Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Modelová věrnost - diskuse
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> POZOR, přihlašte se na nové fórum zde: http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/index.php
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Co že to děláme?
Lepíme vystřihovánky?
42%
 42%  [ 24 ]
Stavíme modely?
57%
 57%  [ 32 ]
Celkem hlasů : 56

Autor Zpráva
Vojta Č.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 6.12.2007 12:29 čt    Předmět: Modelová věrnost - diskuse Citovat

hank napsal:
Mozna by stalo za to nekde jinde nacit tema modelove vernosti a taky otazku, jak i nadale udrzet otevreny a demokraticky charakter teto diskuse a zaroven se vyhybat zbytecnym slovnim prestrelkam.

Tohle mi přijde jako docela dobrý nápad, padlo to u Bassmimoušova diorámatu s nádražím, a sám jsem se s tím trochu zabýval u mého Caudronu, tak bych to zkusil otevřít:

Question Lepíme vystřihovánky nebo stavíme modely?
Question Máme čas / chuť / prostředky prolézat všechny možné a dostupné zdroje informací (a že jich je), abychom měli dokonale podložený každý dílek, který tam nalepíme? A jsme schopní, když zjistíme nesrovnalost, v každém případě ten model opravit, aby byl správně? Nebo budeme lepit jen správné modely?
Question Je v modelu možná nějaká licence, zkratka, zjednodušení? Je možné uhnout od reálnosti proto, že to bude vypadat líp / půjde to vymodelovat / vejde se to do průměrného pokoje?
Question Co když je špatně už ta vystřihovánka nebo její část?

Za mně:
Idea Spíš lepím vystřihovánky, přiznávám. Jsem rád, když se mi povede urvat čas na lepení. Snažím se najít na internetu aspoň fotky toho, co lepím, což zrovna v případě WWI letadélek docela jde, ale snažím se si s nimi moc nekomplikovat život (u Caudrona jsem malinko předělával motor, ale ne gondolu, přestože z té vystřihovánky vypadá DOST jinak než na fotkách Embarassed )
Ta zkratka/licence mě napadla, když vidím ty miniboxové krajinky a jejich poloměry zatáček, stoupání silnic a podobné nereálnosti, které na druhou stranu můžou vypadat docela koukatelně a při dodržení poloměrů, křivostí a sklonů se nemusí vejít na zamýšlený formát.

K diskusi mě napadly (a byly mi napadnuty Laughing ) následující stavby:
Bassmimoušovo nádražíčko Tady to začalo - to je to dilema, jestli věcně správný model nebo nepodložená vystřihovánka pro potěšení.
Martinův skanzen "Elegantní" řešení problémů s prostorem - když jsem to viděl poprvé, přišlo mi to jako ten pravý skanzen - domky vytržené z kontextu a přenesené do nového.
MAZ Romana V. Extrém - postavit podvozek proto, abych na něm demonstroval, jak je špatně a vedle něj postavit svůj nový lepší Twisted Evil
Miniboxové krajinky To je k těm krajinářským nereálnostem...
S trochou neskromnosti mé létadlo A moje rovnání s tím, že realita, potvora jedna, moc neodpovídá tomu, co mám pod nůžkama Smile

No flame, pěkně prosím.
Jirka Č.

PříspěvekZaslal: 6.12.2007 12:40 čt    Předmět: Citovat

Tohle taky pořád řeším. než do toho stříhnu, tak se zpravidla snažím sehnat i co nejvíc podkladů a pokud to jde, tak se snažím dávat i odkazy do svých vláken, aby případný další stavitel už nemusel tolik hledat. Zatím jsem se nesetkal s vystřihovánkou, která by byla úplně přesně podle originálu, proto vždycky začnu dělat nějaké úpravy a začíná se mi to vymykat z rukou, snažím se ale najít rozumný kompromis mezi tím, aby se to co nejvíc podobalo originálu, ale já se u toho nezbláznil. Protože postavit dva rámy jako Roman V., tak na to nervy nemám... Takže já se motám někde na půl cesty mezi vystřihovánkou a modelem Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman V.

PříspěvekZaslal: 6.12.2007 12:40 čt    Předmět: Citovat

Když se jedná o mé modely, tak se snažím sehnat si vše o daném modelu a podle dostupných informací stavím své modely. Zákon schválnosti ale praví, a platí na 100 %, že po postavení modelu se najdou lepší a kvalitnější podklady a to už ale potom model nepředělávám. Možná až jednou si ho postavím znovu, ale je toho moc co bych si chtěl postavit.
PS: Koketuji s myšlenkou znovu postavit Marder v jiné kamufláži a s jiným kanonem.
jozkin
Moderátor

PříspěvekZaslal: 6.12.2007 12:55 čt    Předmět: Citovat

Ja lepim vystrihovacky, nejak nemam schopnosti kreslit si vlasne diely. Teraz sice prerabam T141 na T111, ale to sa skor snazim zistit, ci existovalo vozidlo, ktore vyzera ako mnou zamyslany vysledok.

... normálne je vlastniť (viac) originál(ov)
Lepím preto, že ma to baví, tak ako ma to baví a to, čo sa mi páči.
pawell

PříspěvekZaslal: 6.12.2007 13:47 čt    Předmět: Citovat

osobne doufam v modely... pravda je, ze na letadla neni az tak problem se shanenim materialu a navic moje tempo stavby uz nejaky ten den sem tam fakt neohrozi... Smile

(\__/) zZZzzZZzzZZZZ
(='.'=)
(")_(")
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czbrasi

PříspěvekZaslal: 6.12.2007 14:54 čt    Předmět: Citovat

Osobně se snažím (v rámci možností vystřihovánky a času) se co nejvíce přiblížit předloze. Mnohdy je to i nemožné bez brutálních změn ev. kompletní rekonstrukce stříhačky. Na to nemám ale ani čas, ani technické možnosti a mnohdy ani chuť.

Konkrétní příklady:
*Sdkfz 250,251 od GPM - motor nepodobný předloze - co s tim? (přidal jsem trochu trubek a kabílků dle fotek, ale základ jsme neměnil). Pásy taky nejsou zrovna top, uložení kol taktéž neodpovídá, v interiéru chybí ovládání převodovky... Pokud se budeme striktně držet reálu tak tuhle stříhačku hodíme do koše. A přesto se prodává a lidi to staví, dokonce vítězí na akci CPM
*Tatra AV14 od PMHT a mnohokrát propíraný 10 válec (nechal jsem původní a taky žiju)
* Gaz 67-B Modelik - chybně umístěná přístrojovka - předělal jsem dle podkladů na prostředek (ale všimne si toho vůbec někdo???)
Roman V.

PříspěvekZaslal: 6.12.2007 15:17 čt    Předmět: Citovat

to CZBRASI: Přesně tak,kdo se na to cítí, at si úpravy udělá jaké chce.To, že si někdo udělané změny nevšimne, ale přece nevadí, já vím, že tam je a pro moji spokojenost to stačí. A modří vědí.
Beny

PříspěvekZaslal: 6.12.2007 15:31 čt    Předmět: Citovat

Me to prijde jako trochu zvlastni diskuze.

Vystrihovanka x model. Mohl by mi nekdo definovat, co je vystrihovanka a co model? A kde je hranice mezi nimi? Kdyz si to cosi koupim, je to vystrihovanka nebo model? Vse co stavime je zjednodusene a tvarove upravene. Nikdo nedela dokonalou kopii. Mozna jedine, co by se dalo rict je to, ze model ma konkretni predlohu a vystrihovanka ne? Ale jak verne musi byt zachycena, aby mohla byt povazovana za model? A kdy se stava vystrihovanka modelem?

Asi nejvice, rekl bych zalezi na pristupu lidi. Snazim se, v ramci svych moznosti, priblizit k predloze.-> delam model. Ale co treba u staveb (treba lidovky RV). Casto zobrazuji typ. Nemaji konkretni predlohu, ale z konkretnich predloh vychazeji. Co to je? Myslim, ze deleni vystrihovanka x model je nestastne.

A jinak? Jak jsem psal, zalezi na kazdem. Nekdo se snazi co nejvice priblizit realite, nekdo postavi to, co je natisteno a nekdo si to upravi tak, aby se mu to libilo nebo splnovalo jina kriteria. A myslim, ze kazdy obcas zabrousime do vsech techto moznosti, ne? A tak je to spravne. Kazdy stavi z jinych duvodu a tak posuzuje svoje dilo podle jinych parametru. Zalezi take na tom, pro co je model urcen.
Dar pritelkyni? Obavam se, ze oceni spise jinou vernost nez tvarovou.
Delam ucebni pomucku nebo konkretni auto, konkretni situaci? Tam je asi co nejvetsi shoda zadouci. Nebo alespon vyzdvizeno, co je realne a co ne. Ale kazdy ma tu hranici, co jeste povazuje za shodne nekde jinde.
Nesmirne si vazim prace Praguemodels a jeho studia materialu (je mi to blizke), ale ani on nemuze rict (vetsinou) ze se jedna o realitu. Da se rict pouze to, ze nic na modelu zjevne neodporuje nasim poznatkum o te dobe a situaci.

Zaver? Kazdy stavi to, co ho bavi. A tak se nekteri lide nad modelem shodnou a libi se jim a jine poburuje. Hodnoti jej podle jinych meritek.

PS: jak se tu odrazeji odstavce, abych vysel moderatorum vstric? (Jen tak mimochodem, v jadernych reaktorech je moderator zpomalovac. A to je take prava funkce moderatora. Tlumit vasne.)
TEO
Moderátor

PříspěvekZaslal: 6.12.2007 17:20 čt    Předmět: Citovat

Hezký den všem.

Slyšel jsem i názor, že vystřihovánka je: "POLOTOVAR"

Někdo tento polotovar nijak neupraví a spokojí se s celkem který stvoří z této vystřihovánky, a jiný zase dělá úpravy a vylepšení, snaží se tzv přiblížit realitě. Hlavně staví pro radost a své vlastní uspokojení....

A můžeme ještě dělit na modely, makety, napodobeniny atd atd. Takže si vyberte.
Kuba78

PříspěvekZaslal: 6.12.2007 17:55 čt    Předmět: Citovat

no ja predevsim zabijim svuj volny cas necim co me bavi a muzu u toho relaxovat. to esi na konci vyleze slepeny model nebo vystrihovanka se uvidi casem Smile ale fakt je ze vic casu stravit googlenim a stahovanim at mam k modelu pribeh nez samotnym rezanim, sem dost lenoch.

kazdy si musi vnitrne vybalancovat kde se bude pohybovat na ose kde krajni body tvori touha po dokonalem modelu a vlastni lenost kam az zajit pri jeho zpracovani.

osobne tento boj zazivam doma pri pohledu na stul, kde se mi vedle sebe vali Spitfire MkI od modeliku, Mk Vb Halinski a mezi tim vytisteny Merlin od Alese, nejaky ty walkaroundy a squadron signaly s detaily.. tedy rezat ci nerezat, a ktery? tot otazka.. zatim zodpovezena tim ze nejdriv musim dodelat LA a 971 at se mi tam furt nevali nedodelane
Tomys
Moderátor

PříspěvekZaslal: 6.12.2007 22:16 čt    Předmět: Citovat

Lepím vystřihovánky. Mě stačí jak to je. pokud mám náladu něco přidat, tak to přidám. Jelikož se soustředím většinou na sci-fi, tak u mě není problém dodržet nějakou podobu s předlohou. U vetřelců tolik dokumentace není. Lepím pro radost a ne pro porovnáváni nesmyslných detailů.
Pokud ale někdo vytvoří model, či maketu, tak to moje srdéčko potěší. Je radost na to koukat. Já na to nemám, tak se spokojím se základem.
Ale čím víc luxusních modelů tím víc mě to bude hecovat taky přitvrdit.
Go 52 Go Twisted Evil
praguemodels

PříspěvekZaslal: 7.12.2007 3:08 pá    Předmět: Citovat

me nazory na tuto otazku jsou asi znamy ale rad bych uvedl jedno - rozdelovat modely se da ale podle me (ted za to budu souzen jako pan chytry) pouze na modely a makety. nekde kdysi jsem cetl definice stupnu pro auta ale asi by to mohlo platit obecne tedy:

Arrow maketa - model kopirujici presne se vsemi detaily v presne danem meritku urcenou predlohu

Arrow polomaketa - model kopirujici presne se vsemi detaily v presne danem meritku urcenou predlohu s tim ze nektere rozmery jsou pri prepoctu na vzor neodpovidajici z duvodu konstrukcnich ci vyrobne materialovych. Tyto odchylky vsak nesmi presahovat toleranci 4% rozdilu rozmeru.

Arrow model - zmensene zobrazeni objektu vzhledove pripominajici danou predlohu bez presneho dodrzeni rozmerovych parametru

Z toho mi teda plyne ze kazdy stavi model a pokud ma nekdo dobrou vytrihovanku tak stavi maketu.

Ale vsichni tady delaji modely... teda podle me
Lukáš

PříspěvekZaslal: 7.12.2007 12:25 pá    Předmět: Citovat

Opět Wink v zásadě souhlasím s Benym.

Rozdělení model x vystřihovánka je podle mne naprostý nesmysl. Chybí jakákokoli přesná definice pro rozlišení. Podle obecného vnímání významu slova "model" přitom je modelem i ten nejjednodušší minibox sestavený z jednoho kvádru. Jako vhodnější bych viděl z množiny modelů pouze vyčlenit (jasně definované) makety, jak uvádí praguemodels.

Lepím pro radost a relax po celodenním vysedávání v kanclu, na soudech atd. A chci mít radost, jak mi to "roste" pod rukama a že zas něco novýho přibylo do vitrínky. Půl roku hledat po všech čertech podklady a pak vytvářet vlastní díly není pro mě - ve Photoshopu si maximálně dokážu upravit fotky a ručně bych možná ještě zvládnul narýsovat řez krychle, ale nic víc. Proto modely tuním jen málo. V postatě se držím toho, co mi autor naservíroval - kvůli tomu kladu důraz na zpracování autorem a hlášky typu "doplňky ať si každý udělá sám" neuznávám..

S ohledem na význam toho slova ale LEPÍM MODELY, i když jim možná někdo chce "nadávat" do vystřihovánek.. Twisted Evil
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 7.12.2007 17:50 pá    Předmět: Citovat

Pokusy o definici papírového modelu či vystřihovánky byly předmětem e-mailových válek už v dřevních dobách CPM před mnoha lety - pochopitelně bez jednoznačně a obecně přijatého výsledku. Vašek68, MiG či Vítek-Víťa Maryška by mohli vyprávět romány Cool.

S odstupem času vím, že to je fuk. Nemá smysl se pokoušet o podobnou definici - nijak totiž vaši práci na modelu/vystřihovánce neposune. Posune vás pouze vaše stoupající zručnost a nové nápady. Při hodnocení laickým divákem i rozhodčím se bere především v potaz, zda je předmět kvalitně postaven, až sekundárně pak, zda se do detailu podobá předloze.

Celkově se přikláním k volné, širokohraniční a dávné definici Vaška68, že vystřihovánka znamená vystřižení a slepení vytištěného kousku bez dalších úprav a papírový model je pokus o dotvoření papírového výrobku co nejblíže předloze.

A drobnička na závěr - Vítek mi nedávno citoval svého kamaráda, co staví autodráhové modely aut, tedy jezdící stroje: Papírový model je onanie. Teprve když to opravdu jezdí, je to ono!!! Cool
bernie
Administrátor

PříspěvekZaslal: 7.12.2007 18:03 pá    Předmět: Citovat

A populace se deli na ty, co to delaji a co se za to stydi..... Very Happy
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> POZOR, přihlašte se na nové fórum zde: http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/index.php Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: