Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bristol? slovo odborníka

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Stavba, konstrukce, tipy a triky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bernie
Administrátor

PříspěvekZaslal: 12.9.2007 20:24 st    Předmět: Bristol? slovo odborníka Citovat

Čtěte prosím pozorně následující info, které jsem dostal do SZ - díky

Budiž tedy úvodem řečeno, že jsem původním vzděláním ing. chemie - papírenský technolog (letos už 28 let, z toho většina ve výrobě...) a profesí t. č. už 7 let obchodník s papírem.

Bristol je navštívenkový kartón, obvykle 200 g/m2, tj. asi 0,2 - 0,25 mm, ale může být i víc. Strukturou je to bezdřevý nenatíraný hlazený materiál, tj. s dost uzavřeným povrchem, bude málo ?chlupatý", ale může dost prášit (záleží na tom, jak moc je plněný minerálním plnidlem, to může být různé), přitom bude dost dobře přijímat lepidla s obsahem vody. Měl by snést všechny běžné tiskové techniky (ofset, sítotisk, PC tiskárny inkoustové - tam pozor na pomalejší zasychání - i laserové).

Podobné druhy papíru: bezdřevý ofsetový kartón, lístkovnicový kartón.

Podobné vlastnosti by měl vykazovat i běžně dostupný 200 g/m2 "kancelářský" papír pro tisk na laserových tiskárnách a pro xeroxové kopírování, s výhradou potiskovatelnosti, tam bude přirozeně jiné pořadí vhodnosti pro tiskové techniky.

Snad jediné riziko: Nic už není jako bývalo a tradiční terminologie starých papírenských fachmanů, do níž tenhle pojem patří a kterou jsem já ještě zamlada zažil, se dnes používá celkem libovolně, tj. často nepřesně nebo někdy i zavádějícím způsobem.

Stačí takhle? Jestli máš pocit, že to někoho na fóru může zajímat, dej to klidně ?do placu?.

zdraví
hank

PříspěvekZaslal: 26.1.2012 11:32 čt    Předmět: Citovat

Ahoj, četl jsem pozorně a vím, že tisk na bristolu vypadá moc hezky. Nechával jsem si tisknout model na vyšší gramáž a v kopírovacím centru mi nechtěně vytiskli model na bristol. Vzal jsem si ho abych měl nové zkušenosti. Při lepení velice dobře drží tvar, po zaschnutí je dost pevný, ale zjistil jsem, že se s ním musí velice opatrně. Tisk na něm velice rád praská a po popraskání má tendenci se odlupovat z povrchu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Stavba, konstrukce, tipy a triky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: