Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

4. kategorie hodnocení - Retuš

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> CPM, o.s. + Muzeum papírových modelů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
..

PříspěvekZaslal: 24.2.2006 0:03 pá    Předmět: 4. kategorie hodnocení - Retuš Citovat

...citace pravidel...
6.5.2.3 Retuš (max. 15 bodů)
Bodový základ se snižuje podle viditelného podílu dílů a celků, u kterých není možno tuto operaci objektivně zhodnotit (např. při aplikaci povrchového finishingu) a dále podle rozsahu aplikované retuše na modelu. Od upraveného základu se dále odečítá po bodu za následící nedostatky:
Arrow barevná neshoda aplikované retuše a originální barvy u modelové plochy v základním spektru barev -1b.
Při nízkém výskytu chyb je možno přidělit korekční +1b.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
..

PříspěvekZaslal: 27.2.2006 16:06 po    Předmět: Citovat

K tomu snad není co dodat.
pafnuc

PříspěvekZaslal: 25.5.2006 16:30 čt    Předmět: Re: 4. kategorie hodnocení - Retuš Citovat

vasek68 napsal:
...citace pravidel...
6.5.2.3 Retuš (max. 15 bodů)
Bodový základ se snižuje podle viditelného podílu dílů a celků, u kterých není možno tuto operaci objektivně zhodnotit (např. při aplikaci povrchového finishingu) .

Tady nerozumim jedne veci, co je to presne povrchovy finishing, lakovani? Nebo kompletni natreni modelu barvou. Mam treba model vlastni konstrukce, ktery jsem vytvarel v dobe neexistence Photoshopu natoz barevnych tiskaren, a tak jsem jej finalne kamufloval jako klasicky kit. Ja bych to sobne povazoval za jednu velkou "extra super retus" Very Happy , vzhledem k tomu ze puvodni barva modelu byla nijaka resp. barva kartonu?! Cili podtrzeno secteno zaslouzil bych plny pocet bodu, jelikoz jsem defakto oproti originalni barve modelu nepouzil zadnou retus...eee nejak se do toho zamotavam. No proste otazaka je, co u autorsky modelu???? Mam ho odevzdat bily jak snih, nebo zaplacany barvama????
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
..

PříspěvekZaslal: 25.5.2006 20:19 čt    Předmět: Citovat

Já ti odpovím otázkou nastrčenem příkladě.

Ja model KING stavím maketu autaku (nebo lodě, nebo letadla to je bagr) při stavbě používám vše co je k dispozici - např. hotová kola z pryže, plastové nosne dily, detaily z bileho kovu, kovové odlitky, fotolepty, plátno - ostatně všechno jsem si koupil all-included ve stavebnici za ......no "hodně" peněz. Za par hodinek ktere zabralu slozite sestaveni kdy jsem tvoril 3D model z 3D dilu jsem všechno důkladně obarvil, zapatinoval a... a..... prostě zaINGoval. A proc ne jsem preci modelar a to modelari delaj nebo ne?

Ted jsem ale prisel na soutez papirovejch pokroutkaru a pekne jim to natru - patlalum. Na mym modelu pod vsechnou tou povrchovou krasou nikdo nikdy nepozna z ceho model vlastne je tak vo co go.

Ja jsem si kolo slepil ze dvou dilu a nabarvil za 10 minut a papirak se s tim stavel 10 hodin, a ty barvy z tiskarny (no proste ubohost). V porovnani se mnou je papirak smesnej Twisted Evil Twisted Evil

Nevim cim to je ale nejak se mi nezda fér. A tobě?
pafnuc

PříspěvekZaslal: 26.5.2006 8:25 pá    Předmět: Citovat

asi si nerozumime, neutocim nijak na puristicke papiraky a nijak se v zadnym pripade nezastavam tech..no tech ja nevim jak jim rikate gumo, lepto, kovo-lepicu. muj problem je tenhle. SITUACE:
stavim model, dejme tomu, Jeep Willys existujici vystrihovacky mi nevyhovuji a pripadaji mi nedokonale, rozhodnu se pro vlastni novostavbu, sezenu materialy a jelikoz nejsem machr pres kompy, popr. pocitac ani nemam, zacnu hezky z gruntu s pravitkem a tuzkou nad rysovacim prknem.....stravim hezkejch par normohodin pizgrenim se s touhle vecickou, celou vec dopatlam (podotykam bez pouziti onech hi-tech doplnku, o nichz jsem se ani v predchozim prispevku nezminoval a ani by mne nenapadlo je pouzit). Co ted? Mam model napr. peclive zdokumentovat a nafotit do posleniho detailu a pote teprve pouzit finishing"? Bude na to brat porota nejaky zretel??? Nebo ho mam nechat tak jak je???? Nesnazim se hledat nejake skuliny v pravidlech, nebo je nejak spochybnovat, jen me zajima vas nazor na tuhle vec....
pafnuc

PříspěvekZaslal: 26.5.2006 8:51 pá    Předmět: Citovat

navic jeste jedna vec, vernost barev v porovnani skutecnost-model je u mnohych vyrobcu naprosto zalostna a frustrujici (mluvim predevsim o letadlech, potazmo vojenske technice vseobecne, kde jedinou vyjimkou je snad jen produkce Halinskyho) jsem tak vetsinou postaven pred situaci, postavit si hezky original tvarove verny model, spracovany casto do nejmensich detailu - ovsem v naprosto prisernych, realityprostych barvach a nebo vse naskenovat a ve Photshopu zpracovat ke sve spokojenosti. Cimz se pripravym o puvodni kvalitni papir a model dojede na nekvalitni ohyby atd.
.....ale si je to vsechno jen muj problem, podle vseho, co jsem pochytil na celem foru a taky je to asi zpusobeno tim ze puvodem jsem plastikovy modelar Laughing Laughing
Petr CGY

PříspěvekZaslal: 26.5.2006 15:07 pá    Předmět: Citovat

Vaškovy výhrady chápu.

Potíž v tvém případě je ta, že pravidla CPM vycházejí z hodnocení modelů stavěných v kategorii standard. Tzn. tzv. z krabičky Wink , tak jak to dělá naprostá většina modelářů. Základní stavba jak to leží a běží + případné úpravy (ty jsou taky omezené použitým materiálem atd.) Takhle stavěné modely je aplikací pravidel hodnocení možné jakž takž posoudit vzájemně.

Prvostavbový model kompletně barvený mě přijde spíš jako kategorie open, každopádně jsou použité metody retuše natolik odlišné, že se těžko dají modely nějak srovnat.

Zkus se mrknout o vlákno zpátky, jak je obtížné posoudit dva modely stejné kategorie a stejného druhu (prostě F1 ve standardu).

Když dva dělají totéž nemusí to být totéž Wink .

Bernie někde nedávno použil termín "démonizace" pravidel CPM. Taky mám ten dojem. Všichni z nás to děláme především proto, že nás to baví. Když máme jako bonus možnost zúčastnit se soutěže, porovnat svoje výsledky s ostatními, ale hlavně popovídat si se stejně postiženými, je to super. A vvvo tttom tto je...
..

PříspěvekZaslal: 26.5.2006 19:13 pá    Předmět: Citovat

pafnuc napsal:
asi si nerozumime, neutocim nijak na puristicke papiraky a nijak se v zadnym pripade nezastavam tech..no tech ja nevim jak jim rikate gumo, lepto, kovo-lepicu. muj problem je tenhle. SITUACE:
stavim model, dejme tomu, Jeep Willys existujici vystrihovacky mi nevyhovuji a pripadaji mi nedokonale, rozhodnu se pro vlastni novostavbu, sezenu materialy a jelikoz nejsem machr pres kompy, popr. pocitac ani nemam, zacnu hezky z gruntu s pravitkem a tuzkou nad rysovacim prknem.....stravim hezkejch par normohodin pizgrenim se s touhle vecickou, celou vec dopatlam (podotykam bez pouziti onech hi-tech doplnku, o nichz jsem se ani v predchozim prispevku nezminoval a ani by mne nenapadlo je pouzit). Co ted? Mam model napr. peclive zdokumentovat a nafotit do posleniho detailu a pote teprve pouzit finishing"? Bude na to brat porota nejaky zretel??? Nebo ho mam nechat tak jak je???? Nesnazim se hledat nejake skuliny v pravidlech, nebo je nejak spochybnovat, jen me zajima vas nazor na tuhle vec....

No jak se zakousnout do kolace aby se nerozpadl?
Ja jsem tvuj dotaz pochopil hned napoprve. Zamerne jsem uvedl extremni priklad aby dostatecne vyplynula jeho absurdita a asi se mnou budes souhlasit ze odhaleni stavebniho materialu po kvalitnim finishingu je pro bezneho modelare vec veru nesnadna, narocna na cas a klade na nej velke pozadavky na prakticke a teoreticke znalosti a zkusenosti.

citace:
Osobni zkusenost kdy jsem v Ostrave diskvalifikoval model masiny (na prvni, druhej i treti pohled to byl cistej plast s balzou, kovem, kompletnim prebarvenim a patinou). Po podani protestu jsme se pak hodinu dohadovali se zastupitelem (stavitel nebyl osobne pritomen) o tom jestli to je nebo neni papirovy model. Dokumentace nemeli, model jako stavebnici z nas nikdo neznal - no bylo to opravdu tezke. Nakonec jsme dali na cestne slovo vedouciho modelarskeho klubu a Decko stahli. Model byl nasledne obodovan a je jiste ze tento modelar bude hodne premyslet zda tento nebo jemu podobny kousek da opet do souteze. Podivejte se na vysledkovku z Ostravy a bude jasno Idea

Pravidla rikaji - CO NEVIDIME A NEBO NEUMIME OHODNOTIT PROSTE NEHODNOTIME - tak to proste je. Tvoje doplneni s prukaznym dukazem ze je to opravdu papirovy model je super, ale je vec temer nemozna se souteznimu modelu venovat vice nez 7 minut a dva takove modely zlikviduji nocni casovy rozpocet hodnoceni (a to se zatim pohybujeme na hranici kolem 200 souteznich modelu na akci).

Jdes-li s pretrenym model do souteze neses si s sebou velky handicap a komise se vyjimkovanim, sortovanim, lustrovanim apod. zabyvat nebude.
mazanov

PříspěvekZaslal: 26.3.2007 9:40 po    Předmět: Citovat

ad "barevná neshoda aplikované retuše a originální barvy u modelové plochy v základním spektru barev -1b. "

Dotaz na rozhodčí: Pokud retšuju hasičské auto (červená/bílá) tuší (karmín) resp. ničím (bílá), můžu přijít o bod za nedodržení barvy nebo je červeň a karmín v základním spektru totéž?

Dotaz na modeláře: Jsou fixy lepší než tuš? Co se vám osvědčilo nejvíce?
Ćím menší, tím lepší. Ale pod 1:120 jsem ještě nešel a ani to nemám v plánu :o)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jbb

PříspěvekZaslal: 26.3.2007 12:13 po    Předmět: Citovat

mazanov napsal:

Dotaz na rozhodčí: Pokud retšuju hasičské auto (červená/bílá) tuší (karmín) resp. ničím (bílá), můžu přijít o bod za nedodržení barvy nebo je červeň a karmín v základním spektru totéž?

Retuš bílou neznamená ničím, ale třeba mírně osmirkovat zbytky černé ohraničující čáry, nebo třeba bílou temperkou tyto zbytky zakrýt. Jinak je to -1b rovněž. Nehodnotíme spektrum, ale shodu, takže když bude červená na modelu velmi blízká tvé červené, tak to sedí, jinak za to může rozhodčí strhnout - prostě mělo by to vypadat stejně, to je to, oč tu běží...
mazanov napsal:

Dotaz na modeláře: Jsou fixy lepší než tuš? Co se vám osvědčilo nejvíce?

Lepší jsou vodovky a tempery. Fixy se rozpíjejí, mají malé barevné spektrum a časem vyblednou. Tuš možná černá, jinou jsem nikdy v ruce neměl. Ale míchat přesnějši barvu z tuše? Jak říkám, vodovky, tempery, ev. modelářské barvičky...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mazanov

PříspěvekZaslal: 26.3.2007 13:06 po    Předmět: Citovat

Já používám sadu tuší, tj. 6 barev. Bílou ne, ta se mi moc neosvědčila - dělí se do fází a nechává moc silnou vrstvu.

Jak to děláte s vodovkama aby nezaschly, když potřebuju retušovat průběžně během celého lepení? To máte v nějaké uzavíratelné nádobce nebo si to pořád rozmícháváte průběžně?

nevadí, že se tu ptám na takové věci? :o)
Ćím menší, tím lepší. Ale pod 1:120 jsem ještě nešel a ani to nemám v plánu :o)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> CPM, o.s. + Muzeum papírových modelů Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: