Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dioráma ČS opevnění 1938/Weiner-Rawen-Tichý-Bestr/cca 1:135

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martin Č.

PříspěvekZaslal: 29.3.2010 14:42 po    Předmět: Dioráma ČS opevnění 1938/Weiner-Rawen-Tichý-Bestr/cca 1:135 Citovat

Přítelkyně píše diplomovou práci na téma Exkurze žáků 9. tříd na československé opevnění Šatov u Znojma a na jejím základě celková osvěta dětiček (padej spratku, Herodesa na tebe) o první republice, předválečné situaci a všem souvisejícím. A protože jsem ji zatáhl na nedávnou výstavu do Lužánek a protože tam u JoKa vyštrachala model pěchotního srubu Milana Weinera (díky), dostal jsem za úkol jej k obhajobě slepit.

A aby nezůstalo jen u toho, rozhodl jsem se vytvořit takové ukázkové (hypotetické dioráma tehdejší situace). Takové coby kdyby Smile Z dílny Michala Tichého (modelář) přidám řopík (LO vz. 37) a aby byly jasné orientace bunkrů (kdeže je hranice a proč vlastně střílny míří do naší republiky a ne na Fricly - teda Fricky - teda Němce, přidat i nějaké ty dobové tančíky. Zde mi ideálně posloužily Rawenovy miniboxy a jeden ještě nedávno free tank dua Navrátil/Bestr.

Ponechávám stranou že naše tanky LT 38 byly v době Mnichova ještě ve fabrice a Němci měli tanků Pzkpf. III a IV jen několik desítek kusů a mé modely německých tanků představují navíc pozdější mutace. Pracuji prostě s tím, co je. Nebude to maketa pro vojenské odborníky ale pokoukání pro odborníky na středověk, regionální dějiny či cokoliv jiného, prostě pro učitelskou komisi a pozděj pro děcka Smile

Pěchotní srub/Milan Weiner ABC/ 1:140

Původní srub je dle ABC v měřítku 1:200, po zvětšení na A3 mi to vychází na nějakých 1:142. Vyfotil jsem i něco ze stavby. Některé věci mi ne zcela seděly (nevím, čí vinou), ale ono se to vy výsledku snad ztratí

LO vz.37 - řopík/Michal Tichý - free/1:135
Pěkná zjednodušená krabička, snad splní účel

LT vz. 38/Rawen/1:125

je to trošku větší měřítko než jsem zvolil u bunkrů, v podstatě proto, že menší bych asi nedokázal slepit Smile, Neodborník to snd nepozná. Spáchal jsem dvě verze - zelenou a s kamufláží a doplnil je o Rawenovy prvorepublikové závory a hraniční kámen. (více fotek tančíků dodám později, už mi byly uzmuty na praxi, kde prý zaznamenaly takový úspěch, že jeden až o hlaveň přišel Twisted Evil

To musela být šílená práce! Přitom taková blbost! (Pelíšky Smile)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
modelar

PříspěvekZaslal: 30.3.2010 7:29 út    Předmět: Citovat

Povedli se ti. Někdy v budoucnu ty bunkry udělám znova, tyhlety jsou ještě kreslené ručně. Ale povedlo se ti to.

http://pencin.myminicity.com/

Pracuji na Mikromodelech 1:250
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Č.

PříspěvekZaslal: 30.3.2010 8:57 út    Předmět: Citovat

Ahoj, díky.
Pokud jde o modely přímo na lepení pro deváťáky, jak jsem psal dříve, nakonec jsme opravdu zvolili bílé modely, takže jsem využil téhle tvé konstrukce malých LO (pomohla mi, že jsem nemusel nic měřit a vymýšlet), kterou jsem v CADu jednoduše objel. K ní mám i dvě verze velkého bunkru - pěchotního srubu Šatov-Zahrada (složitější se zaoblením střěchy a jednodušší - pro děcka asi lepší bez zaoblení střechy) Můžu ti je poslat, kdybys je chtěl třeba dál otexturovat. Klidně dej vědět na mail martinvangelis@seznam.cz nebo na SZ.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Č.

PříspěvekZaslal: 21.6.2010 13:13 po    Předmět: Citovat

Diplomka je již třetí týden obhájená, model se líbil, takže nezbývá než doplnit fotky měsíc starého medelu:
Nakonec jsem použil pouze velký srub, dva se prostě nevlezly, to už by byl příliš velký nesmysl.

Nějaké ty detaily:

Použité tanky PZ III a IV, 2xLT38, hranice a kaplička z dílny Rawena v měřítku 1:25 (menší bych to nezvládl). Protipěchotní a protitankové překážky jsou ze sirek, párátek a nitě.

modelar

PříspěvekZaslal: 21.6.2010 13:30 po    Předmět: Citovat

WOW, skutečně naučné dioráma. Smile

http://pencin.myminicity.com/

Pracuji na Mikromodelech 1:250
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 21.6.2010 16:22 po    Předmět: Citovat

Smile když to vidím, musím se tomu hezky smát. Neměřítkové, dětské, ale hrozně roztomilé a navíc poučné se sqelým záměrem Wink Prostě originální.

Ne nadarmo máš něco podobného v podpisu.... Smile

Ale zajímalo by mě proč ty střílny mířily tak a ne jinak... Surprised
Martin Č.

PříspěvekZaslal: 21.6.2010 16:57 po    Předmět: Citovat

Díky.
Knoks: ono to až tak neměřítkové není (rozměrově - resp. nejlépe jak jsem to zvládl...srub cca 1:140, tanky 1:125) vzdálenostně samozřejmě ano, jinak by to bylo neproveditelné. Ano je to didaktická pomůcka, na obhajobách diplomek se líbila a děckám na základkách snad bude taky.
Střílny: kvůli nim je to celé dělané, aby bylo vidět, že srub (i malé řopíky, které se mi tam už nevlezly) vůbec nemířily na Německo (protože přijíždějící tank mohl opětovat střelbu do střílny, čímž by bunkr vyřadil a cesta by byla volná). Naopak mířily podél hranice a vzájemně se vykrývaly. Takže přijíždějící tanky neviděly nic než zasypaný bunkr krytý protitankovými překážkami (viz 6. malá fotka) a ve chvíli kdy se přiblížily podél bunkru z boku, dostaly se do křižové palby dvou sousedních bunkrů. Naše opevnění v tomto směru bylo asi nejdokonalejší v Evropě, kam se hrabala Maginotova linie.

mucholl

PříspěvekZaslal: 24.6.2010 17:38 čt    Předmět: Citovat

potvrzuji, je to tak. S těmi střílnami.
Asiolo

PříspěvekZaslal: 24.6.2010 19:26 čt    Předmět: ... Citovat

přesně tak !
pocházím z kraje kde je řopíků jak naseto
z pohledu postupu nepřítele je to jen zarostlej kopeček a jakmile ho začne obcházet spustí mu palba do boku a do zad.
Swab

PříspěvekZaslal: 24.6.2010 19:55 čt    Předmět: Citovat

ten srub schánim všude možně a nikde nic máš to parádně udělaný
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rawen

PříspěvekZaslal: 24.6.2010 21:49 čt    Předmět: Citovat

Tohle je prostě parádní. Jako "školní" model to myslím poslouží dokonale. A samozřejmě děkuji za obsazení (nejen)mých "prcků" do hlavní role Smile))
rybak

PříspěvekZaslal: 24.6.2010 23:16 čt    Předmět: Citovat

Moc zajímavé diorámko.
Jen si uprav u Pz IV ráži kanonu na 7,5 cm, to by jsi němcům ubral Very Happy
KwK 37 L/24

PříspěvekZaslal: 25.6.2010 8:40 pá    Předmět: Citovat

Díky všem. Tu ráži jsem psal z hlavy, věděl jsem že to je +- 70, tak jsem to napsal od boku.

Kovář

PříspěvekZaslal: 25.6.2010 21:55 pá    Předmět: Citovat

Mě se to líbí, nedávno jsem měl tu čest navštívit opevnění u Hlučína. Byl jsem nadšený.
Drobné neměřítkové odchylky mi nevadí. Hezká práce.
PS: šlo by líp vyfotit popisky nalepené na hraně dioráma? Aby to šlo přečíst.... Díky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin Č.

PříspěvekZaslal: 29.6.2010 14:22 út    Předmět: Citovat

Ahoj, díky za pochvalu. Model už bohužel nemám doma, takže texty touto přehlednou formou. Napsal jsem tam v podstatě z hlavy (proto jsem se tu a tam sekl v přesné ráži) základní informace o tom, co je na modelu vidět.

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: