd. atd.. Tedy takové ty drobné "efekty", které původní vystřihovánku o kousek přiblíží realitě, ale dokonalou maketu z ní neudělají.
A je mi to celkem jedno Cool .
Bassmimouš

PříspěvekZaslal: 7.12.2007 21:40 pá    Předmět: Citovat

Prostě si jen tak dělám radost a relaxuju. Ať vystřihovánka nebo model, pořád je to jen a jen koníček. Nic víc, nic míň. Aneb když nejde o život tak jde o ...... . Smile
Milan

PříspěvekZaslal: 8.12.2007 12:24 so    Předmět: Citovat

Ako sa hovorí u motorkárov, cesta je cieľ. Hotový model je taký príjemný bonus na koniec.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Daniel

PříspěvekZaslal: 8.12.2007 12:38 so    Předmět: Citovat

Mé chápání zmiňovaných pojmů naprosto výstižně popsal B@F. Wink
mech1
Administrátor

PříspěvekZaslal: 1.1.2008 18:01 út    Předmět: Citovat

cesta je cíl

Todle se mi moc líbí! Jsem vyléčenej RC leteckej a automobilovej modelář. V dnešních dnech je nablejskaná karoserie se spoustama detailů, či model co startuje ze země z podvozku a přistává na něj nazýván maketa. Sklidil jsem za ně spoustu posměchu, že se jedná o chromej model apod.

Dnes je v kurzu výkon. Lexanova karosérie, kterou někdo vlije do škopíku vod brambor, zevnitř ji stříkne a naplácá polepy, aby připomínala nějaké auto. Jaké je vcelku jedno, jde o rychlost, skoky, jumpy apod.
Dnes se lítaj gumáci. Tah motorů několikrát převyšuje hmotnost letadla. I když uříznete z polystyrenu čtverec, bude to lítat. Stavění z balzy je minulostí a když, už to koupíte hotovej model a doma ho jen složíte.

Časem sem přišel na to, že mě baví stavět makety. Ta doba stavění je super. Lítání a ježdení autem už je nuda.

A papír? No přece cesta je cíl! Někdy stavím jen co je v sešitu, jindy stáhnu špíďovu kabinu a vyřežu vzduch. Někdy si přečtu o předloze, někdy ne.
Co teda dělám? Kloním se k praguemodels. Dle svého názoru dělám model, který se někdy stane polomaketou. Možná se časem propracuju k maketě, ale když ne, tak se prd stane Smile

P.S. - nehlasuju, pro mě není správná odpověď
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mech1
Administrátor

PříspěvekZaslal: 3.1.2008 15:01 čt    Předmět: Citovat

Musím přiznat, že mi to nedalo a dost dlouho jsem nad tím přemýšlel. Dospěl jsem k nějakému závěru a chci se s vámi o tu myšlenku podělit.
Dle mého skromného názoru papírové modelařství směřuje k rozdělení na dva tábory:

1. sešitová stavba tzv. sešitovka, což jsou modely stavěné a hodnocené tak, jak je známe ze soutěží. Tedy klasická stavba ze sešitu vystřihovánky, s drobnými úpravami, retuší apod. Plasťáci tomu říkají krabičková stavba.
Termín sešitovka nikomu nevnucuji, ale snažili jsme se na skype chatu přijít na něco, co by to lépe charakterizovalo než krabičková stavba a todle je jediné slovo, co nás napadlo. Ale zas mi přijde velmi trefné.

2. vlachov aneb nám známé uskupení, které nejen že přebarvuje celý model, ale doplňuje ho o neuvěřitelné množství drátků a jiných nepapírových věcí a dost často děla komplet svoje díly.
Výsledek je v některých případech od plastu k nerozeznání s tím rozdílem, že základem je papír a tedy je model daleko méně finančně náročný.

Co z tobo pro mě plyne? Rád bych byl vlachov, ale udělat takový model chce i cit pro umění, barvy, dynamiku světa apod.
Umělecké sklony nemám a navíc mě barvení šílěně nebaví. Barvy na retuš mi míchá žena, protože toho sám nejsem schopen. Takže i když bych jednou chtěl dělat krásná diorámka jako živé, stejně se dostanu jen na úrověň řemeslně dobře odvedené práce v podání sešitovky.

Otázka je, jsem snad pro vás horším papírákem? V mých očít to tak není, jen se věnuju jinému směru ...

P.S. - Snad se jednou dočkám a budu mít možnost si koupit Temperu v tubě s přesným číslem odstínu, tak jako plasťaci od různých výrobců. To by mi totiž strašně usnadnilo život, kdyby výrobce nabízel ke svým vystřihovánkám sadu VŠECH barev na modelu se vyskutjícíh v tubách, za rozumný peníz bych zcela určitě neváhal si je koupit a zjednodušit si už tak těžký život s retuší.
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 3.1.2008 18:09 čt    Předmět: Citovat

mech1 napsal:
...Otázka je, jsem snad pro vás horším papírákem?...

Nač si kladeš takovou otázku? Když někdo baští mrkev a druhej kedlubny, je snad kvůli tomu horší?
Ty dva tábory - v zásadě to tak je, i když praktický význam jejich označení a definice nemá. Kde je hranice mezi oběma? Současná pravidla CPM umí ohodnotit oba tábory, ovšemže ten druhý hůře - u koule bláta se nelze dopátrati některých operací, které dělají papírařinu papírařinou.

A plasťáci? Niesme ako oni! Cool Díly - mají z fabriky. Odstíny barev - mají z fabriky. Tím se právě odlišujeme - díly vydupeme ze země (z rovného papíru) a barvy stvoříme ze základní duhy. Papírařina je mnohem tvořivější.

Sám jsem plast kdysi dělal a dodnes si sem-tam koupím historickou krabičku z dob mého dětství - nostalgické "tuzexové" věci staré 30-35 let. Ale ve srovnání s krásně potištěným papírem plast silně prohrává.
Kuba78

PříspěvekZaslal: 3.1.2008 21:28 čt    Předmět: Citovat

no myslim ze dost z nas delalo kdysi plastikace, me nevyjimaje. a s tema barvickama - neska sem byl v MPMku kupovat barvu na pneu, koupil sem gunze a pritelkyne mi este koupila u pecky agamu.. a jak tak koukam na ty vsechny vecicky co tam kuci plastovy maj, tak sem si uvedomil ze se k nim vlastne stejne posouvame at uz stavime sesitovku nebo vlachov - skalpely, brousitka, jemny stetecky, molitany, barvy, redidla.. takze uz jen ta strikaci pistole chybi.

ad RC modely - neves hlavu mesaku, tam uz se to davno rozdelilo na letace a stavece - ja sem kuprikladu letac bo nemam cas, ale jezisek mi prines Tiger Motha z rozsypu takze uz se tesim na to jak budu delat balsovy sprusliky.. nejkrasnejsi letadlo je takovy kterymu prosvitaj pres potah zebra Smile
kiwiisek

PříspěvekZaslal: 3.1.2008 23:19 čt    Předmět: Citovat

taky jsem dělal plasťáky..ale jak píše MECH1-to zrození tvaru z rovnýho papíru Wink to prostě nic nepřekoná..
a máme to daleko těžší Wink
držet geometrii
čistotu práce
trefit odstíny na retuš hran
srovnávat časovou náročnost taky nemá cenu
počet dílů Wink
atd............
numi
Moderátor

PříspěvekZaslal: 4.1.2008 0:23 pá    Předmět: Citovat

Stačí si přečíst reakci plasťáků kde bernie prezentoval provokativně svého Kraze. Jejich reakce byly nadmíru sympatické. Laughing
Nevím jestli ještě to vlákno na plastikovém fóru ještě existuje. Cool
wedge

PříspěvekZaslal: 4.1.2008 1:21 pá    Předmět: Citovat

Mno já osobně se snažím dostat na co nejvyšší uroveň "vlachov" . Jsem totiž hnidopich a i když to odemne bude znít hrozně...vesmírné modely typu : sputnik 3 z abc , Saljut-progress-sojuz , bych prostě už nelepil...nemá to význam pro někoho kdo chce realistyčnost. Ale zakopanej pes je v tom, že když jsem byl děcko , tyhle modely pro mě byly vrcholem dokonalosti...
Ze začátku je asi 90% sešitářu (bo jak to bylo Very Happy) ale myslím že čim dýl člověk model lepí, tim spíš si nějakej ten dráteček nebo folii přidá Smile (samo že se nepočítá modelář lepící něco za určitym cílem - třeba například slepit model "čistě" ze sešitu)
Někdy je škoda krásných modelů , které mají někde blbou(hnusnou , nehodící-se) texturu a člověk jí tam nechá jen kvuli hodnocení... Rolling Eyes
Vzhled modelu to shodí...ale model samotný je postaven na jedničku a třeba bude vyhrávat Smile
kiwiisek

PříspěvekZaslal: 4.1.2008 10:14 pá    Předmět: Citovat

kde teda jsem já? Wink Mechu1?
lepím sešitovku,používám lepty,dráty,nitě,špejle,retuš..
ale NEPŘEBARVUJI celý model Exclamation
áááááááá..já to věděl Rolling Eyes moje duše bloudí mezi dvěma světy Confused

pro NUMI
to vlákno tam ještě je Laughing
Kuba78

PříspěvekZaslal: 4.1.2008 10:33 pá    Předmět: Citovat

proc se za kazdou cenu snazit porad skatulkovat a kategorizovat.. proste kazdy stavi model jak se to libi hlavne jemu, ne?

Naposledy upravil Kuba78 dne 4.1.2008 17:00 pá, celkově upraveno 1 krát.
Mrzout

PříspěvekZaslal: 4.1.2008 15:21 pá    Předmět: Citovat

mech1 napsal:
... papírové modelařství směřuje k rozdělení na dva tábory ...
... kdyby výrobce nabízel ke svým vystřihovánkám sadu VŠECH barev na modelu se vyskutjícíh v tubách...

1) Podle mě se ty dva tábory vytvořily samy.
Jde jen o přijetí a pravidla.
Respektive o to " chci se někam zařadit?"

Co se týká mě, jsem klasik ( hlavně po ránu...) baví mě doplnit model o své zpracování některých dílů či doplňků, ale zásadně nepřebarvuji celý model.
Pokud to někdo umí, přeji mu to.

2)Tak tohle je také můj problém, ale netrápím se tím.
Plasťáci mají spoustu vylepšení, ale jen někteří toho umí využít.

Jen můj postřeh z tohoto fóra poslední doby: neuvěřitelně přibylo "vlachovců"
Mě to nevadí a v určitém směru to vítám (ale nenapodobím), ale neodradí to ostatní od příspěvků? nějak se množí hlášky o zahazování nůžek a rozlévání herkulesu.
Co rozdělit fórum na příspěvky " klasika a Vlachovci" ? možná blbý nápad a selekce, ale jen mě to napadlo při prohlížení příspěvků.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> POZOR, přihlašte se na nové fórum zde: http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/index.php Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

Přejdi na: