Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 


Od Vostoku po Chvaly aneb 50 let vystřihovánek v ABC

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Kalendář akcí / Calendar of paper shows
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JoK
Moderátor


Založen: 3.2.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 24.10.2011 21:21 po    Předmět: Od Vostoku po Chvaly aneb 50 let vystřihovánek v ABC Citovat

OD VOSTOKU PO CHVALY
aneb
50 let vystřihovánek v ABC

Přijďte si nejen zavzpomínat

Dětem i dospělým je určena nová výstava na Chvalském zámku v Praze – Horních Počernicích. Od 6. 11. 2011 do 8. 1. 2012 se můžete seznámit s historií i současností vystřihovánek a papírových modelů publikovaných v časopise ABC. Pod názvem Od Vostoku po Chvaly se ukrývá 50 let práce redaktorů časopisu, konstruktérů, výtvarníků a samozřejmě modelářů.

Centrum papírových modelů, o.s., redakce časopisu ABC a Chvalský zámek zvou všechny přátele ábíčka a vystřihovánek do světa nůžek, lepidla a papírových odstřižků. A nejen je – propracované a zajímavé papírové modely ocení děti všech věkových kategorií i jejich rodiče, které ábíčko provázelo v dětství.
Vernisáž výstavy proběhne v neděli 6. listopadu od 15 hodin na Chvalském zámku.
V roce 2012 tomu bude právě půl století, kdy do pomyslného modelářského vesmíru vyletěla první vystřihovánka z ABC – jednoduchý model kosmické lodi Vostok. Ten se stal základem pro pozdější usilovnou práci řady konstruktérů modelů. V žádném jiném modelářském oboru nerozlišujeme modely podle autorů, jen u vystřihovánek se nám staly synonymem jména jako např. Müller, Svoboda, Šorel, Badalec, Kubela, Antonický, Skokan, Dudáš, Čihák, Cafourek a samozřejmě Vyškovský. Posledně jmenovaný je vůbec nejplodnějším autorem vystřihovánek publikovaných na stránkách ABC. Ve svých 82 letech stále tvoří a s ABC spolupracuje.

Výstava svým uspořádáním představuje jeden z nejstarších modelářských oborů. Na více než stovce vystavených exponátů lze pozorovat, jak se postupem času formoval přístup ke čtenářům–modelářům, kteří se od malých počátečních modelářských krůčků po léta zdokonalovali, až si od autorů vystřihovánek vyžádali složité modely, dosti náročné k sestavení. Zároveň nás výstava seznamuje biografickými profily s jednotlivými autory vystřihovánek.

Je symbolické, že aktuálně posledním modelem otištěným v ABC. je vystřihovánka Chvalského zámku, kde se expozice nachází. Modelům z ABC se v průběhu času dostalo mnoho modelářských ocenění, a tak lze název výstavy vnímat i jako „Od Vostoku pochvaly“.

Vystřihovánku Chvalského zámku bude zároveň možné zakoupit na recepci zámku.
Všem, kteří touží po starších vystřihovánkách z ABC, připravila redakce časopisu novinku v podobě internetového obchodu Planeta papírových modelů – více se dočtete na stránkách ABC.

Výstavu můžete navštívit každý den od 9:00 do 17:00 hod.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Chvalský zámek
Chcete-li vybočit z běžného spěchu všedních dní, navštivte Chvalský zámek v Horních Počernicích. Děti i rodiče jistě zaujmou aktuálně probíhající výstavy, doprovodné aktivity i samotné malebné prostory zámku. Pro firmy nabízíme reprezentativní zázemí pro pořádání firemních školení, prezentací a dalších akcí. Velmi romantické jsou zde svatby – v obřadní síni či na půvabném zámeckém nádvoří. Uděláme vše pro to, aby návštěva Chvalského zámku byla pro vás nezapomenutelná.
Pro více informací navštivte www.chvalskyzamek.cz
_________________
Koupím hrob na Slavíně.
PS.Nespěchá!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoK
Moderátor


Založen: 3.2.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 2.11.2011 19:21 st    Předmět: Vstřihovánka zámku Citovat

Zodpovídám několikero dotazů. Vystřihovánka modelu Chvalského zámku bude mít premiéru v neděli 6.11. 2011 při zahájení výstavy - projde prolitím svěceným herkulesem u příležitosti křtu. 2. vydání si vystřihovánka odbyde v prosincovém dvojčísle (pokud se nepletu) ABC, aby se dostalo i na ty, kteří nenajdou v průběhu dvou měsíců cestu na výstavu.
_________________
Koupím hrob na Slavíně.
PS.Nespěchá!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Kalendář akcí / Calendar of paper shows Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com