Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Roger Masmonteil (17. 5. 1924 – 28. 8. 2010)

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> ABC
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mikuláš

PříspěvekZaslal: 30.9.2010 20:27 čt    Předmět: Roger Masmonteil (17. 5. 1924 ? 28. 8. 2010) Citovat

Roger Masmonteil (17. 5. 1924 ? 28. 8. 2010)
Až nyní jsem se dozvěděl o úmrtí kreslíře Rogera Masmonteila, podepisujícího svá dílka jako R. Mas. Nedávno jsem se pokusil zjistit něco více o něm prostřednictvím internetu a bohužel jsem se tak dozvěděl o jeho skonu v požehnaném věku 86 let. Část čtenářů tohoto příspěvku si možná řekne, co má společného tento Francouz s abc? Nuže v 70. letech se na stránkách abc objevovaly jeho kreslené příběhy Pifíka a Brutuse ? tak byli přejmenováni Pifou a Brutos. Pamětníci si jistě vzpomenou. Nevýhodou bylo občasné umístění příběhů na déčkách, takže při stavbě vystřihovánek se Pifík ocitl ve vnitřku staveb, strojů a dalších modelů (u Mourissona je to výhoda).
Ačkoli k tomu jeho jméno může svádět (koneckonců i vzhled), Pifíkovy příběhy nemají přímou souvislost nebo návaznost na Pifa s Herkulem; na druhou stranu byl právě R. Mas jedním z důležitých kreslířů Pifa. Spíše se však jednalo o jakousi dada-verzi Pifa v podobě kratinkých příběhů, kde měla podstatný účinek Pifíkova dětská mluva (ňaf-ňaf, vrr nebo vrr-ňaf; jiná slova nebo věty se objevují zřídka). Ve ?francouzštině? se jednalo o ?glop-glop? a ?pas-glop? Very Happy
Pifík pro mne představuje část dětství, táta si v dětství nalepil část příběhů z tehdejších čísel abc do sešitů, které pak svázal ? vznikla tak ojedinělá kniha, která pak později posloužila i mne (důkazem je značná ohmatanost). Závěrem jeden příběh z tohoto sešitu:

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> ABC Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: