Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Patrová stavba z Děčínska / ABC, R.Vyškovský / 1:150

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 19.2.2006 13:02 ne    Předmět: Patrová stavba z Děčínska / ABC, R.Vyškovský / 1:150 Citovat

Název: Patrová stavba z Děčínska
Autor: Arch. Richard Vyškovský
Vydavatel: free download http://www.rozhlas.cz/lidovestavby/vystrihovanky (původně ABC č.14/23)
Měřítko: 1:150
Rozsah: 0,9 strany A4
Počet dílů: 47
Obtížnost: 2 z pěti

Říkám si - musím si udělat malou rychlou radost, stavbička od Mistra RV bude to pravé. Tož, vitajte a poďte dál...

Impulsem bylo objevení se tří vystřihovánek lidových staveb z dílny R. Vyškovského na webu Českého rozhlasu. Jsou tam k nalezení poměrně vzácné kousky z někdejšího Skanzenu ABC (nejde o žádnou černotu, souhlas k publikaci byl Mistrem RV dán, a to už někdy před dvěma lety). Nutno říci, že skeny z originálů jsou výborné, rozhodně jde o vyšší kvalitu, než jakou můžete získat z původních ABC. Vystřihovánky jsou ve formátu PDF - ovšem chce to nejnovější verzi akrobatického čtenáře.
Vybral jsem si jednu ze dvou lidových staveb ze severočeské oblasti - patrovou stavbu z Děčínska:

Původně vyšla v ABC č.14/23 v březnu 1979 spolu s roubeným domem z Jičínska. Tisknul jsem na laserovém printru, stavba se proto mírně leskne - je prostě po dešti. Smile
Model jsem si vytisknul hned 4x, z toho 3x na papír 160g a jednou na papír 120g - ne že bych se bál, že to 3x zvorám, ale pro možnost pohrát si s plastičností stěn domu (viz úpravy modelu).

Stavba je pohodová, jak je u Mistra RV zvykem, ovšem na cestě čekají tři pasti:
1. Budova má v přízemí 6 širokých výklenků s okny (díly č.31 a 32). Tyto výklenky rozhodně použijte z tenčího papíru, jelikož jinak obvodové stěny nelze uzavřít - výklenky si ve dvou rozích uvnitř modelu překážejí a stěny proto nelze ohnout do pravého úhlu - docela průšvih a slabší povahy se vracejí k plastu Crying or Very sad
2. Na velkou konstrukční chybu autora narazíte při kompletování střechy (díl č.38 ) - ta je přesně o 10 mm delší, než má být. Člověk se musí pousmát a vyložené vidí autora, jak pravítkem odměřuje délku stěny domu (86 mm) a rýsuje stejně dlouhou chlopeň střechy - ale o cenťák delší, 96 mm. Je třeba tedy popadnout nůž a kus střechy odfiknout. Naštěstí jde o úpravu, která se dá udělat bezbolestně. Kdyby byla střecha naopak kratší, byl by to větší burák.
3. Nepochopil jsem, proč Mistr řešil přilepení přístavby (díl č.45) z boku domu tak, že v hlavní stavbě jsou dva dlouhé prořezy, do kterých se vsunou chlopně přístavku. Kdybych tento model lepil znovu, prořezy neudělám a přístavbu prostě nalepím klasicky z boku třemi chlopněmi a hotovo. Dva dlouhé prořezy značně snižují tuhost boční stěny domu a hrozí její nerovnost.

Úpravy modelu:
Egoistická snaha modeláře vylepšit práci konstruktéra se u mne projevila v tom, že "německé" trámoví v omítce na stěnách domu jsem zprostorovatěl (jen některé vodorovné trámy a spodní nosné sloupy). Vyříznul jsem pásek trámu (z dalšího vytištěného listu), zaretušoval pásek kolem dokola a nalepil tam, kam patří. Větší okna jsou plastická (zdvojená, vystouplá) již od autora, udělal jsem obdobně i menší okna na půdě. Okna v šesti přízemních výklencích mají robustní rámy - ty jsem rovněž vyříznul a zdvojil.

Stejně tak zárubně obou dveří. Kamenné prahy u dveří jsou jen nakresleny, udělal jsem je "opravdické" ze zabroušeného kousku zápalky (obarveného našedo).
Vůbec jsem nepoužil terénní spojky, typické zelené růžky kolem domu, které mají fixovat stavbu (díly č.43, 44 a 47). Stavbu jsem umístil na terén a při lepení na podložku se teprve snažím docílit kolmých stěn a nezkroucení stavby. Při lepení na podložku by mohly terénní spojky překážet a způsobit zkřivení stěn domu.
No a nakonec jsem se stal zahradníkem, lesníkem a dlaždičem chodníků (ve vytřihovánce je u dveří tráva, ale myslím, že by k nim měl vést nějaký chodník). Model jsem nijak nelakoval.

Závěrem:
Milá stavba, ne pro úplné začátečníky. Modrá okýnka, červená střecha a zelená travička - co víc si může český lidový patlal přát Wink

Naposledy upravil Standa F. dne 1.8.2011 22:42 po, celkově upraveno 3 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Daniel

PříspěvekZaslal: 19.2.2006 19:29 ne    Předmět: Citovat

Dobrý tip na "malou rychlou radost" Very Happy a díky krásně postavenému modelu i dost lákavé. Z čeho je dělaná ta tráva a strom? Dokončuji letohrádek Vojtěška a chtěl bych tam udělat taky nějaké decentní parkové úpravy, tak čerpám inspiraci a rady kde se dá. Wink
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 20.2.2006 10:16 po    Předmět: Citovat

Tráva je běžný železničářský posyp (barevné piliny), používám 3 druhy - čistě zelené, zelené s příměsí červené a žluté (= kytičky Smile ) a molitanové chomáčky (= chomáče trávy vhodné k rohům, k patám stěn nebo sem tam na rozprsk po trávníku. Stromek je rovněž z železničářské prodejny, tenhle je drátěný no-name-smrk za 45 Kč. To se dá, víc do toho investovat nemá smysl. Pokud děláš model skutečně existující stavby, je vhodné udělat kousek okolí dle fotek (např. chrám sv. Víta se stromy a trávou není to pravé oříškovité) Smile
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: