Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký je váš názor na zásahy moderátorů do tohoto fóra?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> POZOR, přihlašte se na nové fórum zde: http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/index.php
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

jaký je váš názor na zásahy moderátorů do příspěvků?
souhlasím, je to záslužná práce
75%
 75%  [ 62 ]
nesouhlasím, je to diskriminace nás přispěvatelů
13%
 13%  [ 11 ]
je mi to jedno
10%
 10%  [ 9 ]
Celkem hlasů : 82

Autor Zpráva
mech1
Administrátor

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 11:43 pá    Předmět: Jaký je váš názor na zásahy moderátorů do tohoto fóra? Citovat

Slovní přestřelky posledních dní mě donutily trochu se zamyslet. Předem říkám, že mám určité zkušenosti z jíných fór a dřív nebo později všechny končí obrovským množstvím příspěvků, v kterých se nedá nic najít, nikoho to ani nebaví, takže se množí dotazy ty samé pořád a pořád dokola, což otravuje ty, kteří fórum čtou denně ...
Tomu to stavu bych se rád vyhnul a z postu, který se ke mě vlastně dostal omylem, když fórum spadlo díky poničenné databázi a pak díky nájezdu spamerů, se to snažím nějak ukočírovat.

Podařilo se mi ukecat skupinu dobrovolníku, kteří to stejně jako já, hodiny týdně dělají zadarmo z vlastního osobního volna, aby nemuseli lepit . Společně se snažíme fórum udržet v takových kolejích, aby spíš než "tlachárnu" představovalo spíše portál s články.
Souhlasím s tím, že diskusní fórum na to není ideální a mám už v hlavě pár nápadů na řešení, ale zatím nic hmatelného.

Jednotlivé moderátory sekcí nemusíme představovat, bystrému oku na titulní stránce neujde, kdo se o jakou kategorii konkrétně stará.
Spíš bych chtěl představit postupy a metody, které používáme, aby jsme odkryli něco, čemu se tu všeobecně říká "cenzůra":

Arrow V každé kategorii je prvním příspěvkem obsah. Ano může se zdát, že to je vlastně vidět ve výpisu vláken z dané kategorie, ale ten seznam opečovávají moderátoři, řadí modely do různých oddílů a dávají tak přehled, který se z výpisu nedočtete.

Arrow Sjednocují názvy příspěvků, aby se v nich dalo ihned orientovat a všechny vypadaly stejně dle vzoru:
přesný název modelu / vydavatel, volitelně autor / měřítko / volitelně (beta, paralel, prvostavba)
Stug III Ausf A / GPM / 1:25
Tatra 815 - 7 EOR89 ponton / losllanos / 1:25 / vlastni vývoj

Arrow Promazávají příspěvky u dokončených modelů tam, kde poslední příspěvek u vlákna je starší 2 a více měsíců. Ano to je ta cenzůra, ale touto činností právě vznikne vzhled připomínající článek, bez tleskačů, dotazů kde se to dá koupit apod. Samozřejmě zůstavají fotky, postup stavby a dotazy týkající se postupů, řešení, chyb, nápadů apod.

Arrow Editování příspěvků už při jejich čtení. To je cenzůra číslo 2. Jedná se vpodstatě o úpravu přispěvků dle návodu Jak správně psát do fóra, aneb formátování příspěvků, který je průběžně doplňován. Ano je to svým způsobem buzerace, ale bereme každý váš příspěvek, jako příspěvek do časopisu, takže to vlastně není nic jiné než korektura.
Do toho spadá i kontrola umístění a obtékaní obrázků, na kterou ale jěště není sepsán návod.

Závěr:
Zmiňovanou práci neděláme pro osobních prospěch, zisk nebo dokonce pocit nadřazenosti. O všech změnách se radíme společně a hlasujeme o nich.
Naši práci bych nazval moderování anebo též korektura. Ale ohražuju se proti termínu cenzůra, diskriminace, normalizace a jiné podobné co mi chodí zde na fóru anebo do soukromých zpráv.

Otázka je, važíte si takové práce, chcete jí, pomůžete nám v ní tím, že si přečtete pravidla a budete je dodržovat, aby tak vzniklo méně práce pro nás?
Anebo je vám zcela jedno, jak naše fórum bude časem vypadat?

Díky
Váš Admin a tým moderátorů
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta Č.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 14:48 pá    Předmět: Citovat

Zkusím to nějak na přeskáčku zformulovat, co mě napadne...
Moderátoři rozhodně jo, jinak se utopíme v nesmyslech. Mohlo by to být ještě hustší, znám pár fór, kde moderátoři rozhodně nešetří zámky Smile
Obsah jako první příspěvek každé kategorie je dobrej, na druhou stranu si tím moderátor přidělává dost práce... Ale je to užitečný, zvlášť když je kategorie přes víc stránek. Přehled - jak u kterého moderátora, jak ve které kategorii.
Jednotné názvy příspěvků - tady úplně nevím, v kategoriích asi jo, jinde bych po tom tolik nešlapal... Ale jo, pomáhá to orientaci, proč ne.
Promazávání vláken - tady si taky nejsem jistý. Tady bude muset být moderátor dost opatrný, protože vymýšlet, který příspěvek to někam posunul a který ne, to bych teda dělat nechtěl. Navíc není tak složité nechat někde reakci na něco už smazaného, která pak nedává smysl... Ale jo, budu vám věřit Wink
Editování příspěvků - tohle už bych si bral, být opravený, osobně. Tohle je fórum, NE časopis. Takže pravopisné chyby jsou každého věc. Když to není vyloženě nutné (příspěvek nějak rozkládá layout fóra), asi bych to nechával. Ať dělá každý pitomce sám ze sebe. Nemyslím, že by moderátor měl fungovat jako korektor nebo redaktor. Od toho jsou časopisy.
Závěr - děláte to dobře, ne že ne. Bez vás by tu byl pěknej brajgl. Pravidla nejsou tak děsná, aby se nedala dodržovat a práce budete mít tolik, kolik si jí sami naděláte.
Nejni zač
Vojta
Kuba78

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 15:58 pá    Předmět: Citovat

mesaku, s tim obsahem je to samozrejme ok, sjednocujici nazvy prispevku - celkem dobra vec, ordnung muss sein Smile

promazavani prispevku - no dobra, sou tam dve stranky tleskacu, ale podle me prace navic.. ja bych to nechal, polsti a nemecti soudruzi to tam maj taky.

editace prispevku - jak rika vojta, ne. at se to kazdy nauci sam. maximalne nejaky spatne umisteny obrazek napravit nebo tak neco.
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 16:06 pá    Předmět: Citovat

Vojto zareaguju na to promazávání vláken. Je to zdlouhavá věc, ale dá se to, PT jsem upravoval necelé 3 týdny a musel sem přečíst úplně všechno. Máš pravdu, že se občas v příspěvku objeví poznámka a tleskáč a nebo jiný blbiny a je to zakomponované do textu. Ten musím vzít a to podstatný tam nechám a zbytek smažu. Jde o to číst všechno a za pár hodin stihnu několik témat. Většinou to dělám když mám prázdniny.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pawell

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 19:06 pá    Předmět: Citovat

osobne teda musim rict, ze mi daleko vic vyhovuje koncept diskuzniho fora nez "portalu s clanky", tudiz je mi zejmena myslenka odmazavani prispevku dost cizi...

Obsah je samozrejme ok, nazvy prispevku v sekcich o stavbe ok, ale ty dalsi dva body uz jsou dle meho nazoru zbytecnost...

pokud ma byt vysledkem provozu fora moci mermo semtam nejakej "skoroclanek", proc ho tedy neudelat z nejakyho solidniho reportu, ale dat ho nekam kamkoliv jinam, pri soucasnem zachovani puvodniho threadu?

to same ctvrty bod, samozrejme nejaka kultura by byt mela, ale nechal bych to na kazdem - ano, vadi mi treba, ze treba Brzdic pise cesky jak prase (sorry, neni to mysleno zle), ale radeji 10 preklepu v kazde vete nez hardcore buzerace... Stejne tak s umistenim obrazku a podobnyma formalitama, nepripada mi, ze by ve stavajicim stavu byl nejaky zasadni problem... kultura na urovni prispevku do casopisu je proste udrzitelna jen za moc velkou cenu a - uprimne - v tom nevidim zadnou uzasnou vyhodu... A az po me nekdo bude chtit psat s diakritikou, papa Smile

(tento prispevek je asi vzorovym prikladem toho, jak by "prispevek do casopisu" nemel vypadat - trojtecky, mala pismena na zacatku vet, nespisovne koncovky, myslenky skoro bez ladu a skladu... Ano, venovat tomu misto deseti minut dvacet, dokazal bych to preformulovat, hlavni myslenky shrnout v nekolika vystiznych vetach a... ...anebo bych se na to proste vybodnul a nenapsal nic.)

(\__/) zZZzzZZzzZZZZ
(='.'=)
(")_(")
pawell

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 19:10 pá    Předmět: Citovat

jeste k Brzdicovi - editace postu TIMHLE zpusobem, tzn. odmazavani neceho zprostredku zpravy, a to za jakymkoliv ucelem, mi prijde uz opravdu hodne extremni - tady to vidim jednoznacne: bud post cely pryc a nebo se ho nedotykat vubec.

(\__/) zZZzzZZzzZZZZ
(='.'=)
(")_(")
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 19:59 pá    Předmět: Citovat

Možná máš pravdu Pavle, ale vem si třeba Stuga od Zdenka Krčmáře, tam byla debata snad na 3 stránky o české a moravské koruně, kecy naprosto o ničem a akorát mě to štvalo a určitě nejsem sám, no tak sem to promazal a až to bude někdo kdo chce informace o modelu číst, přečte si jen to podstatný plus něco okolo Wink
Myslím si že tohle opravdu nikomu vadit nebude. Wink
jenda.e
Moderátor

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 20:04 pá    Předmět: Citovat

pawell napsal:
...editace postu TIMHLE zpusobem, tzn. odmazavani neceho zprostredku zpravy, a to za jakymkoliv ucelem, mi prijde uz opravdu hodne extremni...

Mě ne,
Arrow Josef napíše: "Jé ty to máš ale krásně slepené" (to smažu, protože je to tam po dvou měsících zbytečné)
Arrow Karel pak napíše: "Souhlasím s Pepou. Mimochodem u toho pravého horního kolečka je vidět kousek bílé plochy. To je chyba v konstrukci?" (červenou část smažu, protože to nemá návaznost a zelenou necham, jen upravim "u" na "U")

Doufám, že jste to pochopili Confused
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kamila

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 21:09 pá    Předmět: Citovat

Čistě sama za sebe, dost obdivuju všechny, kteří se o toto DF starají (a to po všech stránkách). Já bych to dělat nemohla. Pročítat všechna témata, přemýšlet nad tím, co je a co není podstatné, co smazat a co nechat... A vůbec se snažit zachovat jakous takous "štábní kulturu".

Arrow Promazávání témat mi nevadí, ba naopak. Hledat mezi všemi tleskači jednu jedinou větu, kde byl popsán nějaký problém, je mnohem jednodušší.
Arrow Sjednocení názvu vlákna - paráda, přesně vím, co očekávat.
Arrow Úprava jednotlivých příspěvků - někdy jim to opravdu neuškodí (ještě by se většina lidí mohla naučit používat pro vkládání fotek grafikovy stránky)

Náš hasičský web: msdh-chodov.blog.cz
fox

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 21:57 pá    Předmět: Citovat

Tak už vím co nechci v životě dělat. MODERÁTORA. Very Happy
Chlapi obdivuju vás pročítat tuny příspěvků a pak to ještě upravit.
Určitě nejsem proti, bez toho aniž by to někdo prošel a vymazal ty blbosti (asi je tam taky píšu, takže se omlouvám za přidávání práce), by tu byl chaoz a zmatek a nikdo by se v tom nevyznal.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukáš

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 23:21 pá    Předmět: Citovat

K bodům 1-3 ano, ale čtyřku považuju za fakt zbytečnou práci. Jinak oceňuju práci všech, kteří se nám tady o to všechno starají. A co se týče (především) bodů 2 a 3 by se všichni měli snažit jim práci nepřidělávat, že? Wink

Jo a teď mě napadá: Mohl by mi někdo objasnit, jak funguje Karanténa? Pěkně se to v ní hromadí, ale co s tím bude dál?
numi
Moderátor

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 23:27 pá    Předmět: Citovat

O karanténě se rozhoduje na chatu moderátorů kde hlasováním se rozhoduje co s tím určitým tématem.
Je to vlastně takový koš kde se uloží "odpad" z df a potom to procházíme jestli jsme něco neodstranili zbytečně.

Upřímně několikrát jsem měl chuť s tím praštit, protože je to nevděčná práce za kterou nám hodně lidí nadává. Ze zkušenosti před tím než mi svěřili moderátorství upřímně řeknu ,že mi to bylo jedno.

Přál bych každému si to vyzkoušet potom by mnozí pochopili co to obnáší.
Nikdy jsem to nedokázal posoudit ale teď už to vím a nechápu jak to mohl dělat jeden člověk. A vlastně to dělá dál jen jeden člověk. Protože to po všech kontroluje a opravuje. Ten člověk je mech. Obdivuji co vše pro tohle df udělal.
Z vlastní zkušenosti vím, že ono není snadné přijít z práce a upravovat příspěvky. Kolikrát nikdo potom už nemá chuť něco patlat.

Chci uvést příklad korektury češtiny. Když začal přispívat Brzda pomalu se to nedalo číst. Stal se moderátorem a koukněte jak na sobě zamakal. Je tam o 85 % míň nesmyslů. A přispěvky jsou super. Nejsou úplně bez chyb ale jde vidět jeho zkvalitnění nejen jako patlala ale i v češtině. Jeho samotné zkvalitnění je neskutečné. Tímto mu přeji jen tak dál.

Jen se koukněte na některé příspěvky různých lidí. Kolikrát to vypadá, že to jsou cizinci. A když jim napíšeme slušně aby to po sobě opravili tak nám nadávají, že je buzerujem. Pokud by po mě někdo dělal korekturu tak spíše bych se styděl, že to co je nám přirozené musí po mě opravovat. Rozhodně bych na sobě pořádně zamakal, aby to po mě dělat nikdo nemusel.

Zkuste nám sami pomoct tím, že byste zkusili přispívat systémem který doporučujeme. Je to pro dobro všech.

Naposledy upravil numi dne 1.12.2007 13:11 so, celkově upraveno 4 krát.
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 30.11.2007 23:51 pá    Předmět: Citovat

Lingvisti vědí a etymologický slovník jasně říká, že cizí slovo MODERÁTOR vzniklo z jiných dvou cizích slov: MODERNÍ DERATIZÁTOR. Česky řečeno současný hubitel škodlivých hlodavců. Již z názvu plyne, že jejich práce je zjevně velice prospěšná.
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 1.12.2007 0:11 so    Předmět: Citovat

Je fajn, že mech založil toto vlákno, jen se k tomu všichni vyjádřete. A zatím to vypadá že si naší práci bere jako klad, to je fajn.

Arrow Obsah - už v každé kategorii s modely, dobrá věc když někdo hledá report ze stavby určitého modelu.
Arrow Taky bych se přimluvil, aby jste se všichni snažili aspoň trochu řídit těmi pravidly. Vím, není to jednoduché, někdy to upravuji, upravuji a pak sám to napíšu blbě Twisted Evil Když jsou špatné názvy vláken snažím se psát autorům SZ, ať si to opraví a zatím to funguje, tak díky za to.
Arrow Promazávání dva měsíce starých témat od tleskačů a takových nesmyslů je taky výhoda. Někdy číst 10 stran těch "keců o ničem" je úmorné a člověk se v tom i ztrácí. Když se to po čase (2 měsíce) promaže zbudou dvě stránky stavby a rad. Když někdo něco hledá, rychle to najde.
Arrow Úpravy nových příspěvků, ať se dobře čtou a fotky se zobrazují tak jak mají taky dobrá věc, snad se to časem dost lidí naučí, ať je s tím méně práce.

Velká poklona mechovi jak to celou dobu zvládal sám. Teď se mu s tím snažíme pomoci...
pawell

PříspěvekZaslal: 1.12.2007 1:21 so    Předmět: Citovat

koukam, ze se tu asi shodnu s malokym, takze jen pro objasneni nazoru na body 3 a 4 - mozna se budu trochu opakovat:
v principu mi proste vadi to, ze nekdo jiny (timhle nechci napadat moderatory, doufam, ze to tak nevyzni) rozhoduje o mojem prispevku, bod 3) jsem jakz takz schopny skousnout, i kdyz se skripenim zubu - ono snad i tech pet stranek tleskacu o necem vypovida, pokud ovsem (a i tak mi to obcas prijde) nemame forum jenom proto, abysme se poplacavali po ramenou a utvrzovali se v tom, jak jsme skveli... Pokud to postavime tak, ze k sebevetsimu odpadu se nakupi milion prispevku typu "skvela prace" a to je vsechno, pak proti myslence promazani neni co namitat, ale tak by to snad byt nemelo...
no a upravy, ktere tu popsal Brzdic, jsou mi absolutne proti srsti, protoze kdo ma kua co rozhodovat o tom, ktera cast prispevku nekoho jineho je balast a ktera nese informacni hodnotu? netvrdim, ze to fungovat nemuze, mozna jsem zbytecne haklivej (egoistickej, sebevedomej, urazlivej, ..., nehodici se skrtnete) - proste predpokladam, ze jsme vsichni schopni prispevek vyhodnotit tak, jak byl napsan, bez toho, ze to moderator predzvejka a necha tam jen "to dulezity"... ano, zijeme v dobe informacniho balastu, ale to snad neni vec moderatoru? predpokladal bych, ze snad vsichni ctenari jsou natolik gramotni, ze si filtraci na "informacne hodnotne" a "zbytecne" casti provedou sami... navic, pri nejlepsi vuli a snaze delat "svou praci" spravne se stejne neda vyhnout tomu, ze nekdo driv nebo pozdeji odmaze to, co autorovi neprijde az tak nedulezity, a to je podle me proste problem - zbytecnej.

(\__/) zZZzzZZzzZZZZ
(='.'=)
(")_(")
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> POZOR, přihlašte se na nové fórum zde: http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/index.php Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: